Smrt krásných srnců

Koupit

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/591/big_smrt-krasnych-srncu-v6x-591.jpg 4.32511

Kniha Smrt krásných srnců

poník654

Knihu jsem přečetla jako blesk. Moc hezky napsaná, nechybí zde ani humor. Povídky se mi líbili všechny, nemůžu říct, která se mi líbila nejvíce.

MadlenkaM

Přečetla jsem ji „omylem“ za jeden večer. Tak moc dobře se mi četla. Nejvíc se mi líbila první povídka. Ale i zbytek byl krásný. Opět další báječné dílo od Oty Pavla.

jes09

Ta byla ale krásná! Po celou dobu čtení jsem měla úsměv na tváři. Velmi čtivá.

bookemma

Precteno za jeden nostalgicky vecer...
Poeticke, smutne a nadherne.
"...slecny, ty mel mimochodem obcas taky moc rad"

Šíša

Ke knize jsem přistupovala skepticky: vždycky jsem měla takové rozporuplné pocity z filmu s Karlem Heřmánkem v hlavní roli, a nyní jsem se musela přemlouvat, abych dílo vůbec začala k maturitě číst.
Po první povídce se ale všechny obavy rozplynuly, četlo se to moc hezky. Pěkné popisy přírody, (pro mě) nezvykle mile a nenásilně (= očima dítěte) popsaná válka a útrapy s ní spojené. Celou knihou prostupuje smích a smutek, radost a strach. Nakonec jsem ráda, že jsem přečetla a s klidem zařazuji na seznam četby ke zkoušce.

"A já bych od něho nejraději běžel za tatínkem a řekl mu, že neprodával šmejd, snad by ho to zas postavilo na nohy. Ale nebylo už kam běžet. Jedině nahoru k pánubohu a tam zřejmě už není potřeba nic prodávat. A ani mouchy tam asi nelétají. A jestli létají a bude třeba prodávat, tak už o tom tatínek stejně ví. A v tom případě je na place."

"Padala zrovna zlatá hvězda a byla krásnější a možná dokonce spravedlivější než všechny hvězdy na této divné zemi."

"Znal jsem ty oči. Tloukli mě za mé pozdější polpravdivé a zkreslené rozhlasové reportáže a za naivní povídky, tloukli mě za voloviny a lumpárny, kterých se dopustíme, až zítra zvítězíme. Bili mě za zrady a vraždy, které vykonáme."

dennydee

(+ SPOILER) Sbírka povídek, která je velmi jednoduše napsána, čte se dobře. Žádné zbytečné popisy všeho, dostatek dialogů. Povídky nejsou seřazeny chronologicky, takže občas jsem v tom měla zmatek, ale dalo se zorientovat. Je to humorná kniha, válka moc zmíněná není. Konec je smutný, ale to je život. Autorův otec mě poměrně rozčiloval svoji přehnanou láskou k Irmě a přelétavostí v oborech, kdy byl schopný utratit všechno, co měli s tím, že se mu to několinásobně vrátí. Jinak jsem se několikrát zasmála, docela fajn oddechovka.

GeRaltzRiVie01

Taková oddychová knížka. Válka a situace kolem ní se dle mého názoru zobrazuje jen okrajově .

Macek71228

Všema deseti doporučuji jako povinnou četbu, knihu k maturitě. Bude se vám o ní krásně mluvit, je čtivá, není obtížná na pochopení a je vhodná k uvědomění si situace kolem války.