Pohřběte své mrtvé

Únorový Québec ovládly tuhé mrazy a zimní karneval, každoroční svátek plný radovánek. Armand Gamache sem však přijel v rozpoložení, které může být stěží protikladnější – na návštěvě u svého mentora se pokouší vyrovnat s tragickými následky jednoho vyšetřování, s vlastním selháním, s výčitkami svědomí. Vyhledává klid a noří se do historie města zaznamenané ve starých spisech místní knihovny. I toto zdánlivě bezpečné útočiště se však změní v místo činu a vrátí Gamache k jeho práci vrchního komisaře místní Sureté. Ve sklepě knihovny je nalezen mrtvý muž. Důležitý muž. Muž, jenž znal tajemství staré stovky let… A je tu ještě jeden zločin, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pines, z níž usvědčil svého přítele Oliviera. Nechyboval náhodou i v tomto případě? Kolik bolestných ran bude muset Gamache otevřít tentokrát, aby mohl navždy pohřbít své mrtvé?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351885/pohrbete-sve-mrtve-mKB-351885.jpg 4.3156

Případy vrchního inspektora Gamache 6.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Knižní klub

Bury Your Dead, 2010

Kniha Pohřběte své mrtvé

Magnovak
23.12.2019

Uff.

Knihu jsem četla velmi dlouho, dohledávala jsem si informace, četla jsem o reálných, žijících osobách, snažila jsem se více pochopit konflikty, spojení a rozdíly původního, frankofonního a anglofonního obyvatelstva, například...

Příběh je velmi náročný a komplexní v oborech historie, politologie, etymologie, náboženství, sociologie .... Louis Penny zde samozřejmě pracuje i s policejními postupy, charaktery postav, klasickou detektivní prací a v neposlední a v podstatě přední řadě s Gamachem samotným.

Jakkoli je příběh fantastickým mixem všeho výše uvedeného. Příběh nakonec ale není tak složitý, není o nikom jako je policista, starožitník, truhlář, archeolog, historik, farář, hoteliér, terorista, oběť, zloděj, vrah, Krí, Kanaďan, Angličan, protestant, katolík, hugenot, šlechtic nebo dělník.

Je to celé O ČLOVĚKU jako takovém. O jeho touhách, snech, strastech, radostech, plánech, o tom, že to kým jsme, kým jsme byli kdysi, utváří kým budeme, že naše volby ovlivní i naše potomky. Že bychom měli mrtvé opravdu pohřbít a nechat je odpočívat v pokoji...

Je to dramatická zpověď o lidském boji o své místo na výsluní, o minulosti a budoucnosti.

(Jo a tímto dílem se mi jen potvrdilo, že Ruth je moje nejoblíbenější postava v celé sérii)

berila
06.11.2019

Tento díl se mi na rozdíl od ostatních tolik nelíbil. Mně osobně vadily ty tři linie a hrozné přeskakování mezi nimi, chvílemi jsem se trochu ztrácela, proto jen čtyři *.

Nočnípták
23.10.2019

V každé knize od Louise Penny najdu spoustu zajímavostí. V téhle třeba narážky na historii Québecu. Donutilo mne to si vyhledávat další informace. Smutné pak byly Gamachovy vzpomínky na rozhovory s agentem Paulem Morinem.
Mrzelo mne, že je zde mnohem méně citací z knih a básní oproti předchozím dílům Přesto nemohu jinak, než dát opět 5*

A jak už je zvykem u všech "gamachovek" - nádherná obálka

Mája777
03.09.2019

Knihy této autorky jsem si velice oblíbila a nezklamala ani v této. Je psaný trochu jinak než ty předchozí. Prolínají se zde tři případy, které jsou hezky podmalovány historií Québecu. Opět doporučuji.

Jaruš7
17.08.2019

V jedné rovině trojí zápletka, zdánlivě lehce vyřešený zločin má nepřiznání a kvůli lehce naivnímu dotazu" proč byl mrtvý přesunut ?" se musí řešit znovu; prolínající se mučivé svědomí z výsledku nedávného tkz. únosu s dalším případem nevraživosti národností o uznání historických reálií pro jednu ze stran konfliktu, je v Kanadě obrazem kruté indiánské historie a následná rivalita frankofonní a anglofonní společnosti pečetí knize čtivost.
Citace:" ..utišit svědomí, ..aby přestal myslet na svoje chyby... a přešel k činu..
"Měla Alzheimera.., ale ty poslední roky byly jedny z našich nejlepších." Nepamatovala si,..a zapomněla se zlobit. Byla to nádhera. Taková úleva. Zapomněla dlouhý seznam stížností. Vlastně z ní byla báječná osoba."
Provázanost a časovost - skutečnost a vzpomínky se zčista jasna spontánně střídají, někdy bez ukončení kapitoly, či odděleného odstavce, kapku náročné.
Název "Pohřběte své mrtvé" je výrazem pro povel, avízo, ale hlavně přáním pro kanadskou řevnivost komunit.

Belatris
31.07.2019

Dojmy jsou hodně spletité, mnohem spletitější než samotná detektivní zápletka:
- extrémně dlouho mi trvalo začíst se (u knížek Louise Penny zatím nevídané)
- podivně nezajímavá zápletka
- mnohem větší důraz na historii Kanady a Quebecu než na příběh, postavy a zápletku
- pasáže z prostředí knihovny z první poloviny knihy k uzoufání nudné a pro celkový příběh ve výsledku zbytečné

Naopak klady:
- dovedně popsala, jak se po velkém traumatu zažitém ve službě velitel a jeho okolí s věcmi srovnává
- rozhovory Gamache a uneseného agenta Paula Morina jsou velmi silné čtení
- příjemně se četl i návrat k případu z minulé knihy (Hladový duch) a přešetřování případu - Gamache najednou nebyl ukazován jako neomylný vyšetřovatel, ale pochybující a na závěr byla odhalena řada (jeho) chyb

6. kniha se série je pro mě zatím nejslabší. Když se příběh neodehrává v Three Pines, vždycky se to na mém dojmu z četby podepíše, tentokrát to bylo sice jen napůl mimo vesnici, ale nestačilo to. Nebyl to ztracený čas, ale třeba následující 7. díl je oproti tomu mistrný - všechny ingredience jsou podány ve správný čas a ve správné míře.

eva.haf
15.07.2019

Když jednou začnete, nedá se přestat. V každém díle se dozvíte něco nového, z historie, z psychologie a dalších oborů, je to jako učení hrou. Nevím co budu dělat až přečtu všechny díly...

Kačaba79
20.06.2019

Úžasná kniha. Tři linie příběhu a vyšetřování mne nutila číst a číst. Snad nejlepší kniha od autorky. Vyřešení z Hladového ducha bylo zajímavé. Již se těším na další díl.