IHT

Ptačí způsobyPtačí způsobyJennifer Ackerman

Vynikající kniha, která musí nadchnout každého milovníka přírody. Máte dojem, že toho o ptácích víte docela dost? Že znáte naše druhy a víte, jak hledají potravu, jak vychovávají mláďata a jak si hledají partnera? Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že mimo Evropu je vše úplně jinak. :)
PS: Autorku hned řadím do svého seznamu Oblíbených!

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Vynikající! střídal jsem četbu a audioknihu - obojí skvěle funguje :)
Příběh je zajímavý, vyšetřování napínavé, deník naprosto úchylný. Nepovažoval bych to tak úplně za detektivku, jako spíše thriller - detektivní linie zase tak moc zajímavá nebyla, respektive nebyla příliš věrohodná (čtenář od začátku tuší, jak to je s identitou chlápka v klobouku). Už se těším na další díly :D

Proč muži chtějí sex a ženy potřebují láskuProč muži chtějí sex a ženy potřebují láskuAllan Pease

Knihy Proc muzi neposlouchaji... a Proc muzi lzou... jsem cetl v roce 1998 a pobavily me (tehdy bych asi dal 4 a pul a 4 hvezdy). Pak vyslo dost knih na tema evolucni psychologie, ktere byly serioznejsi... Ted jsem se teprve dostal k jejich treti(?) knize o rozdilech mezi zenami a muzi.
Celkove to bylo trochu rozpacite. Prvni pulka docela fajn - vtipne a s nadhledem vysvetlene rozdily mezi muzskym a zenskym pohledem na vztah. V polovine se autori rozhodli radit parum, ktere "postihlo" provaleni nevery - to uz nemelo zadny vedecky evolucni background, ale byla to klasicka psychologie z manzelske poradny. Trochu nuda, ale ctenare si to asi najde. Druha pulka je dotaznik na zjisteni vlastni "trzni hodnoty" pro jine partner. To mi prislo ponekud uchylne - nejsem si jist, jak by dopadla zadost o radu u nejlepsiho pritele. Pokud by skutecne objektivne nastavoval zrcadlo, mozna by svou pozici nejlepsiho pritele neudrzel... :) Kazdopadne osoby s objektivne nejnizsim hodnocenim asi tak uplne nepatrzi mezi typicke ctenare takovychto knih :)
Nasledne pasaze s radami, jak hledat vhodneho partnera, mi prisly nudne.
Celkove mi kniha ponekud pripomina dort z pohadky o pejskovi a kocicce - tri hvezdy si zaslouzi za tech par dobrych ingredienci :)

28.12.2021

Praktický průvodce světem vousůPraktický průvodce světem vousůJean Artignan

Kozi bradku nosim nepretrzite 2/3 sveho zivota, tak jsem se chtel neco o vousech obecne dozvedet. No, jsem ponekud na rozpacich, komu je kniha urcena - podle me holobradkum, kteri to chteji vzit vazne a jsou ochotni utratit tisice za vousovou kosmetiku (mozna se to tak nejmenuje, ale zjevne je to mohutny segment trhu :)). Vetsina rad je nekde na pomezi - zacatecnici, kteri o vousech nevedi nic, a pokrocili, kteri si budou kupovat stetky z kancich stetin. Par veci pro me bylo novych a poucnych, par pobavilo, radu odpovedi na sve otazky jsem nenasel, ale to neva. Idealni je knihu koupit do cekarny holicstvi :)

26.12.2021

Smysl lidské existenceSmysl lidské existenceEdward O. Wilson

Edwarda O. Wilsona si velice vážím, ale tahle kniha mě nenadchla. Zajímavé mi přišly kapitoly o náboženství, ostatní bylo buď dobře známé (no, to i náboženství, ale E.O. to pěkně podal), nebo poněkud vachrlaté či chaotické.

