Mezi krásou a ošklivostí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej. Motorkář Kellen, který se vybourá nedaleko jejich domu, je tak od chvíle, kdy jí umřela babička, prvním člověkem, který si Wavy všímá. Možná je to o patnáct let starší vazoun s bohatým trestním rejstříkem, ale aspoň ji vidí. Muž, jehož si Wavyin otec najímá na špinavou práci, rozhodně není ten typ člověka, který má sklony zachraňovat jiné, dívčina nesmělá nabídka přátelství ovšem vyplní prázdnotu v jeho životě. Během dospívání je Wavyin vztah s Kellenem jediným světlým místem v brutálním světě feťáků a zhýralosti, v němž je nucena se pohybovat. Když ale její rodinu rozdělí tragédie, vstoupí jí do života teta, která se ji pokouší ochraňovat – a to, co Wavy připadalo krásné, se náhle pod drobnohledem vnějšího světa jeví jako ošklivé. Kellen možná není žádné neviňátko, představuje ovšem pevný bod ve Wavyině chaotickém životě. Teď už se dívka nemůže držet stranou, naopak musí začít bojovat – za Kellena, svého brášku i za sebe. Na malém městě však bohužel žádná tajemství nezůstanou skryta navěky… Román Mezi krásou a ošklivostí, tematicky blízký knize Bílý oleandr, nutí čtenáře zamyslet se nad tím, co vlastně znamená rodina....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369395/mezi-krasou-a-osklivosti-326-369395.jpg 4.3195
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

All the Ugly and Wonderful Things, 2016

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (71)

Kniha Mezi krásou a ošklivostí

Přidat komentář
Ketfl
22. dubna

Tuto knihu je pro mě opravdu hodně obtížné nějakým způsobem ohodnotit a okomentovat. Na jedné straně tu máme silné téma, jak hluboce nás může poškodit rodina a prostředí, ve kterém jsme nuceni vyrůstat. Malá Wavy si vlastně vůbec neužila své dětství, protože od malička fungovala ve světě jako dospělá. Byla nucena vidět a zažít věci, které by dítě jen tak vidět a zažít nemělo a starala se o mladšího bratra. Bohužel jsem si jistá, že tohle není ojedinělý případ a moc mě mrzí, že jsou na světě děti, které tohle a i horší věci musí zažívat. Na druhé straně se objeví i něco pozitivního, když se pak na scéně objeví Kellen. O Wavy se hezky stará a ta celá pookřeje. Vše je hezké jen do chvíle, kdy už si nejste vůbec jistí, jestli je to ještě krása nebo opravdu šílená a zvrácená ošklivost. Člověk nikdy neví, kdy potká svou spřízněnou duši, člověka, ke kterému vaše duše přilne jako k nikomu jinému. Ale nic to nemění na faktu, že Wavy byla dítě a mě to přišlo prostě strašně nenormální.

Každopádně kniha je napsaná opravdu úžasně, málem jsem kvůli ní dnes v noci nešla ani spát, protože jsem ji musela dočíst. Skvělé bylo i to střídání pohledů různých osob, takže měl čtenář prostor se do děje vžít ze spousty stran a pochopit celý obraz. I po přečtení mi hlava šrotovala, protože tohle vám v tý hlavě prostě nějakou chvíli zůstane. Název knihy skutečně sedí do posledního puntíku.

ladyka
07. dubna

Po přečtení jsem nad knížkou ještě nějakou dobu přemýšlela, rozhodně mě nenechala chladnou. Atypické a nevšední snad ze všech úhlů - i když pro některé bohužel i běžná realita. Ideální materiál k debatě s kontroverzním nádechem - kde je hranice mezi láskou a závislostí, co už je patologické? Rozhodně vybočuje z řady a dostane se pod kůži...


Anyzz
01. února

Kniha, jejíž název dokonale vystihuje její obsah.

