Oživlý kámen

Léto vrcholí, vrchní inspektor Armand Gamache slaví s manželkou Reine-Marie výročí svatby v Manoir Bellechasse, odlehlém luxusním hotýlku nedaleko Three Pines. Nejsou však sami. Sjela se sem také početná, bohatá a vážená rodina Finneyových – kvůli své oslavě. Rozkošný Manoir Bellechase sice obklopuje ryzí příroda, je na něm však cosi nepřirozeného. Vedra se stupňují, dusivá vlhkost se blíží, na rodinnou sešlost přijíždějí nečekaní hosté… a letní bouře za sebou zanechá mrtvé tělo. Je na zkušeném Gamachovi, aby odhalil dlouho pohřbená tajemství a zášti pečlivě skryté za zdvořilými úsměvy. Případ jej zavede znovu do Three Pines, do temných koutů jeho vlastního života, až dospěje k trýznivému završení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290683/ozivly-kamen-CsR-290683.jpg 4.5144

Případy vrchního inspektora Gamache (4.)

The Murder Stone / A Rule against Murder (2008)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

raffi

Séria má od začiatku stúpajú tendenciu, čo je príjemne zistenie. Postavy dostávajú hĺbku a paradoxne tomu všetkému najviac pomohol presun deja z Three Pines.
Dobré vykreslenie atmosféry mi trošku (možno trošku viac) pripomenulo Agathu Christie...

akdar72

S každým dílem je lepší a lepší. Detektivní příběh, který postupně odkrýváte s inspektorem Gamachem, na konci zamyšlení na životem, nad sebou samým, nad blízkými kolem nás... Krásná kombinace. Těším se na další.

metrolog

Opět velmi kvalitní kniha. Co naplat, autorka prostě umí vytvořit kouzelnou atmosféru prostředí, řekl bych dokonce, že lépe než některých postav. Jak už jsem psal u předchozích dílů, je to až návykové. Knihu otvíráte nejenom pro rozřešení případu, ale hlavně jako relaxaci, únik do tohoto kouzelného imaginárního světa. Takže si řekne, "kdo je vrah?" a odpovíte si, "a není to vlastně jedno?" - Dávám plný počet hvězdiček.

pepa4081

Bude Vás samozřejmě zajímat, kdo vraždil, ale ještě víc, jak to provedl. Další bezvadná detektivka s inspektorem Gamachem a jeho týmem, která se odehraje právě, když je na dovolené se svou manželkou.
Velmi uspokojivé.

Aymira

Tato kniha mě hodně zklamala. Vůbec jsem se do ní nemohla začíst a v podstatě to trvalo od první stránky až po tu poslední. Hrozně dlouho trvalo než se na scéně objevila vražda. S rodinou Morrowových jsem se vůbec nedokázala sblížit. Všichni mi přišli stejní a vedlo to k tomu, že se mi jednotlivé postavy akorát pletly. Celou dobu jsem moc nechápala, o co vlastně v knize jde. Nevím, jestli moji nevraživost vůči knize nezpůsobila změna prostředí a fakt, že se děj neodehrává ve Three Pines. Konečné odhalení vraha bylo rychlé a také to ve mně nezanechalo nějakou emociální stopu. Přesto mám inspektora Gamache ráda, i celý jeho tým, a věřím, že příště se s nimi sžiji opět lépe.

alnahu

Další dobrá detektivka s inspektorem Armandem Gamache -tentokrát tráví svou letní dovolenou v hotelu u jezera Manior Bellechasse,aby zde oslavil s manželkou Reine-Marie pětatřicáté výročí jejich seznámení,ale i v takto odlehlém místě ho čeká nemilé překvapení - vražda .Ale i tentokrát odhalí vraha a to pomocí řeckých bájí a včel.Kniha se mi dobře četla.

denib

Při čtení mi bylo vážně dobře. I když dojde k vraždě, i když se na scéně objevují protivní lidé, z inspektora Gamache vyzařuje klid a rozvaha. A stejný klid vyzařuje z knihy. Je to sice detektivka, ale mě vyloženě uklidňuje. Některé věci byly trochu předvídatelné. A to, že detektiv nemůže jet na dovolenou, aby se tam nestala vražda, je už známý fakt :-) Ale ani jedno z toho nevadilo. Předchozí díl mě trochu zklamal, takže teď jsem o to víc ráda, že tato kniha je opět výborná.

minimonisek

Moje první kniha přečtená od této autorky. Z počátku se mi zdála zdlouhavá a trochu mě mátlo množství postav. Hodně mi styl připomíná A. Christie, jejíž detektivky mám moc ráda. Způsob provedení vraždy je opravdu originální. Líbí se mi i informace o chovu včel. Z knihy jsem po přečtení měla celkově velmi dobrý pocit. Těším se na další knihy autorky.

