Muži ve zbrani

kniha od:

Muži ve zbrani https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466/zemeplocha-muzi-ve-zbrani-466.jpg 4.7 1381

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem série

< 15. díl >

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi. Úžasná Zeměplocha, kniha 15., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

Men at Arms , 1993


více info...

Komentáře (110)

Komentáře 110 Recenze 3

bukiet
bukiet
02.12.2023 5 z 5

Rozhlédneme-li se po krajině Zeměplochy, pak patnáctý díl série, který je zároveň druhým dílem podsérie o Noční hlídce, ční na obzoru nepodoben hoře, jež nemůže být zastíněna. Vskutku v tomto příběhu funguje vše, od skvělého původního týmu sympatických postav, přes zdárné doplnění o nové opět zdařilé postavy, nerušící napojení na další díly zeměplošské série až po samotný výborný detektivní příběh. Muži ve zbrani patří bezesporu k vrcholům Pratchettovy tvorby. Sérii Noční hlídky si vzal do úst výborný Jan Zadražil.

Ospalý_Táta
Ospalý_Táta
08.11.2023 5 z 5

"Já myslel, že trpaslíci nevěří na ďábly, démony a takové věci?"
"To je pravda, ale... nejsme si jistí, jestli to vědí ti ďáblové a démoni."

Ultimatní akční detektivka :-)) Je v ní všechno od vražd, intrik, přes trolly, trpaslíky, svatbu, sex s vlkodlakem až po přestřelku a kvanta kvalitního humoru.


gladya
gladya
07.11.2023 5 z 5

Knížky o Hlídce se asi postupně stávají mými nejoblíbenějšími ze Zeměplochy . Pratchett dokáže pobavit, ale tady bylo i trochu smutku. A hlavně, v zábavném příběhu se objevují i docela závažné problémy, které se týkají nejen Ankh-Morporku, ale existují i u nás na Zemi kulaté (vím, spíš šišaté) , třeba rasová a etnická nesnášenlivost.
Skvělé jsou postavy hlavně Karotky, Elania, Vetinariho. Zkrátka doporučuji.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
24.10.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších Zeměploch. Běžně si při poslechu audioknihy zaškrtávám oblíbené pasáže v e-knize, ale tady jsem to vzdala. Musela bych zaškrtat celou knihu. Přečetla jsem ji podruhé letos v srpnu a teď v říjnu bych ji už klidně četla znovu. Nedokázala bych si vybrat, jestli se mi víc líbí "Stráže! Stráže!" nebo "Muži ve zbrani", druhá kniha o hlídce navazuje hladce na první a funguje skvěle, přestože staví na stejném námětu. Skoro jsem ani neměla ten dojem, že čtu ten samý příběh s několika novými protagonisty. To prostě ani nemá cenu zkoušet popsat všechny ty drobnosti a detaily, které tu do sebe zapadají. Poprvé jsem knihu četla ve 14 a pamatuju si, že i tenkrát mě na ní bavilo úplně všechno. Možná, že až přečtu "Muži ve zbrani" potřetí nebo počtvrté, napíšu k tomu komentář dlouhý jak týden.

***

"To bych chtěl vidět, jak by mě někdo přinutil chovat se uctivě k nějakému chlapovi jenom proto, že vytáhl meč z kamene. To nedává smysl, protože to z nikoho krále neudělá. Já vám teda něco řeknu," rozohňoval se Tračník, "chlap, kterej dovede meč do kamene zarazit... takovej chlap, to je podle mě král!"
"Jenže takovej chlap by byl na esu," odporoval Noby.

Ahmose
Ahmose
19.10.2023 4 z 5

Ako som pri knihe Čarovné práva písal, že je vhodná na prvé zoznámenie s autorom, tak Mužmi v zbrani rozhodne nezačínajte. Ano, je to jedno z najklasickejších a najikonickejších Pratchettovych diel, ale rozhodne je z tých náročnejších. Rozprávanie je rozbiehavé, obsahuje obrovské množstvo odbočiek, menších zápletiek a samozrejme je to všetko prekombinované. Tá prekombinovanosť je pre autora typická, ale v tomto prípade už za ňu strhávam jednu hviezdu pretože, to vystavanie hlavnej zápletky je skutočne krkolomné a pre čitateľa značne nekomfortné. Hlavným pilierom knihy sú úžasné postavy a ich neskutočne vtipné dialógy, hlášky a scénky. Knihu som počúval vo forme audioknihy a niekoľkokrát som sa nahlas smial. Audioknihu nahovoril Jan Zadražil a jeho interpretácia je výborná. Hlavne jeho stvárnenie trolla Detritusa nemá chybu. Autor mal neskutočnú fantáziu a zmysel pre humor. Určite odporúčam, ale skôr pokročilejším čitateľom v autorovej tvorbe.

