Daleko od hlučícího davu

od:


KoupitKoupit eknihu

Román zpodobňuje venkovský svět ve spleti vášní, lásek a konfliktů. Příběh o citovém zrání statkářky Bathsheby Everdenové byl v šedesátých letech 20. století zfilmován.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14668/daleko-od-hluciciho-davu-hQD-14668.jpg 4.2287
Orig. název:

Far from the Madding Crowd (1874)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Svoboda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (64)

Přidat komentář
niki-chan
12. ledna

Velmi kvalitní román ukazující společnost a její tehdejší zvyky. Jediné, co mi trochu vadilo, byly místy zbytečně rozsáhlé popisy krajiny na úkor postav, což ale závěr vyvážil.

Radííí
22.12.2018

Super kniha a film také.

Vera Silent
07.09.2018

Tuto knihu jsem dle vsech indicii vytipovala jako pro me tu pravou. Bohuzel jsme se ale navzdory vsem sympatiim nespratelili.

Duvodem je urcite spisovatelsky styl. Vypravec ma vztah ke krajine a zapadum slunce, charakterizaci postav je ovsem venovano jen nepatrne vice prostoru jak popisu ovci a pastvin. Na 400 stranach jsou mezi Gabrielem a Batshebou pouze dve sceny, ktere bych oznacila jako romaticke. Oakova laska, tedy ta stala a nikoliv vasniva a pomijiva (Troy) ci maniakalni posedlost (Boldwood), je popsana vlastne jen pouze skrze ciny a cca. dve vety. Tezce ocekavany konec ctenar rozmazane zahledne jako z TGV. Vlastne bazina, u ktere Batsheba stravi noc, je popsana dukladneji a s vetsim citem nez zavrseni dila.

Toto jsou duvody, proc se kniha me dusi nepriblizila, ovsem stejne tak se neda odsoudit a vlastne se mi celkem vzato libila. Mozna je to jen odtazity Hardyho styl: k tomu potrebuji precist vice jeho del, abych to umela posoudit. Jako koncept je to vyborne, ale bohuzel tak nejak chirurgicky sterilne napsane.

V originale navic jazykovy orisek; takto tezkou anglictinu ma dle me zkusenosti jen Joseph Conrad a Nathaniel Hawthorne. Toz to jsem urcite nerozumnela vsem popisovanym odstinum vyparu mocalu a perleni ranni rosy na kapradinach, co naplat.

hroubek
16.08.2018

Jako první jsem viděl film z roku 2015, a ten se mi hodně moc líbil. Prostě mě to dost sedlo, a tak jsem říkal, že by nebylo od věci zkusit, jaká je kniha. Kniha se četla poměrně dobře. Thomas Hardy umí bravurně popisovat a vykreslovat charaktery, krásně prodává příběh a nikam nespěchá. A já bych byl maximálně spokojený nebýt dvou věcí. První je Hardyho vykreslování okolí. Je to krásná práce se slovy a s jazykem, ale místy to zbytečně zdržuje od děje, a někdy se to nečte zrovna snadno. A tou druhou věcí, je trochu uspěchaný konec. Čekal jsem něco více, než to co jsem dostal. Nicméně stále s klidným srdcem můžu tvrdit, že jsem četl krásnou knížku, se zajímavými postavy(Oak a Batsheba) a s hezky napsaným romantickým příběhem.

Audrina
29.07.2018

Přijde mi, že je u nás anglická literatura 19. století dost opomíjená. Ve škole se učí převážně o Jane Austenové, případně sestrách Bronteových, Hardyho jsem tak objevila až v dospělém věku. Daleko od hlučícího davu je skvělou sondou do osobnosti mladé ženy, která je zasažena velkou zodpovědností a především různým typem citů ke třem různým mužům. Hardy postavu Bathesby skvěle vykreslil a potvrdil, že ženy a jejich rozhodnutí týkající se mužů se za posledních 150 let moc nezměnilo.