26.12.2021

Prázdniny se Sherlockem HolmesemPrázdniny se Sherlockem HolmesemJaroslav Tafel

Namluveno panem Naroznym - proste prima zabava :-)

15.12.2021

Zmizela v mlzeZmizela v mlzeMichaela Klevisová

Je docela skoda, ze dily s rozumnou detektivni zapletkou a peknymi dedukcemi se odehravaji v cizine, kde je detektiv Bergman na dovolene. Skoro to vypada, ze doma vysetrovat moc neumi (resp. se nechava rozptylovat ruznymi forenznimi stopami a nespoleha jen na svou intuici). :)
Celkove se mi to docela libilo, byt musim uznat, ze obcas ten text trochu drel - napriklad konkretni slepe ulicky byly prilis okate (papir s cisly - vazne pocet slov/znaku v kapitolach? takhle to autori delavaji? a kdyz jich je malo, zpetne doplnuji vatu?), slangovy termin "nakrmit bednu" strcila autorka do ust nekolika postavam, prestoze existuje rada jinych obratu, ktere by sly pouzit a podobne.
Take me potesilo, ze se Bergman na stara kolena dokazal naucit anglicky. V Holandsku jeho anglictina pry byla mizerna a "musel" mluvit nemecky... ;-)

dam si chvilku pauzu, ale urcite se k autorce vratim :)

09.12.2021

Neviditelný lidský světNeviditelný lidský světViktor Sýkora

Krasne fotky, poucne texty, zajimava prezentace ruznych zobrazovacich technik. Jedina pripominka je k vyberu fotografovanych objektu - umelecke hledisko obcas prevazilo informacni stranku. RTG snimek napr. napojovych plechovek je takovy... bezzuby...
Ale jako celek je kniha super :-)

04.12.2021

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Spokojenost, tento dil mi prijde nejlepsi (ctu poporade). Konecne nejake patrani a ne jen frustrace z prace a vlastniho zivota :-)
Zadna z postav nebyla prilis sympaticka, ale na to uz jsem si u autorky zvykl a povazuji to za docela osvezujici zmenu. Ocenuji citlive rozuzleni vrazdy Gwen - v minulem dile byla linie Radima Lecha nechana napospas, coz je urcite dost realisticke, ale ctenarsky neuspokojive. :-D

02.12.2021

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Ze serie s Josefem Bergmanem jsem rozpacity. Celkove se mi to libi, ale nejak to nezapada do slibovaneho zanru. Napriklad anotace teto knihy konci vetou: "Nyní je na inspektoru Bergmanovi, aby určil, zda se vodítko k případu neskrývá ve složitě propletených vztazích obyvatel obce, kde má téměř každý nějaké tajemství...." Po precteni mohu s klidnym svedomim rict, ze inspektor Bergman nic moc neurcoval. Proste, neni to detektivka, spise zajimavy roman, ve ktere je Bergman hodne vedlejsi postava, ktera misto vysetrovani resi svuj vztah k pritelkyni a taky sympatie k podezrele (docela dost vedlejsi a bezpointova linie).
Za precteni to urcite stoji (rad si doctu celou serii), docela slusna psychologicka sonda do ruznych postav, ale co se detektivni linie tyce, je to hodne bezzube.

27.11.2021

Kruté šprýmyKruté šprýmy. Saki (pseudonym)

Mile pekne jednohubky. Nektere lepsi, nektere horsi, ale to je u povidek nevyhnutelne :-)

23.11.2021

KřížeKřížeJiří Kulhánek

(zkopirovano z hodnoceni jednicky) Tetralogii Divoci a zli jsem precetl na jeden zatah. Kulhanka jsem neznal, ale obcas nekdo v komentarich na Kotletovy knihy psal, ze Kotleta je napodobovac a slaby odvar promakaneho Kulhanka... Nu, Kotletu mam rad, tak to bych se mel seznamit i s "predlohou", ze jo?
Ruku na srdce, kdyby mi nekdo rekl, ze v teto saze vystupuji mimozemstani, cestovani casem, stari bohove, zombici, upiri, mysteriozni Merlin, superhrdinove, pirati a mafie, tak jsem do toho asi nesel. Chybely snad uz jen ninja zelvy (aha, Hnusak je vlastne mutant!), takze jen ti ninjove... Ve finale dost sileny gulas, ktery teda podle me v celku az tak skvely nebyl... :(

