Oživlý kámen

kniha od:

Oživlý kámen https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290683/bmid_ozivly-kamen-CsR-290683.jpg 4.5 386
Koupit Koupit eknihu Bazar

Léto vrcholí, vrchní inspektor Armand Gamache slaví s manželkou Reine-Marie výročí svatby v Manoir Bellechasse, odlehlém luxusním hotýlku nedaleko Three Pines. Nejsou však sami. Sjela se sem také početná, bohatá a vážená rodina Finneyových – kvůli své oslavě. Rozkošný Manoir Bellechase sice obklopuje ryzí příroda, je na něm však cosi nepřirozeného. Vedra se stupňují, dusivá vlhkost se blíží, na rodinnou sešlost přijíždějí nečekaní hosté… a letní bouře za sebou zanechá mrtvé tělo. Je na zkušeném Gamachovi, aby odhalil dlouho pohřbená tajemství a zášti pečlivě skryté za zdvořilými úsměvy. Případ jej zavede znovu do Three Pines, do temných koutů jeho vlastního života, až dospěje k trýznivému završení.... celý text

Série:

Případy vrchního inspektora Gamache 4.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

The Murder Stone / A Rule Against Murder , 2008


více info...

Komentáře (125)

Komentáře 125 Recenze 4

Sandalkar
Sandalkar
25.09.2023 5 z 5

Za me zatim nejlepsi dil. Opravdu klasicka detektivka s vazne netradicnim zpusobem vrazdy (jako opravdu to jde??). Psychologicky rozbor cele rodiny zavrazdene, luxusni srub uprostred kanadske divociny, vice prostoru dostala sympaticka zena Gamache Reine-Marie.

Smekam a tesim se na dalsi. Klidne mimo Three Pines, pribehu to pro me prekvapive prospelo.

"Vsichni mame svoje dary i pohromy, vrchni inspektore,"pokracoval Finney. "A kazdy den je vsichni pocitame. Otazkou ale je, ktere z nich."

mnohoknih
mnohoknih
23.09.2023 4 z 5

Jsem ráda, že se příběh neodehrává zase ve vesnici Three Pines. Inspektor Gamache se ženou jednou na dovolenou do odlehlého luxusního srubu. Podle popisu se jedná o idylické místo, včetně personálu. Zjevně to platilo až do loňska. Je zde zabit člen jedné velmi nepříjemné rodiny. A jaké bylo mé překvapení, když se ukázalo, že členy této rodiny jsou dva obyvatelé vesničky Three Pines. Inspektor Gamache opět projevil své skoro až nadpřirozené nadání pro luštění vražd. Nutno podotknout, že mu dost pomáhala náhoda a příroda. Anebo je prostě všímavý. Velmi fajn bylo, že jsme se dozvěděli něco nového z jeho osobního života. Příběh je spíše psychologická sonda a čtení je velmi pohodové.


LivieBorova
LivieBorova
13.06.2023 2 z 5

Kniha mě příliš nezaujala svým zpracováním a absolutní nepřekvapivostí.

Borntobike
Borntobike
05.06.2023 5 z 5

Inspektor Gamache zase nezklamal.

slunicko1958
slunicko1958
21.04.2023 4 z 5

Zajímavá detektivka. Neobvyklý způsob vraždy, naprosto originální provedení - to mě hodně překvapilo.

Občas jsem měla pocit, že čtu psychologický román, který řeší problémy rodiny, jejíž členové neumí mezi sebou komunikovat, neprojevují svoje city a pocity, takže hlavní slovo má přetvářka, závist i nenávist. A k vraždě stačí málo.

Autorka umí precizně vylíčit nádheru kanadské přírody i prostřeného stolu. A to vedro! Čekala jsem, kdy ty mušky začnou obtěžovat i mě. Ani humor v knížce nechybí.

Kvůli závěru, kdy si všichni všechno vyříkají a mají se rádi, jsem nedala plný počet hvězd. Připadá mi taková změna docela nepravděpodobná. Celkově napínavá, čtivá knížka.

VendulaB
VendulaB
11.04.2023 4 z 5

Typická kniha autorky, která se příjemně čte. Tentokrát mě příběh zaujal hned od začátku a líbil se mi i způsob, jakým se autorka vzdálila z tradiční vesničky. Nicméně při zpětném pohledu působí detektivní zápletka dost slabě a nepříjemnou zůstává nelidská dokonalost inspektora Gamache. Přesto jde určitě o lepší knihu v sérii.

