Mezi krásou a ošklivostí

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej. Motorkář Kellen, který se vybourá nedaleko jejich domu, je tak od chvíle, kdy jí umřela babička, prvním člověkem, který si Wavy všímá. Možná je to o patnáct let starší vazoun s bohatým trestním rejstříkem, ale aspoň ji vidí. Muž, jehož si Wavyin otec najímá na špinavou práci, rozhodně není ten typ člověka, který má sklony zachraňovat jiné, dívčina nesmělá nabídka přátelství ovšem vyplní prázdnotu v jeho životě. Během dospívání je Wavyin vztah s Kellenem jediným světlým místem v brutálním světě feťáků a zhýralosti, v němž je nucena se pohybovat. Když ale její rodinu rozdělí tragédie, vstoupí jí do života teta, která se ji pokouší ochraňovat – a to, co Wavy připadalo krásné, se náhle pod drobnohledem vnějšího světa jeví jako ošklivé. Kellen možná není žádné neviňátko, představuje ovšem pevný bod ve Wavyině chaotickém životě. Teď už se dívka nemůže držet stranou, naopak musí začít bojovat – za Kellena, svého brášku i za sebe. Na malém městě však bohužel žádná tajemství nezůstanou skryta navěky… Román Mezi krásou a ošklivostí, tematicky blízký knize Bílý oleandr, nutí čtenáře zamyslet se nad tím, co vlastně znamená rodina....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369395/mezi-krasou-a-osklivosti-326-369395.jpg 4.3163
Vydáno, Mladá fronta

All the Ugly and Wonderful Things, 2016

Kniha Mezi krásou a ošklivostí

Laféeverte

Rozhodně nebvyklý příběh. Název knihu opravdu vystihuje, jelikož nejen hlavní hrdinka, ale i čtenář se potácí od krásy k ošklivosti. To, co je na jednu stranu krásný a čistý vztah, je na druhou stranu prostě zneužitím nezletilé dívky, která i přesto, že je dospělejší a zodpovědnější něž její rodiče, v otázkách intimity přebírá zhoubné vzory, které vidí u dospělých kolem sebe, což ještě komlikují traumata, která v ní vypěstovala její matka. Další zajímavou myšlenkou, je institicionalizace ochrany obětí i to, že systém si ne vždy uvědomuje, že pracuje s reálnými lidmi, jejichž citové vazby jsou stejně důležité jako u lidí, kteří jsou dle společnosti kvalifikováni jako tzv. normální.

LéňaM

Zajimava kniha.
Spousta z nas to nemá jednoduché, ale jak ukázala Wavy důležité je, se nevzdát.
Co je dobré? Co zlé?
Co krásné? Co ošklivé?
Asi záleží na úhlu pohledu

evavolavka

Překrásná kniha, silný příběh, hustá atmosféra, hodně mě to oslovilo

JointlieKat94

Takovou čistou lásku jsem jinde neviděla.. z jedné strany krása, z druhé možná "špinavost?"

Malá Wavy rozhodně nemá lehký život. Otec jí nevidí, matka je věčně vyfetovaná a dává jí do hlavy rozumy typu "vše je nečisté, ty jsi špinavá, Liamovi se nedá věřit, s nikým nemluv, nic ti nepatří.." a všechny tyto rozumy v ní narůstají, opravdu jim věří, a tak jediný, s kým může mluvit, je její malý bráška Donal. Jednoho dne se ocitne u nehody, a její život nabírá nový směr. Poznává Kellena a hluboce touží po tom, aby ji miloval a patřil ji. A ona jemu. Wavy roste, vztah zůstává neměnný..

Když se Kellen dostává na deset let do vězení, láska přetrvává. A to, co všechno Wavy mezitím, i potom zvládne, je prostě neuvěřitelné.

Toto je vyjímečná kniha, která mě neustále držela v napětí, v očekávání. Hltala jsem stránku za stránkou a fakt mě to chytlo.

Rozhodně mohu doporučit. :)

petrzel

Nadherná kniha od které se nedá odtrhnout.

LuckaH2

Krásná, dojemna, smutná kniha. Přečetla jsem jednim dechem, nemohla jsem se odtrhnout. Nikdo to v životě nemá jednoduché, ale Wavy ukazuje, ze se člověk nesmí vzdávat

ZuzanaStrnadová

Úžasné, čisté.

V.Vendulii

Nádherná knížka. Já jsem úplně unesená. Moc nechápu tu četnost negativních komentářů, ale nic proti nikomu. Krásný příběh, dojemný a krutý, já mám hrozně ráda tohle "špinavé" prostředí. Kde jsou pro každého úplně jiné priority, než společenské postavení, kariéra, hromada prachů... Pro mě po dlouhé době knížka, která mě fakt pohltila, přečteno za dvě noci.

Oběť
Oběť