Etule
Etule
14.10.2023 5 z 5

Miluju ten nádherný absurdní humor, postavy i svět, který sir vytvořil. Je to jako pohlazení po duši, a když potřebujete něco u čeho se opravdu zasmějete, je Zeměplocha přesně to pravé. Díky knize jsem mohla opravdu vypnout a ponořit se do úžasného světa. A jelikož jsem poslouchala jako audioknihu, tak klobouk dolů před přednesem pana Zadražila, protože to je prostě přesně to, co od audioknihy chcete.

mia.com
mia.com
29.09.2023 5 z 5

Ach, ac nejsem na zrzouny, i kdyz jsem sama zrzka (nebo mozna prave proto), tak Karotku proste totalne miluju! Klidne bych kvuli nemu opustila manzela a mela s nim roztomile zrzave deti :D.

SBH
SBH
18.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Jedno z nejklasičtějších Pratchettových děl, samozřejmě moje milovaná Hlídka. Kniha by mohla sloužit jako ukázkový příklad všech autorových kladných stránek i nešvarů. Těmi začnu.
Jako obvykle překombinovaný děj. Tady je závěrečný megazvrat ještě udržen v přiměřené rovině, ale ačkoli jsem tento díl Zeměplochy četla už potřetí, nedokázala jsem si vybavit, kdo je vrah, což možná odkazuje na počínajícího Alzheimera, ovšem mnohem pravděpodobněji na ne zcela logické vystavění zápletky.
Ovšem pochopitelně vyšetřování zločinu sloužilo jako pouhá kulisa k předvedení řádky charakteristických postaviček a jejich pinožení páchnoucím, špinavým, bezútěšným a celkově nevábným životem v Ankh-Morpoku. Nebo tam snad bylo něco pěkného a příjemného? Ne. Kdysi jeden nakladatel nazval Pratchettův humor laskavým. Zajímalo by mě, co si takový člověk představoval pod cynismem a jízlivostí. Ano, smála jsem se, ale laskavého na daných vtípcích nebylo vůbec nic.
Pak jsem taky zamáčkla slzu nad Potroublem a Navážkou.
Charaktery postav zase představují nejsilnější stránku díla, a pak pochopitelně související věc, vtipné a břitké dialogy. Ve vývoji postav a vztahů mezi nimi nemá autor konkurenci.
Pak už čtenář jenom marně úpí nad častým přeskakováním mezi jednotlivými scénami, absencí kapitol nebo jen ubohých trojhvězdiček, které by oddělily místa, která k sobě nepatří, ovšem snadno splynou v jedno.
Můj nekritický obdiv vůči Mistrovi již znatelně vyprchal, takže na knize vidím přesně to, co to je. Poněkud komplikovaná zábava, spousta nerdovských vtípků, mizerná stavba děje, skvělá práce s postavami a velmi osobitý styl.
Rozhodně doporučuji.

farb
farb
15.06.2023 5 z 5

Až nepopsatelně skvělá věc po všech směrech. Hlídka je prostě dokonalá, jak svými členy, tak i příběhy a humorem.

Perkonamel
Perkonamel
09.06.2023 5 z 5

Po době jsem sáhl na Pratchetta, knize mého dětství. Tahle (a mnohé z jeho dalších) kniha je naprosto úžasná. Příběh odsýpá a mě se jen těžko přerušuje, navíc jeho humor je naprosto brilantní.
"Pije jenom, když má deprese," vysvětloval Karotka.
"A kdy má deprese?"
"Někdy třeba proto, že už se dlouho nenapil."

JointlieKat94
JointlieKat94
21.05.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA namluvená Janem Zadražilem je výborná! On fakt perfektně střídá hlasy, dělá to perfektně!

Co se týká příběhu musím se přiznat, že Noční hlídka mě bere ze všeho nejvíc, kapitán Elánius a Karotka, to je prostě dvojka do nepohody. Když jsem u té mluvené verze, takovej svobodník Navážka byl fakt extra vtipnej! :D na čtení knihy si ještě počkám pár dílů, ale už teď mohu doporučit! :)

Elea
Elea
09.04.2023 5 z 5

Pratchett je naprosto nepřekonatelný, jeho knihy mi vždy zvednou náladu.

Hor89
Hor89
12.12.2022 5 z 5

Návrat noční hlídky v patnácté zeměploše - opět jde o výbornou fantasy "detektivku", noví rekruti hlídky jsou skvělí a potěšil mě i návrat Gaspody (z Pohyblivých obrázků). Kniha mi přišla o chlup horší než Stráže! Stráže! - Noby a Fred Tračník mohli dostat větší prostor a detektivní linka je trochu zmatená. Ale i tak jde o výbornou zeměplochu - pět hvězd.

tonysojka
tonysojka
07.12.2022 5 z 5

Posloucháno i čteno.
Audio i text výborné.
Skvělá zábava,humor i dobrodružství.
...."Já jsem tady sotva deset minut a už jsem byl povýšený! A taky jsem dostal vzdělání a výcvik, abych mohl co nejlíp konat potřeby na ulicích v městě!...."

