Po strništi bos

Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/175251/po-strnisti-bos-5q2-175251.jpg 4.4815
Povídky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Fragment (ČR)

Kniha Po strništi bos

E_Lan

Nejprve jsem knihu přečetl a moc se mi líbila. Příjemně protkaná hezkými emocemi v nedobré době. Pak jsem viděl film, trochu zklamání, ale také velmí dobrý počin. A teď jsem knihu poslechl v podání Zdeňka Svěráka a to je neskutečný zážitek! Skvělý přednes, za kterým je znát, že to tak skutečně bylo. Jedním dechem posloucháno!

Jessybelle

Taková milá jednohubka... Pan Svěrák je třída.

Aki12

S obrovskou úctou a pokorou hodnotím knihu, která je laskavá, milá, pravdivá a s každou stránkou dokonalá.
Hodně lidí si stěžuje, že příběh nemá pointu, napětí a vlastně ani nejde o ucelený příběh. Důležité je si ale uvědomit, že Po strništi bos je vzpomínání starého pána na jeho dětství v době okupace, se vší tou Svěrákovou laskavostí, lyrikou a humanismem. Pohled malého kluka na velké věci, které prostě nemohl chápat, v hřejivé atmosféře vzpomínek na časy, které jsou už pryč a nikdy se nevrátí. Za mě to bylo takové pohlazení, malý oddech ve světě plném cynismu a násilí. Neříkám, že to bylo bezchybné, ale to není skoro nic.

bosorka78

Po zhlédnutí filmu jsem si knihu musela prostě přečíst,zajímala mě hlavně postava Vlka,ale nic jsem se nedozvěděla, dokonce měl v knize daleko menší prostor než filmu. Ale jinak moc milá kniha, přečtená za odpoledne.

Sajmoonek

Tahle kniha je prostě neuvěřitelně milá. Mám takový pocit, že pan Svěrák mě ani nedokáže zklamat.

tomik2132
31.12.2018

Naprosto dokonalé po všech směrech. Krásný a moc milý styl psaní Zdeňka Svěráka je nenapodobitelný. Mnoho milých příhod, čtenář se dozví něco o životě na venkově. Shlédla jsem i filmové zpracování, moc se mi líbilo. SKVĚLÝ :)

mataj
30.12.2018

Velmi milá knížka. Četla se výborně a určitě doporučuji k přečtení. :)

Anett13
26.12.2018

Tahle knížka byla kouzelná. Četla se strašně dobře a chtěla jsem, aby byla delší. Byla to moje 1. knížka od autora. Přišlo mi, jak kdybych všechno prožila s hrdinou a knížka mě hodně dojímala. Na film se určitě podívám. :)

annettka1098
22.12.2018

Kniha je krásně napsaná a čte se sama. Viděla jsem nejdříve film a v knize jsem se vlastně nedozvěděla nic nového. Film byl obsahově bravurní a byla v něm obsažená celá kniha.

Dela111
19.12.2018

Humorné a dojemné příběhy z pohledu sedmiletého kluka, který objevuje svět na vesnici. Vzpomínky na dětství bývají ty nejkrásnější. Když toto téma použije takový mistr slova jako je pan Svěrák, je z toho poetické milé vyprávění, které zahřeje na duši.
Už vím jak chodit po strništi bosá a nepopíchat si přitom nohy. :-)

maja2712
13.12.2018

Pan Svěrák mě opět svým moudrým vyprávěním vtáhl do dětství a bosých nohou a na venkov a mezi kamarády a mezi situace viděné očima malého kluka. Krásná čeština, hezky jsem se "prošla" po naší české vesnici na konci války.

Alethea_k
09.12.2018

V dnešní době zvláštní slovosled, ale nenásilné vyprávění mě natolik pohltilo, že jsem knihu přečetla na 2 zátahy. Na to, jak je příběh kraťoučký, mne dokázal zasáhnout. Takže za mě jedině plus. Pokud chcete jednohubku z konce války, rychle pro ni!

DancerJaneBooks
08.12.2018

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY
Já jsem ten typ člověka, co díky konci dává lepší hodnocení. Prostě si nemůžu pomoct. U téhle knížky se mi to stalo znovu. Normálně bych dala asi tři hvězdičky, ale ten konec prostě...
No, každopádně nebudu začínat koncem. Tuhle knížku jsem si přečetla jenom kvůli Čtenářské výzvě 2018. Jinak bych si ji nepřečetla. Mám totiž doma ještě tolik knížek, co chci číst a s touhle uzoučkou ani ne sto stránkovou knížkou se plácám skoro dva týdny :(... Už z toho jde poznat, že mě to bohužel skoro vůbec nebavilo. Ale byl v tom dobrý námět. Předpokládala jsem ale, když Zdeněk Svěrák do anotace napsal, že to bude i z části vymyšlený příběh, tak jsem myslela, že to udělá tak nějak víc záživnější. Možná jsem to nepochopila, když je to přece jenom určené pro dospělé, ale prostě mě nebavilo nekonečné popisování něčeho, co v tom příběhu není důležité. A vlastně tam ani nebyla žádná zápletka. Což mi na knihách vadí asi nejvíc, když tam není žádná zápletka. Autor se nám tím snažil něco říct, což se mi líbilo a ten konec byl taky krásný a šikovně udělaný, ale pro mě děj celé knížky byla prostě nuda. Což se divím, když je tahle knížka celkem hodně dobře hodnocená. Holt to asi úplně nebyl můj šálek kávy. Ztratila jsem tím celkem hodně času, ale co no. Nějaké pozitiva tam přece jenom byla. Tak například: styl psaní byl perfektní, to se musí nechat a Edu jsem zbožňovala, byl super. Taky se mi moc líbilo, že aniž by tam bylo nějak moc řečeno, že se to odehrává v období druhé světové války, tak to z toho příběhu prostě šlo cítit.
Ale jsem ráda, že tuhle knížku mám přečtenou. Aspoň vím, že do povídek se moc pouštět nemám, pro příště :)