Kekik
Kekik
08.04.2023 5 z 5

GENIÁLNÍ!
Když jsem zjistila, že se příběh neodehrává v mé oblíbené vesničce Three Pines, obávala jsem se, zdali mě kniha bude bavit. Jak jsem se mýlila. A jak moc jsem podcenila autorku. Naopak. Kniha mě bavila snad ještě více než předchozí díly. Autorka píše skvěle. Není potřeba potoky krve, abych byla ke knize připoutaná. A není potřeba ani velkého prostoru a mnoho postav. A někdy i jen stránku před koncem autorka odhalí tajemství, které vás donutí obrátit názor na danou postavu. I když ty náznaky tam byly, to je pravda.
Myslela jsem si, že jsem vraha uhodla. Ale kdepak. Byla jsem vedle.
Celý příběh jsem si náramně užila. Není to jen obyčejná kniha. Je výjimečná. Jako celá tato série. A já se těším, až se znovu setkám s oblíbenými postavami. A doufám, že tam bude více Ruth a její Rózy. A tradičně na závěr- velkou pochvalu si zaslouží obálka knihy.
Velké doporučení!

petunkav
petunkav
08.04.2023 4 z 5

Opět moc pohodové čtení.
Trochu víc psychologie, rozebírání rodinných vztahů....
Ale i tak velmi dobré.

m.valova
m.valova
31.03.2023 5 z 5

Taková hezká detektivka,jediné co mi tak trošku chybělo byla má oblíbená vesnička a její obyvatelé,ale vím,že se s nimi opět setkám a zase to bude fajn.Rodinka v tomto díle byla opravdu velmi zvláštní a vlastně se mi opět potvrdilo,že lidé spolu mají komunikovat ať už se jedná o věci příjemné či nepříjemné, jinak se problémy jen kupí a cesta je trnitá.

Kristulda
Kristulda
23.03.2023 4 z 5

Po dlouhé době opět další setkání a příběh s inspektorem Gamashem. Začátek mě trochu mátl, tolik rodinných příslušníků a kdo ke komu patří. Je to takové milé čtení, takový balzám na duši, ale stejně mi tam něco ještě chybí. Určitě si ráda přečtu další díly, bylo mi i řečeno, že každým dílem je to lepší a lepší, takže se moc těším.

šipek
šipek
17.03.2023 5 z 5

Jednou za čas sáhnu po knize od této autorky a případech s inspektorem Gamache. Je to vždy moc krásné a pohodové čtení. Tato série mě moc baví. Tentokrát není případ přímo z malebné vesničky Three Pines, ale odehrává se poblíž v hotýlku na břehu jezera. Po přečtení různých krváků jsou tyto knihy jako balzám na duši.

NannyOgg24
NannyOgg24
11.03.2023 5 z 5

Tato série se mi líbí, určitě v ní budu pokračovat. Vždy mě vyřešení překvapí. A obejde se to i bez krvavých scén, maniaků a sadistů.

MartiSim
MartiSim
10.03.2023 5 z 5

Miluju tuto sérii. Začala jsem ji číst už podruhé

Marcik7
Marcik7
12.02.2023 5 z 5

Prostředí luxusního srubu v lesích, nesnesitelně se chovající bohatá rodinka, Gamache se svou milovanou Reine-Marie slavící výročí, to vše okořeněno vraždou a několika malými tajemstvími. A to ta vražda konkuruje záhadě zavřeného pokoje...Velmi pohodová detektivka bez potoků krve, ale mající patřičné napětí.

petraj30
petraj30
10.02.2023 4 z 5

Tentokrát nikdo v malé vesničce Three Pines nezemřel. Vražda se konala o kousek dál a to v krásném hotýlku, kde se schází lepší společnost. Mezi hosty nesmí chybět inspektor Gamache se svou drahou polovičkou. Ovšem jejich výročí naruší nečekaná vražda jednoho z hostů. Gamache se ujímá svých povinností a se svým týmem tuto poněkud nešťastnou záhadu řeší.
Celý příběh měl trochu jinou atmosféru, ale vůbec ničemu to nevadilo, bylo to příjemné zpestření. Samozřejmně negativní nádech celé knihy opanovala bohatá pokrytecká rodinka. Na konci se v jistých směrech vzduch mezi nimi pročistil, ale i tak nebylo o co stát.
Vraha jednoho ze členů této rodiny jsem nečekala, a motiv byl jen další třešinkou. Vskutku originální případ do posledního písmenka.
V neposlední řadě jsem jsem čekala nějaký posun v Gamachově osobním případu, ale řešila se jiná stránka z jeho života. Osobně doufám, že se vše vyřeší. Jen se po přečtení na některé osoby dívám trochu jinak, než z počátku.
Opět velice klidné a příjemné čtení tentokrát z jiných koutů. I když tu Thee Pines nehrálo tak velkou roli myslím, že si jí ještě užijeme do sytosti.