2mig1
26.07.2018

Jednou jsem se pokoušel číst slavnou Jane Austen. A stále nechápu, proč je ona tou ikonou literární romantiky. Stejně jako u Tolstého Kareniny oceňuju u Hardyho působivost vykreslení citů jednotlivých postav a vztahů mezi nimi. Zde podtrhnuto občasnou trefnou ironií. Alespoň co se první poloviny knihy týče. Druhá už je na tom o něco hůře a tempo snižuje místy přílišná popisnost. Ale dá se přežít, stejně jako trochu hluché finále ve znamení, kdo si počká, ten se dočká.

intelektuálka
27.02.2018

Na svou dobu působivé milostné drama sebevědomé Bathsheby, která po životních peripetiích dochází ke konečnému rozhodnutí.....
Styl psaní odpovídá době, v níž autor tvořil...

kklepkaa
13.02.2018

Zajímavý silný román, prodchnutý popisy malebného anglického venkova. Přiznám se, že ze začátku mi spousta těch popisů spíš vadila. Pak se příběh trochu rozproudí a všeho je tak akorát. Všechny postavy prodělaly zajímavý vývoj, nejvíc asi hlavní hrdinka Batsheba. Nejvíc jsem si ale oblíbila Gabriela.

studienka
16.01.2018

Je to moje druhe citanie, po prvy krat som to vnimala uplne inak. Nezaujala natolko.

Danka22
10.11.2017

Kniha se čte jedním dechem. Knihy Thomase Hardyho sice mohou pro někoho být obtížné, ale pro mě to byla jedna z nejhezčích a nejmilejších knih. Rozhodně doporučuji :-D

SuperSojka
28.10.2017

Knihu jsem četla, protože se jedná o klasiku a jen proto jsem ji dočetla. Je v ní tolik vášně asi jako... v Angličanech.;) Myslím, že je to klasika, která už je trochu za zenitem. To už si raději přečtěte Pýchu a předsudek, knihu, která nestárne.

Alma-Nacida
08.10.2017

Tohle je jedna z knih, které byly jistě ve své době přelomové a měly velký význam ve vývoji literatury. Chápu to, ale dobře se mi to nečetlo a mám hodně výhrad ke všem ženským charakterům, které jsou zjednodušené až ke karikatuře.

Janiste
18.09.2017

Z knihy mám takové smíšené pocity. Rozečtenou jsem ji měla rok, ale až nyní jsem jí dočetla. Příběh byl hezký, ale občasné pasáže byly až moc zdlouhové. Za mě takový lepší průměr :)

pajaroh
17.09.2017

Román ze staré Anglie alá Větrná hůrka plný krásných a barvitých popisů přírody a doby, nicméně také plný romantických zápletek, vzletných slov a upjatých dialogů, které mě až tak neoslovily. Ale v okrajových detailech tehdejšího života, krajiny a charakteristice vedlejších postav (které jsou v příběhu mnohem výraznější než ty hlavní) se Hardy ukazuje jako skvělý vypravěč.

Jass
12.09.2017

Jsem ráda, že jsem se konečně dostala k přečtení téhle knihy, která mi v knihovně ležela dobré dva roky. Mezitím už ji stihla přečíst i moje sestra a zničit při tom ten krásný papírový přebal (a ještě vůbec nechápala, proč jsem kvůli tomu tak naštvaná...). Ale teď už k samotné knize. Kvůli filmu (2015) jsem měla docela vysoká očekávání, protože ten film se mi vážně líbil, takže jsem byla příjemně překvapená, že se film tolik držel knižní předlohy, pravda, některé scény byly pozměněné, ale to bylo hádám proto, že dnešní optikou je převratnost těch scén zcela setřena a tak bylo potřeba ve filmu poněkud přitvrdit. Jediné co mě mrzelo je pozměněný konec, ne že by něco bylo naprosto jinak, ale to vyznění je prostě trochu jiné a to zamrzí.
Jinak mě překvapuje, jak si tu všichni stěžují na zdlouhavé popisy... já nic takového pořádně nezaznamenala... jako asi tam byly, ale naprosto mi nevadily. Nádherně navozovaly tu správnou atmosféru.
Za nejlépe napsanou (a svoji oblíbenou) postavu považuji Boldwooda, možná je to tím, že mám slabost pro blázny, ale jeho postava byla prostě dokonale propracovaná a... no, musí vám ho být líto... a Oaka stejně tak... A Batshebu byste občas něčím praštili po hlavě, ale i ji jsem si oblíbila.

