Stín medvěda

Putování medvědími kraji světa od Briana Paytona je naprosto jedinečné. Na této odvážné – a odvážně upřímné – cestě po životním prostředí a historii, které s osmi dosud žijícími druhy medvědů sdílíme, nás Payton zavede na místa, kam by se většina z nás nikdy vydat neodvážila. Stává se svědkem několika krásných i hrozivých střetů mezi lidmi a medvědy, kteří spolu bojují o prostor a potravu. Stín medvěda je v podstatě zrcadlem; vidíme v něm nejen náš divoký předobraz, ale také neradostný odhad toho, jakou cenu zaplatíme za ztrátu hlubokého a prastarého spojení, které sdílíme s těmito úchvatnými stvořeními.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/159579/stin-medveda-159579.gif 4.46

Shadow of the Bear (2005)

Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, BB art

Eremites
07.09.2016

Kniha pojatá jako dokument. Literární úroveň je sice nižší, ale v tomto případě to není k velké škodě. Autor dle mého udělal obrovský kus práce - zmapoval současný výskyt několika druhů medvědů na několika kontinentech naší planety a zamýšlí se nad jejich další perspektivou. Klade otázky, nutí k hlubšímu zamyšlení. Velmi oceňuji, že nepředkládá čtenářům věci černobíle, maximálně se snaží o objektivitu a staví proto sobě více možných hledisek, které pozorné čtenáře nutí k vytváření samostatného názoru a postoje.

Kniha je určitě vhodná pro velmi široký kruh čtenářů - od milovníků medvědů a přírody obecně, přes aktivní ochránce přírody, etology, ekology, antropology až po "obyčejné" přemýšlivé jedince, kterým není lhostejný osud planety, na které všichni společně žijeme.

Čtení je to ovšem mnohdy velmi smutné. A to i přesto, že se autor snaží předkládat fakta bez zbytečných krutých podrobností a najít alespoň špetku naděje i tam, kde už snad ani žádná není.