Agatha84

Opět naprosto perfektní. Autorka s každým svým příběhem zvyšuje kvalitu a já se nemůžu dočkat dalších dílů!

ilčidlo

Hezky se četla i když mi víc připomínala psychologický román než detektivku

Karolína7

Zajímavě skloubené detektivní zápletka s psychologickým vykreslením postav...

TheGoldenHill

Klidná a pohodová letní dovolená inspektora Armanda Gamache a jeho milující manželky Reine-Maire se rázem změní, když je v hotelovém komplexu spáchán zločin. Inspektor se se svým týmem pouští do vyšetřování a podezřelých je tu požehnaně.

U detektivek spisovatelky Louise Pennyové jsem si zvykla, že se do začátků jejich knih nemůžu vůbec začíst, ale jakmile je spáchán zločin a nastává vyšetřování, tak pak se nemůžu od knihy odpoutat. Její detektivky nejsou žádné krváky.
Mají však v sobě něco, co se nedá přesně popsat. Vraždu vnímáte tak nějak pod povrchem a v duchu pomáháte při vyšetřování. A inspektor Gamache je fakt sympaťák!

bafuskyBaf
14.11.2017

Zase super kniha z pera této autorky. Žádný krvák, pozvolná detektivka. Až do posledních stránek jsme netušila, kdo by to mohl být.. I když nějaký tip byl..:-)

makke
01.11.2017

Výjimka potvrzuje pravidlo. Často zde píši, že čím kratší dobu potřebuji k přečtení knihy, tím vyšší je počet hvězdiček. Pět hvězd si tak většinou zaslouží ty knihy, které zhltnu během jedné noci, protože prostě nemohu přestat. Zde to neplatí, tato kniha je prostě jiná, klidná, rozvážná, ale ne nudná a nezajímavá. Četla jsem každý den kousek, abych si ji dostatečně vychutnala, toto se nedá uspěchat, to se musí prožít.

111moni
29.09.2017

A tentokrát, jen pár známých, jiné místo, přesto zase pátráme, kdo měl důvod, jaké jsou osudy lidí, proč dělají věci, které dělají. I když nejsme ve vesničce Three Pines,je tady další zajímavý příběh o lidech a jejich důvodech,proč musel někdo zemřít. A každý by mohl mít důvod, je jen otázka,kdo jej uskutečnil.

Nelly
29.08.2017

Milá detektivka, která Vás potěší především příběhem lidí, než vyloženě detektivní prací. I když zde samozřejmě ten detektivní prvek je, ale mně se právě líbilo i to, jak spisovatelka vystihla jednotlivé postavy a jejich spletité citové vztahy. Nevím, zda je vůbec možné, aby Vás detektivní příběh, kde je samozřejmě vražda, mohl pohladit po duši, ale tato kniha to dělá...

popeluška
13.08.2017

Za mě velká spokojenost. Další díl se mi líbil jako ty první tři :-) Krásné a pohodové čtení. Moc doporučuji :-)

ivulka15
06.08.2017

Další z řady milých detektivek.Sice se nyní neodehrává přímo v tom kouzelném městečku ale zase se dozvídáme něco víc o některých jeho obyvatelích. A také o galantním vrchním inspektorovi Gamachovi.

Ceit
30.07.2017

Knihu jsem četla ve dvou dnech,které jsem měla jen a jen pro sebe,při začínající vlně veder :-) a tak nebylo vůbec těžké se přenést do srubového hotelu u jezera s dokonalou obsluhou,skvělou kuchyní,osvěžující vodou v jezeře, nábytkem nalešteným včelím voskem...Vše tam bylo tak nádherné,vůbec se mi nechtělo to prostředí opustit a ani jsem,jako u jiných detektivek, tak nespěchala k odhalení vraha,abych tam mohla ještě chviličku zůstat :-) Dokonalý relax,na dovolenou můžu jen doporučit!Zatím jsem si snad každou z těchto knih načasovala do shodného ročního období a tím to umocnilo zážitek z knihy.

kneznaliba
28.07.2017

Teprve mé druhé, ale zato potěšující pátrání s inspektorem Gamachem. Příjemná a poklidná detektivka. Rozuzlení jsem opravdu nečekala, což mě vždy potěší.

