Ada0004 Ada0004 komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Děkuji za tuto knihu, která by měla být snad povinnou literaturou. Sama jsem byla v Lotyšsku v r. 1989 a na vlastní oči viděla nenávist vůči utlačovatelům - protesty “raději zemřeme hlady, než se podrobit” slyšela od lotyšských přátel vyprávět hrůzu, která potkala jejich lid ze strany Ruska - o vystěhování celých rodin na Sibiř, o vyvražďování jejich synů…a nyní jsem si vše přečetla o osudu jejich předků …. Je moc dobře, že byla kniha napsána …. Je zázrak, že někdo takové krutosti mohl přežít. Lidé čtěte a nezapomínejte!

19.01.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Opět skvost české literatury! Naprosto věrohodné, reálné a tak děsivé, deprimující a bezvýchodné…. Ano člověk by si tak moc přál - nejlépe aby se nic z toho nestalo, aby to mělo dobrý konec, nebo aby nic z toho neviděl a tak moc si to přeje až tomu i uvěří … je to tak pravdivé - nejstrašnější je, že si to opravdu člověk nese celý život - někdy jsou dny snesitelnější, potom zas dlouhé období zoufalství a NEDÁ se tomu utéct - trvá mnoho let než se s tím dá žít či spíše přežívat…. tak PROTO ten otevřený konec…. Dobře zmíněné téma potřeby odpuštění …. Prosím podpořme myšlenkou či modlitbou všechny raněné duše! Paní Hanišová bravo!!!!

24.01.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Paní Mornštajnová bravoooo! Vynikajícně zpracované těžké ba nejděsivější téma, jaké si ani nelze představit a bohužel, je to tak děsivé, že mnozí, kteří se s něčím podobným setkají, tak před tím zavírají oči a je pro ně mnohem schůdnější, obvinit dítě ze lži a vštípit si, že se nic takového nestalo! Rozčilují mne komentáře níže , které by si přáli pěkný konec - paní Mornštajnová nepíše brak a každý, kdo se ve svém okolí s něčím podobným setkal, Vám potvrdí, že tady nic positivního neexistuje - příběh je tak reálný a pravdivý bohužel mohu potvrdit a ne z jedné zkušenosti ze svého okolí,, je mi moc a moc líto samozřejmě cácorky, její matky, ale také naprosto zničeného života Jakuba a jeho rodiny, je to tak smutné, ale i tady dokáže člověk pochopit pohnutky tak zničeného a celoživotně pošramoceného života dítěte snad zbývá jen doufat, že v tomto případě došlo k odhalení pravdy a odpuštění . Prosím nás všechny, mějme oči otevřené a buďme připraveni pomoci, pochopit, utěšit, odpustit.

24.12.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Neuvěřitelná kniha!!! Celou dobu jsem byla v šoku, že ji autor psal v roce 1948!!!! Jedinečné, nadčasové - tak prozíravé a vždy tak pravdivé dílo! Eric Arthur Blair byl naprosto geniální! Knihu jsem dlouho odkládala a nechtělo se mi do ní, ale byla jsem překvapená, jak se čte dobře , jako by byla psaná v dnešní době a hlavně s dnešní odžitou historií!!! Bravo! Toto vzácné dílo by si opravdu za svůj život měl každý alespoň jednou přečíst.

30.12.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Geniální dílo - neskutečné, jak se autorovi podařilo tak dokonale popsat jakýkoliv totalitní systém! Bylo by vhodné v rámci občanské nauky seznámit s tímto dílem naše děti, aby nebylo tak snadné podmanit si novou panskou farmu! No bděme.

22.10.2023 5 z 5

Výborná práce Karin Lednické- skvěle zpracované - děkujeme, že jste svojí precizností představila asi mnohým naprosto neznámou část našich smutných dějin, dovolím si poděkovat i za ty, kterým byl tak zbytečně a krutě sebrán život a tak hrůzně byly poznamenány celé rodiny, především děkuji za uctění jejich památky a za to, že tyto činy nebudou díky Vám zapomenuty. Též chválím nádhernou a nevšední formu knihy - velice povedené!

15.10.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Trochu jsem měla před čtením obavy, nechtělo se mi do čtení knihy z války, už jsem jich pár přečetla a nechce se mi znovu a znovu prožívat tu nepředstavitelnou a naprosto nepochopitelnou hrůzu, bezpráví a čeho je člověk schopen za zrůdnosti! Tato kniha je ale trochu jiná - uvítala jsem popis dlouhých bezstarostných roků před válkou - bohužel o to více bolí to, co přijde . Velice dobře vykreslený příběh jedné silné židovské dívky a temnotách nejen válečných.

08.01.2024 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Báječná kniha ! Moje srdcovka. Fantasticky napsané, dokonalé! Ove je miláček. Čtení které ve vás zanechá trvalou a nesmazatelnou stopu. Už se těším na dalšího Backmana...

