Mezi krásou a ošklivostí

od:


KoupitKoupit eknihu

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej. Motorkář Kellen, který se vybourá nedaleko jejich domu, je tak od chvíle, kdy jí umřela babička, prvním člověkem, který si Wavy všímá. Možná je to o patnáct let starší vazoun s bohatým trestním rejstříkem, ale aspoň ji vidí. Muž, jehož si Wavyin otec najímá na špinavou práci, rozhodně není ten typ člověka, který má sklony zachraňovat jiné, dívčina nesmělá nabídka přátelství ovšem vyplní prázdnotu v jeho životě. Během dospívání je Wavyin vztah s Kellenem jediným světlým místem v brutálním světě feťáků a zhýralosti, v němž je nucena se pohybovat. Když ale její rodinu rozdělí tragédie, vstoupí jí do života teta, která se ji pokouší ochraňovat – a to, co Wavy připadalo krásné, se náhle pod drobnohledem vnějšího světa jeví jako ošklivé. Kellen možná není žádné neviňátko, představuje ovšem pevný bod ve Wavyině chaotickém životě. Teď už se dívka nemůže držet stranou, naopak musí začít bojovat – za Kellena, svého brášku i za sebe. Na malém městě však bohužel žádná tajemství nezůstanou skryta navěky… Román Mezi krásou a ošklivostí, tematicky blízký knize Bílý oleandr, nutí čtenáře zamyslet se nad tím, co vlastně znamená rodina....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/369395/mezi-krasou-a-osklivosti-326-369395.jpg 4.473

Orig. název:

All the Ugly and Wonderful Things (2016)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (28)

Přidat komentář
ebarka
04. listopadu

Nádherná kniha

alekis
30. října

Šílený a hodně barvitý a spletitý příběh dívenky, posléze dívky, její dětství plné hrůz, její boj o přežití, to všechno zde na malém prostoru opravdu jenom těžko popsatelné. A jediný člověk, který ji přijímá takovou, jaká je, se všemi jejími podivnostmi. Tlustý, umaštěný obr, potetovaný motorkář s divnou a také nijak veselou minulostí - jenom nečekejte pedofilní hrátky! A jejich vzájemná láska která překoná všechny překážky, úskalí, bolesti, úsilí tety, která to "myslí dobře"... Láska, která nakonec dojde naplnění a ačkoliv předtím opovrhovaná, nepochopená, netolerovaná, dočká se rovněž přijetí od Wavyiných nejbližších lidí.
Láska si nevybírá, láska zasahuje člověka, a není to tenoučký slaboučký směšný Amorův šíp, je to rána palicí do hlavy, je to záblesk, výbuch sopky, meteor, trefa rovnou do srdce. TA láska... :-)
Lásky druhých prý zůstávají pro nás nepochopitelné.
Kniha je to drsná, docela těžká, konec trampot a bolestí byl stále v nedohlednu. Věřím, že i takový příběh by se stát mohl, že jsou děti, které prožívají tak krušné kruté dětství jako Wavy, ale bohužel bez Kellena, který by je miloval.
P. S. Sešly se mi kupodivu dvě knihy za sebou, které jsou si trochu podobné, ta druhá je Eleanor se má vážně skvěle. Taky dobré čtení. :-)

Ellise
23. října

Na to v jakém prostředí Wawy vyrostla je docela normální. Bylo to chvílemi divný, ale normálně jsem jim držela pěsti, aby to dobře dopadlo.

Bórborka
12. září

Celou dobu, co jsem knížku četla jsem balancovala mezi pocitem znechucení a zalíbení. Kniha ze začátku nabrala pomalejší rozjezd, ale odtrhnout jsem se od ní, i přes to nedokázala. Celou knížku jsem přemýšlela jestli to, co se v knize odehrává je správně a stále neznám odpověď. Kniha je krásná, čtivá, ale všech pět hvězdiček jí z mého morálního hlediska dát nedokážu, i přes to že jsem jim ten happy end přála.

