VeruRomanská

Moravské obrázkyMoravské obrázkyVilém Mrštík

Krasne :) lehci na cteni nez Rok na vsi.

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Och och. Z me strany asi prilis velke ocekavani vzhledem k tomu jak je tato kniha vsemi vychvalovana. Rozhodne z meho pohledu jsem uz cetla lepsi knihy s hlubokou myslenkou. Tahle mezi ne bohuzel nepatri.

13.11.2020

Hlídač č. 47Hlídač č. 47Josef Kopta

Smutne ale hezke a lidske. Nechapu proc film natocili s uplne jinym dejem. Zbytecne by me to odradilo knihu cist kdybych nevedela, ze kniha je naprosto jina.

28.10.2020

MatkaMatkaKarel Čapek

Kvalitni, smutne, mrazive.

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

Vzhledem k soucasne coronavirove krizi krasne nadcasove! Pro me dalsi potvrzeni Capkovy geniality.

Rok na vsi II – Jaro, létoRok na vsi II – Jaro, létoVilém Mrštík

Da se rict ze tento dil je slabsi nez predesly, ale ty zdlouhave pasaze s modlenim tam patri. Jen tak se nejlip navodi atmosfera, jak tehdy byly bohosluzby a nabozenstvi pro lid dulezite. Jinak je toto dilo opravdova nadhera. Clovek vylozene citi atmosferu kazdeho rocniho obdobi az se mu chce plakat jak autenticke to je.

Dům v ČecháchDům v ČecháchHanna Demetzová

Toto byla naprosto nádherná kniha. Narazila jsem na ni náhodou v knihovně, zaujala mě kvůli obálce a naprosto mě uchvátila svým obsahem. Nechápu, jaktože není známá.

07.07.2020

Rok na vsi I – Podzim, zimaRok na vsi I – Podzim, zimaVilém Mrštík

Jako rodačka z Moravy jsem si knihu opravdu zamilovala. Má přes 500 stran ale už po přečtení prvních 100 jsem si objednala pokračování jaro, léto. Tak nádherné popisy přírodních cyklů způsobují, že naprosto přesně cítím, co autoři popisují. Někdy mám pocit, jako by mluvili přímo z mého nitra. Proložení příběhy obyčejných venkovských lidí a jejich zobrazení nelehkých životů jen dokresluje nádheru a skutečnost této knihy.

24.06.2020

Sofiin světSofiin světJostein Gaarder

Bohužel se přidávám ke čtenářům, kteří knihu nedočetli. I když knihy v zásadě dočítám, do této jsem se tlačila tři týdny a v půlce jsem si opravdu velice zoufala, že mě čeká ještě dalších 200 stran nudy. Nakonec jsem udělala to, co v zásadě nedělám...přeskakovala jsem, abych věděla, co bude na konci. Za mě bohužel ne.

23.04.2020

Index hrůzyIndex hrůzyRobert Harris

Tak tohle se mi líbilo moc :) Snad i víc než Mnichov, což byla první kniha, kterou jsem od toho autora četla (na druhou stranu, Otčina mě zase tak neuchvátila). Jen absolutně nerozumím obchodování, takže pasáže, kde se popisovala burza, indexy a kdoví co, byly pro mě, jako bych četla španělsky. Na druhou stranu se mi moc líbí, že tento autor si tématiku vždy podrobně nastuduje (vzadu byly vysvětlivky obchodování s cennými papíry) a autor tak nepíše nesmysly. A tím, že tam byly tyto odborné věci popsány dopodrobna, se čtenář chvílemi i zamyslí, jestli to náhodou není pravda.

05.04.2020

Mendelův trpaslíkMendelův trpaslíkSimon Mawer

Mě, jako vystudovanému genetikovi se kniha šíleně líbila. Kdo této vědě moc nerozumí, asi pro něj bude čtení velice náročné. Měla jsem jen jednu výtku (SPOILER!!!) a to, že by profesoru Lambertovi nedošla tak zásadní věc, jako pravděpodobnost, že dítě bude mít hnědé oči, a tudíž se celý podvod provalí. To byla totiž první věc, která mi prolétla hlavou. Oběma světlookým rodičům se prostě hnědooké dítě nenarodí, pokud to není kukačka. U mě splněna čtenářská výzva "Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání".

13.03.2020

Brněnský pochod smrtiBrněnský pochod smrtiJiří Kratochvil

Neurazi, nenadchne. Vlastne urazit muze, protoze je to stale velice ozehave tema. Me prisla asi nejlepsi prvni povidka, ktera ukazuje, jak to meli sudetaci tezke vinou NE jen tech nejzlejsich cehunu jak se dnes snazi vsichni tvrdit.

02.03.2020

OtčinaOtčinaRobert Harris

Původně jsem chtěla dát jen 2*, nakonec jsem dala 3* za konec, který mě překvapil. Kniha mě ale zklamala. Oproti autorově dílu Mnichov tohle bylo dost slabé. A k tomu ještě ohraná milostná zápletka.

