Bórborka Bórborka komentáře u knih

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Od románu pro ženy nečekáte zázraky, ale Colleen to zvládla.
Kniha graduje od samého začátku a čím více se blíží čtenář ke konci, tím více bolestnější příběh hrdinka zažívá. Příběh nás vtáhne a nepustí, dokud si nepřečteme epilog.
Ze začátku jsem se bála, že se bude jednat o obyčejný, dobře napsaný, román, který je postavený na milostném trojúhelníku, to jsem autorku podcenila.
Pro mě hlavní myšlenkou je ukázat, že lidé nejsou "černobílý", ale přesvědčit nás o tom, že i dobří lidé dělají hodně špatné věci. Díky této skutečnosti kniha dokáže mnohem lépe působit na citovou stránku člověka a rozpoutat v něm vnitřní boj.

28.03.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha je opravdu dojemná, jelikož útočí na city ze všech stran. Už od samého začátku kniha čtenáři servíruje smutné chvíle a šťastnými okamžiky šetří. Hlavní dvě postavy mi opravdu přirostly k srdci, ačkoliv jsem s nimi ztrácela trpělivost. Bohužel chvílemi se mi jejich neštěstí zdálo opravdu přitažené za vlasy a chování Hany absurdní. Od knihy se i přes všechny její drobné nedostatky nedá odtrhnout a po skončení si člověk ani neuvědomí, že příběh Hany má za sebou.

11.01.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Krutý život, který si nevybírá. Mladá hlavní hrdinka, přesto tak silná. Vedlejší postavy jsou uvěřitelné, lidské. Kniha není zromantizovaná. Nádherné, podrobné popisy nového světa.
Nechce se mi věřit, že takový skvost vyšel z pera ženské české autorky, přesto tomu tak je.
V knize nehledejte především akci, ale spíše promyšlený nový svět, který vtáhne a pohltí čtenáře až do konce.

07.08.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nádherná povídka, plná morálního ponaučení. Šetřila jsem si ji na období Vánoc a nálada, která z ní čiší je přenádherná. Chápu, že pro někoho se zpráva šířící knihou, může zdát moc násilná, ale pro mě je to vánoční vítěz.

15.12.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

VELKÝ BRATR TĚ SLEDUJE
Kniha s hlubokou myšlenkou. Nedokážu (a nechci) si představit, jak by svět vypadal, kdyby to bylo až takový extrém. Kniha je opravdu děsivou alegorií a jediné výtky, které mám, že knize chvíli trvá než se rozjede a styl psaní autor mi zrovna u této knihy nesedl.

28.04.2019 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Po knize jsem sáhla jen z toho důvodu, že se mi hodila do knižní výzvy 2018 a nelituji. Vybrala jsem si ji proto, že byla krátká, ale čím více jsem se do ní začetla, tím více mě mrzelo, že brzy skončí. Krátké kapitoly mě nenechali odtrhnout a kdyby bylo více času knihu stihnu přečíst za jedno odpoledne.

03.11.2018 4 z 5

Nejdelší jízda Nejdelší jízda Nicholas Sparks

Takhle mě dlouho žádná kniha nevtáhla do děje. Příběh plný lásky, kterou může člověk zažít jen jednou za život. Pohledy všech postav mě dokázali vtáhnout a okouzlit, ale příběh Ira se mě prostě dotknul. Bylo to mé první setkání s autorem a lituji, že jsem tak dlouho váhala, teď už vím, že další jeho knihy jsou má povinnost.

28.07.2018 5 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Je až neuvěřitelné, že osoba, která nás má milovat na světě nejvíce, dokáže takto zklamat. Skutečnost, že je někdo schopný takových hrůz na dítěti, je odporná. Na knihu doporučuji silný žaludek a obrnit se silným štítem.

22.07.2019 4 z 5

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Popravdě řečeno jsem silně zklamaná... Očekávala jsem něco mnohem více, ale tohle nebyla ani průměrná ya.. Hlavní hrdinové se chovají jak spratci,vztah Eden s její "novou" rodinou je silně nedomyšlený a Eden musela být asi fakt úžasná když dokázala okouzlit tři šuhaje.... Styl jakým kniha byla psaná, je něco jako slovník "vyspělého" dítka, ale ke knize se to v celku hodí. Celkově mě kniha vůbec neoslovila a mrzí mě, že mě nedokázala zaujmout na tolik, abych zkusila pokračování.

21.08.2018 2 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Pokračování série Naslouchač mě mile překvapilo.
V tomto díle se autorka více věnuje dějové lince než podrobnému popisu světa. Odkrývají se zde nová i stará tajemství, křivdy, které byly napáchány a více se nám otvírají i hlavní postavy příběhu.
Kniha krásně utíká a v určitých chvílích pro mě předčila první díl. Naneštěstí počátek, odehrávající se v nížinách, mě vůbec nezaujal, a proto si z mého pohledu nezaslouží plný počet hvězd.

