Vysoký účet

Vysoký účet https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446454/bmid_vysoky-ucet-LJ9-446454.jpg 5 246 86

Když se v bistru ve Three Pines najde ve stěně sto let stará, ručně nakreslená mapa, nejdřív se zdá, že jde o pouhou kuriozitu, ale čím důkladněji ji obyvatelé vesnice zkoumají, tím podivnější jim připadá. Armanda Gamache, který ji dostane jako dárek k prvnímu dni v nové práci, zvláštní mapa fascinuje, avšak to ještě netuší, k jakým hrozným tajemstvím ho nakonec zavede. Na akademii Sûreté, jejímž novým velitelem se Gamache stal, aby pro výcvik budoucích policistů vytvořil zdravější prostředí, dojde k vraždě jednoho z vyučujících a v pokoji s mrtvolou se ze záhadných důvodů najde právě kopie oné staré mapy. A jak vyšetřování postupuje, jednotlivé stopy se jako střelka kompasu čím dál víc stáčejí ke Gamachově třinácté komnatě, kam se bojí vstoupit dokonce i on sám. Jenže aby případ vyřešil a zúčtoval se svou minulostí, nic jiného mu nezbývá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

A Great Reckoning , 2016

Lessana
11.07.2022 5 z 5

Gamache tentoraz ako veliteľ akadémie Sûreté čelí doznievajúcemu systému minulých "pedagógov"/demagógov. Z mládeže sú vychovávaní bezcitní, drzí a pyšní jedinci, pričom by to malo byť naopak. Armand má pred sebou neľahkú úlohu urobiť v tom bordeli poriadok. Začne zmenami v pedagogickom zbore, no aby mohol odhaliť korene zla, pár "kusov starého výkvetu" je nútený si tam načas ponechať.
Výborná línia je aj tá s mapou Three Pines, kde k slovu prídu štyria zaujímaví kadeti, no a, samozrejme, nám známe a blízke postavy z tejto tajomnej dedinky. Vždy poteší, ako autorka nezabúda ani na históriu (vojakov - chlapcov z prvej svetovej vojny a ich rodičov...), vidieť, že dosť zo svojich záľub preniesla do Reine-Marie :) (archivárstvo, knižnica, história...). Páčia sa mi aj Beauvoirove pochyby, na konci ktorých vždy aj tak zvíťazí lojalita k svokrovi :). Páchateľa som odhalila skôr, no bolo mi to ľúto... už kvôli Gamacheovi. Ďalšia rana, ktorá sa mu bude dlho hojiť...

Ala787
03.07.2022 5 z 5

Po delší době jsem sáhla po dalším dílu série. Opět nezklamalo. Za dva dny přečtené, čekala jsem, co se objeví nového. Překvapení to bylo. Těším se na další díly.

Andrea864
14.06.2022 5 z 5

Zajímavé, napínavé a čtivé. Vždy se těším na setkání s Armandem Gamachem, jeho přáteli a vesničkou Three Pines s její poklidnou atmosférou. Skvělé.

Tereyciiik
07.04.2022 5 z 5

Samozřejmě.. Další úchvatné dílo! Není co dodat, obrovská kniha jak stránkami tak obsahem a přečtení lusknutim prstů, protože u této série to snad ani jinak nejde.

pepa4081
27.02.2022 5 z 5

Znovu musím napsat, že série z Three Pines, to nejsou jen výborné detektivky, ale především úžasné romány. I když si čtení maximálně vychutnávám, každý díl mi vydrží nejvýš na dva dny a je velmi těžké, sáhnout pak po jiné detektivce, protože vím, že budu trochu zklamaný. Paní Pennyová prostě nasazuje tu nejvyšší laťku a nyní, po přečtení doslovu, musím obdivovat i její úžasnou životní sílu. Moc jí přeji, že má „své skutečné Three Pines“.
Vrcholně uspokojivé.

yellow
22.02.2022 5 z 5

Ty příběhy jsou snad díl od dílu lepší. Fascinuje mě, jak autorka musí mít vše do nejmenšího detailu promyšlené, když kdesi na začátku série zmíní drobnost, která je poměrně důležitá ve 12. dílu! Obě dějové linie byly skvělé, ale musím říct, že ta týkající mapy mě zaujala víc.

alzbeta4340
29.01.2022 5 z 5

Promyšlená detektivka s bohatým postupně do sebe zapadajícím dějem a trochu melancholickou atmosférou. Velice se mi líbil konec - pochopitelný, uvěřitelný a s několika překvapivými pointami.
Tato série si i ve 12. dílu drží svoji vysokou kvalitu. Velmi doporučuji.

