Smrt krásných srnců

Soubor sedmi povídek, které jsou soustředěny především okolo postavy Pavlova tatínka. Pavel je mistrný lidový vypravěč. Jeho povídky mají jednoduchou dějovou osnovu, ale díky jadrnému podání a původu ve skutečnosti jsou velice oblíbené. Dominantní úlohu ve všech povídkách sehrává řeka Berounka, její okolí a Křivoklátsko, tamní příroda, kterou ostatně celá Pavlova rodina tolik milovala. Úvodní povídky knihy se jmenuje Nejdražší ve střední Evropě. Tatínkova láska k přírodě a to hlavně k rybářství vyvrcholí tím, že se rozhodne koupit rybník údajně plný kaprů. Netrvalo mu to dlouho, než se mu podařilo najít rybník, který by k prodeji byl, a to za deset tisíc korun. Prodal mu jej jakýsi doktor Václavík, který působil velmi seriózním dojmem. Tatínek chvíli ještě s nákupem otálel, neboť tenkrát deset tisíc bylo docela hodně. Doktor, aby ho přesvědčil, jak výhodná je to koupě, hodil do vody kus housky. Z hloubky se najednou vynořila velká kapří tlama a houska nenávratně zmizela kdesi v rybníce. Tatínek byl šťastný, jak výhodná je to koupě. Veden láskou k rybám si nedovedl představit, že by se mohlo jednat o podvod. Blížila se doba výlovu a šťastný tatínek pozval všechny známé, zkrátka se slavilo a všichni se těšili na bohatý výlov. Rybáři zahájili výlov, jehož výsledkem však byl jediný kapr. Tatínek samozřejmě poznal rybu, byla to ta, která s vervou zhltla onu housku. Všichni se smáli, jen Pavlovi rodiče z toho byli nešťastní. Uplynula řada let. Pavlův tatínek se živil prodejem ledniček a vysavačů. Jednoho dne za ním přišel i pan Václavík, který sháněl ledničku. Tatínek pookřál a okamžitě myslel na odplatu. Samozřejmě však nedal na sobě nic znát a tvářil se tak, jako by na vše už dávno zapomněl. Sehnal panu doktorovi přenádhernou ledničku, s mramorovou deskou navrch. Byla velmi drahá, stála deset tisíc tři sta, ale tatínkovi se podařilo přesvědčit Václavíka, že člověk na jeho úrovni by měl mít jen to nejkvalitnější. Tatínkova odplata však byla sladká. Lednička navenek působila opravdu dokonale, ale chyběl jí chladící mechanismus. A tak stejně, jako kdysi tatínek koupil rybník bez ryb, koupit nyní pan doktor vlastně jen hezčí bednu. Ve stejnojmenné povídce Smrt krásných srnců se tatínek vypraví za protektorátu do svého milovaného lesa, aby sehnal nějaké vydatné jídlo pro své syny, kteří odcházejí do koncentračních táborů. Vůbec ho však nenapadne, že vlastně riskuje svůj vlastní život. Zpočátku mu ale štěstí nepřeje a na jeho háček se ne a ne nějaká ta ryby chytit. Rozhodne se tedy, že si půjčí od strýčka Proška psa a uloví srnce. Přes různé útrapy se mu to podaří a dopraví srnce domů. Právě toto poslední vydatné jídlo před nuceným odchodem do koncentračních táborů pravděpodobně zachránilo jeho kamarádům život, který za války byl plný utrpení a skomírání. Další povídky jsou Ve službách Švédska, Kapři pro wehrmacht, Otázka hmyzu vyřešena, Králící s moudrýma očima. Ota Pavel dokázal v jedné jediné knížce zachytit komické příběhy a zároveň strastiplné a bolestné. Je jedním z mála autorů, který se dokázal věnovat jak útrapám války, tak i době veselí a štěstí. To jen svědčí o jeho uměleckých kvalitách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/591/smrt-krasnych-srncu-591.jpg 4.31959

Fialový poustevník (1971)

Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Academia

Kniha Smrt krásných srnců

Eleanor-ka
včera

Dílo, na které může být český národ právem hrdý. Kniha psaná s láskou a nesmírnou lehkostí. :)

