VeruRomanská

Přečtené 127Moravské obrázky
? - leden 2021
Moravské obrázky 1977, Vilém Mrštík

Krasne :) lehci na cteni nez Rok na vsi.


Jeden den Ivana Děnisoviče
? - prosinec 2020
Jeden den Ivana Děnisoviče 2002, Alexandr Isajevič Solženicyn


Malý princ
? - listopad 2020
Malý princ 2014, Antoine de Saint-Exupéry

Och och. Z me strany asi prilis velke ocekavani vzhledem k tomu jak je tato kniha vsemi vychvalovana. Rozhodne z meho pohledu jsem uz cetla lepsi knihy s hlubokou myslenkou. Tahle mezi ne bohuzel nepatri.


Hlídač č. 47
? - říjen 2020
Hlídač č. 47 2008, Josef Kopta

Smutne ale hezke a lidske. Nechapu proc film natocili s uplne jinym dejem. Zbytecne by me to odradilo knihu cist kdybych nevedela, ze kniha je naprosto jina.


R.U.R.
? - říjen 2020
R.U.R. 2004, Karel Čapek


Matka
? - září 2020
Matka 2004, Karel Čapek

Kvalitni, smutne, mrazive.


Rok na vsi II – Jaro, léto
? - září 2020
Rok na vsi II – Jaro, léto 1986, Vilém Mrštík

Da se rict ze tento dil je slabsi nez predesly, ale ty zdlouhave pasaze s modlenim tam patri. Jen tak se nejlip navodi atmosfera, jak tehdy byly bohosluzby a nabozenstvi pro lid dulezite. Jinak je toto dilo opravdova nadhera. Clovek vylozene citi atmosferu kazdeho rocniho obdobi az se mu chce plakat jak autenticke to je.


Bílá nemoc
? - září 2020
Bílá nemoc 1948, Karel Čapek

Vzhledem k soucasne coronavirove krizi krasne nadcasove! Pro me dalsi potvrzeni Capkovy geniality.


Rok na vsi I – Podzim, zima
? - červen 2020
Rok na vsi I – Podzim, zima 1986, Vilém Mrštík

Jako rodačka z Moravy jsem si knihu opravdu zamilovala. Má přes 500 stran ale už po přečtení prvních 100 jsem si objednala pokračování jaro, léto. Tak nádherné popisy přírodních cyklů způsobují, že naprosto přesně cítím, co autoři popisují. Někdy mám pocit, jako by mluvili přímo z mého nitra. Proložení příběhy obyčejných venkovských lidí a jejich zobrazení nelehkých životů jen dokresluje nádheru a skutečnost této knihy.


Sofiin svět
? - duben 2020
Sofiin svět 2006, Jostein Gaarder

Bohužel se přidávám ke čtenářům, kteří knihu nedočetli. I když knihy v zásadě dočítám, do této jsem se tlačila tři týdny a v půlce jsem si opravdu velice zoufala, že mě čeká ještě dalších 200 stran nudy. Nakonec jsem udělala to, co v zásadě nedělám...přeskakovala jsem, abych věděla, co bude na konci. Za mě bohužel ne.


Index hrůzy
? - duben 2020
Index hrůzy 2014, Robert Harris

Tak tohle se mi líbilo moc :) Snad i víc než Mnichov, což byla první kniha, kterou jsem od toho autora četla (na druhou stranu, Otčina mě zase tak neuchvátila). Jen absolutně nerozumím obchodování, takže pasáže, kde se popisovala burza, indexy a kdoví co, byly pro mě, jako bych četla španělsky. Na druhou stranu se mi moc líbí, že tento autor si tématiku vždy podrobně nastuduje (vzadu byly vysvětlivky obchodování s cennými papíry) a autor tak nepíše nesmysly. A tím, že tam byly tyto odborné věci popsány dopodrobna, se čtenář chvílemi i zamyslí, jestli to náhodou není pravda.


Mendelův trpaslík
? - březen 2020
Mendelův trpaslík 2015, Simon Mawer

Mě, jako vystudovanému genetikovi se kniha šíleně líbila. Kdo této vědě moc nerozumí, asi pro něj bude čtení velice náročné. Měla jsem jen jednu výtku (SPOILER!!!) a to, že by profesoru Lambertovi nedošla tak zásadní věc, jako pravděpodobnost, že dítě bude mít hnědé oči, a tudíž se celý podvod provalí. To byla totiž první věc, která mi prolétla hlavou. Oběma světlookým rodičům se prostě hnědooké dítě nenarodí, pokud to není kukačka. U mě splněna čtenářská výzva "Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání".


