Fjodor Michajlovič Dostojevskij

ruská, 1821 - 1881, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Nová kniha

Cizí žena a muž pod postelí

Cizí žena a muž pod postelí - Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Sbírka obsahuje 6 povídek, které dokládají nejen autorův um vytvářet postavy s propracovanou psychologií, ale také jeho zálibu v satiře. Obsahuje povídky: Něžná, Cizí... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy

Komentáře (14)

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Přidat komentář
intelektuálka
09.11.2018

Mistr psychiky člověka - i na pár stranách dokáže vykreslit hlubiny lidské duše.

"Utrpení a bolest jsou nutností pro každou širokou duši a pro každé hluboké srdce.
Opravdu veliké lidi , jak se mi zdá , v životě provází veliký smutek "

tetes
29.11.2016

Paustovskij vo svojej knihe "Zlatá ruža" (kde rozoberá problematiku tvorby autorov, medziiným okrem iných aj Dostojevského) prezradil o FMD, že písal hlavne počas noci. Čo je na tom zaujímavé je, že taký Tolstoj písal zrána. Výroky týchto osobností o svojej tvorbe: Tolstoj: "Príbeh sa najlepšie píše zrána, pretože tam spisovateľ nenapíše žiadne zbytočné keci, len fakty a dej je plynulý, neroztrhaný..." (neviem to presne z hlavy odcitovať, ale myšlienka je taká). Dostojevskij: "Spisovateľa najviac sklame, keď "vysnívaný" je na papieri, pretože ten správny a pravý príbeh je nutné nechať snívať a neustále prežívať. Napísaná forma ho ohraničí..." (taktiež to neviem odcitovať, ale myšlienka je taká). Keď som sa dostal ku knihe "Vojna a mier", prečítal som prvých 100 strán a nechal som toho... neviem, nejako mi to nesedelo. A keď som sa dočítal o tom, čo povedal Tolstoj o tvorbe (výrok Tolstoja v mojom komentári), tak som sa zasmial. Buď je výrok len fantáziou Paustovského, alebo ho Tolstoj povedal pred písaním diela "Vojna a mier", alebo si poriadne protirečil. Na rozdiel od Dostojevského (nedávam ich proti sebe, jeden aj druhý majú svoje kvality). Prvá kniha, čo som od Dostojevského čítal, bola Idiot. Len tak, kvôli názvu, z dlhej chvíle v autobuse. Aké to bolo moje prekvapenie, že som cestoval ja v autobuse a v tej knihe hneď na začiatku cestoval so mnou vo vlaku hl. hrdina Myškin... Nuž, po kúskoch som to čítal ďalej a zistil som, prečo ho nazvali idiotom... Kniha Idiot má moje uznanie. Postupne som sa neodtrhol od jeho všetkých kníh... a hoci mnohí hovoria, že najlepšia od autora je kniha "Bratia Karamazovi", musím oponovať. Dostojevskij NEMÁ zlú/horšiu knihu. Každá je originál, každá prispieva do človečieho vnútra, keď ju číta (okrem knihy "Besi", o tej by som vedel povedať, že mi povedala najmenej). A až by som mal posudzovať a odporúčať, ktorú knihu si nenechajte ujsť od autora, ak chcete začať čítať, alebo ktorá ma pichla pri srdci najviac, tak je to jednoznačne "Ponížení a urazení". Miestami aj "Zločin a trest", ale tú kvôli "masovej popularite" neodporúčam na začiatku. Každopádne, je vynikajúce prečítať si o autorovi aj životopis, ktorý napísala jeho druhá žena (Anna Grigorijevna Dostojevská - "Spomienky"). Tam zistíte dosť o autorovej povahe kým žil, tiež, ako tvoril, ako myslel... Dostojevskij je PÁN spisovateľ a prejde možno ďalších 1800 rokov, kým sa narodí ďalší taký. Položil základy beletriálnej morálky a sociológie a pritom len písal o biede, hlade, chudobe. O mladých, starých, bohatých, chudobných. Obyčajných i výnimočných. O... o všetkom. Nenájdete tam záchrancu superhrdinu, upíra, vlkodlaka, ktorý by všetko zachránil. ALE! Nájdete tam lásku blížneho. Jedného k druhému. Nájdete tam myšlienku, že ak si nepomôžu ľudia navzájom sami, že bieda bude trvať naďalej, lebo nepríde žiaden pozemský superhrdina, ktorý by všetko zmenil (ak za superhrdinstvo nepovažujeme "pokoru", "vstúpenie si do svedomia" a pod...).

Delicius
07.11.2015

Josef Jedlička: "Já na tom Dostojevském nejvíce ocenuju tu jeho odvahu napsat na hřbet knihy: F.M.Dostojevskij, Idiot. "

in Zábrana Celý život, díl nevím.

RobertRoberts
22.03.2015

F. M. Dostojevskij zcela nepochybně položil základy moderním vědám o lidské duši. Jeho stěžejními tématy charakteristickými pro většinu jeho děl je neustálá zmítanost člověka na hranici dvou světů, dvou sfér bytí - dobra a zla. A byl to právě on kdo definitivně ukončil spory o podstatě lidské přirozenosti, když zcela přesvědčivě dokázal, že dobro a zlo je s lidskou přirozeností nerozlučně spojeno. Nejen totiž duše jeho hrdinů, ale i duše současného člověka je rozvrácená, vše má dvojí podobu, člověk je vystavován mnohým pokušením, zlo se mu ukazuje v podobě dobra a svádí ho. Dostojevskij se zaobírá člověkem v okamžiku hluboké duševní krize. Právě tehdy je totiž možné dozvědět se mnoho o lidské přirozenosti. V duši jeho hrdinů se odehrává složitý a nerovný dialog mezi dobrem a zlem, stejně tak i dialektika vzahů mezi soucitem k utrpení lidí a egocentrickou touhou být pánem nejenom svého osudu, ale i strůjcem všeobecného blaha.

