Muži ve zbrani

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu...tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi. Úžasná Zeměplocha, kniha 15., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/466/zemeplocha-muzi-ve-zbrani-466.jpg 4.71038

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 15.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Men at Arms, 1993

Kniha Muži ve zbrani

Magrata15

Celý příběh se tentokrát točí kolem ankh-morporské noční hlídky, která vyšetřuje, kdo zabil trpaslíka Kladivbuše.
Kapitán Elánius se žení a Kartotka si nejspíš našel děvče.
A nakonec dojde i k velké reorganizaci Hlídky.
Opět skvělý příběh od pana Pratchetta.

špulo

"Seržant Navážka... Nesalutovat!". Opäť, kto nevie, čo som tým myslel, nech si čo najskôr doplní vzdelanie touto knihou ;)

alef

„Potíž s Osudem je samozřejmě v tom, že často je mu úplně jedno, kam prst položí. … A tím to vlastně všechno mohlo skončit. V milionu vesmírů to také v tomhle místě skončilo. V milionech vesmírů by tohle byla velmi krátká kniha.“

Jenže ne tak na Zeměploše. Odněkud se totiž najednou ozvalo: „Haf a haf, k sakru, a taky kní a kní, … to jste fakticky slepí, nebo co?“
Je pravda, že obyčejní lidé Gaspodu většinou mluvit neslyší, „protože normální psi přece nemluví. To ví každý. To je na úrovni inteligentního organického života notoricky známo, stejně jako je známo mnoho dalších podobných faktů, které vás v konečném důsledku dokážou přesvědčit, že jste svými smysly mylně informováni. Děje se to proto, že kdyby si lidé skutečně všímali zcela přesně všeho, co se děje kolem, nikdo by se nikdy nedostal k práci.“
Takže, vážení, nestůjte, nelelkujte, a taky se už dál nenechte vodit svými smysly za nos, a pořádně se rozhlédněte kolem sebe, ono to nakonec asi stejně nebude nic platné, protože při poznávání okolního světa se beze smyslů prostě neobejdete, každopádně, po přečtení dalšího z příběhů Noční hlídky se vám možná leccos objasní …
Tak třeba se podíváte do jedné z nejnepřístupnějších knihoven Zeměplošského světa, totiž do knihovny cechu vrahů, která je poměrně úzce specializovaná, a v jistých oborech, které se týkají např. zanedbatelné délky lidského života a způsobů, jak ho ještě ukrátit, naprosto neocenitelná :-).

Trochu světla do tmy by pak mohla pomoct vnést také např. „botová teorie“ sociálně-ekonomické nespravedlnosti kapitána Elánia, který je ve svém myšlení sice trochu konzervativní, ovšem někteří tvrdí, že je „spíš zakonzervovaný“. Vytvořit si na tuto problematiku vlastní názor budete muset ovšem sami: „Věc spočívala v tom, že dobré boty vydržely roky a roky. Člověk, který si mohl dovolit dát padesát tolarů za pořádné boty, měl obutí, jež jeho nohy udrží v suchu ještě za deset let, zatímco chudák, který si mohl dovolit dát za boty jen deset tolarů, utratí za stejnou dobu sto tolarů, a přitom bude mít prakticky pořád mokré nohy!“

Při této návštěvě Zeměplochy se také Noční hlídka pokusí vyřešit jeden z nejožehavějších ankh-morporkhských problémů, totiž, proč se trollové a trpaslíci nemají rádi, k čemuž se musíte vrátit poměrně dost daleko do minulosti … a ještě si uvědomit, že „trpaslíci nenávidí trolly, protože když někde odhalíte zajímavou žílu drahých kovů nebo minerálů, nemůžete milovat kameny, které najednou vstanou a utrhnou vám ruku, protože jste jim právě zarazili špičák do ucha.“ Takže se nedivte, že Noční hlídka má pak plno práce s mezidruhovou krevní mstou, která mezi nimi odjakživa panuje. Je to dost ožehavý problém, ale desátník Nóblhóch navrhne poměrně čisté řešení: „Nevím, proč bysme je nemohli nechat vyřídit si to mezi sebou a pak zatknout poražený ... dělali jsme to tak vždycky.“ Jenže ... „Patricij začal být děsně háklivý na tyhle etnické nepokoje,“ oznámil mu seržant Tračník zachmuřeně. „V poslední době mluví, jako kdyby se na tom chtěl pocvičit v sarkasmu.“

A tak můžeme být všichni rádi, že Noční hlídka má ve svém týmu i desátníka Karotku, o němž si seržant Tračník myslí, že je jednoduchý, protože Karotka tak na lidi často působí. On totiž jednoduchý skutečně je … jenže, nenechte se mýlit … „Lidé se mýlili v něčem jiném. V tom, že jednoduchý totiž neznamená totéž co hloupý. Karotka nebyl hloupý. Byl přímý, poctivý, pravdomluvný, neustále dobrosrdečný, a čestný v každém svém konání.“
… „Vy myslíte charisma? Jako osobní kouzlo?“ došlo konečně Angui. „Jo. Něco takovýho. Jo.“ „Jak to dělá?“ „Jó, tak to nevím,“ zavrtěl Noby hlavou. „Co když je to kluk, kterýho musí mít každej rád?“

