Hornické vdovy

Víte, jaký je to pocit, když vám ze dne na den nepřijde domů manžel? Představte si, že vám odejde do práce zdravý člověk, že už nikdy nepřijde, že vás nikdy nepohladí, že se nikdy nepomilujete, že vás nechytne za ruku… Nejde říct: chlapů je milion. Ten váš je jeden. Kniha Hornické vdovy přináší autentické autorizované příběhy hornických vdov od nejstarších až po nejmladší na pozadí historických proměn Československa a České republiky, kdy bylo hornictví vnímáno jednou jako výkladní skříň socialismu, jindy jako jev zatracovaný a zesměšňovaný. Kniha se tak snaží poodkrýt fenomén hornictví v jiném světle a relativizovat mnohaletá klišé, jež se k němu vážou. Publikace vychází s předmluvou Martina Jemelky, historika českého dělnictva, a množstvím doprovodných dobových materiálů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418489/big_hornicke-vdovy-Wuq-418489.jpg 4.2268

Kniha Hornické vdovy

Markushka
24. listopadu

Seznámení s každodenním životem a starostmi žen v různých časových obdobích bylo pro mě velmi obohacující. Stejně tak i možnost nahlédnout do života rodin, kterým do života vstoupila tragédie.

knihveru
12. listopadu

Tak není to žádné veledílo, ale záznam pamětí žen, které přišly o své muže při hornických neštěstích. Jak se s muži seznámily, jak se dozvěděly o jejich smrti, jak probíhal jejich další život. Vychází z reality. Pro mě lepší než opěvovaný Šikmý kostel.

valda

Ženy, jejichž muži přišli v dolech o život. To je téma knihy z anotace. Ale není to jenom o neštěstí v dolech. Spíš bych řekl, že hlavní téma je prostě život. Starší paní vykládají, jak se poznali se svým mužem, o životě nejčastěji v normalizaci. O tom, jaké to je mít muže horníka, vychovávat děti, atd. Kniha taky obsahuje hodně soukromých fotografií a je napsána opravdu čtivě. Autorka destiluje ze všech vyprávění to nejpodstatnější a její styl se mi tak dost líbí. Určitě si rád přečtu i další její knížky.

Kopretina_aku

Vůbec nechápu, proč se zde mnohokrát zmiňuje Šikmý kostel, když tato kniha s ním má společné jen téma hornictví. Klidně by to mohla být kniha o vdovách, kterým zemřeli muži při výkonu úplně jiných povoláních. Vždy je to šok a tragédie. Někdy jsem měla pocit, že autorka vůbec nic nedělala s textem, jen přepsala změti vzpomínek, které občas skákaly jedna přes druhou. Někde jsem četla, že to je záměr, aby byla kniha víc autentická, ale je to spíš na škodu.

Čičolina

Smutné vyprávění, ale to asi čekal každý. Pro mě hlavně zajímavá sonda do života určité skupiny lidí, ale i státu a ideologie.
Kdysi v osmdesátkách jsme coby náctileté holky cestovávaly z intru rychlíkem na Prahu s horníky vracejícími se kamsi domů, do Čech. Rozdávali nám pivo a ameriky a chlubili se tuzexovými dárky pro manželky. Měly jsme oči navrch hlavy a záviděly...nic jsme o jejich práci nevěděly, leda ty pindy v televizních novinách.....
K této knize mě přivedl odkaz od Šikmého kostela, ze začátku jsem cítila nevoli, spíš se mi chtělo prožívat příběh, ale k vyváženému názoru patří i toto, takže je dobře, že se mi kniha dostala do ruky. Oceňuji i časový rozsah a klesající věk korespondentek, ukazuje, jak se měnila výchova, zvyky, vztah k práci i vztahům. Je smutné, že musí vzniknout další neziskovka (tolik špiněné a nenáviděné), aby se pomohlo pozůstalým .Tož tak.

eva5397

Pěkná kniha, opravdu. Ale myslím že žen s dětmi které zůstali ze dne na den sami je velké množství. A ty nedostali žádné zaopatření, Takže na víc bez peněz a třeba i s dluhy.
A to je teprve těžký život. Nic méně, osudy opravdu velmi těžké.

Ála41

Kniha o skutečných lidech a o skutečných životních cestách a osudech. Byla to dobrá, hezká kniha? Nevím. Byla taková jaký je sám život. Jsem ráda, že mi přišla pod ruku.

jaroiva

Není to příjemné čtení. Depresivní, ale dobré.