18.12.2021 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Velice těžké téma, je i velice těžké to sledovat skrz knihu. Je neskutečné jak se povedlo Petře Dvořákové tak reálně , živě a naprosto uvěřitelně nechat nahlédnout do duše, ba přímo prožít těžký život Jarka, jak se autorce podařilo v tolika čtenářích vzbudit pochopení i soucit s člověkem, kterého by asi málokdo chtěl mít poblíž své rodiny a rozhodně by byl permanentně ve střehu. Brilantně zpracované a to vše na pouhých pár stránkách. Kéž by bylo co nejvíce takových Jarků, kteří si uvědomují co za nebezpečný a křehký náklad vezou pod kapotou a přitom by svůj vůz dokázali dovézt bezpečně do cíle bez jediného škrábance a kéž bychom jim dokázali být oporou .

10.10.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Mé první setkání s autorkou a jsem nadšená ! Bylo to zvláštní -komorní -intimní - někdy až poetické nahlédnutí do duše jedné “obyčejné”rodiny i očima opeřených sousedů. Tak těžký a krutě nepochopený svět Báry a její psychicky narušené matky, která nevědomě ničí život všem kolem sebe! Autorka je geniální- dokázala barvitě a naprosto věrohodně vykreslit rodinný život jak očima Báry tak i její matky! Tato kniha zůstane zakořeněná v člověku asi celý život . Hodně mi připomíná příběhem film Obyčejní lidé….

21.01.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Bezva česká detektivka, poutavý děj, moc dobře napsané, napínavé. Šikovná mladá autorka- těším se na další její knihy.

04.09.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Opět prima detektivka, moc dobře se čte, napínavá až do konce, vřele doporučuji.

10.05.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Skvělá detektivka! Strhující, napínavé - nenechá vás knihu odložit - na knize by mělo byt varování, že po přečtení první kapitoly už nemůžete přestat, dokud nestrávíte i poslední písmenka. Paráda - doporučuji - ideální číst knihy tak , jak jdou za sebou

19.03.2023 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Milí přátelé knih, níže bylo v superlativech popsáno vše tak krásně, že bych se jenom opakovala - pan Niedl je opravdu třída! Po Prévitovi mi bude smutno - pro mne byla tato kniha poslední ze série-což nedoporučuji, ale čtenáři níže mne ještě namlsali k poslechu audioknihy- u pěkných knih jako je např Les oběšených lišek či Muž jménem Ove či Losos v kaluži to jedině umocní přečtené - vnímat knihu dalším smyslem! Ať žije inspektor Prevít!

12.05.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Krásné pohlazení po duši! Asi je nás hodně, kterým tato kniha mluví jejich řečí milé, teploučké, lidské ale i smutné, dotýkající se tolika špatností jistě má mnoho z nás po ruce svého knihonoše, někdy stačí se lépe porozhlédnout a hlavně dobře naslouchat

10.05.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dlouho se mi do knihy nechtělo, jsem velice vděčná jak ve skutečnosti listopad 89 dopadnul. Jsem moc ráda, že jsem nechuť potápět se do tak temných a bezedných vod překonala. Paní Mornštajnová jste geniální. Takovou naprostou hrůzu, která je tak uvěřitelná, vykreslenou velice realisticky, klobouk dolů bylo by dobré, aby si tuto knihu přečetlo co nejvíce čtenářů, aby si připomněli, pochopili a uvědomili, jaký žijeme život.

14.03.2024 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

No to byla jízda! Moc jsem si to užila - líbilo se mi více než Medvědín. Skáním se před Backmanovým umem! Tak zaujmout-tak napínat, naťuknout co přijde, ale nakonec je vše jinak... hlavně skrze jedno malé městečko popsat celý život - tak dojemně, citlivě a dát naději v to lepší v nás- paráda! Asi nemám co více dodat-to si musí člověk prožít ...

03.09.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Kniha mne velice potěšila. Nejsem hokejový fanoušek, ale díky skvělému Backmanovu umu jsem se ocitla uprostřed Medvědína a nemohla se od knihy odtrhnout. Pěkně vykreslené postavy, se kterými člověk prožívá jejich radosti i zoufalství, jejich tvrdý boj a doufá v lepší zítřky a mám radost, že nám je autor dopřává...

09.08.2022 4 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Jej- to byla zase paráda! Moc prima počtení - naprosto jedinečná kniha! Inspektor Prevít mi bude moc chybět to by byla trojka s Forrestem Gumpem a Járou Cimrmanem! Vřele doporučuji milé odpočinkové detektivkové čtení s lahodícím humorem!

11.05.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Dobré počtení. Napínavé, čtivé, zajímavý děj s překvapivým koncem, který mne trochu zklamal… líbí se mi i propletení s osobním životem vyšetřovatelů, i když je pravda, že to ke konci zastínilo samotné vyšetřování. Níže někdo upozornil na školu a prázdniny - sama jsem si to neuvědomila při čtení, ale ano-to je nesmysl, který by se do knihy neměl dostat…mladá autorka je velice nadějná a šikovná, jdu vyhledat první knihu a těším se na další. Držím palce!

19.12.2022 4 z 5