Barevný závoj

Děj románu, který poprvé vyšel v roce 1925, se odehrává v britské koloniální Číně. V jeho centru stojí mladý manželský pár, který je tvořen odlišnou dvojicí – oddaně milujícím introvertním mužem, povoláním lékařem, a jeho ženou, dívkou z anglické lepší rodiny, která do manželství vstoupila bez lásky, zato se snahou změnit prostředí a své společenské postavení. V důsledku náhodně odhalené manželčiny nevěry dojde ke krizi a žena je donucena odjet s manželem do čínského vnitrozemí, kde propukla epidemie cholery. Tíživé životní podmínky boje s epidemií a všudypřítomnost smrti podstatně ovlivní jejich životy a vzájemný vztah…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341833/barevny-zavoj-n24-341833.jpg 453

The Painted Veil (1925)

Vydáno:, Prostor

RyxiraAmyGinger

Tak, nebylo to úplně to, co jsem očekávala, protože znám dobře filmovou verzi s Naomi Watts a Edvardem Nortonem. Přesto se mi kniha líbila, byla napsaná stylem, který mi vyhovoval a stránky ubíhaly jedna za druhou. Dej se hodně soustředí na postavu Kitty, která během něj prodělá veliký duševní vývoj. Nepodařilo se mi udělat si na ni zcela jednoznačný názor a jako hlavní hrdinka zaměstná čtenářovu mysl spolehlivě. Je trochu škoda, že autor neposkytl nějakou hlubší sondu do Walterovy mysli, v celé knize byl za mě jednoznačně nejzajimavější postavou a zároveň nejvíc opomíjenou.

lusila

Kniha nie je zlá, ale filmové spracovanie ma viac vtiahlo do deja...

Etvel

Příběh Vás rozhodně chytí za srdce.)

GreenMagritte

Krásný klasický román. V žádné případě nemohu souhlasit s tím, že se jedná o červenou knihovnu, jak zde mnozí píší. Maugham píše přímo a realisticky, dává si záležet na psychologii postav, zároveň však nechává čtenáře, aby si mnohé domýšlel.

Bohužel filmové zpracování nezobrazuje složitost vztahu tak, jak jej Maugham napsal. V kritické momenty se hlavním postavám dostává rozřešení, v knize však k takové katarzi rozhodně nedochází. Kitty je zde zobrazena možná trochu smířlivěji a Walter naopak surověji. Ke slovu se dostává politické téma a léčba cholery, zatímco v knize jsou tato témata spíše v pozadí. Samotný závěr filmu pak ukazuje Kitty v lepším světle, než v jakém ji viděl samotný autor.

adelinda203

Za mě nádherný příběh, který mě donutil vážit si toho, co mám a být za to vděčná. Moho doporučit jak knihu tak i film všemi deseti. I když film je dle mého lépe zpracovaný a zanechal ve mě hlubší emoce :).

Ronny

Nejdříve jsem viděla film, který se mi velmi líbil, pak četla knihu. Také kniha se mi líbila a obojí mělo své klady. Ve filmu je spousta krásných věcí k vidění, zasáhne to člověka trochu jinak než kniha, vidíte jej vcelku, kdežto kniha se čte na pokračování většinou. Ve filmu je konečná fáze vztahu obou hrdinů pojatá odlišně, dojde k jejich sblížení. V knize si čtenář musí vše vykreslit ve své fantazii, ale zase jsou zde podrobněji popsány city a myšlenky, emoce hlavní hrdinky. Vůbec mi nepřipadla jako "strašná slípka" - naopak. Její proměna byla obdivuhodná.

Peprmintka
23.10.2017

Přiznávám, že mě kniha trochu zklamala, protože jsem hodně ovlivněná filmem, který zbožňuju. Pokud bych se pokusila od filmu odprostit, tak kniha je hezky čtivá, ale hrdinka na mě až moc naivní. Zakončení jsem takové nečekala a moc uvěřitelné mi nepřišlo. A popravdě mi tam chyběl i ten mužský pohled na věc.

Malachime
10.10.2017

Od knihy jsem očekávala příliš. Je to moje chyba. A největší chyba je nejdřív vidět film a potom číst knihu. Prostě se mi film líbil víc než knížka a hlavní představitelé mi byli ve filmu mnohem víc sympatičtí. Holt ponaučení pro příště. Jinak se mi moc moc líbilo prostředí, ve kterém se děj odehrává. Četla jsem ji zrovna na cestách mezi Čínou a Indonésií, takže se mi moc pěkně představovalo.

Jančislava
26.08.2017

Tuto knihu hodnotím, jako průměrnou. Byla vcelku dobře napsaná. Příjemně mě překvapil konec neb jsem očekávala romantiku, ale vzalo to trochu jiný spád. Nicméně nijak hluboké pocity to ve mně nezanechalo a kdybych ji nečetla o nic bych nepřišla.

hanča34
16.08.2017

Kdysi dávno už jsem knihu četla, možná i film viděla, ale opět s chutí jsem se začetla.

Imor
12.06.2017

Krásně napsaný velmi smutný příběh - doporučuji přečíst . Donutí to člověka zamyslet se nad tím jak se dnes žije a jak se žilo dříve - jsem ráda, že žiji v této době.

Eorin
02.06.2017

Nádherný, smutný, melancholický příběh.
Přiznávám se, že jsem viděla jako první film a až poté zjistila, že je to podle knihy.. a ano, byla jsem rozčarovaná z konce - tady musím s politováním říct, že konec se mi mnohem více líbil ve filmovém zpracování. Kitty zde mě štvala tím, jak .. eh, lépe řečeno, pan autor z Kitty těmi slovy a činy ke konci dělal strašnou slípku, jíž ale ve skutečnosti nebyla. Tedy, ne tak moc. Přesto krásný příběh, byť si jej mnohem raději vychutnám jen v té filmové podobě.

MrsPear
20.11.2016

Kdo viděl film, bude asi mírně šokován závěrem knihy. Celkem jasně si vybavuji pocit hlubokého smutku, který ve mně příběh ještě několik dní zanechal. Bylo mi strašně líto obou hlavních hrdinů - pro všechnu tu beznaděj a prázdnotu, kterou ve vztahu prožívali.

zuzulique
12.02.2013

Nenáročný ženský román, ktorý určite neurazí...najviac ma naštvala asi tá anotácia, ktorá vlastne prezradila úplne všetko. No a potom ešte tá hlavná postava, prefackať a vytrieskať :-D

lady
30.11.2011

kniha je pozitivní,ale jako povinou četbu.