Vysoký účet

Vysoký účet https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446454/bmid_vysoky-ucet-LJ9-446454.jpg 5 243 86

Když se v bistru ve Three Pines najde ve stěně sto let stará, ručně nakreslená mapa, nejdřív se zdá, že jde o pouhou kuriozitu, ale čím důkladněji ji obyvatelé vesnice zkoumají, tím podivnější jim připadá. Armanda Gamache, který ji dostane jako dárek k prvnímu dni v nové práci, zvláštní mapa fascinuje, avšak to ještě netuší, k jakým hrozným tajemstvím ho nakonec zavede. Na akademii Sûreté, jejímž novým velitelem se Gamache stal, aby pro výcvik budoucích policistů vytvořil zdravější prostředí, dojde k vraždě jednoho z vyučujících a v pokoji s mrtvolou se ze záhadných důvodů najde právě kopie oné staré mapy. A jak vyšetřování postupuje, jednotlivé stopy se jako střelka kompasu čím dál víc stáčejí ke Gamachově třinácté komnatě, kam se bojí vstoupit dokonce i on sám. Jenže aby případ vyřešil a zúčtoval se svou minulostí, nic jiného mu nezbývá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

A Great Reckoning , 2016

Barbucha22
19.03.2024 5 z 5

Čtu poctivě díly tak, jak jdou za s sebou.
Všechny jsou skvělé.Miluji Armanda a všechny členy vesničky. Blížím se k posledním dílům a vím, že budu vždycky už jen čekat na každý nový díl. Snad jich bude ještě hodně.
V této knize jsem cítila jakousi nostalgii, takové to milé, laskavé... něco.
Hledáme vraha, ale tenhle díl mě prostě dojimal.
Už vím proč. V poděkování se autorka svěřuje, že je její manžel ve vysokém stádiu demence. Je to cítit, že procházela nelehkým obdobím. O to hezčí tento díl byl.

netopýrek1985
11.03.2024 5 z 5

Opět super. Přečetla jsem skoro jedním dechem. Opět se těším na další díl.

Didi15
26.02.2024 5 z 5

Ze žádné knihy z této série jsem ještě nebyla zklamaná . Nutí mě to pořád číst . jakmile dočtu jednu , okamžitě se vrhám na další . Bude se mi stýskat . Ale naprosto si umím představit , jak ve starším věku ( když Bůh dá), sedím s kávou v křesle a celou sérii čtu od znova. Miluju ty příběhy a miluju ty hlášky, u kterých se opravdu nahlas zasměju.

Emik87
24.02.2024 5 z 5

Tenhle díl je výborně napsaný, jen se nějak nedokážu vyrovnat s tím koncem.

Hana62
21.12.2023 5 z 5

Miluji tuto sérii. Každý díl mě něčím nadchne, přinutí číst dlouho do noci. Málem jsem nedodělala cukroví:-)
Vůbec mi nevadí opakované některé hlášky, dějové zkratky z minulých dílů apod.
Aspoň se upamatuji. Na vánoční svátky jsem si půjčila další 2 díly. Bude to stačit?

Bedřich63
18.12.2023 5 z 5

U 10. dílu této série jsem zjistil, že ten díl mám problém hodnotit ve stupnici zavedené zde na DK. A teď znovu se mi nedostává hvězdiček, čtením jsem byl pohlcen od začátku až do konce.
Kniha se mi velmi líbila. Zajímavá ukázka lidských charakterů, důkladně propracovaná psychologie chování jednotlivých postav, jemný humor a dále se rozvíjející některé úseky života z minulosti hlavních postav mě baví.
Tento díl je založen na příběhu, který popisuje skandální poměry panující v akademii Sûreté a vlastně tak navazuje na předchozí díly věnující se právě zločinům uvnitř Sûreté.
Ale nejen to. Paralelně se zde odvíjí i další příběh, který dává knize ještě další rozměr a vyžaduje čtenářovu pozornost.
Jsem zvědavý s čím přijde autorka v dalších dílech. Očekávám další skvostné příběhy. Kam vlastně míří Gamache, tak to se nechám překvapit. A jsem také zvědavý, jestli budou nějak zpracovány další osudy kadetů akademie.

