Přechod

Rozsáhlý, napínavý postkatastrofický příběh z nedaleké budoucnosti srovnávaný s Kingovým Svědectvím či Cestou Cormacka McCarthyho. Výpravný román na pomezí thrilleru a sci-fi: na zeměkouli se rozšířil nebezpečný virus, tajně vyprodukovaný americkou vládou, který mění lidi v nemilosrdné, vraždící upíry. Zbytky lidstva bojují o záchranu, přežije i šestiletá Amy, která má v sobě skryté schopnosti, jak této apokalypse zabránit. Práva na knihu prodána do dvaceti zemí, filmová práva zakoupil Fox 2000, režie se patrně ujme Ridley Scott....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56144/prechod-prechod-eYD-56144.jpg 4.3461
Série:

Přechod (1.)

Originální název:

The Passage (2010)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (104)

Přidat komentář
Adhara
14. ledna

Začalo to mierne ťažkopádne, no celkom slušne. Autorov štýl bol síce neurčitý, akýsi mix Kinga s tuctom ďalších trilerových autorov, ale čitateľný. Príbeh sa pekne rozvíjal. Lenže potom kniha začala závratným tempom strácať úroveň a už ju nezískala. Postupne sa pokazilo všetko: logika, kompozícia, motivická stránka postáv, výrazné charakteristiky postáv… zato nastúpil patetizmus a pseudomorálka. Pri cielení na emócie sa autorovi spočiatku darilo, ale čím ďalej, tým viac triafal vedľa. Komixové a biologicky krajne neuveriteľné postavy nezraniteľných vampírov mi ani najmenej hrôzu nenaháňali, hrdinkám so slepačím mozočkom a nevýrazným hrdinom som nemala ani najmenšiu chuť držať palce. Neprehľadné akčné scény ma riadne unudili. Knihu som napokon čítala už len kvôli zvedavosti na koniec.

Adelschutzova
14. ledna

Já budu asi výjimka v tomhle davu. měla jsem strašný problém se do knihy začíst a vůbec jsem se neorientovala v postavách ... Měla jsem problém přečíst více jak 5 stran denně. Což u mě není vůbec obvyklé. Ale prostě to nešlo. Dostala mě obálka a slibný začátek ale jinak asi nic :( zhruba v půlce jsem se s knihou přestala zdržovat,zavřela ji, vrátila na polici a pustila se do šesti vran :)

Jm.bazar
09.12.2017

Kniha se četla jedním dechem.

Kabátice
09.11.2017

Celkem povedné. Čte se lehce a děj člověka strhne tak, že prostě musí zjistit, jak to dopadne. Ale některá místa jsou trošičku přehnaná.

Bbpanda
08.11.2017

Kniha je plná napětí a neustálých zvratů. Scifi ani katastrofické knihy nejsou můj šálek kávy, ale tohle mě chytilo a drželo až do poslední stránky. A pořád tak nějak nevím jestli se mi ulevilo a nebo to napětí z přechodu je stále ve mně. Rozhodně doporučuji.

Tirisa
07.11.2017

Tohle je série, která určitě stojí za to. I když se jedná o téma, které bylo zdánlivě napsané už tisíckrát, musím říct, že tady to na mě vše působilo tak nějak nově. Byla jsem napjatá a často překvapená vývojem, který děj přinášel, za což jsem velmi ráda, protože u dystopických knih už člověk většinou dokáže předvídat, kam povedou. A jak už uvedli mnozí přede mnou, ani přeskakování v časových liniích mě nijak nerušilo a naopak knize dodalo šmrnc.

Predator3313
31.08.2017

Pro mě jedna z nejlepších knih a sérií které jsem četl a byly napsány v posledních letech. I když dnes je mnoho knih, filmů a seriálů vyprávějících o virech, zombících a tak podobně, tady se autorovi podařilo vypracovat něco, co se těmto zažitým stálicemi má jen málo společného. V průběhu celé série čekáte, čeho všeho jsou vlastně schopní, a čeho jsou schopní hlavní hrdinové? Když se ke skvělému nápadu přidá čtivé zpracování, není co řešit. Navíc se autor celkem vyvaroval „supermanování“ hrdinů, tedy hlavní (lidské) postavy nepřežijí o nic moc víc, než postavy ostatní, pokud v jejich prospěch nemluví dřívější zkušenosti atd. Většinou nejsem moc nadšený z různých časových linií, ale tady do sebe časem všechno tak zapadne, že s tím nemám nejmenší problém.
Ještě bych podotkl, že se mi hrozně líbí vývoj postav, a to nejen několika hlavních, ale celé škály lidí, procházejících knihou. Toto mi bohužel u spousty sci-fi a fantasy knih chybí, ale tady se to vážně povedlo.