YA-girl
24.07.2017

Vysoké ohodnocení této knihy mě nutilo číst až do strany 60, pořád jsem doufala, že "to" přijde, ale bohužel... asi to není můj šálek kávy :). Přišlo mi to až moc jednoduché a plytké, hlavní ženská postava dokonale nesympatická už od první chvíle, kdy se dostala na scénu, uvažování a především rozmluvy hrdinů naivní až hloupé... a děj mě prostě nevtáhl už proto, že mi přišlo, že tam žádný děj ani není. Ty dvě hvězdičky dávám za nádherný jazyk a vypravěčský styl, to tedy bylo potěšeníčko - číst ty slovní obraty a barvité popisy, opravdu nádhera... ale nedokázalo mě to u knihy udržet.

Hakem
12.07.2017

Prave docteno a mam smisene pocity. Vsechny muzske postavy jsou popsany krasne, barvite, Gabriela Oaka si clovek zamiluje od prvni strany, Boldwooda lituje a Troy je zaporak kazdym coulem. Jen skoda, ze vetsina zenskych postav je takova divna. Bethsheba mi byla nesympticka do poslednich dvou kapitol. Jeji uvahy a rozmluvy se mi necim nezdaly - asi tak v pulce knihy bylo hodne znat, ze to psal muz.. A opravdu pochybuji, ze by se dve zeny (Liddy a Bethsheba) v takovem spolecensky rozdilnem postaveni na udobreni polibily na usta?? Silene me nudily pasaze, kde mluvili vesnicane, ty jsem pak uz preskakovala. Ale popisy prirody a pocasi se opravdu povedly.

AnetaKor
07.07.2017

Kniha vyniká naprosto neuvěřitelnými popisy a barvitým zobrazením. Charaktery jsou vykresleny neskutečně živě... Skoro mate chuť zatřást s Booldwoodem, aby se vzpamatoval a nafackovat Frankovi. Tato kniha bude lákat čtenáře i za sto let

Veronika2017
11.05.2017

Skvělý román ( jako asi každý od Hardyho), překvapivě propletený. Autor je pro mě vyjímečný tím, že je muž. Obdivuji, že dokázal napsat takhle procítěné příběhy plné vášně , od muže bych to nečekala.

Atanone
09.05.2017

Každá z Hardyho knih je silná. Tahle je pro mě srdcovka.
Krásné postavy,krásný a silný příběh. Člověk se do něj musí ponořit a nechat se nést,aby si ho mohl plně vychutnat,protože doba,ve které byl napsán,je nám už vzdálená a tehdy se holt psalo rozvlekle. Ale kdo má čas,může si docela užít.
Já jsem si užila.

Stellia
08.05.2017

Hardy má neskutočný cit pre postavy. A tento pocit vo mne pretrváva od doby, kedy som sa stretla s Tess d´Ubervill....A aj keď som v spoločnosti Bathsheby a pána Oaka bola neskutočne rada, tie nekonečné opisy ma dorazili. Preto o jednu hviezdičku dolu.

ardeas
05.05.2017

Krásna kniha, ale opisy prostredia ma trocha frustrovali, lebo brzdili dej, no i tak, jedna z mojich naj. A až sa hanbím, že to píšem, ale film (z r.2015) bol v tomto lepší, než kniha. A toto sa mi zatiaľ nestalo, ale tak to vnímam :)

a355o
18.04.2017

V poslední době jsem četla hodně knih od Jane Austenové, díky kterým jsem si vytvořila určitý obrázek o tom, jak to na přelomu 18. a 19. století vypadalo ve vyšší střední třídě. Na Hardyho příběhu oceňuji právě to, že ikdyž kniha vznikla o nějáké ty desetiletí později, dokáže ve čtenáři vyvolat ucelený obrázek o splečnosti venkovské a především o prostých venkovských statkářích a čeládce. Příběh mě uchvátil jak popisem míst, kde se odehrává, tak vykreslením postav, které v průběhu několika let projdou takovou proměnou, která může být blízká každému z nás. Batsheba jako svéhlavá a přímá žena, Troy jako klasický mladík neznalý vlastních citů snažící se pobláznit tuto ženu, Gabriel Oak jako věrný přítel a nezištný muž a nakonec ve vás vyvolá silný dojem i statkář Booldwood, který se kvůli chorobné lásce zblázní.