Chesterton
Chesterton
08.11.2022 5 z 5

Halloweenský kaleidoskop postav a postaviček se dostavil přesně na čas ;o)
Trochu přestávám hledat tolkienovskou nadstavbu a začínám si vážit humorných perel na volno svázaných do krkolomného děje. Tu je děj ucházející a nadstavba místy luxusní.

"Dělali zkrátka to, co dělali aristokraté vždycky. Skasali téměř všechny plachty a přežívali jak se dalo."

"...jednoduchý totiž neznamená totéž co hloupý. Karotka nebyl hloupý. Byl přímý, poctivý, pravdomluvný, neustále dobrosrdečný, a čestný v každém svém konání.“

"Cechy, ta nejhorší lůza, jakou zplodili kupci a obchodníci. A mají slovo v řízení města . . .
hokynáři mají stejný vliv jako baroni!"

"Pýcha je dobrá věc, ale pečený jelito je pečený jelito."

Dokonalá nekorektní legrace a docela hluboká moudrost probleskuje z "nebroušených diamantů se zlatou žílou hluboko uvnitř"!
Jak pěkně to koresponduje se současností!!
______________
Pod čarou: šlechtická pýcha je protimluv. Jde o hrdost, ale to je jen tolkienovské dloubnutí na okraj, pane Kantůrku. ;o)
5/5

milary
milary
04.11.2022 5 z 5

Podobně jako u Stráží jsem se chytla až někde za první čtvrtinou. Zato náramně.
A nevím, co vynachválit dřív.
Překlad (mnohem víc, než to!) pana Kantůrka? Interpretaci mága Honzy Zadražila?

Je to úžasně, chytře a mnohovrstevně vtipné, zároveň tisícerým způsobem neokázale moudré, je v tom napětí jako hrom, je to perfektní v tom, jak se jednotlivé postavy vymaňují ze svých zdánlivě nepřekročitelných nastavení, vyvíjejí se, pomáhají si, boří neměnné.

To zcela neúhybné zdůrazňování dobra by mohlo působit naivně až možná únavně; nebýt Pratchettova mistrovství, se kterým vyvažuje nebezpečí selanky momenty třeskuté srandy, anebo nečekaně důrazným připomenutím nástrojů a síly zla. Je stejně dobrý v obojím. A mě to baví.

mozkit
mozkit
26.04.2022 5 z 5

Skvělej díl. Nejdřív jsem měl nejradši díly s čarodějkama, ale už se to přelilo na Hlídku. Přečteno dost rychle, krásně se četlo, bez hluchých míst a bez ztrácení v ději :). Jeden z těch nejlepších dílů pro mě zatim.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
08.10.2021 5 z 5

Volné pokračování knihy Stráže, stráže, kdy se opět setkáváme se starými známými desátníkem Karotkou a Nóblhochem, svobodníkem Potroublem a dalšími. V Ankh-morporku začne řádit vrah a noční hlídka musí urychleně případně vyřešit. Příběhy městské hlídky mám společně s čarodějkami nejradši z celé Zeměplochy. Neobyčejně vtipné, plné různých narážek a řečnických obratů, kdy díky překladu Jana Kantůrka, jsem se u této knihy neskutečně pobavil.

mataj
mataj
08.04.2021 5 z 5

Čtivé, vtipné a neobyčejné příhody "mužů" z Noční hlídky, kteří musí vyřešit velice zapeklitý případ několika úmrtí i samotnou svojí existenci v Ankh-Morporku. Boží - jako všechno co jsem zatím od TP četla. :)

NannyOgg24
NannyOgg24
14.03.2021 5 z 5

Paráda jako vždy. Já si Zeměplochu a její příběhy užívám plnými doušky. Moc se mi líbí námět i překlad. Kapitán Elánius a jeho hlídka jsou nepřekonatelní.

