Zdravý nemocný

Argan si o sobě myslí, že je nemocný, a dává to všem patřičně najevo. Přitom je ale zdravý. Jeho lékař pan Purgon jeho myšlenky potvrzuje a předepisuje mu různé léky, za které Argon platí docela dost peněz.
A protože je "nemocný", rozhodne se svoji dceru Angeliku provdat za lékaře Tomáše Diafoira...

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59534/zdravy-nemocny-59534.peg 4149
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Osvěta (Praha)

Le malade imaginaire, 1673

Kniha Zdravý nemocný

Petulla72
08. listopadu

Skvělé dílo! Jednou a dost tady rozhodně neplatí.

MilanCFC

Dílo jsem si náramně užil. Výborná hra s jazykem, skvěle zobrazené lidské stereotypy, vtipné dialogy. Celkově vynikající. Po Lakomci a tomto budu s Moliérem určitě pokračovat.

Arry

Příjemná krátká hra, která je aktuální i v dnešní době, kdy si lidé pořád na něco stěžují a řeší hlavně sami sebe.

musska

...qui tuo sešlandis estis,
i vy, altris vědátores,
myšlenkám fakultatis
vždy věrni executores…

Doufám, že takhle probíhají promoce :) žádná nuda.

Klystérium dáre,
et žilou pusťáre
et potom purgáre.

Tarja666

Přečteno díky výzvě a musím říct, že jsem docela příjemně překvapena. Žánrově jde toto dílo úplně mimo mě, a tak jsem čekala, že se mi bude číst těžce a nebude mě bavit. Ale i navzdory tomu, že drama a poezii v psané formě nemusím, jsem knihu přečetla za chvilinku a byl to poměrně příjemně strávený čas. Záživnější byla samozřejmě dějství - mezihry jsem četla spíše z povinnosti, jelikož jsou opravdu stavěné hlavně na jeviště než pro četbu.

I přestože Argantova manželka byla poměrně průhledná a zápletka se tak nabízela, Zdravý nemocný i tak bavil a to zejména díky samotnému Argantovi. Úsměvná mi přišla zejména jeho vášeň pro klystýrky :D

V doslovu knihy o hře Zdravý nemocný jsem se také dozvěděla, že Moliére sám Arganta ztvárnil a při čtvrté repríze jej na jevišti sklátil kašel a následně pak zemřel. I přestože tehdy představení sklidilo velký úspěch, sám Moliére se mohutného aplausu již nedožil. Tak trochu ironie osudu...

Amanita79

Kniha (divadelní hra) se dobře čte. Pan Argant je hypochondr se vším všudy, ještě že má poblíž služku Toničku a bratra, jinak by ho zřejmě prováděné lékařské praktiky brzy zahubily.

Ana72154

Čteno v rámci čtenářské výzvy. Podobnost s Lakomcem. Manželku jsem podezřívala hned na začátku z nekalosti.

Damato

Odpočinkové, úsměvné a pohodové. Moliér tady tak krásně popsal člověčí duši, všechny její podoby , tak jak je člověk sám pro sebe mění - pro své pohodlí, pro svou úskočnost, pro svou zákeřnost, ale i pro svou naději a lásku. Bavila jsem se, smála jsem se a zažila příjemné odpočinkové čtení. Trochu jsem zde také viděla podobu s Lakomcem , ale ne že by to bylo ke škodě věci.