Nejkrutější měsíc

Vítejte ve Three Pines, zapomenuté, zapadlé vísce, kde nejkrutější měsíc právě dostál své hrozbě. Jaro je idylické období: na stromech raší pupeny, čerstvě rozmrazenou půdou se prodírají první květiny. Ne všechno se však probouzí k životu... Když se pár místních rozhodne uspořádat na Velikonoce seanci ve starém domě Hadleyových, aby z něj vypudili zlo, jeden z nich zemře. Hrůzou. A patrně mu na onen svět někdo pomohl. Brilantní a empatický Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, přijíždí vyšetřovat další případ – tentokrát bude muset čelit jak nebezpečným démonům tohoto na první pohled idylického městečka, tak i svým vlastním....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259839/pripady-vrchniho-inspektora-gamache-HUo-259839.jpg 4.4252

Případy vrchního inspektora Gamache 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Knižní klub

The Cruelest Month, 2007

Kniha Nejkrutější měsíc

Jenda75
26. listopadu

Pokračování série je opět velmi napínavé a čtivé.

Vydrýsek
17. listopadu

" Je statečný, nebo vidíme blízkého nepřítele?"
"Cože?"
"Blízký nepřítel je psychologický koncept. Dvě emoce, které jsou na první pohled stejné, ale ve skutečnosti jde o protiklady. Jedna se vydává za druhou, bývá za ni zaměňována, ale jedna je zdravá a druhá zvrácená, pokřivená. Lpění se maskuje jako láska, lítost jako soucit a netečnost jako vyrovnanost."
"Soucit zahrnuje empatii, lítost, nadřazenost vůči druhému. Vyrovnanost - harmonie, schopnost věci přijmou a posunout se dál. Netečnost - necítí bolest, nezáleží jim na ostatních, necítí jako my. Zahaleni do hávu člověčenství, ale pod tím nic není."

Boby17

O co bylo vyšetřování čerstvé vraždy v Three Pines poklidné, o to divočejěí byly dozvuky starého, ale stále citlivého případu. Při popisu útoků v bulvárním tisku a televizním zpravodajství jsem si uvědomil, že takovým nařčením vlastně nejde účinně čelit. Nakydané bláto zůstane a případné dementi už veřejnost nevnímá a vlastně ani nezajímá. Dávám 4,5 hvězdy, tak to zaokrouhluji na pět celých.

Migi99

Přečteno za 3 dny, opět čtivé, hezky napsané, člověk se hned v myšlenkách přenese do malebné vesničky Three Pines a stává se součástí vyšetřování čarodějnické zápletky. Doporučuji.

Lessana

Ďalší prípad inšpektora Gamachea je za mnou. Tentoraz som páchateľa neodhalila skôr ako vyšetrovací tím. Stretnutie so starými známymi ale bolo opäť veľmi príjemné (konečne viem, ako Ruth prišla k svojmu vtáčiemu bábätku; ako začala Peterova žiarlivosť na Clarino dielo; ako je to s agentkou Nicholovou, s Lemieuxom atď.). Pribudli aj nejaké nové tváre (pochopiteľne - aby sa mohla rozvinúť detektívna zápletka). Bavila ma tiež linka so Sûreté a v tejto súvislosti krásne sa vyvíjajúci a opísaný vzťah Gamachea s Beauvoirom. Oceňujem tiež dvojitú gradáciu v závere - tú vyšetrovaciu a tú v rámci Sûreté. A v neposlednom rade postavu Armanda Gamachea - jeho charizmu, vnútornú silu, múdrosť, trpezlivosť, láskavosť a ďalšie cnosti, ktoré z neho robia nesmierne sympatickú literárnu postavu.

broskev28

Někde se vloudila chybička - myslím do naší knihovny, protože jsme nákupy téhle detektivní řady začali zcela nepochopitelně 4. a 7.dílem. Ale my to časem určitě nějak srovnáme a doženeme . . .
Takže se mi stalo, že mě zvláštní, takový nedetektivní autorčin styl zprvu docela iritoval, navíc jsem se ztrácela v postavách: rozlišit od sebe Myrnu, Ruth, Claru a Hazel mi po několika úvodních kapitolách připadalo zhola nemožné. Nedokázala jsem se začíst a nic mě nepohánělo dopředu, takže jsem zažívala mírné zklamání. Ale vytrvala jsem, jednotlivé postavy (zvláště ženské, s pány jsem takový problém neřešila) se mi postupně vylouply a vyjasnily a nejpozději v jedné třetině knihy už jsem byla beznadějně zaháčkovaná.
I když jsem měla pochybnosti o českých předcích Yvette (jméno jejího otce mi znělo spíše bulharsky a já L.P. podezírám, že mezi těmito národy vůbec nevidí rozdíl - koneckonců u Kanaďanky je to pochopitelné), vůbec to nemám autorce za zlé, naopak. A odkazem na mé milované jinany si mě už úplně omotala kolem prstu, stejně jako "lesním mužem" Gillem Sandonem.
Tak jen doufám, že podobně na tom budou i čtenáři naší knihovny.

"Vytáhl z kapes všechny knihy, které posbíral. Připadal si jako mobilní knihovna. Zatímco ostatní vyšetřovatelé shromažďovali důkazy a otisky prstů, on shromažďoval knihy. Ne každý by souhlasil, že je to krok správným směrem."

Nerevanin

Kniha mě příliš nenadchla. Jedná se o první knihu od této autorky, kterou jsem četla, možná je tedy nedostatek mého nadšení způsoben i tím, že nejsem na její styl zvyklá. Při četbě mi vadil způsob vyprávění, který bez sebemenšího předělu přeskakuje mezi různými časovými rovinami a mění bez varování "vyprávějící" postavu (POV), často i třeba jen na jednu dvě věty. Jednotlivé postavy v Three Pines mi připadaly velice ploché a nepříliš odlišné jedna od druhé. Co se týká samotné zápletky, často jsem se ztrácela v machinacích uvnitř policejního sboru a při odhalování vraha jsem se nemohla zbavit dojmu, že inspektor neuspěl díky pečlivé práci či geniálnímu mozku, ale spíš přišel k podezřelému i důkazům jako slepý k houslím (a věšteckým kartám). Do knihy se mi vůbec nedařilo začíst a vlastně jsem ji dočetla jen kvůli četným referencím k provincii Québec, kde jsem určitý čas pobývala.

mataj

... přemýšlel, že básník nenazval duben nejkrutějším měsícem proto, že decimuje květy a narašené stromy, ale protože to někdy neudělá. Jak těžké musí být pro ty, kdo nekvetou, vidět všude kolem sebe nový život a naději...
V pořadí již čtvrtá knížka, kterou jsem od L. Pennyové četla a pořád jsem nadšená. Nejde ani tak o detektivní zápletky, které mě samozřejmě taky hodně baví, jako spíš o styl psaní. Z každé knihy na mě dýchá pohoda, krása a klid. Je taková lidská. Zajímavé psychologické postřehy, které nutí k zamyšlení. A jako třešnička na dortu francouzská kuchyně...

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky
Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky