Holky ze severu

Román jedné z nejvýraznějších čínských autorek současnosti otevírá tabuizované téma prostituce a sexuálního násilí v Číně. Ženy a dívky z venkova, jež jdou za svým snem, jsou vystaveny – coby námezdní dělnice ve městech na východočínském pobřeží daleko od jejich domova – sexuálnímu obtěžování, nátlaku a násilí, jemuž se mnohdy nejsou schopny bránit. Jejich „kariéra“ přitom často závisí na atraktivním vzhledu, jak ostatně ironicky ukazuje spisovatelka Šeng Kche-i prostřednictvím metafory nadměrně vyvinutého poprsí hlavní hrdinky Růženy. Autorka kriticky zachycuje jeden z temných aspektů čínské společnosti v době ekonomického rozmachu devadesátých let. Využívá k tomu bohatý jazyk, který vychází nejen z dialektu autorčiny rodné provincie Chu-nan, ale také ze slangu používaného mezi venkovskou mládeží. V roce 2012 byl román Holky ze severu nominován na prestižní literární ocenění Man Asia Literary Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400291/holky-ze-severu-hRc-400291.jpg 3.824
Vydáno, Verzone

Pej mej, 2004

Kniha Holky ze severu

Kris.Tyna
13.04.2020

Za mě bohužel ne. Nedokázala jsem se ztotožnit s jazykem, kterým je příběh vyprávěný, jak mezi sebou postavy komunikují, jak se jmenují... chápu, že to všechno bylo účelně, ale mně to naprosto zkazilo zážitek z knížky, na kterou jsem se těšila. Chyběla mi tam autentičnost prostředí, místa.. Když chci číst knížku z Číny, tak nechci aby se holka jmenovala Růža a Liduška, Verunka, Džon apod. Ano, nebraly si servítky, konkrétně "Růža" byla holka od rány, nebála se ozvat, v kontrastu s hodnou a poddajnou a důvěřivou Liduškou, různá prostředí (kontrast vesnického uvažování se životem ve městě), hledání zaměstnání, poukázání na to, že když máš prsa a nebojíš se je použít, že z toho může plynout množství výhod, vykreslení charakterů čínských mužů, kteří prostě mají holt navrch (v, tohle všechno bylo prima a zajímavý, ale bohužel za mě z toho je akorát guláš. Škoda.

-Pečivo-
14.02.2020

Tentokrát čínská literaturkyně bez podpory Homecreditu! A hned to bylo lepší! Ale ne o moc. Ňi hao v pečiho literárních vratech.

Holky ze severu je o holkách ze severu, který se z vesnice vydaj do velkoměsta, aby našly štěstí. Takže jako Palivo, kterej přišel ze Znojma do Prahy! Holky měly podobný trampoty - hodně se v knize šlape, sterilizuje, zamilovává, pomlouvá a tak dále pana krále. A samozřejmě tam je taky kontrast vesnice a čínského města a politiky jednoho dítěte a tak.

Takže by to vlastně mělo bejt dobrý. Dobrý to vlastně bylo. Ale ne skvělý. A teď zjišťuji, že mne vyčerpává i o tom psát.

Korunku tomu nasadil magickej realismus, kterej se v knize vyskytuje tak, že hlavní hrdince Růženě, rostou bez přestání prsa. Takže je má na konci tak velký, že se skoro nevejde do dveří u autobusu. Já dávám za 6/10.

vandalka
11.07.2019

Příběh dvou děvčat, která hledají štěstí ve velkoměstě. Obvyklá představa o dívkách, jež přibydou do Šanghaje bez halíře v kapse, zahrnuje prodejnost, ale Růžena to hodlá dokázat i jinak. Ne že by měla něco proti sexu, ba naopak, apetit i morálku má téměř mužskou, ale tím spíš si nepomůže, když své tělo nevyužívá k polepšení si ale čistě k potěšení. Autorka zachycuje současnou čínskou společnost a zoufalou situaci těch nejbezbrannějších - migrujících pracovníků, kteří nemají žádná práva a žádné zastání. Násilnost čínského režimu se v knize projevuje v zásadě nenásilně, pokud se ale zamyslíme nad vlivem, který tento systém má na celou společnost, vidíme jasnou spojitost s narůstající mentalitou bij nebo budeš bit, žer nebo budeš sežrán. I Růžena, v zásadě slušná a dobrosrdečná holka, se bez mrknutí oka podílí na zpronevěře, protože tak to prostě chodí. O tom, jak to v Číně chodí, se v knize píše velice barvitě, holky ze severu si neberou servítky a se zemitým humorem se potýkají s protivenstvími života na okraji společnosti velkoměsta. Vlastně každý má naději, že si pohádkově polepší, děvče se výhodně vdá či vysoudí balík peněz, a tak se každý snaží využít hybného momentu a svézt se na čínském zázraku. Málokomu se to samozřejmě podaří a my s našimi protagonistkami zažijeme ledacos. A jak už to v řadě moderních čínských románů bývá, bezvýchodnost života jejich hrdinů kulminuje až do fantasmagorických jevů a událostí, které jen podtrhují šílenost jejich reality. Velmi zdařilý debut, zajímavé téma a neotřelé zpracování.

Lidmila_2008
06.06.2019

Neotřelý vhled do jné kultury, do jiného uvažování.

Pdede
22.05.2019

Zajímavý příběh se silnými ženskými hrdinkami

mamamama1
13.05.2019

Zajímavá kniha a moc dobře přeložená. Jen asi nerozumím magickému nekontrolovatelnému růstu poprsí v závěru. Román mohl velmi dobře skončit bez něj.

Ayan0
11.04.2019

Kniha se mi velice líbila, leč je to více vyprávění o životě Růženy, Lidušky a dalších dívek, se kterými přišla Růža do styku. Moc velkého počtení dialogů mezi postavami nečekejte. I přes to se min kniha moc líbila a dodala mi trochu jistoty v realitě, ve které žijeme. Doopravdy nezávidím hrdinkám knihy jejich život, ani trochu. Spíš mě děsí varianty konce, který je velice otevřený. Každý si za ním může domyslet trochu svého. Mám ráda tuhle tématiku a proto si knihu, s hrdostí a radostí, vystavím na polici mých oblíbených.