Víš, že tě miluju?

Na léto v Kalifornii se Eden vůbec netěší. Strávit ho má totiž v nové rodině svého otce, kterého už tři roky neviděla. Prázdniny by měla prožít s třemi nevlastními bratry a novou „matkou“ – lidmi, které vůbec nezná a ani netouží poznat. Na největší komunikační problémy naráží s Tylerem, nejstarším z bratrů. Nevyzná se v jeho divoké povaze, nemůže vystát jeho drzý pohled a ego vyšší než kopce v Beverly Hills. Pořád na něj ale někde naráží a čím víc poznává jeho svět nekonečných večírků a her, při kterých se porušují pravidla, tím víc jí zajímá. Začíná ztrácet hlavu pro lásku, která je zakázaná… DIMILY je zkratka tvořená z prvních písmen názvu prvního dílu trilogie Did I Mention I Love You? Autorka Estelle Maskameová má obrovskou fanouškovskou základnu a její série se ve světě stala fenoménem. Ve Velké Británii se DIMILY trilogie zařadila do žebříčku pěti nejlepších young adult knih všech dob....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342404/vis-ze-te-miluju-MEx-342404.jpg 3.8898

DIMILY 1.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Fragment (ČR)

Did I Mention I Love You?, 2015

Kniha Víš, že tě miluju?

barbb8k
včera

O tomto skvostu, do kterého jsem se nechtěla pouštět, ale nakonec pustila, toho nemám moc co říct.

Jediná asi pozitivní věc této knihy je čtivost. Myslela jsem si, že denně zvládnu přečíst tak maximálně čtyřicet stran ale ne, nakonec jsem jich přečetla průměrně tak 120.

Postavy mi byly strašně nesympatické. Eden (to je taky jméno) byla strašně naivní, tupá holka, která vymetala všechny večírky. Tylera jsem celou dobu neměla vůbec ráda, protože se choval jak největší vůl pod sluncem, ale jakmile jsem zjistila důvod, v mých očích stoupl.
Romantická linka... Aaa to bylo něco strašného.

Konec se mi moc líbil, dokud nepřišla poslední strana. Ta to podle mě celé pokazila, protože jsem doufala, že to skončí nějak srozumitelně, ale ne. Autorka to potřebovala vymyslet nějak tak, aby mohla napsat ještě několik dalších dílů.

Cassandra_H.
předevčírem

Takovéhle knihy obvykle nečtu, ale hned, když jsem spatřila tuhle knihu tak jsem věděla, že si ji musím přečíst. A měla jsem pravdu. Kniha byla úžasná přestože u takových knih většinou postrádám tu správnou míru akce. Rozhodně doporučuji

jsemknihomolka

U knihy jsem dostala divný pocit , četla se rychle ale byla to nuda . Knihu jsem ale samozdřejmě dočetla protože mě zajímal konec . Knihu doporučuji spíš jako oddechovku , nějaké části jsou smutné a nějaké zase veselé ale znova bych si ji nepřečetla .

illca2

Docela rychle jsem se do knížky začetla. Ze začátku na mě Tyler působil jako rozmazleny, bohatý, drzý frajirek. Ale čím dál jsem četla, tím více to bylo pochopitelné. Těším se na druhý díl.

aquaver

Trochu jsem se této knihy obávala... zase až tak velké očekávání jsem neměla a o to víc jsem byla překvapená. Protože musím přiznat, že aby mě to takhle chytlo, jsem pravdu nečekala. Líbilo se mi to. A to dost. Jen ze začátku mě trochu rozčilovalo opakování některých vět či slov... třeba na takový slovo "trapný" budu teď asi trochu alergická :D To bude možná i tím, že už nebudu úplně cílová skupina.
Asi bych to ale nedoporučovala každému. Doporučila bych to těm, co mají rádi romantické příběhy a nebude jim vadit ta věc s nevlastními sourozenci (sama za sebe mohu říct, že já s tím problém nemám). A asi ne každý taky bude chtít číst o alkoholu, drogách apod. (není to zrovna hezké téma).