KuroHaru
02. září

Tahle knížka je jinde. Já jsem z ní jinde, naprosto unesená. Přečetla jsem ji na jeden zátah, nešlo se odpoutat. Je to příběh o lásce, která vznikla na pozadí drog a brutality, ale přesto (nebo snad právě proto) je intenzivní a připravená překonat všechny překážky. Kellenovi a Wavy jsem celou dobu fandila, jejich vztah mě nijak nepohoršil, právě naopak. Dokázala jsem se vcítit a pochopit. Pro "konzervy" upřednostňující takovou tu klasickou romantiku to asi nebude, ale milovníci nějakých těch lehčích bizarností si určitě přijdou na své. Doporučuji!

P.S. Doufám, že má paní autorka rozepsáno něco dalšího!

tweed
28. srpna

Kniha, která mě přiměla podívat se na nějaká témata jinak, než jsem byla zvyklá. Čtení to je místy nepohodlné až znechucující, přesto skvělé.

mysterygirl
13. srpna

Bud tuhle knihu milujete nebo odsuzujete.
Ja patrim k te prvni skupine.
Obema jsem fandila celou dobu, i kdyz to bylo,jak to bylo slzicka mi na konci ukapla.
Je to pribeh,ktery vam dlouho zustane v mysli

cace
13. srpna

Citlivě napsáno, zajímavý příběh. Spád trochu pomalejší, ale to nebylo na závadu. Kniha mi nepřipadá ani kontroverzní ani zvrácená, jak to vnímají někteří čtenáři. Vývoj je vcelku pochopitelný, citlivě postupující. Za pozitivní konec jsem vcelku ráda, ačkoli nemusí být reálně pravděpodobný.

Veronicess
09. srpna

Povedať že táto kniha bola komplikovaná, by bolo veľmi podhodnotené. Celý čas balancovala na veľmi tenkej čiare medzi tým čo je a nie je morálne akceptovateľné. Názov knihy nádherne zhŕňa celú jej podstatu.

Príbeh vás vtrhne do deja od prvej strany a nepustí. Nedalo sa to odložiť a prestať čítať. Veľmi sa mi to páčilo.

Myslím že to nebude kniha pre každého a veľa ľuďom sa nebude páčiť čo a ako sa tu odohralo. Ani ja nie som po jej dočítaní ešte úplne v poriadku. Čítanie bol celkom unikátny zážitok, ale som veľmi rada že som sa k tomu dostala.

Verry148
05. srpna

Za mě úžasný příběh, který poukazuje na to, že nemusí být všichni dokonalý, že může být vztah mezi 13-ti letou holkou (Wavy) a 30- ti letým chlapem (Kellenem) Wavy to neměla v životě lehké. Měla matku která byla na drogách. A otce který drogy vyráběl. Ale také měla malého bratra o kterého se musela Wavy starat , protože rodiče nebyli schopní. Wavy také nemluvila. Proč ? to se dozvíte pokud si tuto úžasnou knížku přečtete doporučuji.
Ale musím upozornit kniha byla plná násilí, drog, a dalších.

Kakiko
30. července

Snažím se vždy psát komentáře ke knihám hned, ale tady jsem si musela nechat uležet myšlenky. Celkově bych knihu zhodnotila jako velmi povedenou a čtivou.
To, co se dočtete v komentářích tady, najdete i jinde. A tím něčím je to, že je kniha kontroverzní a zvrácená. A ono tomu tak skutečně je, protože čtete knihu o dívce, která odmalička vyrůstá v nevhodném prostředí plného drog a násilí a která ve svých osmi letech potká chlápka, který jí ukáže, že na světě existuje něco hezkého, ale z toho hezkého se bohužel vyklube něco zvráceného. Protože se do sebe s postupem času zamilují. A Wavy chce bohužel tu lásku se vším všudy, protože vyrůstala v prostředí, kde byla nejednou svědkem toho, co se děje mezi mužem a ženou (časopisy u Kellena jí taky dodaly nějakou tu představu), a kde viděla, jak se holky chovají a oblékají, aby se zalíbily.
Takže nemůžete čekat, že to třináctiletou holku nijak neovlivní. A taky jí asi jen tak nevymluvíte, že to, co chce dělat, je hodně špatně. V tuhle chvíli měl zasáhnout Kellen a neříkám, že se nesnažil, ale neudržel se. A teď je nutné něco říct - vztah mezi skoro třicetiletým chlapem a třináctiletou holkou není, není a není v pořádku. Tohle není srovnatelné například s Leonem a Mathildou, protože v této knize dochází k intimnostem mezi dítětem a dospělým člověkem.
Takže shrnuto podtrženo, pokud hledáte knihu, kterou si buď zamilujete, nebo vás znechutí, nebo nebudete vědět, co si o ní myslet, přečtěte si ji. Já ji i přesto, že mám dost smíšené pocity, hodnotím kladně, protože je napsaná dobře a příběh, ať je jaký chce, dokáže vehnat slzy do očí a zaujmout.

