Mort

Smrť skôr či neskôr príde po každého. Keď príde po Morta, ponúkne mu zamestnanie a nepraktický mládenec ponuku prijme. Čoskoro však vyjde najavo, že povinnosti Smrťovho učňa sa neveľmi znášajú s romantickými citmi, ktoré v Mortovi vyvolá krásna princezná. Začína sa ďalšie bláznivé plochozemské dobrodružstvo...

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69555/mort-69555.jpg 4.61970

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 4.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Mort, 1987

Kniha Mort

Taj-ka

Ke konci knihy mě dost rušila zamotaná dějová linka. U Prachetta jsem se musela naučit děj nečekat a hlavně nebýt zvědavá jak něco dopadne. V téhle knize se ale občas objevily odkazy typu "musíš ale dokončit cos mu slíbil", které jsem nebyla schopná dohledat ani po vracení se v textu. Možná jsem ale jen příliš líný čtenář a moc se soustředím na jednotlivé vtipy a míň na děj. čtivé je to pořád stejně.

freejazz

trochu blbé začínat den dočtením dalšího dílu Pratchettových fantazií... je to jako skočit z duhového mostu fantazie do dvourozměrné všednosti.
myslím, že ještě dneska otevřu další vyprávění...

aetos

Závidím Terry Prachetovi ten um, pomocí nějž buduje svůj nový svět. Je to má cca 12. zeměpložská kniha a musím říci, že tato patří po Malích Bozích k nejlepším. Metafyzičnost celého světa začínám už lépe chápat. A čím víc mi tento svět přirůstá k srdci, tím víc si Zěměplochu užívám. Zdá se mi, že Zeměplocha je zde hlavní postava, okolo které tancují ty ostatní. I když Mrakoplaš trsá ze všech postav možná nejlépe. Trsá v rytmu swingu a nebezpečí - bojím a tak to utíkám pryč, wuaa.

u_marketa

(+ SPOILER) První knížka v sérii, která je zaměřená na Smrtě. Ten si na trhu vybral pomocníka, nebo spíš na něj kluk zbyl. Mort brzy prokáže, proč ho nikdo jinej nechtěl - svoji první samostatnou práci pokazí, protože místo aby sebral princezninu duši, zastaví ruku jejího vraha. Tím změní to, co se mělo stát, ale vesmíru to docvakává pomalu, takže princezna je spíš taková polomrtvá. Čas na Zeměploše se snaží s novou realitou vyrovnat, Mort mu v tom ale urputně brání dalšími zbrklými zásahy, až dojde na souboj s jeho chlebodárcem na ostří meče. Po předchozí Čaroprávnosti, která byla spíš feministická, je tohle zase čistá sranda. A jsem ráda, že se tady mihnul Mrakoplaš, to byla zatím nejvtipnější postava série.

Jizi

JÁ MÁM RADĚJI NA SHLEDANOU.

Když si pořídíte děti, má to (samozřejmě mimo jiné) i tu výhodu, že jim v jisté životní fázi můžete číst knížky, které jste sami kdysi četli a neměli jste pro všechny ostatní tituly čas po nich znovu sáhnout, i když byste rádi, případně jste se k nim nikdy nedostali (protože času je málo a knih příliš mnoho).
Přesně tak jsem na to se Zeměplochou a s chutí si ji postupně s dětmi doplňuju.

A Mort je pro mě po Malých bozích zatím druhým nejlepším Pratchettem, který mi prošel rukama. Mladík Mort, kterého nechtěl do učení ani hrobník, skončí u velice zvláštního pána, který by si rád po stovkách a tisících let ve službě zajel na dovolenou. V černém domě mimo čas a prostor ubývá v miliardách přesýpacích hodin neúnavně písek života a v kyblíku u dveří stojí kosa. A než se Mort naděje, čeká ho první samostatný úkol, který samozřejmě - jak jinak? - zpacká a pak už to jde ráz na ráz.
Osobitý humor se špetkami o to vážnějších myšlenek funguje skvěle. Vtipné postavy, skvělé dialogy, dokonalé popisy (obzvlášť pak Ankh-Morporku a jeho obyvatel) - co víc ještě chtít?
Snad jen aby byla spravedlnost, ne jen on.

mave8rick

NENÍ SPRAVEDLNOST. JSEM JEN JÁ.

Vendy1993

Moje první knížka od T. Pratchetta :) naprosto skvělá záležitost...sice jsem od té doby přečetla více knížek ze série Úžasné Zeměplochy, ale s klidným srdcem mohu říct, že Mort mě bavil nejvíce :) bože a Smrť je naprosto suprovej

teratera

Rodinná závislost, pokud se u vás u večeře necitují hlášky z Terryho Pratchetta, tak je nejvyšší čas s tím něco udělat a objevit Zeměplochu.
Mort je jedna z těch knih kterými doporučuji začít. Ohýbám reálné možnosti a dávám 1000bodů z 5, jinak to prostě nejde.