ErikaJ
10.11.2018

Krásně napsáno, lehce čtivé. Knížky p.Svěráka mě vždycky pohladí po duši...

knihamouder
05.11.2018

Kniha se mi moc líbila. Dokázala mě rozveselit, zavzpomínala jsem na své dětství a došlo i na slzy.
Dle mě má pan Svěrák skvělý talent vyprávět. A to, že je kniha z pohledu malého chlapce... úžasné!

Bórborka
03.11.2018

Po knize jsem sáhla jen z toho důvodu, že se mi hodila do knižní výzvy 2018 a nelituji. Vybrala jsem si ji proto, že byla krátká, ale čím více jsem se do ní začetla, tím více mě mrzelo, že brzy skončí. Krátké kapitoly mě nenechali odtrhnout a kdyby bylo více času knihu stihnu přečíst za jedno odpoledne.

Simouš
01.11.2018

Svěrákovy knížky jsou pro mě nečím, co se podobá pohlazení dědečka. Milé, nezaměnitelné a lákavé. A vždycky stojí za to!

Bustedka
30.10.2018

Nemůžu si pomoc, ale mám pocot, že byla cena Magnesia litera udělena jen proto, že knihu napsal Zdeněk Svěrák.
Čtivé to je, milé taktéž, ale nenadchlo mě to

BlaniVan
15.10.2018

Neřekla bych že to bylo něco extra k čemu bych se v budoucnu chtěla vracet, ale fajn se to četlo, kratičké kapitoly měli své výhody a příběh byl pěkný... Řekla bych zlatý střed.

Etule
11.10.2018

Musím pana Svěráka obdivovat, že byl schopný napsat knihu z pohledu sedmiletého chlapce, tak že to opravdu vypadalo, jako by to vyprávělo malé dítě. Hrůza doby, ve které se kniha odehrává, na mě dopadla o to víc, jak to dítě vidí "jednoduše". I nějaká ta slzička ukápla.
Bez výzvy bych se ke knize nedostala a nakonec byla jediná, která mě dokázala z dané kategorie opravdu zaujmout natolik, abych ji dočetla.

lucie.8
10.10.2018

Nebýt Čtenářské výzvy 2018, tak po této knize asi nesáhnu. A byla by to škoda. Líbila se mi lehkost, s jakou je příběh vyprávěn a dětský pohled na svět. I film se moc povedl.

Kíťovec
05.10.2018

Milé, úsměvné, čtivé a zároveň na Vás dopadá tíha doby. Vřele doporučuji.... A já konečně mohu jít shlédnout film.

Eridan
25.09.2018

Milý příběh lehce podobný knize Bylo nás pět (parta mladých kluků a jejich dobrodružství, včetně citlivého hlavního hrdiny) nebo filmu Pelíšky (zasazení do dobového kontextu, Rusové, Němci, válka a názory rodiny na ni/ně). Svěrák se krásně umí vžít do klukovských let a stylu myšlení mladíka. Ve výsledku je to pohlazení po duši.

DK197
23.09.2018

Mám raději souvislejší povídání než tyto kratičké historky. Ale bylo to docela fajn a milé. :-) Přiznám, že bez výzvy 2018 bych tuto knihu do ruky nevzala. Svěrák mě nelákal. Teď jsem tomu ráda. :-)

EvikU.
17.09.2018

Je zajímavý, že ke knize jsem se dostala přesně po roce, kdy jsem viděla film v kině. Svěrák je Svěrák. Jeho knihy i filmy jsou zárukou kvality. Doporučuju.

KejtlinM
16.09.2018

Úžasná kniha. U pasáže s leteckým palivem si vždy vzpomenu na otevřeného a zavřeného hroznýše. Lehkost se kterou je kniha napsaná, průnik do hlavy malého kluka, pro kterého je svět místo plné nových dobrodružství, je pro mě místo k zamyšlení, jak se dospělák kouká na spoustu věcí šedě a bez zájmu. Pan Svěrák je neuvěřitelný člověk. Jeho tvorbu si hluboko v sobě uchová nejeden čtenář.

Lenka8418
11.09.2018

Krásná oddychovka, četlo se rychle, příjemně, i jsem se zasmála. Už se těším až si pustím film :o). Doporučuji

misafibi
09.09.2018

Krásné a velmi čtivé vyprávění

knihcitko
05.09.2018

Obdivuji pana Svěráka za jeho vypravěčský talent. Za jeho jazykový cit a lehkost všech jeho písní, filmů a knih. Dokáže pohladit a navodit lehký úsměv na tváři. Byť jde mnohdy o ne zcela humorný příběh. To vše jsem v této knížce našel. Pan Svěrák mě znovu nezklamal.

Vojslava
01.09.2018

Nostalgická, půvabná, dojemná knížka. Je to autor a zároveň jakékoliv dítě, které hledá v kterékoliv době a na jakémkoliv místě své strniště, které by přešlo, aby se dostalo na další stupeň. Krásné čtení na deštivé odpoledne...