Smrt krásných srnců

Koupit

Soubor sedmi povídek, které jsou soustředěny především okolo postavy Pavlova tatínka. Pavel je mistrný lidový vypravěč. Jeho povídky mají jednoduchou dějovou osnovu, ale díky jadrnému podání a původu ve skutečnosti jsou velice oblíbené. Dominantní úlohu ve všech povídkách sehrává řeka Berounka, její okolí a Křivoklátsko, tamní příroda, kterou ostatně celá Pavlova rodina tolik milovala. Úvodní povídky knihy se jmenuje Nejdražší ve střední Evropě. Tatínkova láska k přírodě a to hlavně k rybářství vyvrcholí tím, že se rozhodne koupit rybník údajně plný kaprů. Netrvalo mu to dlouho, než se mu podařilo najít rybník, který by k prodeji byl, a to za deset tisíc korun. Prodal mu jej jakýsi doktor Václavík, který působil velmi seriózním dojmem. Tatínek chvíli ještě s nákupem otálel, neboť tenkrát deset tisíc bylo docela hodně. Doktor, aby ho přesvědčil, jak výhodná je to koupě, hodil do vody kus housky. Z hloubky se najednou vynořila velká kapří tlama a houska nenávratně zmizela kdesi v rybníce. Tatínek byl šťastný, jak výhodná je to koupě. Veden láskou k rybám si nedovedl představit, že by se mohlo jednat o podvod. Blížila se doba výlovu a šťastný tatínek pozval všechny známé, zkrátka se slavilo a všichni se těšili na bohatý výlov. Rybáři zahájili výlov, jehož výsledkem však byl jediný kapr. Tatínek samozřejmě poznal rybu, byla to ta, která s vervou zhltla onu housku. Všichni se smáli, jen Pavlovi rodiče z toho byli nešťastní. Uplynula řada let. Pavlův tatínek se živil prodejem ledniček a vysavačů. Jednoho dne za ním přišel i pan Václavík, který sháněl ledničku. Tatínek pookřál a okamžitě myslel na odplatu. Samozřejmě však nedal na sobě nic znát a tvářil se tak, jako by na vše už dávno zapomněl. Sehnal panu doktorovi přenádhernou ledničku, s mramorovou deskou navrch. Byla velmi drahá, stála deset tisíc tři sta, ale tatínkovi se podařilo přesvědčit Václavíka, že člověk na jeho úrovni by měl mít jen to nejkvalitnější. Tatínkova odplata však byla sladká. Lednička navenek působila opravdu dokonale, ale chyběl jí chladící mechanismus. A tak stejně, jako kdysi tatínek koupil rybník bez ryb, koupit nyní pan doktor vlastně jen hezčí bednu. Ve stejnojmenné povídce Smrt krásných srnců se tatínek vypraví za protektorátu do svého milovaného lesa, aby sehnal nějaké vydatné jídlo pro své syny, kteří odcházejí do koncentračních táborů. Vůbec ho však nenapadne, že vlastně riskuje svůj vlastní život. Zpočátku mu ale štěstí nepřeje a na jeho háček se ne a ne nějaká ta ryby chytit. Rozhodne se tedy, že si půjčí od strýčka Proška psa a uloví srnce. Přes různé útrapy se mu to podaří a dopraví srnce domů. Právě toto poslední vydatné jídlo před nuceným odchodem do koncentračních táborů pravděpodobně zachránilo jeho kamarádům život, který za války byl plný utrpení a skomírání. Další povídky jsou Ve službách Švédska, Kapři pro wehrmacht, Otázka hmyzu vyřešena, Králící s moudrýma očima. Ota Pavel dokázal v jedné jediné knížce zachytit komické příběhy a zároveň strastiplné a bolestné. Je jedním z mála autorů, který se dokázal věnovat jak útrapám války, tak i době veselí a štěstí. To jen svědčí o jeho uměleckých kvalitách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/591/smrt-krasnych-srncu-591.jpg 4.32198
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Academia

Kniha Smrt krásných srnců

georginaa
předevčírem

Kniha plná povídek, která pobaví, rozesmutní, rozesměje, prostě od všeho trošku. Kdo by neviděl zfilmování, známé zpracování, v hlavní roli sympaťák Karel Heřmánek a široká plejáda známých hereckých osobností. Když jsem to četla, stejně jsem si představovala herce, kteří to hráli.

evickakyticka

Tak jako Zlatí úhoři, i tato kniha je neodmyslitelně spjata s Karlem Heřmánkem. Ale lépe se mi četla. Protože film je pro mně notoricky známý, nemám, co bych knize vytkla, snad jen že ve vydání z roku 2007 chybí dvě povídky. A to Běh Prahou a Prase nebude.

stju

Nerada bych psala komentář jen proto, abych ho napsala, ale opomenout zrovna tuto knihu vážně úplně nemohu. Spousta komentujících se k ní krásně vyjádřila a vše, co bych chtěla napsat tu již "zaznělo". Tak jen: Nejvíc mi asi mluví z duše Elea, cedos a Pampalini - takže i za mne "Ano, ano, ano."

barboramazlova

Nemůžu si pomoct, ale ani film, ani kniha mě upřímně neoslovily. Povídky mám ráda, Pavel má velmi příjemný způsob psaní, ale moc mě to nebavilo. Z totalitního režimu mám ráda spíše jiné typy příběhů. Nepochybuji o tom, že spoustu lidí dílo zaujme, pro mě ale nebylo příliš zajímavé.

MilanCFC

Sbírka začala docela humornou povídkou, u které jsem se upřímně pobavil, a nějak mě to nasměrovalo tímto směrem. Film jsem zatím neviděl, a tak jsem následující příběhy neznal a tedy mě překvapily, jak silné a někdy teda dost smutné byly. Úžasné je, jak je Ota Pavel napsal s takovou lehkostí a nádherným jazykem, ačkoliv se věnoval smutným záležitostem a popisoval smutné osudy. Obzvlášť pak, pokud vycházel ze svého dětství a života. I těch králíků na konci mi bylo hrozně líto. Takže takové to lehké těžké čtení, které ve vás nějakou dobu zůstane. A na film se určitě podívám, až se naskytne ta možnost. Chválený je tady pode mnou dost. Celkově tedy krásná kniha, a zcela jistě si vyhledám další sbírku nebo dílo od tohoto autora.

Marketplace

Po shlédnutí mého oblíbeného filmu jsem se konečně rozhoupal k tomu, abych si také přečetl knihu. Díky databaziknih jsem si stáhl do mobilu eknihu a o chvílích klidu si ji přečetl. Nezklamala, potěšila stejně jako film. Jsou to krásně napsané povídky.

Rori1357

Smrt krásných srnců je soubor povídek vyprávějících o příhodách Pavlovy rodiny a zejména jeho otce. Knížka se mi líbila. Bylo to poměrně příjemné čtení díky tomu, že jsou to krátké povídky, a ne dlouhý román. Při čtení některých pasáží se mi vybavovaly scény z filmu. Oproti Kateřině Horovitzové to bylo příjemné a oddechové čtení. Povídky jsou vykládány s humorem a na pozadí některých je krásná příroda okolí Berounky. Časem si určitě přečtu i další povídkový soubor Oty Pavla Jak jsem potkal ryby.

cedos

Opět kniha, ke které jsem se po letech vrátila, dojemný, nadčasový příběh u kterého má člověk slzy v očích. Nemám ráda zfilmované knihy, málo kdy splní moje očekávání, ale musím říct, že jako je výborná kniha, je úžasný i film.

Slavnosti sněženek
Slavnosti sněženek