DejSemTuKnihu

Noo, pro mě jakožto milovnici zakázané lásky to bylo něco úžasného. Strašně mě to bavilo, bylo to hodně čtivé, a musím říct, že mi tam sedly snad všechny postavy, kromě Tiff a Davea.. to byla proště hrůza a děs (v tomto případě úmyslně). Tylera (i Eden samozřejmě) jsem si strašně oblíbila a zrovna teď čtu díl z jeho pohledu. (Hodnocení k ostatním dílům a k jiným knihám na mém profilu nebo přímo u dané knihy.)
BTW: Nechápu proč to někteří přirovnávají k sérii After..

badliar_id

(+ SPOILER) Kniha nebyla vůbec špatná. Vzhledem k tomu, že jsem kdysi na wattpadu dost podobných knih četla, mi příběh nějak nevadil. Je to dost předvídatelný a je tu spousta klišé, ale mně to nějak extra nevadí.
Některé kapitoly byly dost nudné, ale jindy byly fakt zajímavé. Musím uznat, že se tu od začátku furt žvaní o mejdanech a drogách atd., a to člověka brzy otráví.
Postavy jsou mehh. Eden je fajn, ale občas mě štvala. Tyler je určitě výzva a jeho postavu jsem si ke konci oblíbila, jsem na něho zvědavá v dalších dílech. Dean je strašně fajn a dost se bojím, jak to mezi ním a Eden dopadne.
Co se týče vztahu mezi Eden a Tylerem, je to určitě zvláštní, ale stojím si za názorem, že lásce neporučíš.
Kniha byla fajn, ale má spoustu chyb. Každopádně mě to bavilo, i když už nejsem cílová skupina :D..

kvetinkovedny

Povídám vám příběh. Byla jednou jedna naprosto nesnesitelná holka, která se zamilovala do svého ještě nesnesitelnějšího nevlastního bratra. Ale aby to bylo zajímavější, z nějakého záhadného důvodu ji všichni milují. Už jste to uhodli? Ano, mluvím o téhle knize. Ale vezmeme to pěkně po pořádku.

Osobně jsem se setkala s autorkou. Estelle je velmi milá slečna, která tuhle sérii začala psát ve velmi nízkém věku na Wattpad. Ta se stala tak populární, že ji oslovilo knižní nakladatelství s tím, že by příběh rádi vydali. Nějakým zázrakem se z toho stal ještě větší fenomén a knížka mi přistála do klína. Respektive, šla jsem ji koupit a během čtení mi několikrát upadla do klína. Protože jsem tomu nemohla uvěřit. Jak se něco takového mohlo stát tak slavným?

Když to porovnám s jiným materiálem přístupným na Wattpadu, není to vůbec špatné. Estelle umí psát. Má pěkné popisy. Myslím, že kdyby chtěla a trochu na tom pracovala, mohla by napsat něco opravdu dobrého. Ale tam asi mohu skončit s chválou.

Takže se vrhněme na negativa.

Děj se neskutečně vleče. Hrdinové knížky navštíví nespočet párty, pořád někam jedou autem, ale haló, lidi, vždyť se tam proboha vůbec nic neděje! Osobně nepotřebuji, když je příběh napěchovaný napětím. Ale i když se nic neděje, potřebuju, aby text měl nějaký smysl. Autorka v této oblasti ještě nepochopila, stejně jako já, když jsem psala ve 14 nebo kolika, že je v pořádku přeskakovat v příběhu časová období, kde se vůbec, ale vůbec nic neděje. Že si dala Eden nízkotučnou kávu? Zase? Že zase drmolila se svými kamarádkami o ničem? Díky, nezájem.

Co bylo mnohem horší, byly postavy. Nedokázala jsem se do nich ani trochu vžít, úplně mě vytáčely. Eden byla lehkomyslná (ačkoliv z nějakého důvodu si o ní ostatní myslí, že není, tedy alespoň na začátku) a naprosto nezajímavá holka s poruchou příjmu potravy. Takových hrdinek ale je, to bych byla schopná ignorovat. A to i přes fakt, že z nějakého důvodu ji všichni zbožňují.