MayaBu
26. července

3,5*, ale nějak se mi nechce to zaokrouhluji na 4*.
Mezi krásou a ošklivostí byla v knihovně láska na první pohled. Obálka je nádherná a celkově je tahle knížka po grafické stránce více než povedená.
Četlo se to takřka samo a to už od první stránky, navíc ten příběh byl opravdu silný, hlavně prostředím, ve kterém se odehrával. Ještě chvíli mi asi bude vrtat hlavou.
Menší spoiler na závěr - v jednu chvíli jsem měla celkem problém Wavyin vztah s Kellenem neodsuzovat, Kellen si na začátku rychle získal mé sympatie, ale pak si je horko těžko vydobýval zpátky.

boticelli
09. července

Adam&Eva
Romeo&Julie
Lolita&Humbert

Wavy&Kellen!

rysavas
15. června

Přečteno za jeden večer....no dobře, není veselá....ale dle mého není depresivní, i když se v ní neodehrávají zrovna příjemné věci.

aydam
02. června

Nádherný příběh. Přečteno hned dvakrát. Ústředním postavám jsem moc přál, aby se na ně konečně usmálo štěstí...
A jestli se skutečně usmálo, si přečtěte sami.

KKlara
01. června

Mam co ted vsem okolo kupovat k svatkum a narozeninam. Tahle knizka se dostala mezi mych top 10 knih, co jsem kdy cetla. Trochu blbe, ale k teto knizce to myslim sedi: no ty vole

snoopylady
31. května

Tak tohle byla naprostá bomba! Román, napětí, láska, pocity znechucení, soucit a obdiv - to vše v knize je.
Příběh plný všeho, co se v životě děje.
Nemám moc ráda romantické příběhy, ale v tomto případě mi "happyend" udělal opravdovou radost!
Přečteno za den, tak moc jsem hltala osudy hlavních hrdinů.
Brilantně popsané povahy postav, do každé jsem se dokázala vcítit.

Ditules
22. května

Skvělá kniha. Bavila mě ta lolitovská linka. Navíc to vylíčení šíleného prostředí, ve kterém musela Wavy vyrůstat...

Leeonteena
21. května

Jestli hledáte knížku, která s váma pořádně "zatřese", tak bych vám moc ráda doporučila tuhle.. Je to román, který vás úplně odzbrojí a donutí vás zbavit se všech předsudků a pravidel, kterými jsme společností okováni. Jako čtenář svádíte s příběhem vnitřní boj o tom co je správné, ale když se tomu poddáte okouzlí vás svou čistotou. Je to drsný, zvrhlý, dechberoucí, bolestný, ale plný naděje a nekonečné síly.. a hlavně lásky! Za mě 5 hvězdiček - za originalitu a autentičnost. Myslím, že mi v hlavě dlouho zůstane.. i v srdci

petrarka72
15. května

Tolik slov - a všechna na svém místě... Úžasný zážitek, příběh o nevinnosti - a těch zasrancích, co naprosto přesně vědí, co je pro druhé to nejlepší. Ziriant: Srovnání s Lolitou sedí.