DriftBooks
27.09.2020

Kdybych si přečetl anotaci, určitě bych tu knihu přeskočil. Ale ve čtečce mám ladem skladem nahráno pár mega knih z různých zdrojů. A tu a tam vytáhnu nějakou z klobouku jako ten kouzelník Pokustón. Někdy je to krásný bílý králíček, někdy bezzubý smradlavý tchoř. Inu… magie… Ze začátku jsem byl trochu odtažitý a neustále jsem měl prst na pomyslném tlačítku „backspace“. Ale pak jsem se začetl a byl mile překvapen.

První, co člověka napadne je Lolita. Ale Nabokov to opravdu není. Nesrovnávám literární nebo jinou kvalitu. Prostě se jedná o absolutně jiný příběh. Ano – stěžejní linka příběhu má vskutku lolitovský nádech. Ale všechna ostatní vlákna mají úplně jiné podhoubí, z absolutně jiného lesa…

Dost často přemýšlím nad tím, zda je jediné správné to, na čem se většinová společnost shodla a dohodla. Zejména ve vztahu k různým minoritním skupinám, kde jsou pravidla častokrát zcela odlišná a celé to společenství přesto žije bez větších problémů. V tomto příběhu je člověk neustále konfrontován: realita versus sen, pravidla versus svoboda, přijatelné versus neznámé, krásné versus ošklivé… Kdo vlastně je ten správný? Kdo má pravdu? Zachovala se většinová společnost dobře, když zcela ojedinělý případ posuzuje všeobecnými pravidly? Jsou ale výjimky správné?

Myslím, že většina čtenářů bude mít jasno a bude fandit netradičnímu přátelství a následně lásce. Ale budou stejně shovívaví a chápaví v reálném světě? Většina čtenářů jistě odsoudí zmatený, ale důsledný pokus o ochranu malé Wavy. Ale vždyť všichni se jen víceméně snaží dodržet obecně uznávaná pravidla. Takže jsme opět u otázky: jsou tedy tato pravidla správná?

Jednoduchá odpověď na tuto otázku pravděpodobně neexistuje. Společnost a její pravidla se prostě neustále mění. Tvarují se možná právě díky podobným příběhům. Možná. Jako otec tří dcer se dokážu vcítit do strachu a odporu Waviny tety. Jako člověk obecně se naopak dokážu dojmout netradičním příběhem a láskou. Ale jsem připraven změnit pravidla? Sám v sobě a následně ve společnosti? Jako člověk rozhodně. Jako otec rozhodně ne. A tak jsme zase na začátku…, že…

Fazolecek
22.08.2020

Co napsat, aby to nebyl spoiler? Krása a ošklivost až na dřeň =)

Martiiiik
27.07.2020

Při čtení komentářů před čtením vlastním jsem měla rozporuplné pocity, co čekat... a je fakt, že pokud ve vás zvítězí romantická duše, fandíte jim.. pokud zvolíte rozum, pak se hodně zamyslíte a pokud se k rozumu přidá mateřství, pak byste ho nejradši zabili sami ???? nicméně četlo se to pěkně, je to poměrně dost k přemýšlení, protože pravidla společnosti nás nutí zaujmout jasné stanovisko.. ale když cítíte tu všechnu lásku, co autorka zvládla vyjádřit.. každý se musí rozhodnout sám :-)

maca1245
19.07.2020

Musím říci, že název knihy opravdu vystihuje její obsah. Na jednu stranu se ¨Vám to strašně líbí, na druhou cítíte, že je tu něco špatně. Ať už rodiče Wavy či její "vztahů s Kellenem. Ale pro mě, i když je to asi divné takhle psát, tak to byl spíše první příklad. S Wavy postupně vyrůstáme a dospíváme. Tudíž se dokážete vcítit do jejích citů a celkové situace. Nemůžu se tu moc rozepisovat to by bylo pak vyspoilerování celé knihy, ale za sebe musím říci, že do knihy jsem šel na doporučení kolegyně s dost velkou opatrností. Ale už teď vím, že knihu si přečtu znovu.

wotana
18.07.2020

Nádherný příběh, plný bolestných okamžiků. Vřele doporučuji, stojí za to si ji přečíst.

1