Dítě zvané „To“

Kniha Dítě zvané „To“ je šokující historií jednoho z nejkřiklavějších případů týrání dětí v dějinách Kalifornie. David Pelzer v ní s ohromující otevřeností vypráví neradostný příběh vlastního dětství.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12035/dite-zvane-to-1MA-12035.jpg 4.7571

Dave Pelzer 1.

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno · Columbus (ČR)

Child called „IT“ · 1995

Kniha Dítě zvané „To“

Jejda
včera

Jsem z této knihy velmi velmi rozpačitá a po tolika kladných recenzích i zklamaná. Věděla jsem sice do čeho jdu, ale toho týrání bylo na můj vkus trochu moc. Navíc nebylo nijak vysvětleno (SPOJLER) proč matka nesnáší a brutálně týrá pouze jednoho ze svých čtyř synů. Autor sebe popisuje, jako vzorné dítě a matku, jako blázna, který si zasedl právě jenom na něho. Možná se mýlím, ale jako matce čtyř dětí, mi to připadá z psychologického hlediska naprosto neuvěřitelné. I po literární stránce bylo pro mne čtení nakonec dost nezáživné, když autor popisuje v každé kapitole ploše a stereotypně pouze a jenom tisícero způsobů, jak ho matka (údajně zcela bezdůvodně) trápí hlady, otlouká, pálí na sporáku, bodá a jinak šikanuje.
Na jednu stranu je tedy určitě dobře, že autor otevřel problematiku týraných dětí a že třeba i díky této knize se začnou učitelé více všímat svých žáků nejen z hlediska výuky. Proč se ale nemohu, ani s odstupem pár dnů po dočtení knihy, zbavit pocitu, že si autor do značné míry svůj příběh vymyslel? Byl skutečně takto týraným dítětem, nebo si svůj životopis vymyslel, aby na sebe upoutal pozornost a vzbudil senzaci. Ať tak, či onak, každopádně nemám nejmenší chuť pouštět se do dalších dílů této trilogie.

HanWali

Neskutečné, strašné. druhy díl snad popiše co se stalo s tou omlouvám se, mrchou,

Allys

Veľmi silný skutočný príbeh, miestami až neuveriteľný. Pre mňa je úplne nepochopiteľné, kam až dokáže zájsť jedna matka vo vynaliezavosti spôsobov týrania ( či už fyzických alebo psychických) vlastného dieťaťa. Kniha sa síce čítala jedným dychom, ale pocity sú naozaj veľmi nepríjemné. Čo ma šokovalo úplne najviac bola ľahostajnosť otca a aj okolia.. David je veľmi silná osobnosť a prajem mu len to dobré, je naozaj obdivuhodné ako to všetko zvládol a dokáže žiť normálnym životom. Nikde som však nenašla, čo sa stalo s matkou a či vôbec niesla nejaké následky za svoje činy - ak niekto máte info, prosím správu.

a.k

Nepředstavitelné, nepochopitelné, zvrácené...

VěraČamková

No, těžko se něco podobného chápe, ale je dobré, aby podobná zvěrstva vešla ve známost. Obdivuji autora i jeho nezdolnou vůli nenechat se srazit na kolena i přes všechna protivenství od těch nejbližších, kteří ho měli zahrnovat láskou a chránit.

Janaves

Nejde věřit,že se to mohlo dít... Týrat vlastní dítě, bít ho,nedat mu najíst.. Lidská zrůda.

jiri77

Mrazivé vyprávění Davida mě přímo šokovalo a čtení této knihy mě ani na chvíli nenechalo klidným. Je velmi obdivuhodné ,co vše David vydržel a že ještě dokáže žít spokojený život.

ondras666

Velice silná kniha s velice silným námětem. Popis toho, co jako dítě musel autor sám zažít, je šílený. A je až k nevíře, že kdokoli tohle někomu dokáže udělat, obzvláště pak, když je to jeho vlastní matka.
Hodně mě překvapil i samotný otec, popisovaný jako chlap jako hora a doma vlastně jen loutka a bezduchý návštěvník.