Slezské písně
? - březen 2020
Slezské písně 2003, P. Bezruč (pseudonym)


Maryša
? - březen 2020
Maryša 2004, Vilém Mrštík


Brněnský pochod smrti
? - březen 2020
Brněnský pochod smrti 2012, Jiří Kratochvil

Neurazi, nenadchne. Vlastne urazit muze, protoze je to stale velice ozehave tema. Me prisla asi nejlepsi prvni povidka, ktera ukazuje, jak to meli sudetaci tezke vinou NE jen tech nejzlejsich cehunu jak se dnes snazi vsichni tvrdit.


Otčina
? - únor 2020
Otčina 1993, Robert Harris

Původně jsem chtěla dát jen 2*, nakonec jsem dala 3* za konec, který mě překvapil. Kniha mě ale zklamala. Oproti autorově dílu Mnichov tohle bylo dost slabé. A k tomu ještě ohraná milostná zápletka.


Žert
? - leden 2020
Žert 2007, Milan Kundera

Rozhodně nic lehkého ke čtení, pokud Vám jde o to, vniknout do hloubky autorových vět. Tuhle knížku si jednou časem asi přečtu ještě jedou, což u mě není zvykem. Dílo je velice nadčasové a samozřejmě skvělé :)


Farářova dcera
? - leden 2020
Farářova dcera 2000, G. Orwell (pseudonym)

Za mě mnohem lépe napsané, než 1984, i když téma je vlastně slabší. Přesto hodnotím o 1 stupeň výše. Naprosto brilantní psychický popis hlavní postavy a trocha toho filozofování o smyslu života :) tak to mám ráda.


Mistr a Markétka
? - leden 2020
Mistr a Markétka 1969, Michail Afanasjevič Bulgakov

Možný Spoiler. Nedá mi to a zkusím své dvě úvahy vepsat tady, třeba mi někdo na ně dá odpověď. Za prvé by mě zajímalo, jestli měl Pilát něco společného s vraždou Jidáše. Jestli byl on ten, který tu vraždu objednal, nebo to byl jeho přítel Afranius a Pilát jen předstíral, že mu jeho vysvětlování věří. Za druhé, Mistra a Markétku otrávili, ale jejich těla byla konstatována jako mrtvá. V epilogu se pak ale píše, že neumřeli ale že prostě zmizeli. Jak to teda je? :)


Směšné lásky (tři melancholické anekdoty)
? - leden 2020
Směšné lásky (tři melancholické anekdoty) 1965, Milan Kundera

Mé první setkání s dílem pana Kundery a jsem naprosto unešená! A to povídky nejsou mým vyhledávaným žánrem. Nejvíce se mi líbila první (Já truchlivý Bůh) a poslední povídka (Nikdo se nebude smát).


Mníchov
? - prosinec 2019
Mníchov 2018, Robert Harris

Velice zajimave pojata kniha. jedine co bych vytkla, bylo skakakani z jednoho deje nemeckeho aktera k druhemu anglickemu. Obcas bylo obtizne se zorientovat, o kom prave ctu dany odstavec. Jinak neni co knize vytknout! Za me byla opravdu skvela. Velke plus tomu dodava take vzdelani autora a fakt, ze se tomuto tematu venuje na profesionalni studovane urovni. Zadne fikce a zkresleni dejin pritazene nehoraznym zpusobem za vlasy.


Skvrna
? - prosinec 2019
Skvrna 2017, Gillian Flynn

Škoda, že je to jenom povídka. Četlo se velice dobře. Podle mě by toto téma psané tímto stylem, jen ještě o něco víc rozvinuté dál, na tenčí knížku klidně vystačilo.


1984
? - prosinec 2019
1984 2009, G. Orwell (pseudonym)

Hpdně zajímavé a naprosto jedinčené, přesto jsem čekala o malinko víc a něco mi tam chybělo.


Vypravěčka
? - prosinec 2019
Vypravěčka 2014, Jodi Picoult

OK. nebylo to tak hrozné ale zase tak skvělé, ale aby to odpovídalo zdejšímu hodnocení mi to nepřipadalo ani náhodou. Já obecně upřednostňuji náročnější literaturu na toto téma.


Druhý sešit směšných lásek
? - listopad 2019
Druhý sešit směšných lásek 1965, Milan Kundera

Možná ještě lepší než první sešit směšných lásek :) Naprosto kvalitní počtení.


