Pohřběte své mrtvé

Únorový Québec ovládly tuhé mrazy a zimní karneval, každoroční svátek plný radovánek. Armand Gamache sem však přijel v rozpoložení, které může být stěží protikladnější – na návštěvě u svého mentora se pokouší vyrovnat s tragickými následky jednoho vyšetřování, s vlastním selháním, s výčitkami svědomí. Vyhledává klid a noří se do historie města zaznamenané ve starých spisech místní knihovny. I toto zdánlivě bezpečné útočiště se však změní v místo činu a vrátí Gamache k jeho práci vrchního komisaře místní Sureté. Ve sklepě knihovny je nalezen mrtvý muž. Důležitý muž. Muž, jenž znal tajemství staré stovky let… A je tu ještě jeden zločin, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pines, z níž usvědčil svého přítele Oliviera. Nechyboval náhodou i v tomto případě? Kolik bolestných ran bude muset Gamache otevřít tentokrát, aby mohl navždy pohřbít své mrtvé?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351885/big_pohrbete-sve-mrtve-mKB-351885.jpg 4.3255

Případy vrchního inspektora Gamache 6.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Bury Your Dead, 2010

Kniha Pohřběte své mrtvé

Bedřich63

Další díl série s mým oblíbeným vrchním inspektorem Gamachem mě docela překvapil. Řekl bych, že mile.
Jak se dalo očekávat, předchozí případ z Three Pines se protáhl do další knihy a nakonec byl inspektorem Beauvoirem dořešen.
Navíc se mi dostalo popisu strastí a radostí života v zimě v Quebecu. S historií tohoto města je úzce propojen druhý případ.
Řešení obou případů silně ovlivňuje případ třetí, po kterém se hlavní osoby postupně vzpamatovávají a stále ho mají v hlavách.
Po pomalejším rozjezdu kniha nabrala na obrátkách. Propojení tří příběhů mě také bavilo a zase to byla příjemná změna. Tentokrát žádný mrtvý v Three Pines. Další díly si nenechám ujít.

Cajda

Kvůli tomuto dílu jsem se pustila do celé série od jedničky. A řekla bych, že tento je zatím nejslabší... :o( Prolínají se tam vlastně 3 děje:
* znovu otevření případu z předchozího dílu a jeho vy/řešení,
* vzpomínky na traumatizující zásah s tragickými následky
* a aktuální situace Gamache, který je v rekonvalescenci, ale přesto vypomáhá u dalšího případu vraždy....
....místy se prolínalo tak, že jsem vlastně nevěděla kde jsem... dobré, ale jakési víc složité.

" ...čtyři věty, které vedou k moudrosti....
Promiňte. Spletl jsem se. Potřebuju pomoc. Nevím."

momo01

Během čtení tohoto dílu mě zahalila chladivá, bílá deka Quebecké zimy, zapomněla jsem na všechno a ponořila se do dalšího příběhu. Užila jsem si čtení zase všemi smysly, protože popisy L. Pennyové ve mně vyvolávají chutě, vůně, pocity.
Připomnělo mi to článek o prospěšnosti beletrie ve kterém se zmiňuje nejen relaxační prvek ale i to, že kvalitní četba nám například může pomáhat zlepšovat vztahy a řešit problémy. Je to tím, že i přes věkem získané zkušenosti zůstáváme zčásti stále uzavření ve svých vlastních světech. Příběhy nám je umožňují překlenout a vystoupit z nich. Podívat se do hlavy lidem, jejichž východiska bychom jinak nikdy nemohli pochopit.

„Hodnotu knize dodává propracovaná psychologie postav i jejich vztahů. To, že mají postavy dobré i špatné pohnutky. Že je jejich vnitřní svět bohatý a ponouká čtenáře k tomu, ať si sám představuje jejich vnitřní dialogy. Že nás autor občas překvapí, nabourá naše očekávání a představy. Tam má náš mozek mnohem více prostoru pro trénink – a tam také můžeme posílit své porozumění lidem, kteří se od nás v něčem liší. … A pokud čteme dobré knihy, kde zápletky ani postavy nejsou předvídatelné a černobílé, budujeme tak další dovednost, které je ve světě pořád nedostatek: schopnost vydržet nejednoznačnost.“

A toho všeho se mi v této sérii dostává.

pajaroh
12.12.2021

Tento díl je jiný a jsem ráda, protože kdo by četl sérii 13ti (prozatím) knih, které jsou stejné.
Většina děje se odehrává ve městě, které si však svou zimní atmosférou nezadá s vesničkou Santa Clause. Vyprávění je částečně retrospektivní nebo sahá do minulosti. A inspektor Gamache chybuje, lituje, utápí se ve výčitkách. Kniha plyne, není až na závěr nijak akční, přesto je děj jaksi hrozivý a plný skrytého napětí. Tohle Louise Penny opravdu jde.
Zmíněný závěr je trochu překombinovaný a ve srovnání s ostatními kapitolami příliš gradující, ale na to si u těchto knih pomalu zvykám.
Zase dobré čtení, které nezaostává za ostatními díly série. (A okamžiky s Henrim beru jako zlaté body vyprávění).

yellow
01.12.2021

Pro mě to byl doposud nejlepší díl série. Konečně byl neomylný Gamache srazen ze svého piedestalu. Líbilo se mi, jak se musel vyrovnat se svými chybami, i když jsem měla pocit, že je někdy hledal i tam, kde je prostě nemohl ovlivnit. Prolínání třech dějových linií bylo skvělé. A Ruth s Beauvoirem jsou prostě srdcovka.

ivanaci
03.11.2021

Asi budu jediná, ale za mě asi nejhorší díl, nějak jsem se nemohla začíst. Čtu od prvního dílu, tak uvidím, jak další.

janastok
30.07.2021

Další povedená detektivka. Tentokrát sledujeme hned tři linie, hlavní z historií opředeného Quebec City. Pro mne netušená a zajímavá historická i současná fakta. Jen těch pocitů viny je trochu moc.

kap66
29.07.2021

(+ SPOILER) Co jsem vyčítala minulým dílům, jako by si autorka sama uvědomila. Postavila svého hlavního hrdinu příliš vysoko na piedestal. Tady ho tedy tvrdě srazila dolů. Nechala ho chybovat, dvakrát a zásadně, a nechala ho trápit se vinou – to prolíná celým příběhem a hlavně kvůli tomu srážím hodnocení; bylo toho příliš a já se štětím, když mi autor(ka) okatě brnká na city. Na druhou stranu, nevadilo mi, že velký prostor dostal kolega Beavoir, který poněkud víc připomíná člověka :-). Pohádkový ráz, jenž mám za originální a baví mě, je tu omezen, stejně jako vtipnost (málo děje přímo z Three Pines), nahradila ho historie, mně neznámý náhled na soužití kanadských Angličanů a Francouzů. Případ sám mi tou historickou stránkou připomněl jednu z knížek autorky Fred Vargas (mé nej z nej), ale u ní víc chápu motivaci a vůbec celou postavu vraha, tady jsem měla problém.
Stále dobré čtení, doporučuji si ale menší oddych.