Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců

Soubor sedmi povídek, které jsou soustředěny především okolo postavy Pavlova tatínka. Pavel je mistrný lidový vypravěč. Jeho povídky mají jednoduchou dějovou osnovu, ale díky jadrnému podání a původu ve skutečnosti jsou velice oblíbené. Dominantní úlohu ve všech povídkách sehrává řeka Berounka, její okolí a Křivoklátsko, tamní příroda, kterou ostatně celá Pavlova rodina tolik milovala.
Úvodní povídky knihy se jmenuje Nejdražší ve střední Evropě. Tatínkova láska k přírodě a to hlavně k rybářství vyvrcholí tím, že se rozhodne koupit rybník údajně plný kaprů. Netrvalo mu to dlouho, než se mu podařilo najít rybník, který by k prodeji byl, a to za deset tisíc korun. Prodal mu jej jakýsi doktor Václavík, který působil velmi seriózním dojmem. Tatínek chvíli ještě s nákupem otálel, neboť tenkrát deset tisíc bylo docela hodně. Doktor, aby ho přesvědčil, jak výhodná je to koupě, hodil do vody kus housky. Z hloubky se najednou vynořila velká kapří tlama a houska nenávratně zmizela kdesi v rybníce. Tatínek byl šťastný, jak výhodná je to koupě. Veden láskou k rybám si nedovedl představit, že by se mohlo jednat o podvod. Blížila se doba výlovu a šťastný tatínek pozval všechny známé, zkrátka se slavilo a všichni se těšili na bohatý výlov. Rybáři zahájili výlov, jehož výsledkem však byl jediný kapr. Tatínek samozřejmě poznal rybu, byla to ta, která s vervou zhltla onu housku. Všichni se smáli, jen Pavlovi rodiče z toho byli nešťastní.
Uplynula řada let. Pavlův tatínek se živil prodejem ledniček a vysavačů. Jednoho dne za ním přišel i pan Václavík, který sháněl ledničku. Tatínek pookřál a okamžitě myslel na odplatu. Samozřejmě však nedal na sobě nic znát a tvářil se tak, jako by na vše už dávno zapomněl. Sehnal panu doktorovi přenádhernou ledničku, s mramorovou deskou navrch. Byla velmi drahá, stála deset tisíc tři sta, ale tatínkovi se podařilo přesvědčit Václavíka, že člověk na jeho úrovni by měl mít jen to nejkvalitnější. Tatínkova odplata však byla sladká. Lednička navenek působila opravdu dokonale, ale chyběl jí chladící mechanismus. A tak stejně, jako kdysi tatínek koupil rybník bez ryb, koupit nyní pan doktor vlastně jen hezčí bednu.
Ve stejnojmenné povídce Smrt krásných srnců se tatínek vypraví za protektorátu do svého milovaného lesa, aby sehnal nějaké vydatné jídlo pro své syny, kteří odcházejí do koncentračních táborů. Vůbec ho však nenapadne, že vlastně riskuje svůj vlastní život. Zpočátku mu ale štěstí nepřeje a na jeho háček se ne a ne nějaká ta ryby chytit. Rozhodne se tedy, že si půjčí od strýčka Proška psa a uloví srnce. Přes různé útrapy se mu to podaří a dopraví srnce domů. Právě toto poslední vydatné jídlo před nuceným odchodem do koncentračních táborů pravděpodobně zachránilo jeho kamarádům život, který za války byl plný utrpení a skomírání. Další povídky jsou Ve službách Švédska, Kapři pro wehrmacht, Otázka hmyzu vyřešena, Králící s moudrýma očima.
Ota Pavel dokázal v jedné jediné knížce zachytit komické příběhy a zároveň strastiplné a bolestné. Je jedním z mála autorů, který se dokázal věnovat jak útrapám války, tak i době veselí a štěstí. To jen svědčí o jeho uměleckých kvalitách. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/591/smrt-krasnych-srncu-591.jpg 4.31618
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Academia

Horselen
předevčírem

Další kniha z povinné četby, která určitě stojí za přečtení! Já to zvládla za jedno odpoledne. Je krásně vidět, jak hrdí byli lidé na svou zemi v minulosti. V téhle knize je od každého něco; smích, nespravedlnost, bolest, štěstí, rodinný život,... Líbí se mi jak autor míchal válečné hrůzy, podávané mírnou až vtipnou formou a pěkné okamžiky. Že i přes ty špatné věci, se občas stane něco dobrého.

vampiru

Kniha je "naprosto" stejná jako film a přestože jsem věděl co se stane, tak mě bavila a četla se mi velmi příjemně. Děkuju za skvělou knihu skvělému autorovi! Film jsem v mládí nechápal, ale je krásné co Leo udělal pro svou milovanou rodinu a člověku se z knihy nechce brečet naopak, má radost z toho, jaký skvělý otec Leo je, čeho je schopný a jak dokáže milovat.