Ctverka je jednoznacne nejslabsi. Prijde mi, ze autor uz mel co delat, aby posbirl vsechny rozehrane linie a upletl z toho nejaky ..."bic". Podle me to bylo hodne nasilne, urcite ne prekvapive a ty "Oponove" flashbacky spolecne s alternativnimi budoucnostmi, nad kterymi se hrdina porad zamyslel, byly hodne nudne (porad se jen valila nejaka "armada" a lidstvo proti ni posilalo nejake stroje...). Vizual by to asi byl dobry (a la Star Wars, Mad Max...), ale suchoparny popis me fakt nebral...
Navic me dost otravila promena charakteru hlavniho hrdiny. Od sympatickeho ranare, ktery se moc neohlizi na ostatni, pres jeste sympatictejsiho "spravnaka" po moralizujiciho "boha" az k alibistickemu prospecharskemu politikovi... :(
Nerikam, ze to nebylo promyslene, ale za srdce me ten vyvoj nechytil

Temný prorokTemný prorokJiří Kulhánek

Treti dil je slusny. Postava Kyberkentaura a Krizaka sice stale nedava zadny smysl (a zacinaji byt proto dost otravni), zombici prekvapive pronasleduji Patejla jen tehdy, kdyz se mu to "hodi" (= obcas ho nechaji odpocivat, kdyz potrebuje, jindy ho zase dost neomylne nasleduji an dlouhe vzdalenosti - v tom jsem logiku nenasel a proto se mi i zombici zacali zajidat). Slabsi 4 hvezdy

HardcoreHardcoreJiří Kulhánek

Hodnoceni druheho dilu: Tento dil je z cele tetralogie nejzabavnejsi (asi to dela ten historicky kontext, o kterem hlavni hrdina nema ani paru, coz vede k zabavnym situacim). Popisy bitev prima, zneklidnujici Merlin ponekud nasilny, ale budiz. Alfred vykreslen docela pekne (srovnavam s "Poslednim kralovstvim" na Netflixu - charakter postavy pasuje :))

Čas mrtvýchČas mrtvýchJiří Kulhánek

Hodnoceni prvniho dilu: Docela slibny zacatek, bohuzel to je natolik otevrene, ze je jasne, ze dalsi dily jsou naprostou nezbytnosti k pochopeni a orientaci. 4 hvezdy

Zlodějka příběhůZlodějka příběhůMichaela Klevisová

Moc pekne! Sice me asi v tretine stvaly poznamky o tom, ze vsichni maji nejake tajemstvi, ale ve finale to slo vydrzet. (Ruku na srdce, pravy duvod k vrazde mohl nechat Ester pomerne chladnou, jeji nejistota prilis logicka nebyla. Matejovo "tajemstvi" bylo taky ponekud rozpacite.) Chovani nekterych postav misty trochu haprovalo (napr. lina matka se sebere a o pulnoci jede za dcerou), ale vse v mezich normy. Zadna postava mi nijak sympaticka nebyla, ale to je spise plus (- kdyz nejsou postavy cernobile).
Urcite si prectu dalsi dily ze serie. :)

06.11.2021

Stará dáma vaří jedStará dáma vaří jedArto Paasilinna

Spokojeny, ale asi ne nadseny. Nebyl to uplne pekny humoristicky roman, na to byla trojka vylupku moc hnusna. Bylo to prijemne, ale trochu smutne. Zkusim dalsi roman :-)

04.11.2021

KaranténaKaranténaPeter May

No, nebylo to zle! Peter umi vykreslit atmosferu (smekam za lockdown), reálie a okolnosti jsou dobre vyuzite k sestaveni dobreho pribehu. Ale ta casova tisen bohuzel ubira charakteru postav - nemaji prostor se barviteji projevit a tim padem jsou docela ploche... V druhe puli pribehu je Amy hrozne upozadnena a ani ostatni nejsou nijak zvlast barviti. Pinkie je celkove hodne divny a nerealny...
Cili, smekam pred promyslenosti a strukturou pribehu, ale mnohem radeji mam treba serii z Lewisu.

03.11.2021

Ráj mrtvých dětíRáj mrtvých dětíRoxann Hill

(+ SPOILER) Klopotne, nasilne, nelogicke. Vyresit hlavni pripad bylo ualostne jednoduche, aby se mohly rozvinout charaktery hlavnich postav, bylo treba naroubovat dost umele pripad druhy... Spojitost hrozne umela, pritazena za vlasy. Vysetrovatelka nesympaticka...
Do dalsich dilu se poustet nechci.

