Hornické vdovy

Hornické vdovy https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418489/bmid_hornicke-vdovy-Wuq-418489.jpg 4 441 127

Víte, jaký je to pocit, když vám ze dne na den nepřijde domů manžel? Představte si, že vám odejde do práce zdravý člověk, že už nikdy nepřijde, že vás nikdy nepohladí, že se nikdy nepomilujete, že vás nechytne za ruku… Nejde říct: chlapů je milion. Ten váš je jeden. Kniha Hornické vdovy přináší autentické autorizované příběhy hornických vdov od nejstarších až po nejmladší na pozadí historických proměn Československa a České republiky, kdy bylo hornictví vnímáno jednou jako výkladní skříň socialismu, jindy jako jev zatracovaný a zesměšňovaný. Kniha se tak snaží poodkrýt fenomén hornictví v jiném světle a relativizovat mnohaletá klišé, jež se k němu vážou. Publikace vychází s předmluvou Martina Jemelky, historika českého dělnictva, a množstvím doprovodných dobových materiálů. Dotisk v roce 2020... celý text

bookcase
28.11.2019 5 z 5

Dala jsem za večer. Doporučuju všem, i těm, kteří k hornictví ani nečuchli. Opravdu síla. Jako dcera horníka velmi oceňuji a jsem ráda, že se někdo takového tématu ujal a udělal z toho knihu.

Mánička178
22.11.2019 4 z 5

Ač nemám k Ostravsku nijak rodinně blízký vztah, tento region mě opravdu fascinuje. Ostrava samotná mě nadchla, industriál mě doslova uchvátil... Proto mě zaujala i tato kniha. Specifičnost hornického povolání, jeho ambivalentně vnímaný punc - buď jako prestižní, nebo naopak úplně pokleslé - ve mně vyvolává obrovskou zvědavost. Vše je to opravdu nadmíru zajímavé a strašně moc mě to přitahuje, ani nevím proč :D Snad proto, že lidé se s hornickým životem tak identifikovali a prožívali to, každý den. S láskou i nenávistí, strachy, podlomeným zdravím, neskutečnou dřinou, se vším špatným, co toto povolání přinášelo... Kde byste dnes našli armádu účetních, kteří jsou tak se svým povoláním srostlí, jsou na to hrdí a mají to za své jako tihle horníci. Nechci si to idealizovat, ale tohle "fluidum" jim vážně závidím :)
Kniha je úžasná, upřímná... hluboce obdivuju každou z těchto žen, i když nejvíc mě asi dostala odvaha paní Olgy z prvního příběhu, která před svatbou dale vale svému nastávajícímu a začala si s tím, jak psáno, "brigádníkem - tím bordelem, kterého nikdo nechce" :)
Obdivuju tyhle ženy... každá se vyrovnává se ztrátou po svém. Nejvíce obdivuju ty, které si i z takovéto těžké ztráty vzaly něco dobrého, berou to jako součást života, která je měla posunout někam dál... Moc bych přála i paní Marcele, aby se jí podařilo vyrovnat se se ztrátou muže. Obdivuju je za to, že povětšinou velmi mladé dokázaly vychovat děti, starat se o rodinu, ale i za to, že dokázaly začít žít nový život.
Trošku mě občas rušilo, že některé výpovědi jsou málo redaktorsky upravené a působí to tak, že jak žena mluví, tak autorka přesně přepisuje odpovědi. Na druhou stranu by to zřejmě ubíralo na autenticitě výpovědi.
Díky za tuhle skvělou knihu, ty ženské jsou úžasné, hornický slang je skvostný, fotky a autentické plakáty a výstřižky celkový dojem jen podtrhují... Díky moc, a já jdu shánět nějakou knihu o Ostravsku :D

myšpa
28.10.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, příběhy žen horníků jsou ze života, není tam nic přikrášleno a čte se to dobře.

katy238
16.10.2019 5 z 5

Vyprávění z duše obyčejných žen, žen, které byly vždy tak trochu za svými manžely, horníky. Byť míra emancipace léty vzrostla, vždy měly toho svého horníka, který byl v kraji tak trochu "jiný", důležitý. A všechny pojí stejná bolest, bolest náhlé ztráty a nespravedlnosti. Proč zrovna ten můj? Osud hornických vdov, kterým černý osud vyrval muže a nechal je samotné s dětmi, jejich každodenní boj s údělem, jaký si nevybraly, je podán lidsky, jakoby čtenář seděl v kolonii v malé kuchyňce, před sebou turka v hořčičáku na gumovém ubruse a poslouchal příval vět, které se dotýkají a vtahují. Výjimečné dílo a doufám, že není poslední. Podobných osudů je bohužel opravdu mnoho, každý jiný, všechny těžké. Zaslouží si být vyslyšeny.

Belatris
14.10.2019 3 z 5

V mnoha ohledech jsou Hornické vdovy zajímavou knihou. Všechny kapitoly jsou plné všednodenních věcí, do nichž ale zasáhne smrt v dole. Některé příběhy by klidně posloužily jako námět na film, jiné jsou až bolestným nahlédnutím do toho, jak fungují některé rodiny.
Některé kapitoly mi ale přišly poslepované a ne zcela šťastně navazující - při čtení to trochu vyhazuje z tempa. Chápu, že udělat při dlouhých rozhovorech vzpomínky skáčou z hluboké minulosti do současnosti a zase někam jinam. Muselo být tedy těžké udělat z nich kapitoly, které mají nějakou přístupnou strukturu.
Celkově to bylo obohacující čtení a jsem vděčná, že se doba posunula a dnes už máme více možností, jak si zařídit slušný život.

Luca84
09.10.2019 5 z 5

Upřímná, opravdová, otevřená, bolavá, nadějeplná. Doporučuji přečíst. Dost možná pak uvidíte hornický svět v docela jiném světle.

PetraDamianova
27.09.2019 5 z 5

Musím přiznat, že o hornictví se nijak zvlášť nezajímám a k Ostravsku žádný vztah nemám, o knížce jsem si náhodou přečetla v novinách, ale pak mě úplně pohltila. Příběhy jsou autentické, bezprostřední, upřímné. Oceňuju, jak citlivě je autorka knihy zpracovala. Myslím si, že tyhle zdánlivě obyčejné ženské mají světu mnohem víc co říct než kdejaká hvězdička šoubyznysu.