Oživlý kámen

Léto vrcholí, vrchní inspektor Armand Gamache slaví s manželkou Reine-Marie výročí svatby v Manoir Bellechasse, odlehlém luxusním hotýlku nedaleko Three Pines. Nejsou však sami. Sjela se sem také početná, bohatá a vážená rodina Finneyových – kvůli své oslavě. Rozkošný Manoir Bellechase sice obklopuje ryzí příroda, je na něm však cosi nepřirozeného. Vedra se stupňují, dusivá vlhkost se blíží, na rodinnou sešlost přijíždějí nečekaní hosté… a letní bouře za sebou zanechá mrtvé tělo. Je na zkušeném Gamachovi, aby odhalil dlouho pohřbená tajemství a zášti pečlivě skryté za zdvořilými úsměvy. Případ jej zavede znovu do Three Pines, do temných koutů jeho vlastního života, až dospěje k trýznivému završení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290683/big_ozivly-kamen-CsR-290683.jpg 4.5313

Případy vrchního inspektora Gamache 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Murder Stone / A Rule Against Murder, 2008

Kniha Oživlý kámen

Niu

Tentokrát vrchní inspektor Gamache jinde než ve Three Pines. Začátek neobvyklý po třech předchozích knihách, ale změna příjemná. Líbilo se mi prostředí, do kterého byl příběh zasazen a stejně tak hotel Manoir Bellechasse, už jen to, jak impozantní stavba to musela být. Tentokrát se nesetkáme s agentkou Nicholovou a příběhu to neublížilo. Rozkrývají se další osobní trampoty Gamache a krásný vztah k jeho ženě. Příběh se podobal mnohem více Poirotovi než předchozí knihy. Co mi moc nesedělo, bylo vykreslení rodiny tak plné zla, že to v určitých místech bylo přitažené za vlasy, zamyslím-li se taky nad věkem zúčastněných, tak jsem si připadala jak ve školce. I Beauvier se choval dosti zvláštně. Nechápala jsem rozhovory osob, něco začalo dávat smysl až na samém konci. Jediný normální mi přišel Bert Finney. A mé zklamání nad Spotem pokračovalo :-( Série se mi líbí a hodlám pokračovat, jen tento díl byl takový jiný, zvláštní.

Elapheg

Paní Pennyová je záruka kvality. :-) V tomto dílu Oživlý kámen se rovněž stane vražda, ale ne přímo ve Three Pines, nýbrž v hotelu Manoir Bellechasse, kde přijeli Armand a jeho žena oslavit výročí svatby, hotelu, který je nedaleko od známe vesničky. Armand Gamache zde vystupuje nejdříve jako host a po vraždě jako vyšetřovatel. Atmosféra je letní i bouřková a právě za bouře se stane neobvyklá vražda. V hotelu jsou také ubytováni Finneyovi, početná rodinka, kde každý člen rodiny má mnoho před okolím co skrývat. Zápletka opět brilantní, pointa, kdo vraždil a jak a proč opět až na konec a mezitím spousta dobrého jídla a pití. Detektivky paní Pennyové čtu s velkým soustředěním, poněvadž motiv k vraždě je skryt za maličkostí, která je nenápadně naznačena v průběhu knihy mezi vztahy všech lidí. Líbí se mi taky, že s každým dílem so dozvídám něco ze soukromí vrchního inspektora Gamache. Opět bravurní, pět hvězd a doporučení. :-) Panní Pennyová, smekám před Vámi a Vašimi zápletkami.

iška

Zatím jsem si všechny, zatím přečtené knihy, z této série užila. Jsou tu detektivové, mrtvola i podezřelí a na mě přes to všechno padá pohoda a klid.

Lessana

Po druhom prečítaní pridávam jednu hviezdičku v hodnotení - teda do plného počtu. A som rada, že môžem sériu čítať pekne po poriadku, keďže skladačka zapadá do seba a vzťahy sa rozvíjajú... a tie minulé odhaľujú. Ako v tomto diele udalosti s Gamacheovým otcom Honorém. V tejto súvislosti som rada, že linka s Danielom a jeho 2. dieťaťom bola pekne uzavretá, ako napokon všetky, čo u autorky oceňujem. Rozpracuje viacero línií, nie však únavne či chaoticky, práve naopak, a všetkým dá oblúk (motívy z detstva Morrowovcov, Armandov otec v. Daniel, včely, Véronique, D. Martin, Elliot...).
Hoci v 4. časti nie sme v Three Pines, ale v kanadskej divočine, autorka nás tam predsa len na chvíľu vypraví s Reine-Marie, Clarou a Peterom na Deň Kanady, aby tam Armand našiel riešenie zdanlivo neuskutočniteľného - pohnutia sochy.
Chudáci Morrowovci! S toľkými peniazmi a majetkom a predsa takí chudobní - bez lásky, šťastia a spokojnosti. Koľko tráum na spracovanie v jednej rodine! A nie je to tak aj vôkol nás?
Hoci som žena, Gamache mi je vzorom najmä prívetivým a múdrym konaním a reagovaním za každých okolností, láskavým pochopením i súcitom s démonmi druhých, vyžarovaním prirodzenej autority i nádherným vzťahom s milovanou osobou. (Aj) preto tieto detektívky rada čítam. Hor sa na Hladového ducha! :)

YellowQueen

Vždy se těším na čtení další detektivky od Louise Penny. Tak zvláštně a vlastně nečekaně si od nich odpočinu.

Bedřich63
17.12.2021

Staří známí vyšetřovatelé quebecké Sureté jsou opět na scéně. Tentokrát se děj neodehrává ve vesničce Three Pines, ale v neznámém krásném hotýlku, kde Gamache a spol. vyšetřují další vraždu. Opět perfektní popisy prostředí i lidí.
Celá kniha je protknutá dovolenkovou atmosférou, letním horkem a mušky pořád zlobí. Stejně jako v předchozích dílech je potřeba hledat motiv vraždy v minulosti.
Další díl si nenechám ujít.

yellow
19.11.2021

Naprosto šílená rodina Morrowů a vražda jednoho z nich. Tentokrát se mi vraha doopravdy vypátrat nepodařilo. Ani jsem ho nepodezírala. O to překvapenější jsem nakonec byla. Příběh se mi četl dobře, byla jsem ráda, že se tentokrát (skoro) neodehrává v Three Pines. A skvělá postava Berta. Doopravdy zajímavý člověk.

momo01
03.10.2021

Kdysi jsem viděla recenzi na jednu z knih L. Pennyové, která si stěžovala, že autorka je příliš upovídaná, příliš popisná a zbytečně příliš rozebírá povahu jednotlivých postav. A přesně tohle všechno mě v této sérii nesmírně baví. Oblíbila jsem si inspektora, který nepije, má soukromý život, miluje svou ženu a má zálibu v poezii a introspekci; jeho kolegy i obyvatele vesnice Three Pines; popisy jídla, přírody i počasí. Silnou stránku vidím tom, jak autorka postavy, hlavní i vedlejší rozvíjí. Mám pocit, že je znám a rozumím jim v celé jejich složitosti.
V tomto díle jsem se přenesla ke krásnému jezeru do hustých kanadských lesů, do letních veder plných otravného hmyzu a bouřek. Opět tu je dobrá zápletka, nechybí humor, ale i hlubší pohled na lidské vztahy.
Sečteno a podtrženo: Tento díl můžu ráda doporučit a už se těším, až si přečtu další.