Mirek240
Mirek240
08.01.2023 5 z 5

Poklidne vypraveni pribehu je presne to, proc se k teto serii vracim. Uzasne prostredi, vykresleni hlavnich i vedlejsich postav a jen tak mimochodem na okraji rodinneho stretnuti nekdo zemre. Vesnicka Three Pines tentokrat sice nehraje hlavni roli, ale stejne ji neuniknete…a to je dobre :)

85098211
85098211
22.12.2022 5 z 5

Ani toto další setkání s inspektorem Gamachem mne nezklamalo ;-). Za sebe jsem byla opravdu moc ráda, že se v tomto pokračování neobjevila Yvette Nicholová se svým otcem z Československa. Ta mi totiž vůbec nechyběla a autorka si za to zaslouží fakt velkou pochvalu! :-))) Ale nyní už k vlastnímu případu. Armand Gamache se tentokrát vypraví i se svojí manželkou Reine-Marie do malého, ale luxusního hotýlku Manoir Bellechasse, aby tam oslavili výročí svatby. Zároveň se zde ovšem ubytuje jedna docela rozvětvená rodina, která se nejdříve zdá být víceméně obyčejná a manželé Gamachovi z nich nikoho neznají. Posléze však přicestují ještě další její členové - a ti už jim známí jsou ;-). Čtenář se tedy postupně seznámí se všemi hosty a samozřejmě také s personálem, který hotýlek provozuje. A potom dojde k zabití jedné členky oné rodiny, které na první pohled vypadá jako nešťastná náhoda, ale na pohled druhý je jasné, že šlo o vraždu. No a vyšetřování může začít ;-).
Moc se mi líbilo, jak autorka postupně odkrývala povahu a všechna tajemství jednotlivých osob - a že jich nebylo zrovna málo! ;-) V podstatě každý z nich byl podezřelý, i když pachatel je odhalen až poměrně pozdě. Opět tedy dávám pět hvězdiček, kniha byla totiž výborná a zápletka originálně zajímavá ;-).

netopýrek1985
netopýrek1985
11.10.2022 5 z 5

Další povedený díl a další série, která mi přiroste k srdci.

Margerite
Margerite
05.10.2022 4 z 5

Tentokrát o něco horší hodnocení,chyběli mi ztřeštění obyvatelé Three Pines. Pár zbohatlých snobů nemělo šanci Ruth, Myrnu nebo Gabriho nahradit. Taky agentka Nicholová mi chyběla. Navíc zezačátku je tempo hooodně pomalé, i na mě. Jinak atmosféra skvělá, jak došlo k vraždě, se mi samozřejmě odhalit nepodařilo, i když všechny indície nám autorka servírovala jak na stříbrném podnose. Já odhalila jen jednu a to bylo prostě na rozklíčování celé záhady málo.

Ehwaz
Ehwaz
11.09.2022 5 z 5

U předchozích dílů absolutní symbióza, v tomto mi malinko scházela atmosféra Three Pines a jejich obyvatel. Přesto je tato řada pro mne stále perlou století...

Pavlnka
Pavlnka
15.07.2022 5 z 5

Poklidné a zároveň napínavé. Opět hodně psychologie, ale tentokrát i nějaká akce. Moc se mi líbí vykreslování postav. Tato série mě moc baví.