11.08.2019 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Asi patřím mezi výjimky, ale autorka mě neoslovila, její styl psaní mě do děje neumí vtáhnout a její knihy se mi zdají bez jiskry.
Po zkušenosti s knihou Losos v kaluži, kterou jsem nedočetla, jsem zkusila další. Panda v nesnázích mě bavila především střídáním mezi rokem 1952-3 a 2017. Postavy v knize jsou zajímavé, všechny mají podobný uzkostný vzorec, ale jinak jsou zcela rozdílné. Hlavní problém se mi zdál v tom, že se tam vlastně nedělo nic moc podstatného (tedy až na konec plný zvratů). Knihu bych hodnotila kladně, ale více jak 3,5 hvězdy si nezaslouží.

16.03.2020 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Od knihy jsem očekával něco jiného než román pro ženy, ale nic víc se ke mně nedostalo. To ale neznamená, že se jedná o špatnou knihu. Děj utíkal rychle, každá ze tří hlavních postav byla nějak poutavá, zajímavá. Nejvíce mě bavili kapitoly hospodyň,jelikož nebyly jenom o nich, ale i o jejich "paničkách". Osobně se mi líbí i konec knihy, který mě i lehce zaskočil.

02.08.2019 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Tenhle rok už třetí kniha od Austenové a zase horší než ta minulá. Kniha byla pěkná, ale bohužel měla tolik much, že pro mě takové menší zklamání...
Příběh lehce nafoukané Emmy, jak se snaží, své přítelkyni dohodit partnera a sama zatvrzele tvrdí, že ona se nikdy nevdá.
Kdyby kniha měla o nějakých sto stran méně, určitě by to nebyl krok vedle, ale i přesto milé čtení a ten, kdo miluje Austenovou by se téhle knize neměl vyhnout.

13.11.2018 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Málo nad knihami, které dočtu zpětně přemýtám, ale velké maličkosti se staly výjimkou. Autorka téma rasismu v této knize zpracovala opravdu zajímavou formou. Od knihy jsem se nedokázala odtrhnout a po dočtení nad ní stále přemýšlím. Je až neuvěřitelné, že v dnešní pokročilé době dokážeme být stále v některých případech tak pozadu.

16.08.2019 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha, která nese hluboké myšlenky, ale předává je násilnou formou, přímo je čtenáři předhazuje a nenechává ho hledat mezi řádky, nenechává ho nad tím přemýšlet. Vše, co kniha chce sdělit, má v sobě napsané.
Kniha se čte rychle a snadno, ale osobně bych tam ráda ty myšlenky ocenila schované pod rouškou metafor.

02.07.2019 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kniha, která mi otevřela knihomolský svět.
Když jsem byla mladší, mamka mi před spaním prvních pět dílů předčítala. V létě, v období základní školy, jsem se ke knize vrátila, a celou mě pohltila. Ukázala mi zcela jiný svět, který má nekonečno možností, a tím myslím knihomolský.
Příběh asi nemusím nikomu představovat, jelikož filmové zpracování musel vidět snad každý. Knihu doporučuji každému, jelikož pro mě je Harry Potter srdeční záležitostí.

29.06.2019 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Neuvěřitelně silný příběh chlapce, který se snaží skrývat pravdu, která ho pomaličku užírá. Neumím si představit, že bych tento příběh vyprávěla/četla dětem, jelikož pohádkou bych to rozhodně nenazvala, ale nádhernou knihou, která by mohla pomoci někomu procházejícímu se podobným "příběhem", bezesporu.

09.05.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Krásná záležitost přečtená během jednoho dne. Postupný smutek, který knížku doplňuje, je zakryt pod velmi čtivým podáním vyprávění příběhů ze života Lea Poppera.

03.02.2019 4 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Celou dobu, co jsem knížku četla jsem balancovala mezi pocitem znechucení a zalíbení. Kniha ze začátku nabrala pomalejší rozjezd, ale odtrhnout jsem se od ní, i přes to nedokázala. Celou knížku jsem přemýšlela jestli to, co se v knize odehrává je správně a stále neznám odpověď. Kniha je krásná, čtivá, ale všech pět hvězdiček jí z mého morálního hlediska dát nedokážu, i přes to že jsem jim ten happy end přála.

12.09.2018 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Přečteno jedním dechem. Autor zbytečně neprotahuje.
Tenhle díl se mi zdál více smutný, jakoby autor sám zrovna nebyl v nejlepší kůži, ale požitek s knihy byl i přes to výjimečný.

01.03.2020 5 z 5