Kami33
18.11.2023 5 z 5

Velmi milé počtení. Inspektor Gamache je tentokrát sám v podezření ze spáchání trestného činu. A také se ukazuje, že ani on neví vždycky všechno.

popeluška
27.10.2023 5 z 5

Tento díl byl stejně úžasný jako všechny předchozí. Po této sérii když sáhnu tak nikdy nejsem zklamaná naopak :-) těším se na další díly ....

slunicko1958
05.10.2023 5 z 5

Mám takový zvyk, že než začnu číst knížku, pozorně si prohlédnu obrázek na přebalu. Všechny části případů inspektora Gamache mají nádherný přebal, ale nyní mě znepokojil ten hřbitov.

Román se autorce opět vydařil. Čte se lehce, děj se opravdu pomalu rozvíjí. Popisy nádherné přírody, představa neskutečně vonících dobrot, mimořádně přátelské vztahy obyvatel vesničky, pevné charaktery. Bylo by krásné, kdyby se to v reálném životě dalo zažít.

Závěr románu byl podle mého názoru hodně zidealizovaný, ale budiž. Odpočinula jsem si, pobavila se.

momo01
04.10.2023 5 z 5

„Člověk musí mít vždycky v srdci píseň ... a v ruce dortík.“

Pokaždé, když začínám číst další díl z této série, dám si předsevzetí, že budu číst pomalu. Nejde mi to. Nakonec stejně vždycky zrychluju a spěchám do konce, přestože bych chtěla strávit ve vřelé a láskyplné atmosféře Threee Pines co nejvíc času. I tak si odnáším spoustu myšlenek a s tím dortíkem to napravím zítra.
Au revoir, chers amis!

akdar72
13.09.2023 5 z 5

Opět dokonalé, obzvláště po tom, co jsem zjistila, že ji psala v době těžké nemoci manžela...

Calinda
02.06.2023 3 z 5

Další díl z oblíbené série, tentokrát však až moc poklidný a bez jakéhokoli napětí, proto hodnotím průměrně.

janastok
31.05.2023 5 z 5

Sama nevím, proč se mi tak líbí tato série. Děj se táhne, žádná akce, hodně hrdinových promluv a myšlenek. A přece je každý návrat do Three Pines jak pohlazení po duši. A hodně mě dojalo poděkování autorky.

saphiral
14.05.2023 2 z 5

Nedočteno, snažila jsem se, pořád jsem doufala, že se nadchnu a budu zvědavá, jak to dopadne, nestalo se , po 250 stránce jsem to vzdala :-)

martiline
21.03.2023 5 z 5

Detektivní romány ... ano, tak nazývám případy vrchního inspektora Gamache.
Opět jsem se hluboce začetla, kdy kolem mne přestal existovat svět a byla zase jen vesnička Three Pines se svými známými obyvateli, zase bylo jen bistro a pochoutky v něm ... s tím zápletka, příběh, pomalé rozplétání všech záhad pomocí vyšetřování. Já si to prostě užívám ...

Cajda
10.03.2023 5 z 5

...a zase skvělý díl!

mataj
02.11.2022 5 z 5

Armande Gamache se zhostí funkce nového velitele na akademii pro budoucí policisty a jeho hlavním úkolem je vyčištění tohoto prostředí od nesprávných lidí a korupce. A že je to cíl velice obtížný zjistí záhy. Navíc na půdě akademie dojde k vraždě despotického učitele. Mezi známé oblíbené postavy z Three Pines a z okolí Gamache vstupují i nové, zajímavé tváře kadetů. Již snad ani nemusím opěvovat čtivost a poetičnost knihy této, mnou velmi oblíbené, autorky.

Lucy
10.10.2022 5 z 5

Tak tento díl je jeden z lepších ze série, opravdu povedený, jako Klášterní tajemství. Občas trošku zdlouhavé komentáře v určitých místech,ale jinak super

pajaroh
28.08.2022 4 z 5

Propršená neděle, kafe-kafe-kafe-čaj a "Gamache" kniha, takhle si představuji ráj. Musím se opakovat, přestože se jedná o průměrný díl série, je to nadprůměrné čtení obecně. Zaměření na mapy, které tolik lidí včetně mě fascinují, historie známého městečka, inspektor projevující se překvapivě jako zdatný manipulátor a především ty poetické drobnosti ze života jako neidentifikovatelná Gracie nebo Ruth a její břeh. To vše drží zápletku a příběh pohromadě a činí z knihy krásné čtení.

Evka27
15.07.2022 4 z 5

Tak jsem zjistila, že jsem přečetla první 2 knihy série a pak až tuto 12. Tím pádem si nic z předchozích nepamatuji, ale ok, takové poklidné počtení.

Louise Penny
kanadská, 1958