Bórborka

Krásná záležitost přečtená během jednoho dne. Postupný smutek, který knížku doplňuje, je zakryt pod velmi čtivým podáním vyprávění příběhů ze života Lea Poppera.

tynkaiscrazy

Smrt krásných srnců je tak krásná věc. Podání Oty Pavla vás mnohdy dojme, ale hlavně rozesměje a člověk pochopí, že i na pozadí nejhrůznějších dob Československa lze prožít nádherné dětství, ke kterému má cenu se vracet

palka452

V Dětství jeden z mých nejoblíbenějších filmů kniha je také nádherná

WeryNika

Skvěle napsané. Kniha u které se zasmějete i pobrečíte. Autora miluji pro jeho krásné a čtivé psaní. Rozhodně doporučuji.

johanaedlmanova
28.12.2018

Tolik laskavosti a lidskosti na pozadí tak smutné doby... Krásné.

tučňák222
18.12.2018

Oty Pavla jsem si okamžitě zamiloval. Jeho dojemný osobitý styl je nezapomenutelný.
Hlavní postavou není malý Ota, ale jeho otec, o kterém píše doslova s láskou. Krásně popisuje život své rodiny, silné události, lidi, s kterými se setkal, a odhodlání tatínka i člověka samého. A to ve svých provázaných vzpomínkách plných citů s velmi propracovaným humorem.

n.ezn.amy
15.12.2018

Knihy Oty Pavla naprosto nemají chybu. Hořce smutné příběhy ze svého mládí, o svém otci, starém Proškovi, rybách, přírodě, tuhle knihu si nepřečtete pouze jednou

martin09
14.11.2018

Člověk může tuto sbírku číst stále dokola a nikdy se mu neomrzí. Velmi se mi líbilo střídání smutných a veselých pasáží, což dokáže čtenáře udržet v napětí a zvýší dynamičnost textu. Obětavost otce, který pro své syny udělá opravdu cokoliv je neuvěřitelně lidská. Jen mi bylo líto maminky, že se do té Itálie už nepodívala..

Aleh
30.10.2018

Smrt krásných srnců je nádherný a hluboce lidský příběh o síle rodiny, lásce, štěstí, přátelství, o obrovském člověčenství a také o nádherné přírodě a také o kouzlu rybaření na pozadí šílených válečných událostí. Co může otec udělat pro své syny, kteří musí nastoupit do koncentračního tábora? Jestli je něco co může, tak to pro své děti udělá...S obrovským nasazením, odhodláním, urputností a odvahou se rozhodne ulovit srnce... Vždyť maso jim dá sílu, kterou tak moc budou potřebovat! Üžasné čtení i skvělé filmové zpracování.

Blue
23.10.2018

Knížka, k níž se dá nepochybně stále vracet. A nejen proto, že je tak malá, že si ji můžete nosit i v kapse a že ji přečtete za den. Je to prostě dobré čtení, které přes závažnost svých témat zároveň umí přinést čtenáři pohodu a dodat optimismus.

marhoul
22.10.2018

Tak krásně lidské...

DommiP
15.10.2018

Tuhle knihu můžete číst znovu a znovu a nikdy Vás neomrzí. Skvěle popsaný příběh, popsání událostí za války. Podle mě super. Určitě doporučím i porovnání s filmem.

radusak9806
02.10.2018

Dá se k této knize napsat ještě něco co tu ještě nebylo? Filmové zpracování s nezapomenutelným panem Hermánkem patří mezi zlatý fond a kniha zase velmi pochopitelně studentům zošklivována v povinné četbě :D
Ano obě dvě moje recenze k Pavlovi jsou stejné záměrně!

Dani56
03.09.2018

Nádherná kniha. Stále se k ní vracím.

Scathia
25.08.2018

Klasika... nejlepší mi přišel začátek a příběhy o tatínkovi, miluju ho!!! :-))))

Karhal
14.08.2018

krásný čtení o smutných událostech, proložené skvělým humorem. Perfektní.

Chajda69
07.08.2018

Vynalézavý Leo Popper je můj favorit. Skvělé, knihu jsem zhltnul během jednoho odpoledne a velice dobře jsem se u ní bavil.

DeKo1996
04.08.2018

Dobrá kniha, kterou jsem četla jen kvůli povinné četbě. Četla se celkem sama, stránky rychle ubíhaly.. Neříkám, že se mi nelíbila, ale znovu bych si ji asi nepřečetla.

