Holky ze severu přehled

Holky ze severu
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400291/bmid_holky-ze-severu-Bb5-400291.jpg 4 96 96

Román jedné z nejvýraznějších čínských autorek současnosti otevírá tabuizované téma prostituce a sexuálního násilí v Číně. Ženy a dívky z venkova, jež jdou za svým snem, jsou vystaveny – coby námezdní dělnice ve městech na východočínském pobřeží daleko od jejich domova – sexuálnímu obtěžování, nátlaku a násilí, jemuž se mnohdy nejsou schopny bránit. Jejich „kariéra“ přitom často závisí na atraktivním vzhledu, jak ostatně ironicky ukazuje spisovatelka Šeng Kche-i prostřednictvím metafory nadměrně vyvinutého poprsí hlavní hrdinky Růženy. Autorka kriticky zachycuje jeden z temných aspektů čínské společnosti v době ekonomického rozmachu devadesátých let. Využívá k tomu bohatý jazyk, který vychází nejen z dialektu autorčiny rodné provincie Chu-nan, ale také ze slangu používaného mezi venkovskou mládeží. V roce 2012 byl román Holky ze severu nominován na prestižní literární ocenění Man Asia Literary Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Verzone
Originální název:

Pej mej , 2004


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Holky ze severu. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (24)

aktijnov
23.06.2024 4 z 5

Zvlášní příběh z prostředí, které si asi ani neumím moc představit. Drsný život, spousta špíny, nespravedlnosti...

twigxi
26.04.2024 3 z 5

Poslechnuto na CRp - Cetba s hvezdickou. Zajimavy vhled do zivota v totalitni Cine. Jsem rozhodne rada za ceske prezdivky, protoze bez nich bych vubec nevedela kdo je kdo. Pribeh to byl zajimavy, ale ke konci uz me ta depresivnost ubijela a ja se priznam, ze uz jsem se tesila, az to budu mit za sebou.


ZuzanaK.
25.04.2024

Jako spousta dalších, ani já s s knihou neumím úplně popasovat.
Nebylo to špatné, ale na zadek si z toho člověk nesedne. Rušivě mi zněly české přezdívky, ale zároveň se tím příběh stal trochu přehlednější, z čínskými jmény bych nejspíš neudržela nit už vůbec, takže bych se přikláněla k něčemu mezi.
Předsudky, touhy, bezohlenost, tíživost, malověrnost a machismus z knihy sálají tak nepříjemně, že i když zvednete oči od knihy a naproti vám v MHD bude sedět nepříjemný spolucestující, který na Vás nepokřikuje a nesahá, bude Vám vlastně fajn :)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Holky ze severu v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených139x
ve Čtenářské výzvě14x
v Doporučených1x
v Knihotéce16x
v Chystám se číst73x
v Chci si koupit14x

Štítky knihy

Čína čínská literatura prostituce sexuální násilí rozhlasové zpracování

Autorovy knížky

Šeng Kche-i
čínská, 1973
2018  70%Holky ze severu