Han-nah
Han-nah
17.06.2022 5 z 5

A opět inspektor Gamache a nyní jeho dovolená s manželkou, kde každý rok slaví své výročí, v krásném rodinném hotýlku, stojícího nedaleko nám již známé vesničky Three Pines, v krásných kanadských lesích. Ale ani zde mu není dáno odpočívat. Stala se tragédie nebo vražda? Přijede jeho tým spolupracovníků a rozebíhá se vyšetřování.
"Oživlý kámen" - socha v životní velikosti a velké hmotnosti přece nemůže jen tak sklouznout z podstavce. Kdo měl důvod k vraždě, těch je hodně - mamon, závist, nenávist.....Tak, jak se to opravdu stalo, mě velmi překvapilo.
V každé knize série je kromě poezie, úžasné vyjádření a psychologický rozbor postav.
Zde je to rodinná sešlost, navenek trochu potrhlá rodinka, kdy každý člen skrývá tajemství, cítí křivdu. Inspektor se svou ženou mají krásný vztah, dvě dospělé děti, ale i na něj jediná věta zapůsobí, že přehodnotí minulost a to, co skrýval musí jít na povrch.
Opět popis nádherné přírody a quebecké kuchyně, chuťové buňky byly v pohotovosti.

Niu
Niu
14.04.2022 4 z 5

Tentokrát vrchní inspektor Gamache jinde než ve Three Pines. Začátek neobvyklý po třech předchozích knihách, ale změna příjemná. Líbilo se mi prostředí, do kterého byl příběh zasazen a stejně tak hotel Manoir Bellechasse, už jen to, jak impozantní stavba to musela být. Tentokrát se nesetkáme s agentkou Nicholovou a příběhu to neublížilo. Rozkrývají se další osobní trampoty Gamache a krásný vztah k jeho ženě. Příběh se podobal mnohem více Poirotovi než předchozí knihy. Co mi moc nesedělo, bylo vykreslení rodiny tak plné zla, že to v určitých místech bylo přitažené za vlasy, zamyslím-li se taky nad věkem zúčastněných, tak jsem si připadala jak ve školce. I Beauvier se choval dosti zvláštně. Nechápala jsem rozhovory osob, něco začalo dávat smysl až na samém konci. Jediný normální mi přišel Bert Finney. A mé zklamání nad Spotem pokračovalo :-( Série se mi líbí a hodlám pokračovat, jen tento díl byl takový jiný, zvláštní.

Elapheg
Elapheg
08.04.2022 5 z 5

Paní Pennyová je záruka kvality. :-) V tomto dílu Oživlý kámen se rovněž stane vražda, ale ne přímo ve Three Pines, nýbrž v hotelu Manoir Bellechasse, kde přijeli Armand a jeho žena oslavit výročí svatby, hotelu, který je nedaleko od známe vesničky. Armand Gamache zde vystupuje nejdříve jako host a po vraždě jako vyšetřovatel. Atmosféra je letní i bouřková a právě za bouře se stane neobvyklá vražda. V hotelu jsou také ubytováni Finneyovi, početná rodinka, kde každý člen rodiny má mnoho před okolím co skrývat. Zápletka opět brilantní, pointa, kdo vraždil a jak a proč opět až na konec a mezitím spousta dobrého jídla a pití. Detektivky paní Pennyové čtu s velkým soustředěním, poněvadž motiv k vraždě je skryt za maličkostí, která je nenápadně naznačena v průběhu knihy mezi vztahy všech lidí. Líbí se mi taky, že s každým dílem so dozvídám něco ze soukromí vrchního inspektora Gamache. Opět bravurní, pět hvězd a doporučení. :-) Panní Pennyová, smekám před Vámi a Vašimi zápletkami.

iška
iška
04.03.2022 5 z 5

Zatím jsem si všechny, zatím přečtené knihy, z této série užila. Jsou tu detektivové, mrtvola i podezřelí a na mě přes to všechno padá pohoda a klid.

Lessana
Lessana
20.02.2022 5 z 5

Po druhom prečítaní pridávam jednu hviezdičku v hodnotení - teda do plného počtu. A som rada, že môžem sériu čítať pekne po poriadku, keďže skladačka zapadá do seba a vzťahy sa rozvíjajú... a tie minulé odhaľujú. Ako v tomto diele udalosti s Gamacheovým otcom Honorém. V tejto súvislosti som rada, že linka s Danielom a jeho 2. dieťaťom bola pekne uzavretá, ako napokon všetky, čo u autorky oceňujem. Rozpracuje viacero línií, nie však únavne či chaoticky, práve naopak, a všetkým dá oblúk (motívy z detstva Morrowovcov, Armandov otec v. Daniel, včely, Véronique, D. Martin, Elliot...).
Hoci v 4. časti nie sme v Three Pines, ale v kanadskej divočine, autorka nás tam predsa len na chvíľu vypraví s Reine-Marie, Clarou a Peterom na Deň Kanady, aby tam Armand našiel riešenie zdanlivo neuskutočniteľného - pohnutia sochy.
Chudáci Morrowovci! S toľkými peniazmi a majetkom a predsa takí chudobní - bez lásky, šťastia a spokojnosti. Koľko tráum na spracovanie v jednej rodine! A nie je to tak aj vôkol nás?
Hoci som žena, Gamache mi je vzorom najmä prívetivým a múdrym konaním a reagovaním za každých okolností, láskavým pochopením i súcitom s démonmi druhých, vyžarovaním prirodzenej autority i nádherným vzťahom s milovanou osobou. (Aj) preto tieto detektívky rada čítam. Hor sa na Hladového ducha! :)

