Po strništi bos

Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175251/big_po-strnisti-bos-5q2-175251.jpg 4.41046

Kniha Po strništi bos

Kalper

V knize jsou zachycena klukovská dobrodružství, která rámuje období konce druhé světové války. Je to příjemně naivní vyprávění, které, díky své struktuře, rychle ubíhá. Jako jednohubka na nedělní dopoledne posloužila skvěle.

Recidivista

Ako už u Svěráka býva zvykom: v jednoduchosti je krása.

8/10

sgjoli

Tahle knížka je sice malá svým rozsahem, ale přesto se dokáže člověka svým způsobem dotknout. Trocha melancholie, hodně lidství. Zdeňka Svěráka má řada z nás spojeného s humorem, ale faktem je, že tato kniha vlastně není humorná. Je však hodně dojemná a laskavá, milá. Kniha je hodně fragmentovaná, ale dohromady to skládá zajímavou mozaiku vzpomínek. Přitom se to čte dost dobře, je to napsané hodně přístupně, širokému čtenářskému publiku.

daza.dt

Prostě Svěrák, v každé větě je (tak tedy alespoň pro mě) zkoncentrované lidství, něha a láska.
Totální pohlazení po duši a poetika. Více takových autorů.

Pítrs85

První mnou ohodnocená kniha tady, kterou jsem nepřečetl... ale kterou jsem poslouchal, jako audioknihu načtenou přímo pánem autorem. A vůbec nelituji, že jsem si Po strništi bos jako první nepřečetl sám, protože Zdeněk Svěrák svůj příběh čte s neuvěřitelným zapálením, ta intonace hlasu ("Ty sis přišel pro přesdržku!"), to je prostě pohlazení po duši. Už teď vím, že tuhle knížku budu "číst" aspoň dvacetkrát :-)

Aleh

Poetické vyprávění malého Edy jako vzpomínka na autorovo dětství z období konce 2. světové války. Chlapec, který je zvyklý na městský život a ruch se najednou vynuceně životními okolnostmi ocitá i s rodiči na vesnici a spolu s dalšími kamarády prožívá konec války v prostředí, které nezná a které se na jistý čas, v nejisté době a neznámém prostředí stalo jeho domovem.

Kaja1

Útlá knížka o dětství prožitém v nelehké době války. Rozhodně to nebyla bezstarostná doba, ale viděno dětskýma očima je svět tak trochu veselejší.

KatkaLas
29.11.2021

mně ta knížka připadá dojemná a moc krásná. I ten film je krásný. Mám ráda Svěrákovu poetiku.