jelad

Příběh Leo Poppera zvěčněn rukou jeho syna, brilantního vypravěče skutečných lidských příběhů Oty Pavla, příběh povětšinou tiše tragický, a přitom stále poeticky krásný a melancholický – chytání ryb s dětmi a Leovým jediným opravdovým přítelem Proškem, unikající život srnce pod tesáky vlčáka Holana – život krásného zvířete za životy chlapců hladovějících v lágru… Obraz židovské rodiny zasažené válkou – její pudovosti a snahy uchránit sebe sama před devastací nacistů, kteří seberou dva starší autorovy bratry do pracovního tábora, odkud by se nevrátili nebýt otcovy odvahy – a obrovského sebezapření.
Smrt krásných srnců je symbolem zlomu člověka - představuje konec charismatického prodejce vysavačů Electrolux, vášnivého milovníka svůdných žen, obdivovatele krásy srnců, který vložil veškerou naději v jedinou bytost, která by mohla zachránit jeho děti – ve psa, jenž vraždí srnce, Leovy oblíbence, přičemž on říká: Holane, běž!

essterkaa

Kniha přečtená za jedno odpoledne. Myslím, že předešlá věta mluví za vše! :) Opravdu velmi doporučuji. Zařadila bych ji mezi knihy, které by si měl přečíst každý. Díky za ni! :)

zanetkov77

Krásné příběhy, i když by mi stačilo přečíst jenom povídku, podle které je celá kniha pojmenovaná, nemohla jsem si nechat ujít i ostatní příběhy, dojemné, smutné a krásné.

DeniseMarini

Krásná kniha, dojemné a osobité příběhy. Jedna z věcí, kterou by si měl přečíst každý...

ZoeKaplanová

Úžasná kniha a o to báječnější příběhy. Nenudila jsem se a děkuji naší paní učitelce to díky ní jsem knihu četla. Měla jsem jí jako referát a vzala jsem si pár faktů z ní k srdci. Miloval ryby a přírodu, byla pro něj druhým domovem. Bral vše s humorem. Byl to dokonalý otec. Mrzelo mě, že mu válka chtěla sebrat i ty milované ryby a líbilo se mi, že kvůli rodině zabil srnce i když to bylo trestné. Udělal by pro ni vše. Vážně doporučuji si knihu přečíst, není to kniha pro starší osoby, žádný slaďák, je to báječný příběh

Denika

Nádherná kniha. U povídky Kapři pro Wehrmacht jsem brečela snad půl hodiny, popis otcovy lásky k rybám a jeho snahy je zachránit před nacisty je jedna z nejkrásnějších věcí, jaké jsem četla. Povídky jsou místy úsměvné, ve mně však zanechaly spíše smutek a vztek nad nepochopitelností celé války a nenávisti k židům. Také závěr povídky Smrt krásných srnců nenechá jedno oko suché. Určitě se ke knize ještě vrátím. :)

TerraNova

Nejdřív mě to nebavilo, ale postupně se to zlepšovalo a tak bych knihu popsala jedním slovem: "OK". Bavila mě spíš víc ta druhá polovina knížky a ten konec (poslední věta) byl celkem i smutnej. Na to, že je to kniha z povinné četby, tak je fajn. Chvílemi byla i vtipná, což mě překvapilo, takže pokud hledáte něco, kde je trošičku popisované, co se dělo za války (spíš střed až druhá polovina knihy), ale je to proložené různým, občas až vtipnými historkami, doporučuji.

KikinkaV

Až mě chvílemi mrazilo, jak vtipné mohou být povídky s tak temným pozadím... Nádherně smutná knížka...

Půca4

Jedna z knih k maturitě, která mě bavila a myslím si, že bych se k ní i po čase vrátila. Povídky čtivé, ne jednou jsem se nad nimi usmívala a naopak zase zvedala oči a zamyšleně hleděla někam kamsi ... pár vět mě opravdu vzalo za srdce a donutilo se zamyslet. Vážně krásná knížka.

dancadragneel

Velmi zajímavé a lehce čtivé... rozhodne doporučuji jako četbu k maturitě

tatafa

Zajímavé a čtivé povídky, které mne však nezaujaly natolik, abych se k nim ještě někdy vrátila.