YellowQueen
YellowQueen
25.01.2022 5 z 5

Vždy se těším na čtení další detektivky od Louise Penny. Tak zvláštně a vlastně nečekaně si od nich odpočinu.

Bedřich63
Bedřich63
17.12.2021 4 z 5

Staří známí vyšetřovatelé quebecké Sureté jsou opět na scéně. Tentokrát se děj neodehrává ve vesničce Three Pines, ale v neznámém krásném hotýlku, kde Gamache a spol. vyšetřují další vraždu. Opět perfektní popisy prostředí i lidí.
Celá kniha je protknutá dovolenkovou atmosférou, letním horkem a mušky pořád zlobí. Stejně jako v předchozích dílech je potřeba hledat motiv vraždy v minulosti.
Další díl si nenechám ujít.

yellow
yellow
19.11.2021 5 z 5

Naprosto šílená rodina Morrowů a vražda jednoho z nich. Tentokrát se mi vraha doopravdy vypátrat nepodařilo. Ani jsem ho nepodezírala. O to překvapenější jsem nakonec byla. Příběh se mi četl dobře, byla jsem ráda, že se tentokrát (skoro) neodehrává v Three Pines. A skvělá postava Berta. Doopravdy zajímavý člověk.

momo01
momo01
03.10.2021 5 z 5

Kdysi jsem viděla recenzi na jednu z knih L. Pennyové, která si stěžovala, že autorka je příliš upovídaná, příliš popisná a zbytečně příliš rozebírá povahu jednotlivých postav. A přesně tohle všechno mě v této sérii nesmírně baví. Oblíbila jsem si inspektora, který nepije, má soukromý život, miluje svou ženu a má zálibu v poezii a introspekci; jeho kolegy i obyvatele vesnice Three Pines; popisy jídla, přírody i počasí. Silnou stránku vidím tom, jak autorka postavy, hlavní i vedlejší rozvíjí. Mám pocit, že je znám a rozumím jim v celé jejich složitosti.
V tomto díle jsem se přenesla ke krásnému jezeru do hustých kanadských lesů, do letních veder plných otravného hmyzu a bouřek. Opět tu je dobrá zápletka, nechybí humor, ale i hlubší pohled na lidské vztahy.
Sečteno a podtrženo: Tento díl můžu ráda doporučit a už se těším, až si přečtu další.

kasavubu
kasavubu
19.09.2021 4 z 5

Další zapeklitý případ inspektora Gamache. Rodina Morrowů bylá opravdu šáhlá, jedna postava víc než druha, teda snad až na Petera Byla jsem hlavně ráda, že pachatelem nebyl nikdo z mých oblíbenců z Three Pines. Těším se na další pokračování, knihy Louise Penny jsou pro mě balzámem na duši.

Aaron Lewis
Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

Tady mi trochu trvalo dýl, než jsem se začetla. Asi proto, že to nebylo v Three Pines. Tak jsem z toho nebyla našená. Každopádně konec dobrý, myslela jsem si, že mám i vraha, ale prdlajs:). Tentokrát byl Jean lepší:).

Je neuvěřitelně zajímavý, co mi vesmír servíruje… count your blessings… bez komentáře a že nikdy nebyl vězněm, všechno je to jen o mysli… Nevím, jestli toho budu někdy schopná, ale tyhle lidi obdivuju. A neuvěřitelně zajímavá Marianna a Bean. Tohle bych nevymyslela? A ta máma… největší síla je ve zranitelnosti… kolik škody toho nadělá, a proč.. jsme tak tvrdohlavý… No zase jsem si z toho vzala spoustu věcí, samozřejmě jsem to teď potřebovala slyšet… Hodně dobrá spisovatelka, pro mě ty knihy mají přesah a nejsou vůbec o těch vraždách. Takže super:). A to kanadské prostředí je jako bonus.

