Zdravý nemocný

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Argan si o sobě myslí, že je nemocný, a dává to všem patřičně najevo. Přitom je ale zdravý. Jeho lékař pan Purgon jeho myšlenky potvrzuje a předepisuje mu různé léky, za které Argon platí docela dost peněz.
A protože je "nemocný", rozhodne se svoji dceru Angeliku provdat za lékaře Tomáše Diafoira...

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59534/zdravy-nemocny-59534.peg 4191
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Osvěta (Praha)
Originální název:

Le malade imaginaire, 1673


více info...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Zdravý nemocný

Oponn
09.12.2021

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

U tohoto Moliérova díla asi není třeba dlouze představovat děj, který ne že by byl až tak notoricky známý, jen je bohužel na můj vkus příliš jednoduchý. Zároveň se nemohu ubránit dojmu šablonovitosti, kterou dokáži odpustit u žánrovek fantasy nebo červené knihovny, ale zde mi nepřijde na kompozici vůbec nic inovativního, zajímavého (intermezza působí doslova jen rušivě), zrovna tak postavy jsou jako přes kopírák. Nemusíte mi oponovat, že každý lit. styl podléhal v minulosti určité módě a předpokladům, jenže čeho je moc, toho je příliš. Zrovna taková hlavní postava hypochondra je zcela jalová a nevyužitá. Situční humor zde nefunguje na správné úrovni a oproti Lakomci, se kterým se srovnání nevyhnete, se jedná o dosti slabší dílo.

Při čtení Zdravý nemocný jsem si uvědomil jednu zásadní věc a to, že dramatický žánr komedií nebude v tištěné formě to pravé pro mě, proto příště zkusím nějakou tragédii. Bohužel se obávám, že můj obecný problém s porozuměním divadlu se přenese i sem a drama pro mě zůstane těžko stravitelnou částí literatury ať už v psané nebo hrané podobě...

ZaOndra
15.06.2021

6 bodů z 10
Dílu automaticky ubírám body za to, že se příliš podobá knize Lakomec. Celkově se mi zdá, že hodně těchto známých starších děl je pořád o jednom a tom samém. Otec nebo někdo z obou rodin brání lásce dvou zamilovaných mladých lidí. Dalším často opakujícím se námětem je sobectví a pokrytectví v rodinných vztazích a zájem o peníze a majetek.
I po lehce zmateném začátku jsem vcelku rychle děj pochopil. Nebylo mi ale moc jasné, jestli si je doktor plně vědom, že jeho medicína je bez účinku anebo svým technikám opravdu věří. Každopádně si myslím, že Moliére chtěl trošku zesměšnit prototyp doktora tehdejší doby. Sám v době vzniku tohoto díla trpěl tuberkulózou a na rady doktorů údajně nedbal. A ani tehdy neztratil smysl pro humor.
Knihu bych doporučil určitě těm, kteří mají rádi divadelní hry a příběhy typu Lakomec nebo Romeo a Julie.


poutnik66
10.12.2020

Je to zvláštní, ale už roky mi při čtení tohoto divadelního kusu moje vnitřní promítačka promítá Argana jako Jaroslava Marvana. :-)

Le Chat
26.03.2020

Lakomec je rozhodně lepší, ale nelituji, že jsem se do této hry pustila. Nejsympatičtější mi byla služka, která nakonec byla nejlepším lékařem v celé Francii... A jelikož hypochondrie je také psychická porucha, mám splněno páté téma letošní ČV. :-)

peeetta
31.12.2019

Dlouho jsem se na tuto Molierovu hru chystala, ale dostala jsem se k ní až díky výzvě. Hra mne nezklamala, Moliere má důsledně propracované postavy, jejich charakter je skrytý již ve jméně postavy.

Petulla72
08.11.2019

Skvělé dílo! Jednou a dost tady rozhodně neplatí.

MilanCFC
21.10.2019

Dílo jsem si náramně užil. Výborná hra s jazykem, skvěle zobrazené lidské stereotypy, vtipné dialogy. Celkově vynikající. Po Lakomci a tomto budu s Moliérem určitě pokračovat.

Arry
19.10.2019

Příjemná krátká hra, která je aktuální i v dnešní době, kdy si lidé pořád na něco stěžují a řeší hlavně sami sebe.

1