Dostojevského však vidím především jako velkého existencialistu a humanistu, který otevřeně, výstižně i předvídavě reagoval na problémy své doby. Množství otázek, které nastolil zůstávají otevřeny dodnes. Vzhledem na význam a hloubku tvorby i jeho myšlenek, je potřebné poukazovat na stále aktuální ideový odkaz jeho děl..

Kee
08.03.2015

Jedna stránka a byla jsem zamilovaná.
Je čím dál tím méně knížek, které dočtu do konce. Snad je to tím, že jsem přehlcená, a potřebuji už určitou úroveň vyjadřování, nebo tím, že si jednoduše nedokážu nalézt cestu k většině novodobých autorů.
Ale Dostojevskij jako by místy popisoval mé vnímání světa. Neuvěřitelně strhující, přestože ne pro každého.

feex8
26.11.2014

Vyborny autor, jedne z mojich top. Mam ho radsej aj ako Tolstoja.
V jeho tvorbe sa takmer vzdy odraza jeho osobna moralka a postoj k nabozenstvu s cim sa nie vzdy stotoznujem, ale napriek tomu mam jeho knihy velmi rada hlavne kvoli sposobu, akym opisuje a vytvara charaktery postav a sposobu, akym opisuje dej.
Viem pochopit, ak niekoho jeho knihy nezaujmu, je to take tazkopadnejsie citanie, ale kto si ho raz zamiluje a komu jeho styl sadne, ten nanho neda dopustit.
Paci sa mi atmosfera stareho ruska, ktoru vie velmi dobre navodit vo svojich romanoch.

Koka
20.04.2014

V autobiografické vzpomínkové knize Zápisky kriminalistovy (česky 1962) líčí Lev Šejnin své setkání se slavným ruským kriminálním vyšetřovatelem , který se jmenoval Anatolij Fjodorovič Koni:

Po přestávce se Koni rozhovořil o Dostojevském. Vyprávěl o tom, jak se Dostojevského díla Zápisky z mrtvého domu, Zločin a trest a Bratři Karamazovi, nehledě na literárně uměleckou hodnotu, stala objevem pro kriminalisty celého světa. Tak například známý francouzský soudní pracovník Atalain nikdy neopomenul zakončit své přednášky mladým kriminalistům slovy: “Především, pánové, čtěte a znovu čtěte Dostojevského.“ Předseda pařížského apelačního soudu Bernard de Glayot citoval ve své knize zasvěcené problémům soudní praxe různá místa ze Zločinu a trestu jako příklad pronikavého psychologického rozboru tak speciálních otázek, jako je vznik zločinného úmyslu a příprava k jeho uskutečnění.
„Všichni tito utrápení, mravně skleslí, nervózní a chmurní lidé,“ řekl Koni, „které Dostojevskij dovedl tak geniálně vylíčit, nezaniknou mezi typy vytvořenými ruskou literaturou, dokud v ní bude žít přání nacházet v té nejnevlídnější, nejzatrpklejší duši schopnost láskyplného smíru … Proto, drazí přátelé, typy stvořené Dostojevským budou pro každého kriminalistu živé, budou příkladem onoho vzácného, ušlechtilého umění, které nalézá živoucí duši pod nejhrubší, nejtemnější a nejodpudivější formou, a když ji nalezne, dovede v ní s účastí a rozechvěním objevit onu jiskru hned tiše doutnající, hned planoucí smířlivým svitem …“

Pink Martini
12.04.2014

FMD. Fantasta. Magor. Démon.

Slušelo by se přidat nálepku Bůh ruské literatury, ale FMD by vás přesvědčil, že Bůh není. Takový fenomén, že všechny snahy jej popsat či snad zachytit, jaké dojmy ve mně zůstávají po čtení jeho knih, jsou marné. Mám střídavé chutě proskočit oknem s ikonou v ruce, děsivě se smát, kouřit cigára bez filtru a pak se třesoucí chovat pod stůl. Spor, jestli je lepší Tolstoj nebo FMD pro mě vyznívá jasně. Kde LNT řeší válku v obleženém Sevastopolu, FMD pomalu rozpitvává šílenství a olupuje první vrstvy cibule bláznovy duše, aby pronikl na samotné dno, nejčernější místo lidské duše a bez nejmenšího zachvění vám ho přehodil k nedělnímu obědu. Jeho postavy nemají přímý, nalinkovaný osud, ale horečnatě bloudí uličkami těch nejhorších petrohradských čtvrtí. Mohou si vybrat, co udělají. Zabijí? Nezabijí? Právě možnost výběru a následné přijetí odpovědnosti za vlastní volbu člověka znepokojují. Mučí se a válčí s osobními démony. FMD do detailů vylíčí příšerné zvíře, které čekalo na jednu z figurek Idiota v jeho pokoji, zná každou šupinu na apokalyptickém těle, abychom nakonec zjistili, že žádné takové zvíře není, je to jen představa. Žádný jiný autor nemá nade mnou takovou moc. Bojím se číst dál, ale nemůžu se odtrhnout. Můžu sice ve vzteku hodit proti stěně Bratry Karamazovými, protože nechápu, ale o pár minut později budu klečet na koberci a prosit za odpuštění.

FMD můžete milovat. Nebo nenávidět. Jenom se nebudete moci rozhodnout.