06.02.2020

ŽertŽertMilan Kundera

Rozhodně nic lehkého ke čtení, pokud Vám jde o to, vniknout do hloubky autorových vět. Tuhle knížku si jednou časem asi přečtu ještě jedou, což u mě není zvykem. Dílo je velice nadčasové a samozřejmě skvělé :)

22.01.2020

Farářova dceraFarářova dceraG. Orwell (pseudonym)

Za mě mnohem lépe napsané, než 1984, i když téma je vlastně slabší. Přesto hodnotím o 1 stupeň výše. Naprosto brilantní psychický popis hlavní postavy a trocha toho filozofování o smyslu života :) tak to mám ráda.

14.01.2020

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaMichail Afanasjevič Bulgakov

Možný Spoiler.
Nedá mi to a zkusím své dvě úvahy vepsat tady, třeba mi někdo na ně dá odpověď.
Za prvé by mě zajímalo, jestli měl Pilát něco společného s vraždou Jidáše. Jestli byl on ten, který tu vraždu objednal, nebo to byl jeho přítel Afranius a Pilát jen předstíral, že mu jeho vysvětlování věří.
Za druhé, Mistra a Markétku otrávili, ale jejich těla byla konstatována jako mrtvá. V epilogu se pak ale píše, že neumřeli ale že prostě zmizeli. Jak to teda je? :)

05.01.2020

SkvrnaSkvrnaGillian Flynn

Škoda, že je to jenom povídka. Četlo se velice dobře. Podle mě by toto téma psané tímto stylem, jen ještě o něco víc rozvinuté dál, na tenčí knížku klidně vystačilo.

19841984G. Orwell (pseudonym)

Hpdně zajímavé a naprosto jedinčené, přesto jsem čekala o malinko víc a něco mi tam chybělo.

03.01.2020

Směšné lásky (tři melancholické anekdoty)Směšné lásky (tři melancholické anekdoty)Milan Kundera

Mé první setkání s dílem pana Kundery a jsem naprosto unešená! A to povídky nejsou mým vyhledávaným žánrem. Nejvíce se mi líbila první (Já truchlivý Bůh) a poslední povídka (Nikdo se nebude smát).

MníchovMníchovRobert Harris

Velice zajimave pojata kniha. jedine co bych vytkla, bylo skakakani z jednoho deje nemeckeho aktera k druhemu anglickemu. Obcas bylo obtizne se zorientovat, o kom prave ctu dany odstavec. Jinak neni co knize vytknout! Za me byla opravdu skvela. Velke plus tomu dodava take vzdelani autora a fakt, ze se tomuto tematu venuje na profesionalni studovane urovni. Zadne fikce a zkresleni dejin pritazene nehoraznym zpusobem za vlasy.

27.12.2019

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

OK. nebylo to tak hrozné ale zase tak skvělé, ale aby to odpovídalo zdejšímu hodnocení mi to nepřipadalo ani náhodou. Já obecně upřednostňuji náročnější literaturu na toto téma.

01.12.2019

Druhý sešit směšných lásekDruhý sešit směšných lásekMilan Kundera

Možná ještě lepší než první sešit směšných lásek :) Naprosto kvalitní počtení.

12.11.2019

Směšné láskySměšné láskyMilan Kundera

Hlavně poslední povídka se mi fakt líbila. První byla taky super. Říkám si, že je škoda, že to byly jen povídky a že to nebylo tak nějak více rozvedené, protože pan Kundera rozhodně umí psát tak, že mě čtení jeho tvorby neskutečně baví.

10.11.2019

Hlava XXIIHlava XXIIJoseph Heller

Co může být lepšího, než Hlava XII? Yossarian mě neskutečně bavil včetně občasného zabruslení do opravdu vážných témat. Když jsem knihu viděla poprvé, odradila mě její tloušťka a velikost. Naštěstí jsem se ale nakonec k přečtení po 8 letech odhodlala, jinak by byl můj život neskutečně ochuzený o toto skvělé dílo.

08.11.2019

Myslete na děti!Myslete na děti!Ian McEwan

Dobrá kniha, přišla mi zajímavější než autorova známější Betonová zahrada. Určitě doporučuji :)

02.11.2019

Ta třetíTa třetíJaroslav Havlíček

Havlíček je prostě mistr psychologie. Tato kniha je jiná, než ty ostatní, které jsem od něj zatím četla, přesto stejně skvělá :)

29.10.2019

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Naštěstí jsem se nenechala ovlivnit velikým humbukem, který okolo této knihy vznikl. Kniha je dobrá, přesto jsem četla už lepší, ale samozřejmě své kvality jednoznačně má :) K mým nejoblíbenějším se řadit nebude, přesto doporučuji.

09.10.2019

Byla jsem otrokyní v satanské sektěByla jsem otrokyní v satanské sektěUlla Fröhling

Strašně silné a brutální. Asi jen pro silné povahy a někoho, kdo se trochu orientuje v poruchách osobnosti a nejsou mu cizí naučné pasáže. Pro mě samozřejmě za 5*. Z knihy až mrazí.

05.09.2019

Čas psychopatůČas psychopatůFrantišek Honzák

Bohužel kniha jedno velké zklamání. Bavila mě jen do strany 147. Pak to byla nezábavná změť českých panovníků, což jsem dočítala jen z povinnosti.

03.09.2019

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolLadislav Fuks

Skvělá kniha! netřeba psát víc, každý ať si přečte a udělá si obrázek sám.

19.08.2019