Pohřběte své mrtvé

Pohřběte své mrtvé obálka knihy
Mé hodnocení:

Únorový Québec ovládly tuhé mrazy a zimní karneval, každoroční svátek plný radovánek. Armand Gamache sem však přijel v rozpoložení, které může být stěží protikladnější – na návštěvě u svého mentora se pokouší vyrovnat s tragickými následky jednoho vyšetřování, s vlastním selháním, s výčitkami svědomí. Vyhledává klid a noří se do historie města zaznamenané ve starých spisech místní knihovny. I toto zdánlivě bezpečné útočiště se však změní v místo činu a vrátí Gamache k jeho práci vrchního komisaře místní Sureté. Ve sklepě knihovny je nalezen mrtvý muž. Důležitý muž. Muž, jenž znal tajemství staré stovky let… A je tu ještě jeden zločin, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pines, z níž usvědčil svého přítele Oliviera. Nechyboval náhodou i v tomto případě? Kolik bolestných ran bude muset Gamache otevřít tentokrát, aby mohl navždy pohřbít své mrtvé?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351885/pohrbete-sve-mrtve-mKB-351885.jpg 4.3193

Případy vrchního inspektora Gamache 6.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Knižní klub

Bury Your Dead, 2010

Kniha Pohřběte své mrtvé

DvěTéčka

Tenhle díl mě snad bavil zatím ze všech nejvíce :3

Aleen

Citlivé, dojemné a jako vždy, velmi čtivé. To je rychlé shrnutí tohoto netradičního dílu. Inspektor tentokrát napravuje své fyzické i psychické zdraví v Quebec City. Děj se odehrává zčásti v poetickém prostředí knihovny, která je sídlem Historické společnosti a také naprosto nečekaně, i dějištěm vraždy, kterou se Gamache snaží pomoci vyřešit. Díky tomu se dotkne i historických záhad základů Quebecu a aby toho nebylo málo, chce rozlousknout i důvod tragického závěru předchozího případu, kdy málem přišel o život i on sám. Vyrovnává se s výčitkami svědomí, s vědomím, že ne vše, v co věřil, je tak, jak si myslel. Způsob přístupu k životu a empatie, kterou tomuto hrdinovi autorka vtiskla, je nadmíru příjemný a poutavý. Moje srdcovka.

Arianne

Zajímavé prolínání rovin jak v prostoru, tak v čase. Zajímavý náhled do historie a společenské situace v Quebeku. Požitek mi trochu zkazilo, že jsem si následující díl přečetla před tímto. Už to nikdy neudělám ✌

Vydrýsek
15.11.2020

Několik rovin, které se navzájem prolínají. Kniha o druhých šancích, soudržnosti, historických záhadách, o ztrátách, nálezech a opětovných shledáních.
"Spousta toho, co považujeme za historická fakta, se tak nestalo. Slouží svému účelu. Události se zveličují, vytvářejí se hrdinové, přeformulovávají se cíle, aby vypadaly vznešeněji, než jaké doopravdy byly. Aby se manipulovalo veřejným míněním, aby se vytvořil společný zájem nebo společný nepřítel. A opěrný pilíř opravdu velkého hnutí? Mocný symbol. Odstraňte ho nebo pošpiňte, a všechno se začne drolit, zpochybňovat."

cie
28.10.2020

Opět super čtení! A tentokrát je opravdu lepší číst díly správně za sebou...i když je předchozí kniha v tomto dílu stručně shrnuta, byla jsem ráda, že jsem ji četla, protože v ní byla vyzrazena celá pointa a už bych se k ní asi nevrátila, a to by byla škoda ;-)

Lessana
25.10.2020

Opäť skvelá "Gamacheovka"! Konečne som sa dozvedela, ako to bolo v skutočnosti s "pustovníkom" - otvorenie tohto prípadu som Olivierovi a Gabrimu veľmi priala. Táto línia dala priestor a možnosť vyniknúť "učňovi" Beauvoirovi. A treba povedať, že príležitosť využil (spolu s Ruth, Clarou, Myrnou a ďalšími) aj napriek počiatočnej nedôvere v iný výsledok. V druhej, tiež vyšetrovacej a nemenej zaujímavej linke sme sledovali postupy vrchného inšpektora Gamachea pri riešení záhady v pivnici knižnice. Záhady, ktorá presunula pozornosť hlboko do histórie - až k založeniu Québecu a k Samuelovi de Champlainovi. Tretia línia nás zaviedla do spomienok na akciu Sureté a skrz ne bližšie ku Gamacheovi, k človeku ako takému, k jeho chybám, rozhodnutiam, vypätiu, svedomiu, pocitom viny... (presah, ktorý všetky autorkine diela majú). A všetky tri línie šikovne gradované, nenásilne sa striedajúce a vypointované. Výborná detektívka so starými známymi i novými postavami!

mataj
16.09.2020

Jako již tradičně u této autorky dávám plný počet *. Mistrně vystavěný příběh (všechny tři dějové linky), krásně vykreslené prostředí i psychologie postav.
...Bavila jsem se "rozhovory" mezi Ruth a Beauvoirem...

EvaApple
08.09.2020

Opět úžasné čtení až do konce - a že ty konce autorka umí!