Sběratel sněhu přehled

Sběratel sněhu
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386106/bmid_sberatel-snehu-SxY-386106.jpg 4 726 726

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. Budějovický novinář Jan Štifter zaujal již dvěma novelami: Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat. V románu Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na svou prvotinu Kathy, v níž pátral po osudech své „ztracené“ babičky Kateřiny. Sběratel sněhu líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být. Do děje nás Jan Štifter svým stylem psaní vtahuje od prvních stránek – živým, místy až surovým líčením osudů dvou (nebo vlastně tří) chlapců, v němž jako by si předsevzal, že znovu postaví dávno zbořené budovy.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sběratel sněhu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (216)

vlkcz
14.05.2024 4 z 5

Se Štifterem to asi budu mít jako s Formánkem. Objektivně uznávám, že píší dobré knihy, jenže mám problém s jejich stylem. Ani tady mi ten odosobněný styl vyprávění moc nesedl. Navíc jazykově a výrazově se odlišuje pouze Dominikova linka, ta před- a poválečná linka si jsou z tohoto pohledu dost podobné, což je divné jednak s ohledem na dobu i věk jejich hrdinů. Přitom u deníkových zápisků autor dokázal, že i s touto rovinou by pracovat uměl.
Jinak ale opět oceňuji, že mi autor přiblížil historii míst, po kterých chodím, kolem toho domu Pumperlových skoro denně.

Lenka276
07.05.2024 4 z 5

Mě se kniha moc líbila, mám Štiftera ráda!


LucieT
04.05.2024 5 z 5

Asi do poloviny jsem se spíš pronudila, nevtáhlo mě to a ani moc nebavilo, ale protože knihy zásadně neodkládám, tak jsem vydržela a stálo to za to - nabralo to spád a pak už jsem knihu ani nedokázala odložit, než jsem jí se zatajeným dechem dočetla. Už si ani nepamatuju, kdy jsem měla z nějaké knihy tak zvláštní pocity, ale připisuju to autorovi k dobru a proto nemohu dát jinak než 5hvězd.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2019 - Česká kniha (Cena čtenářů)


Kniha Sběratel sněhu v seznamech

v Právě čtených10x
v Přečtených964x
ve Čtenářské výzvě252x
v Doporučených63x
v Knihotéce227x
v Chystám se číst557x
v Chci si koupit115x
v dalších seznamech6x