Sestry

Jsou tady již po staletí, v dějinách mnohokrát prokázaly velkou kuráž, stojí na nejnižším žebříčku církevní hierarchie, ale často vykonávají nejtěžší práci. Pečují o nemocné, pracují v nápravných zařízeních, sociálních službách a ve školách, pomáhají lidem na misiích, můžeme je označit za zakladatelky hospicové péče. Starají se o druhé bez ohledu na jejich víru, bohatství nebo jakoukoliv jinou příslušnost. Často jsou vázány mlčenlivostí. Žijí v ústraní. To, co někdo chápe jako svázanost, může jinému přinášet svobodu. Snad i z toho důvodu v dávné minulosti přicházely do řádu, aby získaly i vzdělání a nebyly jen hospodyněmi. Svou jinakost nikomu nenutí, nesou ji směle. Dneska jich u nás můžeme potkat už jen kolem tisíce. Málokdo nějakou osobně zná, vzbuzují v nás respekt a snad i strach. Jaké je to nemít muže a dítě? Je jejich víra pevná, nebo o ni musí stále bojovat? Odkud rostou kořeny západní vzdělanosti a tradice? Lze zpřetrhat neblahé dědictví komunismu? Je možné vnitřní svobodu svázat a uzavřít do cely? Mají z něčeho strach? Je důležitější krása, nebo služba? Lze porozumět bez naslouchání? Co si myslí o společnosti včera, dnes a zítra? A jedí o půlnoci čokoládu? Báli byste se zeptat? Autorizované rozhovory se čtyřmi generacemi řeholních sester sledují každodenní život těchto žen v dobách komunistického Československa i v současnosti a přinášejí autentický vhled do jejich tichých, avšak výjimečných osudů. Kniha vychází s doslovem Vojtěcha Vlčka, historika zabývajícího se pronásledováním katolické církve v Československu. Je doplněna dobovými materiály a fotografiemi Jana Cágy, držitele mnoha ocenění a několika Czech Press Photo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468408/big_sestry-Wur-468408.png 4.5130

Kniha Sestry

Gi-Gi
dnes

zajímavý vhled do života řádových sester, jedna z nich snad byla i má spolužačka v ročníku, spousta krásných myšlenek, které stojí za to uchovat

Katka2382

Moc zajímavá kniha s nevšedními rozhovory.

momo01

Mám ráda osobní příběhy a možnost podívat se pod pokličku způsobu života různorodých osobností a profesí. Zejména mě obohacují rozhovory s lidmi, kteří žijí zcela jinak než já. U oslovených sester je společným jmenovatelem laskavost, pokora, přijímání smrti jako nedílné součásti života a životní síla. Určitě je, čím se inspirovat. Na mne však byly rozhovory stručné a zůstaly tak nějak na povrchu. Možná by mi stačil menší počet výpovědí vedených víc do hloubky.

Metroušek

Bohužel nemohu souhlasit s nadšenými ohlasy. Výpovědi se mi zdají poměrně plytké, na "pouhé" pokorné pěšačky církve (jichž si vážím daleko víc než jejích hodnostářů), které rozhodně musí znát i leccos z její odvrácené strany, příliš jednostranné a nekonfliktní. Angelika Pintířová mě oslovila mnohem více.

Mrňous1

Na církev je moderní u nás plivat a neustále omílat dokola její chyby a přehmaty. Není dokonalá a bez chyb, jako žádná instituce, kterou tvoří lidé...Ale církev je tady po staletí a za tu dobu "napáchala" mnoho zlého ale i mnoho dobrého. A na to se velmi rádo zapomíná. Kniha je opravdu čtivá a zajímavá. Děkuji všem sestrám, za to že byly, jsou a (doufejme a přejme si to) i budou.

Kopretina

Díky za vhled do života řádového života a sondu do minulosti. Povinně pro ty, kteří s láskou vzpomínají na socialismus a pro ty, kteří řádové sestry uráží. Mě nejvíce oslovilo to, že to jsou normální ženy, a řeší podobné věci jako já.

Chesterton

Chtěla jsem si pro sebe zkorigovat feministickou linku z Bílé Vody, která tak trochu z mého pohledu "podsouvá" katolíkům postavu ženy "kněžky" a nemohla jsem si vybrat více racionální a zdravý pohled na řeholní řády v současnosti i minulosti.
Díky všem ženám z knihy za otevřenost, upřímnost a zdravou pokoru.
Hodně mě oslovily jednotlivé cesty mladých dívek k řeholi, nezřídka z rodin bez víry . . .
Velmi doporučuji. Je to pohled na 'jeptindy' jak je znám ze svého okolí. A před každou z nich hluboce smekám ⭐
7/7

JankaV80

Když jsem hledala nějakou zajímavou knihu do Čtenářské výzvy (bod 14. Literatura faktu) a objevila jsem knihu Sestry, ani na chvíli jsem neváhala. A udělala jsem dobře, protože kniha ukazuje život několika řeholních sester i v jiném světl, než tom duchovním a pracovním. V civilu by je možná někdo z nás ani nepoznal (až na to, že by nemluvily sprostě a v některých případech by dýl přemýšlela než rychleji jednaly) - cestují jako my, nakupují jako my, potkávají se s rodinou jako my, ..... a přesto jsou odlišné, protože si zvolily jinou cestu života. Knihu určitě doporučuji, moc se mi líbila.