Autorka by spiseela psat scenare pro Big Bena, Doktora z hor a podobne jednoduche serialy - tohle by ji na dva dily hezky vyslo :-)

28.10.2021

StalingradStalingradF. Kotleta (pseudonym)

Jan Bezzemek opet v plne sile! Precteno za den, skvele jsem se u toho odreagoval i bavil. FK je proste zaruka morbidniho, uchylneho, pornografickeho, vulgarniho a nesmirne zabavneho textu. Dle meho (obcasneho) gusta :-)

26.10.2021

Kniha posledního souduKniha posledního souduConnie Willis

Nekroticke a apokalypticke - tato slova vlozena autorkou do ust Colinovi skvele vystihuji cely pribeh. Historicka linka je fakt narocna, strhujici, napinava a depresivni. Linka z budoucnosti je oproti tomu ponekud usmevna, protoze autorciny predstavy v roce vzniku 1992 nezahrnovaly ani internet, ani mobily - vedle cestovani casem ("siti" :-)) jsou jen "prenosne televize". (Jasne, jsem general po bitve!) Nicmene boj s pandemii je popsan mrazive dobre... zoufalstvi, beznadej a bezmoc se vinou celym textem

23.10.2021

Vražedná pastVražedná pastJan Cimický

Mrazivy a hodne depresivni pribeh. Pral bych si, aby jiz byl minulosti - vysel v roce 2004, ale pusobi jako z divokych devadesatek (az na narazky na V. Havla, ty jsou zrejme autenticke).

18.10.2021

Mozky pro armádu – Pozoruhodný svět vojenské vědyMozky pro armádu – Pozoruhodný svět vojenské vědyMary Roach

(+ SPOILER) Genialni, zabavna, neuctiva - to je Mary Roach. Tentokrat si vzala na paskal vojaky a vedecky vyzkum.
Je velka skoda, ze nebyly prelozeny vsechny jeji knihy, a je velka skoda, ze ty ceske nazvy nedrzi tu vtipnou anglickou pointu.
PS: pokud chcete znat vysledky studie zkoumajici, ktere druhy medvedu laka menstruacni krev, pustte se chute do cteni :-)

15.10.2021

Dokonalá smrtDokonalá smrtHelen Fields

Precteno jednim dechem. Porad dobre, ale uz mi to prijde trochu sablonovite a predvidatelne - hlavne pocty mrtvych v zaveru. A co to vymeneni tehotne policistky za jinou tehotnou policistku? To se jako sutorce natolik zalibil tento charakter, ze se jej nechtela vzdat? Porad to je prima, ale jednicka mi asi prisla nejlepsi - i kvuli nekomplikovanemu vztahu Luca a Avy.

12.10.2021

Dokonalá kořistDokonalá kořistHelen Fields

Precteno a poslechnuto behem 24 hodin. Vyborne, originalni (aspon ja podobny namet jeste necetl, napinave. Luc a Ava nejsou vzdy zrovna nejsympatictejsi a nekdy se chovaji dost pitome, ale to je dela lidskymi a uveritelnymi :)

09.10.2021

Dokonalé stopyDokonalé stopyHelen Fields

Stridave cteno a poslouchano, oboji je prima. Pribeh napinavy, verohodny, dobre sestaveny. Urcite si prectu dalsi dily :-)

06.10.2021

Pohádky pro veliké dětiPohádky pro veliké dětiMartin Fahrner

Mile, usmevne, napadite :-)

06.10.2021

Tajuplná vražda - Případ Leopolda HilsneraTajuplná vražda - Případ Leopolda HilsneraJiří Kovtun

Literatura faktu s fantasticky pripravenou resersi a precizne vyargumentovanymi nazory. Smutne cteni, ale poucne.

03.10.2021

Dělat věci s rozmyslem je ztráta časuDělat věci s rozmyslem je ztráta časuJerome Klapka Jerome

Omlouvam se, ale nesedlo mi to. Jine Jeromovy knihy mam moc rad, ale tahle mi prisla prilis ironizujici, prilis shovivava, prilis blazeovana... a malo mila.

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Stridal jsem cetbu a audio a oboji jsem si krasne uzival. Pribeh je sice neprilis realny, ale to uz je udel dnesnich detektivek :) Ocenuji pointu, chytani pachatele je bravurne vypointovano!