Je to prostě všechno velmi křehká záležitost, jak říká seržant Tračník: „otázka kultury … nemá cenu vnucovat jim naši kulturu a náš způsob myšlení, víte?“ … a on s tím má bohaté zkušenosti, sám je kupodivu, už mnoho let šťastně ženatý … „protože si s ženou dokázali zařídit život tak, že se setkávali jen příležitostně, většinou na prahu, když jeden šel dovnitř a druhý ven. Ale ona mu nechávala v troubě slušné jídlo a muselo v tom být i trochu něco navíc, to bylo jasné. Měli totiž i vnoučata a z toho vyplývalo, že se ocitli v situacích, kdy se jeden druhému vyhnout nedokázali.“

Chápu, že teď to všechno možná vypadá trochu zmateně, „ale počkejte, až to uvidíte za pět set let“, jak říká Zatracený Hlupec Johnson: „Koukejte, ty plány vážně nebyly vzhůru nohama, když jsem je kreslil.“

RyonMathrin

Znovu čteno po 20 letech :-)
Městská hlídka vyšetřuje záhadnou vraždu, do toho v rámci rovnoprávnosti a prevence tvarismu (na Zemi bychom řekli rasismu) jsou v hlídce i trpaslík, troll a žena. Jako vždy humorné, plné nápadů (ručnice,...) a jazykových obratů, přitom však napínavé. Už jsem zapomněl, jak to skončilo, a tak jsem skoro oplakal Anguu. Nejoblíbenější postavou se však stal Navážka.
Několik málo úryvků:

"Na tomhle světě žijí ještě podivnější lidé než desátník Nóblhóch, desátníku Karotko."
Na Karotkově obličeji se objevil výraz nesmírné a neskrývané hrůzy.

Řeka Ankh je pravděpodobně jediná řeka, na kterou mohou vyšetřovatelé nakreslit obrys těla.

"Já jsem tedy za svého života vypil celé litry mizerné kávy, ale tahle mi připadala, jako když mi někdo po jazyku tahá sem a tam pilu. Jak dlouho jsi ji vařil?"
"Kolikátého je dnes?", zeptal se Harga.
"15. srpna."
"A rok?"
...
Šám Harga vedl podnik veřejného stravování už mnoho let a to díky tomu, že se dokázal neustále usmívat, nikdy nedával na úvěr a uvědomoval si, že jeho hosté požadují jídlo, které má 4
vyvážené ingredience : cukr, škrob, tuk a opečenou kůrčičku.

Navážkova nově nabytá dovednost:
Navážka se otočil k příchozím trollům a pohrozil jim prstem: "Jediný troll jeden se pohne, a já začnu počítat."

A Elánius počítající nezbytný počet strážníků v nové hlídce: "... takže vy máte k dispozici 65 mužů, že ano, jenže vy přebíráte i denní hlídku a taky musíte počítat s nějakým tím volnem, dva pohřby babičky na muže a rok, bozi vědí, co si na tohle téma vymyslí ti vaši nemrtví, možná budou chtít volno na svůj vlastní pohřeb..."

Samozřejmě doporučuji.

Faila

Tajemná detektivka, trochu romantiky, magie, rasové (ne)rovnosti a především spousta pratchettovského humoru. Trochu tuším, že knihy o Zeměploše mě nikdy nezklamou. Spíše nadchnou.

_Michelle_

Úžasně pestrá a živá kniha s nemalým počtem zajímavých, svérázných, jedinečných a zábavných postav. Děj se hemží příslušníky různorodých cechů, o kterých se dá říct mnohé, jen ne to, že jsou nudné. Noční hlídka je parádní partička, které jsem s radostí věnovala svůj čas. Tentokráte jsem si zamilovala mimo jiných Gaspodu a jeho vtipné našeptávání, aby mu bylo hozeno něco dobrého k snědku. Čtení Mužů ve zbrani byl pro mě prostě neředěný elixír radosti.

Deia

Muži ve zbrani je druhá kniha s príbehom o Noční hlídce. Páčila sa mi viac, ako tá prvá a aj viac, ako väčšina zeměplošských kníh. Je to asi preto, že v tejto sa vyskytuje celkom dobrá detektívna zápletka a tiež mi príde trošku vážnejšia, ako tie ostatné knihy. Takisto je tu menej poznámok pod čiarou (tie naozaj veľmi nemusím).
Doteraz som s touto sériou mala ten problém, že väčšina charakterov mi neprirástla k srdcu, takže mi bolo celkom jedno, čo sa s nimi stane. V tejto som tento problém nemala - všetky postavy boli veľmi sympatické, hlavne desiatnik Karotka alebo nové prírastky do Noční hlídky, ako napríklad strážník Potroublo (trpaslík), či strážnik Navážka (troll).

Claudius
22.12.2019

Muži ve zbrani jsou nejlépe hodnocenou knihou ze Zeměplošské série, a myslím si, že právem. Zábavné, chytře napsané postavy, detektivní linka, intenzivní finále.
Městská hlídka je pravděpodobně tím nejlepším, co Zeměplocha nabízí, a kdyby to člověk četl jen kvůli ní, asi by to stálo za to. Nicméně, ostatně jako i u předchozích dílů, je trochu zmatený sled děje a událostí a někdy není snadné zjistit, kdo řekl co. Asi není špatný nápad sehnat si nové vydání ve dvojknize.

Zeměplocha hlídka

Terry Pratchett
britská, 1948 - 2015

všech 94 knih autora

Kniha Muži ve zbrani je v

Právě čtených7x
Přečtených1908x