Volání netvora

Volání netvora je pohádkový fantasy román pro mládež od amerického spisovatele Patricka Nesse napsaný na námět Siobhan Dowdové. Příběh o velké odvaze malého kluka, který se postavil svému největšímu strachu. Třináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne – jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127534/big_volani-netvora-t3s-127534.gif 4.51228
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Jota

A Monster Calls, 2011

Kniha Volání netvora

knihomolka27
předevčírem

Přesně tohle je ten typ knihy ve které je daleko víc než se na první pohled zdá.
Nádherné ilustrace, které naprosto krásně podtrhují celé ladění příběhu. Vztah mezi netvorem a chlapcem je krásně vykreslen....je dojemný, zábavný, sarkastický, a hezky emoční. Prostě spolu fungují skvěle....příběh sám o sobě je za poslední dobu, asi ten nesmutnější co jsem četla. Ale prostě....tahle kniha je úplně krásný příklad jak do ,, dětské" knížky zapracovat vážné téma a to ještě velmi kreativním a symbolickým způsobem. Autor umí naprosto krásně popsat prostředí, umí vymyslet krásné dialogy....no určitě si to přečtu znovu a časem asi i pořídím domů.

ReniHan

Obdivuji jak tahle knížka dokázala být stručná a plná emocí a myšlenek aniž by se zdála uspěchaná nebo utahaná.

Set123

Hm… dobrý. Hodně dobrý, uznávám. Safra, toto bylo docela zajímavé čtení.

Předně, proč jako kniha pro děti? No, do toho, povězte mi to! Protože je tam malý kluk? Ale notak! Protože je to psané jednoduchým jazykem, bez složitých vět, či nedej bože souvětí? Jako fakt? Nebo snad proto, že to knihkupci hodili na regál s dětskýma pohádkám? No to je úplná kravina, ne? Malý kluk je i v Bratřích Karamazových (první kniha co mi padla do oka), pouhý styl vypravěče ještě neoznačuje implicitního čtenáře a knihkupci jsou blbci. Proto protestuji! Já být dítě, tak mě na prvním místě ta knížka vůbec nezajímá (sedí to myslím na těch třináct, či dvanáct, kdy jsem četl Konyvrana), druhak, po přečtení bych vůbec, ale vůbec nevěděl, o co knize vlastně šlo, jen bych byl smutný (Nebyl jsem moc chytré dítě, ne že by ze mě byl moc chytrý dospělák…). Nenechme se zmást ornamenty, tematicky kniha, po mém soudu, který očividně může být zcela lichý, pro děti není. Pravda, odpověď na otázku, pro koho vlastně je, není lehká.

Patrně pro nás dospěláky (byť jen chvilku), kteří:
a) si chceme zkrátka občas odpočinout
b) rádi čteme dobré knihy, když se lehko čtou – bonus
c) se rádi dojímáme a představujeme si nás samé v pozici… kohokoliv z příběhu, vždy to bude stejně, či podobně… kruté.

Trošičku to připomíná Most do země Terabithia, operuje se zde s podobnými ornamenty (portálem není řeka s lanem, ale 00:07 a můra, kteréžto nás zaváději do fantaskní reality a nakonec nám berou to nejbližší) a tématy, ale nevím proč, tato kniha se mi jeví být ještě méně pro děti. Asi přítomností přílišné metaforyčnosti, superevil záporáka šikanátora, takového malého doktora Freuda a… nevím čím ještě.

Je to každopádně dost kvalitní čtivo, které člověka velice mazaně, krásně strukturovaně a kondenzovaně (vyvrcholení v deseti stranách bylo prostě famózní!) vytýrává. A jo, měl jsem takové lesklé oči po posledních třech stránkách.

P.S.: Cituji štítky, které máte napravo na obrazovce a které někdo ke knize očividně musel přiřadit: "umírání, strach, noční můry, příšery, monstra, RODINNÉ VZTAHY" (no fuj), "šikana". Kdo v sobě našel tolik cynismu aby k tomu pak přihodil "pro děti"?

Elena_Dark

Poutavý příběh chlapce, kterému se dějí zlé věci. Kniha má v sobě opravdu hluboké poselství, poukazuje na naše emoce, chování a city. Je pravda, že nejčastěji lžeme sami sobě, ale nepřiznáme si to. Pravda je totiž někdy tou největší silou na světě. Netvor za Conorem opravdu nechodil bezdůvodně, snažil se mu pomoci, aby Conor nespadl zpátky do té propasti, která se ukrývala v jeho myšlenkách. Opravdu nádherné poselství.

Hakate

Knihu jsem dostala jako dárek v audiu k nákupu.
Velmi mě překvapila.
Krásný příběh s poselstvím.

Akinimod25

Nádherný příběh s hlubokým poselstvím.

Hathor89

Netvor vyprávějící příběhy. Poučení. Noční můra každého dítěte. Skvělé metafory. Silné téma. A především skvělá kniha. Přestože napsat toto o knize pro mládež s tak vážným tématem – šikana, umírání – vypadá poněkud zvláštně. Jsem ráda, že takové knihy vycházejí. Čtenář, který se s podobnými událostmi setká i ve vlastním životě, může najít svou cestu. I od jiných čtenářů z cílové věkové kategorie okolo mne mám na tuto knihu pozitivní odezvu. I když mě varovali, že na konci sami plakali, měla jsem co dělat, abych vydržela – a to jsem konec očekávala. Tato kniha ve mně zůstane ještě dlouho. Doufám, že navždy.

Arkagas

Knížku jsem dostala darem, za což moc děkuju, protože jsem neměla o její existenci tušení. Nádherné zpracování na křídovém papíře s dokonalými ilustracemi od Jima Kay jen podněcují už tak dokonalý příběh, který je komorní, syrový a náročný a svým tématem zasáhne nejednoho čtenáře. Tahle kniha je sice o nemoci, rodině a tyranech ve škole, ale především o uvědomění si sama sebe a svých přání. Nečekejte odpočinkovou knihu, čekejte příběh, který se nedá odložit a zároveň Vás vyděsí. Ale i takové knihy je třeba číst. Tohle je skvost a zařazuji ho hrdě do poličky vedle Vrány, byť se nejedná o komiks.
Moje hodnocení: 10/10