Malý Mikuláš

Mikuláš je malý nezbedný klučík s partou kamarádů, kupou bláznivých nápadů a s úžasným dětským pohledem na svět. Už v 60. letech se stal ve Francii jedním ze symbolů dětské literatury a od té doby bavil čtenáře po celém světě. Jeho příběhy dostanou každého, svým promyšleným a nevinným humorem, lehkostí stylu, a výjimečným literárním talentem autora – Réné Goscinyho. Příhody Mikuláše a jeho legračních kamarádů tlustého Vendelína, vychloubavého Augustína, silného Albína, šprta Celestýna, Kryšpína,Viktorína či Fridolína jsou vlastně celkem obyčejné postřehy všedních dnů. Vynikající pointy dodávají někdy úsměvně filozofický podtón a skutečně nemusíte být dětmi, byste se zasmáli inteligentnímu a nadčasovému vtipu, který, mnohem víc než v ději, spočívá v jazyce a slovních hříčkách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2618/big_maly-mikulas-0Ew-2618.png 4.7346

Malý Mikuláš 1.

Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy

Vydáno: , BB art

Le petit Nicolas, 1960

Kniha Malý Mikuláš

lassse

Mikuláše jsem objevil až se svými dcerami a jen škoda, že to bylo takhle pozdě ;)

Pert

Strašně pěkná a vtipná knížka.

Greena
05.11.2021

Nestárnoucí literární klasika pro kluky od devíti let o vtipné partičce raubířů z Francie, kterou mistrně napsal René Gosciny a stejně mistrně ilustroval Jean Jacques Sempé. Toto je první kniha, ve které se čtenáři seznámí se sympatickým Mikulášem a jeho partičkou kámošů. Jistě zaujme tlustý Vendelín, vychloubačný Augustýn, silný Albín, šprt Celestýn, rváč Kryšpín, Viktorín i Fridolín. Můžete mít svého oblíbence nebo se můžete jen smát jejich sporům a taškařicím.
Tuto sérii knih jsem objevila jako dítě a zůstala mému srdci blízká. Stále knihy ráda dětem doporučuji, protože jejich humornost je nekonečná a již od 60. let dvacátého století jsou francouzským fenoménem. Věřím, že knížka osloví a další díly budete číst stejně nadšeně jako já…

RHorse
27.10.2021

Četla jsem knihu kdysy jako malá, teď ji čtu malému synkovi. Jako dítěti se mi líbila o dost více, ale i tak krásné čtivo a akorát dlouhé kapitoly. Jediné, co bych vytkla je stále se opakující vlastnosti postav, jako např.: "To je Vendelín, ten pořád jí a je tlustý", v těch posledních kapitolách se to už trochu zajídá, jinak super.

MadlenkaM
07.10.2021

Knihu jsem četla v dětství. A stejně jako tenkrát, i teď se mi kniha moc líbila. A přiznávám, že jsem se při čtení i nahlas smála.

Corso
04.06.2021

Minule som tak listoval ze co mam za tie roky vsetko uz nakupene v alze. Asi pred takymi 4 rokmi som si kupil aj vsetkych Mikulasov. Zalistoval som a uz som sa nemohol odtrhnut. Zase som precital vsetky knihy zaradom. V pohode, cez vikend. Nepouzivam citacku, vzdy mam kvoli ebookom a komiksom kupeny co najvacsi tablet. Chapete, farebna obrazovka sa do citaciek asi dodnes nedostala. No, nazad k Nicolasovi. To su take mile vtipne kratke pribehy maleho skolaka a jeho kamaratov, ze ja si to ako relax neviem vynachvalit. Jeho najvacsou starostou su take zavazne problemy ako "Co dostanem pod stromcek? A co bude Jezisko asi za to chciet." "Preco pre boha ziveho musim travit dovolenku s rodicmi?" "Musim vytrpiet babickyno bozkavanie?" Nenadarmo je to asi najoblubenejsia detska kniha minimalne teda vo Francuzsku. Goscinny sa stal gigantom europskeho komiksu, urcite kazdemu hned napadne Asterix, znalejsim Lucky Luke, a Umpa-Pa. Ale ja mam dojem ze na Nicolasa sa trosicku zabuda, pretoze to je iny suplik jeho tvorby. No lenze, pre chalanov vo veku tak 8-12rokov je to absolutne paradne citanie. (Aby bolo jasne hej?? Toto nie je nejake babske citanie, toto su riadne chlapske dobrodruztva a baby v nich nemaju co robit, maximalne su dobre ako otravy a s tymi ich babikami a kociarmi sa na hry ani nehodia :) Chalani okolo Nicolasa si vystacia sami, najdete tu snad vsetky klasicke charaktery, sprt, tucko pazravy co sa nepodeli o chlieb, ufnukanek, bonzak. Ono je to krystalicky cista detska literatura. Da sa to citat snad kazdy rok znova podobne ako Lindgrenova.
(dame to dokopy za vsetky knihy serie, nech s tym nemam vela prace, 5 hviezd) Trosicku aj lutujem ze knihy nemam papierove, ale co uz.

TerezaKlima
12.04.2021

Když jsem se poprvé setkala s touto knihou sama, nebavila mě. Když jsem ji začala číst svým dětem, naprosto jsem jí propadla. Nejvíc na ní oceňuji to hluboce zakořeněné dobro v malém Mikulášovi, protože toho je všude nedostatek.

knih-o-mol
26.03.2021

Chtel bych upozornit na na originalni vydani ve francouzštine. To sem nemohu doplnit, jelikož neni vydáno u nás, ale prodávalo se v Academii, případně si lze pro něj a ostatní skočit do knihovny IFP ve Štěpánské. Je to psáno jednoduchou formou, kterou zvládne i naprostý začátečník a má pocit že čte opravdovou francouzskou knihu. Zároveň může ocenit překlad, například Polívka alias Boullion neboli náš bujon.