Co ale naprosto nepochopím, je postava Tylera. Estelle říkala, že ji napsala podle „své vize dokonalého kluka“. Ano, všichni máme rádi bad-boye, ale jenom takové, kteří si na to hrají. Tenhle kluk bere drogy, je nepříjemný na svoji mámu, jediného člověka, který vždy stál při ní, utrácí peníze za voloviny, chodí s nejhorší holkou v ročníku, nechápe, proč je špatné podvádět a občas sem tam i nějakou tu drogu prodá. Všichni ho ale obhajují, protože má psychické problémy. No. Co se dělá s psychickými problémy? Řeší se. Protože nejsou sexy. Ale pro Eden očividně sexy jsou. Dost na to, aby pro ní bylo ok s ním podvádět a vzdát se vlastní důstojnosti. Jsem jediná, komu tahle romantická zápletka nepřijde romantická, ale patetická? Copak Eden v 16 nebo kolika neví, že člověka nezmění? A ona se svojí povahou už vůbec ne? Má místo mozku mop?

Co se tím snažím říct, že i když jo, z Tylerovy minulosti vyplývá, že to nebude mít snadné, drogy a alkohol nejsou řešení. Protože drogy a alkohol nejsou ok. Na což jaksi autorka zapomíná upozornit, což mi vzhledem k mladému čtenářskému publiku přijde naprosto nezodpovědné. Psychická traumata nejsou omluvou pro drogy a alkohol, a to ani pokud jste pitomý teenager rebelující proti rodičům, jako každý v této knížce.

Obecně všichni jsou v této sérii naivní. Holka po rozchodu řekne svému klukovi, že je těhotná, a vůbec nikoho nenapadne, že by mohla kecat? Já se z toho fakt zblázním.

Knížky a filmy ovlivňují názory mladých. A proto mi tato knížka přijde pro mládež naprosto nevhodná. Možná vám teď přijde, že reaguji přehnaně nebo puritánsky. Ale jaké plyne ponaučení z této knížky? Můžete se chovat jako kretén a brát drogy, pokud máte dost dobrý důvod. Je naprosto v pořádku se opíjet. Je naprosto v pořádku mít sex s náhodnými známými. Je naprosto v pořádku chovat se k rodičům hnusně bez jakékoliv důvodu. Protože, hádejte co, není to v pořádku. Rozhodně to není v pořádku v tomto věku a za těchto okolností.

Teď jsem se opravdu rozjela. Vidím to, když si po sobě text čtu. Opravdu mi přijde, že tahle knížka je děsně přeceňovaná. Celý příběh je v celku nudný a podprůměrný. Postavy jsou mdlé a děj se táhne donekonečna. Je naprosto patrné, že autorka si vymýšlela, ale neměla moc zkušeností, ze kterých by mohla čerpat. Celý děj je tak naprosto nevěrohodný, až se divím.

Vím, že autorka psala text, když jí nebylo ještě ani 15. To ji omlouvá. Myslím, že na prvotinu je to velmi slušný výkon po spisovatelské stránce a je naprosto pochopitelné, že píše o tématech, které se jí v životě zatím asi vyhýbaly a nepřemýšlí nad tím, že dává špatný vzor ostatním. Jenže také proto si myslím, že tenhle příběh měl zůstat na Wattpadu a do knihkupectví se dostat vůbec neměl. Psát dnes může každý a to je v pořádku. Zaslouží si ale každá kniha, aby se dostala do knihkupectví? Protože to podle mě rozhodně ne. (Nebo proč alespoň editor nemohl na tom příběhu trochu zapracovat? Proč?)

Jak už jsem ale zmínila, myslím si, že Estelle Maskame má potenciál. Věřím, že jednou, až bude starší (nebo možná už i teď), bude schopná napsat dobrou knížku. A já jí rozhodně nechci odsoudit za něco, co napsala jako malá. Věřím, že jednou jí dám znovu šanci.