Barbora216
31.07.2018

Nádherné, odpočinkové čtení. Zvlášť jsem ráda, za české autory, kteří s češtinou umí krásně pracovat a do příběhu vás uplně vtáhnou. Jako bych zase byla dítětem a nácházela se někde v přírodě u řeky.

Marůš13
24.07.2018

Velice krásně mě ta knížka překvapila! Přečetla jsem ji za jeden den a každý příběh jsem hltala a prožívala s hlavním hrdinou vyprávění. Humorné části se prolínaly s krutou realitou válečného období. Nepamatuji se, kdy se mi naposledy jakákoli kniha četla tak dobře. Všem doporučuji.

janickaknizka
13.07.2018

hezká moc

simonit
11.07.2018

Jednoduché, pohodové čtení :)

Daduška
11.06.2018

Krásné povídky, každá další smutnější než předchozí. Nenechte se odradit zařazením mezi povinnou četbu, je to opravdová perla.

1amu
02.06.2018

Je smutné, že to nejlepší, co Ota Pavel napsal se stalo bestselerem až po jeho smrti, možná k tomu přispěly nejdříve televizní film s V.Menšíkem a později totéž s K.Heřmánkem. Obojí pohladilo.
Nejím ryby, natož abych je chytal ! Ale tu krásu, jak to autor popsal nelze vyjádřit slovy. Geniální autor s krátkým životem, ale kolik toho stihl za tak krátkou dobu.
Osobně mi hodně dalo i vyprávění Arnošta Lustiga o jeho kamarádství s O.P.
Mistr psaní není charakterizován tím, že je zařazen do povinné četby, ale tím, že na okamžiky čtení jeho knih nikdy nezapomeneme !

TimetoStyle
14.04.2018

Díky povinné četbě na SŠ jsem si konečně přečetla tuhle knížku. Chystala jsem se na ni opravdu dlouho a konečně to mám za sebou :-)
Na to, že to je klasická literatura, se mi to líbilo. Četla se mi rychle. Nejvíce mě překvapil konec.
Jako povinnou četbu můžu jedině doporučit.

Maevie
14.04.2018

Povídky jsou tak krásně napsané, že je kolikrát snadné zapomenout o jak temnou dobu šlo. Ota Pavel dokázal do příběhů promítnout všechnu radost i veselí z dětství a to i v povídkách, které jsou spíše bolestné.

ArwenEvenstar
10.04.2018

Moje první a určitě ne poslední knížka od Oty Pavla. Autorův styl vyprávění mě naprosto uchvátil. Některé povídky se mi líbily více, některé méně, ale všechny byly úžasné. Autor dokáže čtivě a s lehkostí vylíčit humorné i smutné a tragické příběhy své rodiny. Válečné příhody vypráví bez příkras svým zvláštním osobitým stylem. Kromě epických pasáží, které většinou vyprávějí o autorově tatínkovi, v povídkách nalezneme také líčení krásné české krajiny a povídání o rybách. Ani jedno nepůsobí rušivě. Naopak to krásně dokresluje atmosféru děje.

Babsie
02.04.2018

Dobře a rychle se to četlo, jen podobně jako u Hrabala vytýkám nedostatečné členění textu u všech příběhů. Většina povídek na mě byla až příliš depresivní nebo rovnou o ničem. Nejvíc mě zaujaly povídky Smrt krásných srnců a Ve Službách Švédska, které měly zajímavý děj a byly docela napínavě napsány.

Lodja
29.03.2018

Dobře se čte a hlavně rozumím autorově motivaci tyto povídky psát. Přestože se odehrává v dobách naprosto šílených, Ota Pavel je podává s nebývalou lehkostí a neskrývaným obdivem ke svému tatínkovi, který dokáže přechytračit vesničany, co nemají elektřinu a přesto si koupí vysavač, anebo německé vojáky. Přestože se tu dost věnuje činnosti (rybaření) a krajině (Křivoklátsko), k nimž já žádný vztah nemám a Jak jsem potkal ryby jsem tudíž nedočetla, Smrt krásných srnců je hezká a milá knížka. Akorát se bojím, že nic, kromě toho hezká a milá, mi za chvíli v hlavě nezůstane.