ziriant
07. května

Nestává se mi často, abych se tak procházela po knihkupectví a bez jakéhokoli předešlého pátrání prostě sáhla po knize od autora, kterého neznám, a pak si ji navíc i bez dočtení anotace ihned koupila. Mezi krásou a ošklivostí, tento název mě především zaujal, a to díky překladu, protože se mi rozhodně líbí více než anglická verze. A tak se ke mně kniha dostala. Asi to tak mělo být, protože fráze typu "The New York Times Bestseller" mě dokáží zaručeně odradit. Začetla jsem se velmi rychle. Nikdy jsem si tak neužila tříhodinové čekaní u doktora jako s tímto příběhem. A pak cestou autobusem, kde mi autentickou atmosféru zajistili dva puberťáci sedící za mnou a probírající zkušenosti s přípravou, dealováním a užitím různých typů drog (že zdravím). Kniha mi nemohla nepřipomenout Lolitu, ale není to jen povrchně tématem, jak se zdá. Toto dílo bude u nechápavců asi podobně problematické jako právě Lolita, a přitom čtenář, který je schopen ponořit se do pocitů ze čtení až na dřeň, si tento příběh zákonitě musí užít. Jako u Nabokova, i zde opakuju, že nejde o věk. A jestli někdo tuto knihu odsoudí z tohoto důvodu, ochudí se opravdu o hodně. Já jsem si příběh užívala od začátku do konce. Doufám, že se od autorky dočkám více knih.

Aleen
04. května

Rozhodně kniha pro lidi bez předsudků a s dostatečně vyvinutou schopností přijmout druhé, jací jsou. Jsem z ní pěkně rozsekaná...ale líbila se mi moc. Velice syrové téma a přesto kniha psaná jakoby jemně. Úplně nejhorší, a nebyla jsem schopná na to celou dobu přestat myslet, je, že takto někde děti opravdu vyrůstají, že je na světě nesčetně skupin drogových "partiček", a ti lidé opravdu rodí a "vychovávají" děti, které hned na začátku svého života vidí a běžně zažívají věci, které by s námi - obyčejnými a všedními lidmi - pěkně zamávaly. Držela jsem palce jak hlavní hrdince, tak jejímu příteli, tak i bráchovi, aby to vůbec přežili a byli schopní dál žít. Luxusní procházka lidským bahnem, naplněná nadějí.

ivca79
21. března

Netradiční love story. Díky pohledům z různých stran se vlastně člověk nakonec dozvěděl všechno, co ho během čtení zajímalo. A klidně by se i něco takového mohlo stát.

silvikasutkova
19. únoraodpad!

Historicky moja prvá kniha, ktorú som nedočítala. Po asi 60tich stranách som ju zavrela.
Škoda slov.

Simona02
04. února

Táto knižka sa mi na jednu stranu veľmi dobre čítala, autorka má dobrý štýl písania, pútavý, ale aj napriek tomu ma príbeh dostatočne neohromil. Jednoducho mi nesadli hlavné postavy a celkovo vzťah medzi nimi. Preto bola knižka pre mňa skôr sklamaním.

Nika_bk
07. ledna

Kniha bola pre mňa jedna z tých, ktoré radím medzi nezabudnuteľné. Páčil sa mi sposob akým bola napísana.Čítala som ju v angličtine, o to bola pre mňa autentickejšia..ak nepatríte medzi ľudí, ktorí určite temy hneď zavrhujú, vrelo odporúčam..

dencuska
23.09.2017

Myslím si, že už po prečítaní anotácie je každému jasné, že pri čítaní tejto knihy bude musieť odhodiť všetky predsudky. Téma je dosť kontroverzná, to mi však nebránilo v tom, aby som si tento príbeh obľúbila. Je smutný a dosť realistický. Pri týchto knihách si práve uvedomujem ten rozdiel medzi knižným a reálnym svetom. Človek by sa k tomu možno postavil odlišne, keby sa niečo také dialo v jeho bezprostrednom okolí. Nič to nemení na tom, že kniha je naozaj dobrá a odporúčam prečítať si ju.

simona5843
23.08.2017

Uf dočítala som to no ale čo napísať tak to vôbec netuším. Stále som totiž som na vážkach či sa mi príbeh páčil alebo to bolo zvrátene. Príbeh je drsni a autorka ho napísala tak ako sa to určite deje aj v skutočnosti aj keď tato kniha bola fikcia.V hlave mám asi milión myšlienok a v sebe mám takí istý počet pocitov.Musím porozmýšľať...