Prateri
17.07.2017

Oživlý kámen je oživen netradičně napsanou detektivkou. Vyšetřování splývá s prostředím, lidmi, odkrývá jejich životy v minulosti, a kde špatně chápané vztahy v rodině Morrowových vedou k nelásce mezi sourozenci. Ale jestli to povede k vraždě, to odhalí sympatický vrchní inspektor Gamache - řekla bych, že "s elegancí sobě vlastní".

Dousabel
14.07.2017

Ani čtvrté detektivní pátrání vrchního inspektora Gamache mě rozhodně nezklamalo. Právě naopak, každý díl je lepší a lepší, stále pronikáme hlouběji do charakteru hlavních postav a poznáváme jejich životní příběhy. Zápletka jako vždy velice originální, závěrečné rozuzlení překvapivé a stejně jako u minulého dílu jsem byla přesvědčená, že v tom bude hrát roli nadpřirozeno, jinak to není možné :) Jen ta potrkaná familie Morrowových nebo Finneyových mi lezla děsně na nervy, naštěstí to kompenzovaly občasné návštěvy starých dobrých přátel ze Three Pines :) Já jen doufám, že jako inspektor Gamache, tak samotná autorka se dožijí minimálně 150 let :)

Luciska13
26.06.2017

Gamache opět nezklamal. I když se podle mě děj rozbíhá poněkud pomaleji, spletitý barvitě popsaný děj, emoce a složité vztahy mezi jednotlivými postavami to krásně vyváží. Vznikne tak úžasný příběh, který nemůže pocházet od nikoho jiného než od Louise Penny. A na závěr vás překvapí pachatel, kterým je vždy postava postávající v koutě, kterou byste malém přehlédli.

intelektuálka
08.06.2017

Další zajímavý příběh v osobitém pojetí této autorky. Postava inspektora je sympatická a rozluštění nečekané. Doporučuji.

Marthas
31.05.2017

Nu, stále více bizardní a líbí se mi to stále méně a a méně.
Překlad slušný až na to, že bych já nikdy se svými chabými znalostmi angličtiny neřekla, že mužská zdrobnělina jména je Gaby, pokud vím, tak je zdrobnělina ženská a správný překlad by tedy měl být Gabe.
Navíc to tentokráte bylo dost průhledné, neodhalila jsem to sice celé, ale to jen proto, že to zásadní, co autorka prozradila, okamžitě zacpala dalšími detaily o jiných postavách a já to zapomněla.-)

amenta
31.05.2017

Pro mě zatím nejlepší z celé série.

Patapuf
14.05.2017

Nevím nevím.... nějak mi tato kniha nesedla... mám raději příběh, který má větší spád... tohle se táhne jako med... při čtení sem měl pocit, že mi je osmdesát... dočetl sem to, ale byl sem tak ukolíbán dějem, že sem na vraha ani nebyl zvědavý....

čef
27.02.2017

Kniha, kde více než pátrání po vrahovi jde podle mne o odhalení různých pohnutek jednotlivých postav pro jejich někdy(v dotčené rodině často) podivné jednání. Jak je každému předchozích románů autorky znalému čtenáři jasné, psychologii postav umí popsat mistrovsky. Do tohoto příběhu se jí však navíc povedlo dostat mnoho krásných úvah o naplnění života, ať už citací klasických básní nebo myšlenek velikánů ducha. Postava vrchního inspektora je pro mne balzámem na rozervané postavy severských detektivů a tak chci opět přídavek.

Lindulinek
25.02.2017

Dobře napsaná detektivka. Má první od této autorky a ne poslední. Doporučuji.

Kočičáci
17.02.2017

Tentokrát nebudeme s inspektorem Gamachem prožívat další vyšetřování opět v Three Pines, ale nestrachujte se, je to jenom přes kopec a s většinou našich oblíbenců, jako je Gabri, Clara a Ruth se alespoň na skok setkáme.
Hlavní úlohu bude hrát romantický rodinný hotýlek Manor Bellechase v čele s rodinou Finneyových, kteří se zde sešli na oslavu.... jenže jsou jeden podivnější než druhý. Zdánlivě neproveditelná vražda samozřejmě nesmí chybět. Armand postupně rozplétá nejen těžko proveditelný zločin, ale také složitou rodinnou historii a nejasné vztahy mezi stálými obyvateli hotelu. Jak se mu nakonec podaří případ objasnit, si musíte přečíst sami!
PS: a kdo má strach, že jeho chuťové pohárky zůstanou v klidu, tak chyba lávky - o všechny dobrůtky se tady postará šéfkuchařka Veronique, která na chvíli převzala Gabriho štafetu :-)