Arwen777
28.12.2021 5 z 5

Jak tu již napsalo mnoho čtenářů, i já se jako nekritická obdivovatelka této série ráda vracím do vesničky Three Pines. Čtení si nechávám na zvláštní příležitosti a tentokrát to byl vánoční čas, což se hodilo, protože tento díl se odehrává v zimě a je okořeněný sněhovými vločkami.
Tento příběh považuji za jeden z nejlepších. Má 2 linie, vyšetřování násilné smrti na policejní akademii, kterou nově Gamache vede, a nález a zkoumání původu tajemné mapy vesničky Three Pines. Obe linie se protnou a my jen po kousíčkách dostáváme indicie, ze kterých se až v úplném závěru složí výsledný obraz.
Po poklidném začátku děj nabírá na obrátkách a v druhé půlce už je napínavý natolik, že se kniha nedá odložit. Gamache je veskrze kladný hrdina, přitom si je vědom svých chyb a má pochopení i pro chyby ostatních. Rád dává šanci lidem, které by jiní odsoudili a vždy se snaží v druhých vidět to dobré. V této knize čelí velkému tlaku podezření a to až v takové míře, že to nutí jeho blízké i čtenáře pochybovat. Vždyť co by kdokoliv z nás neudělal, aby ochránil své blízké...
Knihy Louise Pennyové jsou pohlazením po duši, takovou pohádkou pro dospělé, a to jak zasazením do před světem ukryté malebné vesničky, tak i dobrem a pochopením lidských pohnutek, tužeb, lásek i nenávistí. Zároveň zde najdete i vtipné pasáže, hlavně kolem Ruth, člověk by hned rád patřil do jejich společenství a užíval si sílu dlouho se vyvíjejícího přátelství a pochopení. Tak zase někdy na shledanou.
Doporučuji.
Čteno v originále.

raty
06.12.2021 5 z 5

Já už nevím, jaké superlativy pro knihy z této série vymyslet. Prostě nejsem spisovatel, pouze čtenář. Na další díl jsem se moc těšila a zase jsem nadšená. Nové prostředí policejní akademie pozvedlo příběh zase o kus výš. Staří známí, teď už důvěrní přátelé inspektora Gamache jsou prostě skvělí, zvlášť když se mu snaží pomáhat. A kdo by nezbožňoval starou básnířku Ruth?

"Armand hrnek poznal. Byl jejich.
Ruth totiž věřila na precyklaci, což byla pokročilá forma recyklace. Našla pro věci využití ještě předtím, než je lidi stačili vyhodit."

A chcete znát důvod, proč není Three Pines na mapách?
Tento díl si tedy nenechte ujít.

zbožňuju_knihy
20.11.2021 5 z 5

Moje první kniha od autorky, zaujala mne ta krásná obálka a příběh o tajemné mapě :-).
Jedná se o takovou pěknou, chytrou detektivku, není tady tolik krve a násilí a vůbec to nevadí.
Líbila se mi, až narazím na další díly, ráda si je pořídím.
Kdo nečetl předchozí díly (jako já), nevadí, příběh je samostatný.
Neměla jsem pocit, že by mi něco chybělo k pochopení.

kykyna42
24.10.2021 1 z 5

Ani do jedné knihy této autorky (Vražedný chlad) jsem se nedokázala začíst.
Nějak mě její styl nesedí ,bohužel.

Toňula
23.10.2021 4 z 5

Další zajímavé setkání s inspektorem Gamachem, tentokrát v nové roli velitele policejní akademie, ale ve společnosti starých přátel a v prostředí kouzelné vesničky Three Pines, která jakoby přitahovala tajemství a záhady.

wooloong
23.10.2021 4 z 5

Armand Gamache a vesnička Three Pines opět v akci. Setkání se starými známými v novém prostředí policejní školy Sureté. Jen ta mapa mě zklamala, čekala jsem podle anotace víc.

Vik40
06.09.2021 3 z 5

Mně kniha nesedla :-(
Číst se dala, ale postupně se mi míchaly děje a lehce ztrácely souvislosti.
Znovu do ruky bych si ji opravdu nevzal.

Marla
04.09.2021 5 z 5

Stará tajemství ožívají, nic není jak se na první pohled zdá a inspektor Gamache pořád nemá klid....

Hedviga
04.09.2021 5 z 5

Knihy Louise Penny majú v mojej knižnici čestné miesto. Sú to detektívne príbehy s výpovednou hodnotou. Veď pri akej inej krimi knihe sa človek zamýšľa nad dobrom a zlom, vinou či nevinnou, trestom a odmenou?

Modrina
26.08.2021 5 z 5

Když vyšly Skleněné domy, s hrůzou jsem si uvědomila, že nemám přečtený Vysoký účet. To jsem musela rychle napravit. Skvělé, opět skvělé. Kam paní Penny na ty nápady chodí... Tentokrát mě víc než u předchozích knih napadalo, že člověk, který nezná celou ságu, ale přečte si jen některou jednotlivou knihu, získá perfektní uzavřený příběh - ale ta úžasná nit, táhnoucí se už od prvního dílu, mu zůstane skrytá. A to je fakt škoda.

berila
26.08.2021 5 z 5

Tahle série mi prostě "sedne". Opět výborná detektivka. A už jen opět musím pochválit obálku knihy.

BaPe895
02.08.2021 4 z 5

Zajímavá detektivka s nádechem zlatých starých časů anglické detektivky.

Jiparis
24.07.2021 4 z 5

Prostředí policejní akademie nám dává nahlédnout do plánů Armanda Gamache jak ji očistit od učitelů, kteří páchájí při výuce velké škody na kadetech. Celým příběhem se prolínají otázky bývalých přátelství a důvěry, že dobro zvítězí.

Louise Penny
kanadská, 1958