katallinka
22.08.2017

Opět kniha, ke které jsem se strašně dlouho odhodlávala a měla z ní obavy. Ale po otevření knihy už ji nešlo zavřít a musela jsem ve čtení neustále pokračovat. Je pravda, že se v knize objevuje řada už známých prvků, ale kniha je velmi pěkně a poutavě napsána. Většinou nemám ráda kapitoly v různých časech a z pohledu více postav, ale tady to vše krásně zapadalo do celkového kontextu, takže nad tím nebyl čas ani uvažovat. Hlavní hrdinové mi byli všichni velmi sympatičtí a celou dobu jsem se o ně neustále bála.

Roxik
29.07.2017

Kniha Přechod se mi líbila, sice jsem ze začátku měla problém se začíst a dokud se nespojila dějivá linie postav moc mě to ani nebavilo, ale potom už to příjemně odsejpalo a příběh mě i začal bavit.Nevim proč, ale chybělo mi tam pár postav, které nechal autor zemřít i když jsem se s tim potom nakonec smířila.Příběh mi přišel dost podobný s jinýni knihami na téma upírů, ale to mi zase až tak nevadilo. Podle některých komentů je tvorba Cronina složitá, ale mě to tak nepřišlo...četla jsem už i složitější knihy a postava Amy mě v té knížce držela, určitě si přečtu i další díly, které na mě už netrpělivě čekají.

zazvorka
22.07.2017

Kniha se mi líbila, ale chtělo by to trochu zestručnit a ubrat postav. Příběh by to snesl a prospělo by mu to. Přesto dávám čtyři hvězdičky - z toho jeden bodík za krásný přebal knížky.

makyna03
11.07.2017

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla...nemám co bych vytknula 5/5

Turante
11.07.2017

Velice zajímavá kniha pro fanoušky upírů, i když se jich příběh zas až tak netýká. Ze začátku pomalejší rozjezd, ale od půlky už to stálo za to. A rozhodně si seženu i další dvě pokračování ;-)

Guarnere
18.06.2017

Četla jsem ji podruhé, protože jsem chtěla mít před třetím závěrečným dílem celý příběh ucelený. Nevím, jestli je to špatným překladem, ale některé dialogy jsou stupidní. Často také slibně rozjeté tempo brzdí příliš popisná a vlastně nic neříkající přirovnání, jako třeba: "Jako široká expanze temnoty kolem něj - která ho úplně prostoupila jako molekuly nějakého plynu, ale jeho tělo zrovna tak mohlo patřit někomu jinému." Ale - a to je mnohem důležitější - příběh je neskutečně propracovaný. Je zde mnoho postav, mnoho dějových i časových linek a přesto to funguje a skvěle, protože čtenáře udrží, ačkoli je to opravdu tlustá kniha.

wildavk
07.06.2017

Objemná kniha, ale bavila mě. Hlavně ve mě zanechala děsivou atmosféru. Zoufalý boj lidí proti vraždícím upírům. Ze začátku jsem byl zmatný kde zmizeli hlavní postavy , ale konec vše zase spojil. Dám i druhý díl.

encyklopedie
02.06.2017

...zase Cronin ...a zase těžké čtení, prakticky nestravitelné ...hodně roztahaného balastu, žádný čtivý a poutavý děj....nehodnotím, není to kniha pro mne...jiným se může líbit

deirdre
25.05.2017

Kniha ma bavila aj na druhý raz. Zdá sa mi dokonca, že o čosi viac. Podľa niektorých zdĺhavé opisy mne nevadili, aj keď zdanlivo dej nikam neposúvali, boli zaujímavé, dobre napísané a prispeli k tomu, že ma príbeh pohltil a nepustil, kým som nebola na konci...