Kočičáci
Kočičáci
12.02.2021 5 z 5

To je prostě partička k pohledání, na druhou podobnou jen stěží narazíte! Z malé Noční hlídky se stává větší a pestřejší Městská hlídka, kam přibude opravdu trpaslík Potroublo, troll Navážka a krásná čubička Angua. Mým nejoblíbenějším stále zůstává skvělý zatím desátník Kartotka. Společně pátrají po vrahovi, který řádí v ankh-morporkhských ulicích i kanálech a snaží se urovnat odvěké trollo-trpasličí nepřátelství. Jednoduše úžasné, pratchettovsky humorné a kouzelné.

jaroiva
jaroiva
27.11.2020 5 z 5

Napodruhé mě konec jedné postavy rozesmutnil ještě víc než napoprvé. Protože jsem to věděla už od začátku.
Naopak jiné kousky jsem si na druhý pokus víc užila.
Proti Stráže, stráže se mi zdá tento díl už dobrý i pro opakované čtení. Už se ale stejně těším na tu Noční hlídku :)

DuSiČíst
DuSiČíst
08.11.2020 4 z 5

Opět dobrá, audioknižní zpracování je naprosto geniální. Jen byla chyba poslouchat to hned po Stráže, stráže, jsem už tím humorem trochu přejedený a chce to od Pratchetta pauzu.

TheCiko5
TheCiko5
20.10.2020 5 z 5

Muži ve zbrani lehoulince vybočují z Pratchettových obvyklých kolejí. Nechybí výborný humor, jemuž jsem zcela propadl, nechybí skvělé dialogy, ale pozor! Přibývá smrt! Ale ne v podobě více či méně zábavného Smrtě, ale ve formě nefalšované a ryzí. Smrt nejmenovaného trpaslíka mnou otřásla natolik, že jsem se v knížce musel vrátit a ověřit si, jestli jsem se náhodou "neukouk". Ne. Byl jsem skutečně dojatý a to jsem u Pratchetta nezažil. Pan Mistr v Zeměploše znovu rozšířil svůj spisovatelský zaběr.
Skvělé!

Adelaidee
Adelaidee
16.10.2020 odpad!

Uf!neeee

kurama45
kurama45
07.10.2020 4 z 5

Skvelá kniha o kráse politickej nekorektnosti a o tom, že sme všetci len ľudia. Ehm… A trpaslíci. Prípadne trollovia :D.

Hadati
Hadati
04.08.2020 5 z 5

Druhá kniha o Hlídce je pro mě ještě o stupeň lepší, než předchozí. Jediným záporem je, že přestože je zde i má nejoblíbenější postava kapitán Elánius, tak tu mají více prostoru jiní členové Noční hlídky. Kromě již předchozí sestavy seržanta Tračníka, desátníka Nóblhócha a nově povýšeného desátníka Karotky, se zde objevují zcela nové postavy – strážník Potroublo (trpaslík), strážník Navážka (troll) a strážnice Angua. Tím vznikají nové zábavné scény, neboť je využita zejména vzájemná řevnivost mezi trpaslíky a trolly. Také se zde již více projevuje Karotkova inteligence, kdy nejvíce jsem si užíval situací, kdy Karotka dokonale využívá své pravdomluvnosti k dosažení svých cílů. Přestože je zde hlavní zápletka silná, Pratchett ji velmi umně používá k tomu, aby rozehrál spoustu zábavných scén. A pro čtenáře je zde mnoho překvapivých odhalení, kdy ne vždy se to týká otázky, kdo je vrah. Závěr knihy pak také předznamenává, jak se série o Hlídce bude rozvíjet. A možná je i dobré vědět, že tato série svého vrcholu stále ještě nedošla.

terimila
terimila
02.08.2020 5 z 5

Po chvilce váhání dávám plnou palbu. Nějak tak se mi zdá, že cca od Sekáče začíná Zeměplocha ne přímo temnět, ale občas docela zvážní. A vůbec to není špatný. Naopak, když se v inteligentní humoristické knížce objeví semtam vážnější úvaha, přijde mi, že pak funguje mnohem víc, než kdyby byla zapasována do knihy esejů.
Muži ve zbrani jsou super. Líbilo se mi nahlédnutí pod pokličku věčných etnických neshod v Morporku, líbilo se mi, jak se postavy samy v sobě vyrovnávají s komplikacemi, které přináší to, že jste jiný (Angua je dokonalá!!!) . A naprosto jsem nečekala ten závěr. Taková řežba mě na Zeměploše skoro až šokovala... a závěr dojal. Ztráta jednoho z mužů Hlídky fakt zabolela, sice mě potěšilo, že ne všichni mrtví mrtvými byli, ale... stejně mi to přišlo líto. Když se v ději objeví takový ty obyčejný a všem světům společný věci jako přátelství, vděk, bolest, touha a opojení mocí, nebo touha po pomstě, má to najednou mnohem větší grády a taky se tomu najednou dá mnohem víc věřit. A to je vždycky u knížky obrovský plus.

floribar
floribar
19.07.2020 4 z 5

Velmi dobrá knížka o Pratchetta, celkově všechny knížky s hlídkou patří mezi mé nejoblíbenější.

Feanor
Feanor
12.07.2020 5 z 5

Mám rada Hliadku, mám rada Elánia ale mojim favoritom ostáva Patricij, samozrejme po Smrťovi.