Marla
Marla
07.08.2021 5 z 5

Problémy staré jako svět sám : sourozenecká rivalita, nedorozumění, špatná komunikace, uražené mlčení. Kdo z nás je lepší, koho má táta víc rád? Kdo z nás je úspěšnější, kdo pro rodinu víc znamená?
Spočítala jsem si své dary a zjistila, že jsem nesmírně bohatá.

Suza007
Suza007
03.08.2021 3 z 5

Musím říct, že tenhle díl mě trochu zklamal. Ano, vím, že autorka píše poněkud netradičním stylem, takovým pomalým a zaměřeným na emoce, přesto se mi většinou její knihy líbí, jak plynou, jak komisař uvažuje a jak nakonec všechno citlivě vyřeší. Žádné drasťárny a honičky – v pohodě. Jenže tady nic nedávalo smysl. Uvažování rodiny v centru dění mi přišlo tak nepravděpodobné – po dvaceti letech řešit, co mi kdysi řekl sourozenec nebo rodič, zabývat se tím a hýčkat si to jako doživotní bolístku... To jako vážně? Pak mě ještě překvapila jedna věc a to včely. Několik odstavců různě v knize se věnovalo poučkám o včelách (hrály totiž určitou roli v rozluštění případu), ale já myslela, že tyhle věci všichni znají. Přece každý ví, že včela může bodnou jen jednou a její žihadlo zůstává v ráně. Nebo ne?? Jo a motivace vraha mi přišla taky dost přitažená za vlasy. Celkově hodnotím tři hvězdičky – četlo se to dobře, autorka psát umí, styl se mi líbí, ale tentokrát tam na mě bylo příliš mnoho jen velmi těžko uvěřitelných událostí, postav a motivů.

pajaroh
pajaroh
02.08.2021 4 z 5

Už je z toho sázka na jistotu. Jsem si říkala, že si dám od toho chytráka Gamache chvilku oddych, ale zase jsem z hromádky knih k přečtení vytáhla další díl od L. Penny. A to, že se děj přesunul mimo borovicovou vesnici, je jen příjemná změna.
Autorka kromě popisů přírody, kanadských jezer, hor a lesů (komu by se to nelíbilo) a velmi detailní fascinace jídlem (nejspíše psala hladová) originálně odhaluje postavy a dokáže je neotřele popsat:
"Finneyho šilhavé oko bezcílně těkalo po místosti a vlasy mu trčely do stran v podivných úhlech, takže vypadal jako poškozená družice, která dopadla na zem přespříliš rychle a přespříliš tvrdě."
Opět příjemná návštěva Kanady.

janastok
janastok
23.07.2021 5 z 5

Moje druhá kniha ze série a naprostá spokojenost. Klasická, pomalá detektivka s mnoha podezřelými. Neodehrává se sice v oblíbeném Three Pines, ale autorka nás opět zavádí na kouzelné mīsto, kde bych určitě chtěla strávit dovolenou. A s plnou penzí!

Fido58
Fido58
12.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Jako vždy obalem, ale tentokrát především i obsahem. Tolik duchovní pravdy, životní moudrosti, krásy i jemného inteligentního humoru, které autorka čtenáři při řešení vraždy předkládá, se už dnes v detektivkách těžko nachází. Paní Pennyová, získala jste si mne a moc děkuji.

Usignolo
Usignolo
20.06.2021 5 z 5

Tak jsem se bála, že už to nebude ono, když se to odehrává někde jinde, ale madame Penny to "zaonačila" báječně. Pořád mi vrtalo hlavou, jak je to možné s tím šutrem, a i když už to vím, tak si nejsem jistá, jestli si to dokážu představit. Co mě ale konsternovalo nejvíc, bylo příbuzenstvo Petera. To vám je teda rodinka, to si počtete :-D

alzbeta4340
alzbeta4340
15.05.2021 5 z 5

Povedená klasická detektivka, jakoby rodinné drama, napsané stylem, které přes napětí a záhadu čtenáře spíše uklidní. Inspektor Gamache si mě tímto čtvrtým dílem zcela získal. Souhlasím se všemi spokojenými komentáři - a že jich není málo.

ajasin
ajasin
12.05.2021 5 z 5

Další skvělá návštěva ve vesničce Three Pines. I když tentokrát jsme do vesničky pouze dojížděli.