Princezna22
24.05.2017

Ani nevím, jak jsem dokázala takhle rychle přečíst takovou bichli. Asi to bude tím, jak moc je příběh čtivý. Jak jsem přečetla prvních 100 stran tak jsem četla četla a nezastavila se.. A teď najednou poslední řádek v knize.. Ups, teď už jen sehnat další díl a pustit se do něj.. Tahle kniha je úplně úžasná upřína,i když mi to místy připomínalo Rezident Evil :-D.. Ale to vůbec nevadí... Amy jsem si oblíbila úplně nejvíce. doporučuju!

lazarus
09.01.2017

Svědectví - Já, legenda - Fallout - Resident Evil. Tohle dostanete v Přechodu měrou vrchovatou. Neoriginální příběh vyprávěný hodně rozvleklou formou a nemalým množstvím příběhové vaty vyplněný děj si možná trochu protiřečí se slibem dobré zábavy, ale ono se to panu autorovi docela povedlo. Upíři mě bavili a Amy jsem si zamiloval. Justin Cronin dokázal výborně vykreslit velké množství postav na plátně epického dobrodružství, kterého by jste se zúčastnit rozhodně nechtěli. Jsa fanouškem výše jmenovaných popkulturních záležitostí nemohu knížku jinak, než doporučit. Další díl už čeká. Jen co dočtu vánoční dárky.

ondrash77
23.10.2016

Cronin vystavěl Přechod na pohledech několika postav vystupujících v různých časových rovinách. Samo o sobě by to bylo v pořádku, pokud by se řídil aspoň základními literárními pravidly. Justin Cronin si však s nějakými zákonitostmi hlavu nedělá. S linií příběhu si hraje jako se stavebnicí, jednotlivé kusy odděluje a zase spojuje dohromady. Skládá jednu součástku za druhou nebo je dokonce pokládá přes sebe. Uvede do děje postavy, podrobně nás s nimi seznámí, aby je na stovky stránek nechal zmizet. Celou recenzi si přečtěte tady: http://www.kniznistrepy.cz/2016/10/23/prechod/

RunningWolf
21.10.2016

Kniha mě zaujala obalem a když jsem viděl hodnocení tak jsem si řekl ok.Ale od téhle knihy už na obaly s... a na hodnocení jakbysmet.Naprosto nechápu jak tu může někdo komentovat že knihu přečetl do půlky (Pak už nedočte,nebo se možná k ní vrátí) ale stejně knize dá hodnocení 4/5 Nechápu! Když jí nedočtu,tak dám vědět svůj názor a počet hvězd tomu přispůsobím. Já knihu četl do 400sté strany a dál už to nedám.To bych radši kácel strom otvírákem na pivo než bych se vrátil k téhle ,,trilogii,, Jsem rozlícen jak knihou,tak autorem i některými zdejšími uživateli.
PS: Kostěj to vystihl perfektně
PS:Tuhle knihu bych možná zavedl jako povinou četbu do věznic,po tomhle už by je přešla chut dělat ............

Back
12.10.2016

Musím se přiznat, že knihu jsem si původně koupil jen kvůli blýskavému obalu. Téma je velmi zajímavé, i když k podstatě celého příběhu se musíme nejdříve prokousat "přítomností". Celkově mě kniha nijak zvlášť nezaujala a když jsem si následně koupil druhý díl, přečetl do poloviny a pak ho ztratil, rozhodl jsem se, že se k příběhu už nevrátím.

BarkaS
14.08.2016

bezvadná upířina a konečně něco trochu nového

maruschka
24.07.2016

O téhle knížce se nedá nic moc říct, pokud člověk nechce sklouznout ke spoilerům. Prvních dvě stě stran na jeden nádech, potom je potřeba více zapojit mozek, ale jak člověk postupně louská všechny ty skryté významy (bez nichž prostě žádná sci-fi nemůže být dobrá), neobejde se to občas bez otevřené pusy. A jo, zavání to lehce Kingem, a jo, jasně, že jsou tam otevřené narážky na starší upířiny, ale z téhle výtky podle mě autor elegantně vybruslil otevřenou zmínkou a srovnáním s jednou z upířích klasik (a tím pádem by si mohl trošku stěžovat jedině Stoker).
Velké plus - v době, kdy mám pocit, že se většina autorů snaží být tak jako korektně ateistických, Cronin se do toho nebojí "hrábnout".
Team Wolgast!

Aneth.com
21.06.2016

Kniha mě zpočátku velmi zaujala, když jsem však došla k části kdy přeskočila o několik let do budoucnosti, četla se mi stále hůř a hůř. V současné době jsem čtení vzdala, ale snad někdy budu mít náladu ji přelouskat až do konce, a to už jen pro to, že nerada odcházím od rozečtených knih.

