Neblahý Juda přehled

Neblahý Juda
https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5848/bmid_neblahy-juda-UMC-5848.jpeg 4 103 103

Tento hluboce pravdivý obraz Anglie na konci minulého století, mistrně vyprávěný a patřící dnes k předním dílům světové literatury, znamenal osudový mezník v autorově životě. Hardy, znechucený nespravedlivými útoky veřejnosti, se po vydání tohoto románu navždycky rozloučil s prozaickou literární činností a obrátil se k poezii. A proč se měšťácká společnost tak popudila? Snad proto, že autor tak mistrně vyjádřil na tragickém osudu hrdinů románu veškerou svou hrůzu ze společnosti, jež ve jménu konvencí lhostejně maří lidské životy. Sirotek Juda Fawley už od dětství touží po vzdělání a snaží se ze všech sil překonat překážky a dostat se do svého vysněného ráje – blízkého Oxfordu (v románě nazývaného Christminster) a vystudovat univerzitu. Po létech úporného zápasu však shledává, že brány vědy jsou pro lidi jeho druhu uzavřeny. A tak on, jenž má všechny předpoklady k tomu, aby zakotvil v univerzitní koleji, musí trvale pracovat jen kolem její budovy. Juda touží po lásce spřízněné bytosti, kterou odmalička tak postrádal – a prožije neradostné zkušenosti se svou sobeckou první ženou. Ani když pozná sestřenici Sue a hluboce se do ní zamiluje, nedojde štěstí. Jejich krásný lidský vztah ubíjejí všední skutečnosti, předsudky a měšťácká morálka.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Jude the Obscure , 1895


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Neblahý Juda. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (18)

Tvurce001
05.02.2024 5 z 5

Četl jsem kdysi dávno, ale jedna věta mi v hlavě přeci jen uvízla ..." Všechno bylo krásné a nic nebolelo." Nápis na náhrobku ...tak asi tak. Silný příběh!

Kabuky
29.06.2023 5 z 5

Perfektní téma. Přečteno jedním dechem.


puml
26.12.2021 4 z 5

Název vybral Hardy naprosto přesně a je esencí příběhu a zároveň variací na knihu Jób. Oproti Starostovi, kterého jsem četl nedlouho předtím, je Juda více sociálně kritický a filosofičtější. Starosta byl pro mě čtivější a i to umístění do rurálního městečka ve Wessexu mi přišlo pro Hardyho příhodnější. Samotný příběh je dost silný (dobře tu tragiku vystihl Winterbotom ve svém velmi dobrém filmu), i když ke konci je těch citových výlevů a dějových zvratů už přeci jen trochu moc. Celkově slabší než Starosta, ale i tak slušný Hardyho román.

Pro ty, co už dočetli:
Něčím mi Juda připomíná zeměměřiče K. ze Zámku od Kafky. Především tou Judovou urputnou snahou dostat se na univerzitu, která působí jako uzavřený svět před okolním městem a obyčejnými "nevyvolenými" lidmi. Podobně je tomu i u K., který se snaží o přijetí na Zámku. Na konci Zámku prý Kafak zamýšlel scénu, kde by ke K. na smrtelné posteli přistoupil posel ze Zámku se zprávou, že je mu konečně umožněn vstup do Zámku, načež K. s náznakem úsměvu umírá. Závěrečná scéna u Judy je v lecčems podobná. Bylo by zajímavé zjistit, jestli Kafka Hardyho román znal, a jestli se třeba Judou částečně neinspiroval.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Neblahý Juda v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených148x
ve Čtenářské výzvě7x
v Doporučených5x
v Knihotéce140x
v Chystám se číst95x
v Chci si koupit15x
v dalších seznamech8x