kalinkacz
15.04.2017

Nejsem ten typ čtenáře, který by nějak extra dobrovolně sahal po klasikách.. Přečetla jsem to nejnutnější do školy a potom přišla dlouhá pauza... Nebudu lhát, oslnila mě filmová obálka a trailer... A děkuji bohu, že jsem tuto knihu přečetla! Je to naprosto brilantní román a jedna z mých nejoblíbenějších klasik vůbec, rozhodně jí dejte šanci! A film je taktéž skvělý...

SeverusSnape
13.04.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.Je to krásné,romantické,strhující,čtivé a strašně se mi líbí autorův styl psaní.

lucie0951
19.03.2017

Děj je rozvláčný a hrdinka značně nesympatická, takže jsem nakonec ani neměla pocit, že by příběh skončil šťastně. Litovala jsem Boldwooda, Fanny Robinovou,ale svým způsobem i Oaka.

kasparos
10.03.2017

Dobrá kniha.

anetka.repova
27.02.2017

Daleko od hlučícího davu, tak tento příběh byl naprosto dokonalý. Zamilovala jsem se do venkovského prostředí a nutně si potřebuji přečíst podobné knihy z tohoto prostředí. Autor napsal skvělý příběh, kde vykreslení postav bylo něco úžasného.

Krásné dílo, které by se mělo zařadit do povinné četby pokud tam ještě není.

Janet11
18.02.2017

Nádherný příběh o lidské odhodlanosti, síle i marnivosti. Thomas Hardy zde prokázal úžasnou schopnost vykreslit jádro jednotlivých postav s jejich klady i zápory. Krásné literární dílo, které by si měl každý čtenář přečíst.

Terry.89
19.01.2017

Na příběh jsem byla velice zvědavá, mám ráda romány ze staré Anglie. Jenže občas u nich bývá problém s tím, že jejich děj je až příliš popisný a zbytečně rozsáhlý. A přesně tak je to i s tímto románem. Množství kapitol se zabývá událostmi, které by se daly popsat usporněji a některé dokonce vypustit úplně, protože jsou pro děj v podstatě nepodstatné nebo mají jen pramalý význam. Ale takto dříve literáti uplatňovali svou obrazotvornost a jazykový um. V současné uspěchané době pro tento stil už mnohdy zkrátka nemáme pochopení.
Příběh je velmi zajímavý, ale množství stran pro mě bylo spíše ubíjející, zpočátku jsem se dokonce nudila, a to víc, než jen málo. Gabriela jsem si oblíbila hned v první kapitole, ale k Batshebě jsem pocítila simpatia až později, zpočátku mi přišla jako rozmazlené děcko s nosánkem nahoru. Ale pravdou je, neměla důvod si brát hned prvního muže, který ji požádá o ruku. Její touho po svobodě a nezávislosti, lze snadno pochopit, když člověk uváží, že ženy byly dříve nucené, téměř ve všem se podvolit přáním svých manželů.
Když se příběh přehoupne přes polovinu, už je mnohem zajímavější a množství různých emocí z něj přímo sálá. Závěr se mi velice líbil, i když mi bylo trochu líto osudu, který potkal statkáře Boldwooda, nicméně si jej velkou měrou zvolil on sám. A jelikož jsem zkažená romantička, závěr knihy mě potěšil, i když ve filmovém zpracování to vyznělo o něco romantičtěji. :)
Celkově je příběh pěkný, ale zdlouhavé pasáže a fakt, že jsem se téměř celou první polovinu knihy v podstatě nudila, mu pro mě znatelně ubírají na půvabu. Znovu bych se do jeho četby nejspí již nepouštěla, ale zase nelituji, že jsem jej četla. :D