Svatoslav
09.06.2016

Kniha má výborný start, který čtenáře nakopne kupředu a s chutí se pouštíte do další a další kapitoly. Jakmile ale děj přeskočí do apokalyptické budoucnosti o sto let začne to váznout. Kdo čeká akční jízdu od začátku do konce, jak se všude hlásalo (klamná propagace?) tak bude nesmírně zklamán. Zatím mám velice smíšení pocity. Líbí se mi že si šel autor svou cestou a ač si v podstatě vše co se v knize vypůjčil odevšad jinad, tak se musí nechat spisovatelský um. Nečekaně se v budoucnosti totiž zaměřil na psychologii mezi postavami, což se může zdát jako skvělý nápad. Bohužel je jen pár momentů kdy se přímo bavíte a listujete rychlostí blesku. Ve své podstatě je zbytek knihy nudný plný žvástů o přežití, ale jak říkám, velice smíšené pocity. Uvidíme s čím přijde autor v pokračování. P.S. Dějových vykrádaček a logických kiksů je v publikaci tolik, že s přečtením druhého dílu absolutně nepočítám!

Ruxandra
19.05.2016

Uf... Tak už to mám za sebou a teď to ještě nějak shrnout.
Kolem této knihy jsem kroužila asi čtyři roky než jsem našla odvahu a chuť se do tolika stránek pustit. Chaos prvních kapitol, mi dal docela zabrat, ale postupně jsem se celkem zorientovala, nicméně tato kniha rozhodně potrénuje vaší paměť, musíte se zorientovat v záplavě postav a jmen. Příběh je propracovaný a detailní, což bylo místy asi spíše naškodu, jelikož se strhující a dech beroucí děj střídal s dvakrát tolik delším obdobím kde se skoro nic nedělo a bylo docela těžké udržet pozornost. Osobně bych knihu klidně o něco zkrátila a vypustila zbytečné věci, které příběh brzdily.
Takže závěrem, bavilo mě to, ale jsem ráda že už to mám za sebou a do dvojky se pustím třeba až za nějaký čas, až přečtu něco oddechovějšího :)

eliska3098
05.04.2016

Na knihu jsem se velmi těšila, bohužel začátek přelouskat byl hodně těžký. Zdlouhavé rozpytvávání postav a děje a situací mě nijak neuchvátilo.I když jsem si říkala, že to nejspíš někam povede, hodně jsem se nutila do čtení.Vždy, po každém úseku,jsem si říkala, že teď už to snad bude lepší a to se taky díkybohu stalo.Příběh dostal rychlý spád, začalo mě zajímat co se stane dál a od khihy jsem se nakonec nemohla odtrhnout až do posledních stránek.Škoda toho začátku, který stejnak nikam moc nevedl...

Marllo
09.03.2016

Měl jsem tolik nutkání tuto knihu odložit z důvodu překombinovaného děje, který se někdy opravdu táááhl, ale nakonec jsem rád že jsem tak neučinil. Vše na konec do sebe pěkně zapadlo a dávalo v rámci universa smysl. A každá pasáž, ať už hororová, dobrodružná či jiná fungovala a udávala tempo, které bohužel zrazovalo občasné až moc detailní popisy prostředí a vykreslování postav v kterých se autor opravdu vyžívá. Mnohým to může připomenout i Tolkiena, který byl sám až moc velký detailista. Tím bych chtěl upozornit ty co nemají velkou trpělivost a mají raději romány více přímočaré a s menším obsahem postav a v tomto případě i časových rovin. Náročnějším čtenářům však doporučuji.

Elfinka_
07.02.2016

Je mi to moc líto, ale cca na 120. straně jsem to vzdala. Ačkoli by mě strašně zajímalo, co se z příběhu vyklube, je to pro mě absolutně nepoutavě napsáno. Vždy jsem se několik dní přemáhala knihu otevřít a po pár (desítkách) stránkách jsem ji zase zavřela.

premacech
27.01.2016

Velmi dobre! Nektere pasaze spis zdlouhave, ale celkove super. Chvilemi se blizime Svedectvi. Ale chvilemi naivni. Napinave, dej chytne a nepusti. Celkove velmi prijemne prekvapeni. 90%