Hlava XXII
? - listopad 2019
Hlava XXII 2005, Joseph Heller

Co může být lepšího, než Hlava XII? Yossarian mě neskutečně bavil včetně občasného zabruslení do opravdu vážných témat. Když jsem knihu viděla poprvé, odradila mě její tloušťka a velikost. Naštěstí jsem se ale nakonec k přečtení po 8 letech odhodlala, jinak by byl můj život neskutečně ochuzený o toto skvělé dílo.


Myslete na děti!
? - listopad 2019
Myslete na děti! 2015, Ian McEwan

Dobrá kniha, přišla mi zajímavější než autorova známější Betonová zahrada. Určitě doporučuji :)


Skleněný pokoj
? - říjen 2019
Skleněný pokoj 2012, Simon Mawer

Naštěstí jsem se nenechala ovlivnit velikým humbukem, který okolo této knihy vznikl. Kniha je dobrá, přesto jsem četla už lepší, ale samozřejmě své kvality jednoznačně má :) K mým nejoblíbenějším se řadit nebude, přesto doporučuji.


Věž vlaštovky
? - září 2019
Věž vlaštovky 2011, Andrzej Sapkowski


Byla jsem otrokyní v satanské sektě
? - září 2019
Byla jsem otrokyní v satanské sektě 2009, Ulla Fröhling

Strašně silné a brutální. Asi jen pro silné povahy a někoho, kdo se trochu orientuje v poruchách osobnosti a nejsou mu cizí naučné pasáže. Pro mě samozřejmě za 5*. Z knihy až mrazí.


Čas psychopatů
srpen - září 2019
Čas psychopatů 2018, František Honzák

Bohužel kniha jedno velké zklamání. Bavila mě jen do strany 147. Pak to byla nezábavná změť českých panovníků, což jsem dočítala jen z povinnosti.


Spalovač mrtvol
? - srpen 2019
Spalovač mrtvol 2007, Ladislav Fuks

Skvělá kniha! netřeba psát víc, každý ať si přečte a udělá si obrázek sám.


Měsíční svit
? - srpen 2019
Měsíční svit 2017, Michael Chabon

Pro mě bohužel dost slabé. Příběh je zajímavý ale z celých 500 stránek je zajímavých tak 200. Zbylých 300 je bezbřehá nuda plná naprosto nerelevantních obkeců, které si čtenář nezapamatuje a které nejsou vůbec důležité. Mnohem líp by autor udělal, kdyby vysvětlivky sloužily k překladu slov v jidiš. Nakonec příběh byl opravdu fajn ale kdybych neměla zásadu, že opravdu všechno dočítám, už po prvních 150 stranách bych knihu opravdu vzdala.


Křest ohněm
? - červenec 2019
Křest ohněm 2011, Andrzej Sapkowski


Čas opovržení
červen - červenec 2019
Čas opovržení 2011, Andrzej Sapkowski


Muž sedmi sester
červen 2019 (17.-24.)
Muž sedmi sester 1999, Jaroslav Havlíček

Havlíček jako vždy skvělý, oproti jeho ostatním dílům ale patří k těm slabším. Přesto nelituji, že jsem knihu přečetla a určitě mi v hlavě už zůstane.


Kuře Cupity
? - červen 2019
Kuře Cupity 1974, Miloš Nesvadba

Četla mi maminka, když jsem byla malá. Skvělá knížka pro děti :)


Nic nového o mužích
květen - červen 2019
Nic nového o mužích 2013, Martin Ondrouch

Kniha se mi fakt líbila, až mě překvapilo, jak má nízké hodnocení. Rozhodně mi přišla nejlepší z dosud pro mě doporučených "příruček týkajících se mužů a žen".


První láska, poslední pomazání
červen 2019 (02.-05.)
První láska, poslední pomazání 2004, Ian McEwan

Z celé knížky se mi líbily akorát povídky Motýli a Převleky. Jinak to bylo pro mě dost zklamání.


Helimadoe
květen 2019 (28.-31.)
Helimadoe 1940, Jaroslav Havlíček

Ja teda chapu, proc vsichni obdivovali Čapka, ale Havlíček si totálne získal mé srdce!!! Divím se, že mu v hodinách nudné literatury nebyl věnován prostor. Nebo byl, ale tak nudne, ze si to nepamatuju. Tahle kniha od nej me tak dostala, ze mam chut to rict kazdemu, jak je skvela! Ma hodne co nabidnout u tech, kteri nehltaji jen dej a neurazi je i trosku premysleni nad samotnym bytim cloveka.


1