Jayak

Knihu jsem četla před mnoha lety a párkrát se k ní vrátila. Krásná kniha, kterou doporučuji přečíst.

eva4036
27.12.2016

Ke knížce jsem se dostala díky seznamu četby k maturitě. Moc se mi líbí, jak autor píše a knížku jsem přečetla během jednoho odpoledne. Rozhodně doporučuji, skvěle se čte a dobře se rozebírá u maturity :)

kacenka7206
07.12.2016

Nádhera! Určitě ještě někdy přečtu. Parádní příběhy, poutavý příběh.

katerinarich
29.11.2016

Týden před maturitou jsem zjistila, že jí mám vlastně v povinné četbě :D Nakonec pro mě nejlepší dílo. Rozhodně doporučuji nejenom maturantům :)

MotorkaN
20.11.2016

Jedna z mála knih povinné četby, které jsem si opravdu oblíbila.

Freedomova
30.10.2016

Knihu jsem četla v rámci povinné četby ve škole, a i když byla místy veselá, bylo mi z ní převážně smutno. Skvěle napsaná, rozhodně má smysl ji přečíst a nad mnoha věcmi se zamyslet.

Insignitka
10.09.2016

Mrazivé a jemné zároveň.

buccaneerka
01.08.2016

Ota Pavel líčí své dětství, ukazuje chod rodině před protektorátem a nejvíce se zaměřuje na svého tatínka. Tatínek je člověk neobyčejně přátelský, ale mírně naivní. Vždy přijde s nápadem, jak vydělat "majlant", ale maminka už ví, jak vše dopadne. Když se rozhodne prodat králíky, nařídí mamince všechno jídlo vyházet. Králíky však neprodá, domů se vrací bez králíků i bez peněz a s výčitkami, že rodina nebude mít jeho vinou co jíst. Díky mamince však doma zůstalo všechno tak, jak bylo. Tatínkovi se ulevilo, ale cesta domů pěšky ho natolik zmohla, že maminka musela zavolat samitku. Ještě když ho vedli do sanitky, pro něco se vrátil. Ne pro tranzistor, jako ostatní, ale pro cedulku na branku: "Přijdu hned." Ale už nikdy nepřišel...

Ty závěrečné věty mě prostě dostaly a zůstávají i po letech...

JaneH
22.07.2016

Ke knize jsem se dostala kvůli povinné četbě a díky bohu za to! Do jejího čtení se mi vůbec nechtělo, ale byla jsem mile překvapena. Krásná kniha.

lucille48
20.07.2016

Moc krásná literatura, líbila se mi už v 9. třídě. Doporučuji! Určitě!

niki-chan
19.05.2016

Tohle dílo by se nemělo objevit pouze u maturity. Povídky byly čtivé a ukázaly, že i v těžkých chvílích se dá a má bojovat. Navíc ten popis přírody a okolí, který přenese do děje

JessieEx
18.04.2016

Knihy zásadně nečtu opakovaně, to bych už neměla čas na nové. Ale u Smrti krásných srnců jsem prostě udělala výjimku a věřím, že to nebylo naposledy. Je to kouzelná knížka, která mi vždy vyčaruje úsměv na tváři!

Eliška_P
12.04.2016

Pěkné, lidské povídky o osudech židovského obchodníka Leo Poppera a jeho rodiny. Doporučuji!

kmotrkCZ
14.03.2016

Musím řict, že kniha se mi líbila, ale nejspíš si ji už nepřečtu, i když člověk nikdy neví. Ale každopádně ještě se musím podívat na film.

eva198
14.03.2016

Díky maturitní přípravě jsem ji četla, a mohu jen doporučit

eLeR
14.03.2016

K poviedke Smrt krásnych srnců som sa dostala cez film. V komentároch bola veľmi vychválená jeho poviedka, tak som si ju zohnala a pustila sa do nej. Je napísaná s neskutočnou ľahkosťou a výborne sa číta. Človek sa až nevie dočkať aké zase dobrodružstvo zažije Pavlov otec. Všetko je písané akoby s nadsázkou. Len tak mimochodom sa im darí a žijú si ako králi a zase len tak mimochodom nemajú čo do úst. Ešte aj tie smutné udalosti opíše tak, že až na konci tej ktorej si uvedomíte, aké smutné to všetko je. Som rada, že som sa k poviedke dostala a o to viac som zvedavá na film.

Čitateľská výzva 2016

MajkaJirackova
13.03.2016

Souhlasím s vetšinou komentářů zde. Knížku jsem četla poprvé k maturitě, takže v podstatě "z musu", ale vůbec nelituji. Nyní jsem si čtení zopakovala, a nad některými pasážemi opravdu přemýšlela. Obdivuji, jak Ota Pavel dokázal něžně a s lehkostí vyprávět o velmi těžkých věcech doby, ve které žil. Pro mě styl celé knížky vystihuje věnování.. "Mamince, která měla za muže mého tatínka."