koupit eknihy

Ota Pavel

česká, 1930 - 1973koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Zlatí úhořiFialový poustevníkPohádka o RaškoviZ korespondenceHory a lidé

Autor

Spisovatel a novinář Ota Pavel, původním jménem Ota Popper, se narodil roku 1930 v Praze jako syn obchodního cestujícího. Za války pobýval s rodiči a dvěma bratry na Kladensku a tam začal r. 1943 pracovat jako havíř. V chlapeckých letech aktivně provozoval fotbal a hokej. Po válce žil opět v Praze; ... celý životopis(zdroj: ld.johanesville.net)

Komentáře (16)

Přidat komentář
ssyyllvvaa
29. ledna

Jako první jsem z knih Oty Pavla přečetla soubor povídek Fialový poustevník, který vyšel v roce 1977 a výrazně se odlišil od tehdejší literatury, přečetla jsem knihu jedním dechem a další den koupila další tři výtisky, které jsem rozdala a rozpůjčovala přátelům a pak jsem si přečetla postupně vše, co mu vyšlo , a to i z doby předcházející. Filmové zpracování jeho knih mne nezklamalo, protože dokázalo zachovat zvláštní poetiku i jemný humor a celkový půvab jeho příběhů. Ke komentáři přispěvatele ber-tram je dodávám, že by mělo jít vždy spíš o kvalitu než kvantitu a autobigrafické prvky lze najít v díle mnoha světově uznávaných spisovatelů, takže jsem opravdu obsah jeho výhrad nepochopila.

Trafo
19.11.2016

Protože jsem se začal pídit po překladech tvorby Oty Pavla do jiných jazyků, přivedlo mě mé pídění na web Databazeknih.cz . Přečetl jsem všech 14 komentářů k autoru Otu Pavlovi a podepisuji se pod všech 13 příspěvků mimo příspěvku "ber-tram". Mohl bych vydedukovat, že komentář sepsal asi pan Dušek (Bertramka) a nebo jakýsi dřevorubec (ber - tram). Pochybuji, že tito dva pánové Otu Pavla znají!

Peprnicka
30.12.2015

Ota Pavel je pro mě autor, který dokáže čtenáře nadchnout i k věcem, které mu jinak vůbec nic neříkají - fotbal a rybaření - a to si myslím, že dokáže málokterý autor. V tom je podle mě Ota Pavel geniální.

ber-tram
14.12.2015

Pavel je kdovíproč vyzdvihovaným autorem, že by ze shovívavosti k tragickému osudu jeho rodiny a koneckonců i jeho samotného? Jakoby snad osobní patálie znamenaly polehčující okolnost pro fakt, že píše prvoplánově, dětinsky a nezmohl se kdy na víc, než na biografický povídkový žánr. Nejen jeho osobní rybářské, nýbrž i angažované sportovní jednohubky naznačují, že jde sice o bdělého pozorovatele života, ale spíše očima nesoudného fanouška nežli kritického reportéra. Takřka každá položka jeho díla představuje v různých variacích průnik těmi ostatními, takže naoko jde o rozsáhlou bibliografii; jenže kdyby se vše smrsklo do jednoho svazku, vyjeví se, že ani kvantitou se Pavel na poli spisovatelském moc nepřetrhl.

jluky
22.11.2015

Ota Pavel je moja srdcovka. Z jeho písania cítiť lásku k životu, k rodine, prírode. Jeho knihy sú pre mňa pohodovky, "Smrt krásných srncu" beriem do rúk vždy, keď sa cítim na dne. Prečítala som od neho všetko, čo som zohnala. Škoda, že žil tak krátko... Pan "SPISOVATEL".

achilles
18.08.2015

Ota Pavel je pro mě něco jako Karel Čapek. Geniální spisovatel, který toho bohužel nestihl více napsat.

Dudu
07.12.2014

Rybář a spisovatel, který měl skutečně rád tu řeku a život okolo ní, a kterážto ho inspirovala k takovým krásným knihám.

Veveruška1992
03.09.2014

Ota Pavel je snad jediný spisovatel, z jehož tvorby jsem přečetla vše, co bylo knižně vydáno, a vždy se k němu ráda vracím když chci, aby mi bylo hezky (i když se ta naše setkání často neobejdou bez slz a svírání srdce, ale to už k Otovi patří, stejně jako úsměv, který vždycky nakonec zbyde, až všechny slzy oschnou...). Byl to opravdu velký spisovatel, který zde za svůj krátký život zanechal víc než mnozí za dvojnásobek času...do každého svého díla dal kus svého srdce a své duše....kus své životní síly....
Myslím si, že se knížky Oty Pavla budou číst stále, mimo jiné i proto, že v nich píše o elementárních lidských potřebách a hodnotách, které (doufejme) nikdy nevyjdou z módy....o lásce, přátelství, rodině, o touze něco dokázat a zvítězit, nevzdat se jen tak, ale také umět přijmout porážku a opět vstát, podat pomocnou ruku, zůstat věrný sám sobě.....
Díky za vše, Oto Pavle...tvé knihy pro mě moc znamenají a já doufám, že je nějaké nebe, kde se všichni sejdeme a já Ti to tam pak budu moct všecho říct....

Adelajda_4
22.06.2014

Tohoto autora řadím ke svým nejoblíbenějším. Naprosto si mě získal svým neopakovatelným a jemným humorem. Jeho příběhy jsou vyprávěny s takovým citem a něhou, že mi to při četbě jeho knih až vhání slzy do očí. Četla jsem většinu jeho knih a ty které mi ještě zbývají přečtu jedním dechem, protože tohohle autora si nejde nezamilovat!

Gizminek
27.02.2014

Werich o něm řekl, že kdyby se narodil na západě, byl by světoznámý spivatel. Plně tomu věřím.

Marčullkas
23.01.2014

Autora řadím mezi klenoty české literatury!

Nikola131
26.07.2013

Bohužel ti nejlepší často odchází nejdřív.Úžasný spisovatel.

Lili
05.11.2012

Píše krásně a upřímně, prostě od srdce.

http://otapavel.cz/

Mikiem
09.02.2012

Myslím,že je to dobrý spisovatel,zatím sem četla jen jednu knížku tak uvidíme co a jak dál:o)

WEIL
12.08.2011

Nesmírně pracovitý novinář a spisovatel, který na svou pracovitost doplatil svým zdravím.

mumin63
01.02.2011

miluju ho, laskavý humor, úžasné knížky, četla jsem všechny