Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět

Taky znáte ten pocit, když nesete domů vysvědčení a víte, že pochvalu za něj nedostanete? Tak přesně tohle zažívá každý rok Tadeáš. Prima kluk, ale učení mu prostě neleze do hlavy. Ještě štěstí, že na prázdninách u babičky a dědy na něj nečekají jenom rozzuření rodiče, ale taky zvláštní strejda Olda, kterému jsou známky ukradené, a dva úplně noví kamarádi. A objímání stromů, sádrování zdravé nohy, soutěž ve smíchu zvaná Žižlovský chechták a spousta dalších vtipných zážitků. Až tuhle knihu dočtete, nebudete vědět, že nějaké známky vůbec existují!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210839/prazdniny-blbce-c-13-aneb-jak-jsme--eXj-210839.jpg 4.440
Pro děti a mládež
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět

Niraj
10.08.2019

Posloucháno jako audioknížka během cesty s dětmi autem na dovolenou. V podstatě měla u dětí i dospělých takový úspěch, že jsme ji měli "přelouskanou" za jeden den.

jenda88
05.06.2019

Tato kniha byla vtipná,ale i poučná.

Hathor89
10.01.2019

Skvělá knížka. Doporučuji ke čtení. Krásný jazyk. Pěkné a krátké příhody. Určitě budu číst i svým dětem. Velmi pěkné ilustrace. Sice je primárně pro dětské čtenáře, ale i v dospělosti jsem se náramně pobavila. Kniha krásně ukazuje, že špatný žák nemusí být ze svých známek na dně a že někdy je na tom jedničkách hůře. A že švihlý strejda nemusí být až tak švihlý. Ach ten tlak okolí. Doporučuji číst i dospělým, kteří už zapomněli, jaké to bylo být dětmi (a jak jim to ne/šlo ve škole ... krásná historka o mamince a matice).

Greena
07.01.2019

Je doba závěrečného vysvědčení a Tadeáš má strach co doma vypukne za melu, protože ví, že přinese špatné známky. Je to fajn kluk, ale učení mu neleze do hlavy. Právě kvůli těm špatným známkám ho nečeká cesta k moři, ale prázdniny u babičky, dědy a zvláštního strejdy Oldy. Na venkově se seznámí i s novými kamarády. Díky strejdovi Tadeáš objeví mnoho zajímavých věcí, zjistí, že je chytrý a všímavý, i to že se kvůli špatným známkám svět nezboří…

Tuto07
16.10.2018

Knihu doporučuji pro děti 5-12 let. Jinak pěkná ilustrace a taky musím pochválit rozvoj bohaté Češtiny.

berka4151
04.08.2018

Dětské knížky pana Kratochvíla považuji za jedny z nejlepších pro mladší školáky, nezklamala ani tato. No a myslím, že i někteří rodiče by ji měli mít za pivinnou četbu.

angelak
17.04.2018

Společně jsme četli se synem Tadeášem a moc jsme se nasmáli - určitě všem doporučuji !!!

broskev28
29.03.2018

Knihu jsem koupila synovi k devátým narozeninám a byl z ní nadšený (předtím přelouskal celou řadu Pachatelů dobrých skutků). Letos mu bude 14 let a když jsem se ho na knihu ptala, doposud si přesně pamatuje, o čem vypráví a jak se mu líbila.
Takže když si tuhle knížku na čtenářských dílnách vybral klučina, který je na tom, pokud jde o známky, podobně jako hlavní hrdina, zaradovala jsem se. Třeba po jejím přečtení pochopí, že známky zdaleka nejsou všechno a že i se čtyřkami může zažít bezva prázdniny (a nejen to).
Když potom děti odevzdávaly své čtenářské deníky - abychom je neodradili od čtení tím, že musí vypracovávat složité zápisy, upřesňuji, že jsou to velmi stručné stěží čtyři věty - bylo mi pana Kratochvíla líto. Tak nádherná a bezvadná knížka se mu povedla, ale tam, kde to bylo potřeba nejvíc, vůbec nezabrala. Ten klučina ji totiž vůbec nepřečetl - opsal jednu větu z první kapitoly a jednu z poslední. Výsledkem byl naprostý blábol a mně bylo jasné, že tohle by autor nikdy nenapsal.
Vzala jsem si tedy knížku sama a přečetla jsem si ji. Mnohokrát jsem se smála. až jsem se za břicho popadala: "Tys měl štěstí, že ve slově drát není žádné i, jinak by tě na tu školu nevzali! Jen si vzpomeň, jaké dopisy jsi mi psal - Jarmylo, moc se mi lýbýš!" Keltské posvátné stromy jsem sice znala, ale tady byla tahle mytologie popsaná naprosto úžasně, až jsem měla chuť se rozběhnout a začít nějaký strom, nejlépe jabloň, objímat . . .
K tomu všemu se náš skoropropadlík vůbec nedostal, jak posléze sám přiznal. Přesně jak to zpívá Kudla Dederon: čtení, to je nuda, otrava a pruda. A tak přemýšlím: nepomohla by audiokniha, samozřejmě pokud vůbec existuje?
A přitom slyším slova svého muže: některé děti prostě číst nenaučíš, smiř se s tím, knihovnice umíněná!

pro děti od 7 let

Miloš Kratochvíl