Rozmarné léto

Vydání doplněné původními ilustracemi Josefa Čapka. Příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život v malém městečku na řece Orši, Krokových Varech. Život kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny zcela naruby obrátí kouzelník a krásná Anna. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině. Podle románu natočil Jiří Menzel neméně kouzelný film. Rudolf Hrušínský, František Řehák, Vlastimil Brodský, Míla Myslíková, mladičká Jana Preisová a sám režisér jsou nezapomenutelní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/268621/rozmarne-leto-JWF-268621.jpg 3.41461
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)

pavel.2

Hodnotím takhle vysoko díky skvělému, trochu poetickému způsobu psaní. To zanechává skvělý dojem, a samotný příběh si plyne klidně a odpočinkově.

Anie.M

na to, že je to česká klasika mě celkový příběh nijak nenadchnul - léto na malém městě, kde se najednou něco děje a všichni jsou jak utržení.
rozhodně jsem si užívala tu češtinu, někdy dokáže být vtipná a jindy něžná. je to velmi vyjímečný jazyk.
"můj manžel plkává dosti často" (plkat mimochodem říká i moje babi, ale vidět to slovo v knížce, je tak nějak jiné)
"nejvhodnější jsou nahá, růžová ústa bez ozdob"

tomik2132
31.12.2018

Ze začátku bylo velmi těžké pochopit, jak autor píše a co chce vyjádřít. Ale jinak je to příjemná a odpočinková kniha. Jsou tu krátké humorné pasáže, které knihu zachraňují a obrázky. Vladislav Vančura má úžasný vypravěčský styl a krásně si hraje s češtinou.

KURACHJO2018
18.12.2018

Velice milé povídání psané mile a odpočinkově, rozhodně vám na tváři vyloudí úsměv. Filmové zpracování také vynikající - údajně , což jsem se dozvěděl až tady, filmováno ve Veselí n.Lužnicí- , vida k čemu je zdejší Databáze dobrá .

Plútarchos
12.12.2018

Asi jedna z mála knih, jejíž filmová adaptace mě nadchla více, než knižní předloha. A dokonce i obrázky pana Renčína jsou zde méně komické, než jsem uvyklý. U tohoto vydání (Jota 1993) jsem zaznamenal i více sazečských chyb, zejména v interpunkci a rozdělovacích znaménkách... Ale kniha je to milá a laskavá a autorův humor je mi blízký.

jirka666
09.12.2018

Po první stránce jsem myslel, že knihu nedočtu páč jsem měl pocit, že vůbec ničemu nerozumím. Pak jsem si ale na autorův kouzelný jazyk zvyknul. Některé obraty jako "zanechte svého opičáctví", nebo "bude pršet, mraky jsou již přichystány" mě opravdu dostaly.

Tevik
09.12.2018

Staročeština hezkou změnou, ale trochu nuda.

papaja
16.11.2018

S většinou komentářů nemohu souhlasit, pokud by byla kniha psaná běžným jazykem, byla by vlastně úplně o ničem. Celkově knihu hodnotím na 3 hvězdy. Kniha se sice nezařadí mezi mé oblíbené tituly, ale za přečtení stojí. Příběh byl jednoduchý, veselý, ale hlavně se mi velice líbila hra se slovy, úžasné.

lima123
11.11.2018

Láskavá, milá , letná poviedka. Natrafila som na ňu náhodou vďaka výzve a trocha si spomínam na film. Celkom zaujímavé.

Gulliver
09.11.2018

Budu pravděpodobně v rozporu s mnohými, ale pro mě je tato kniha naprostou perlou české literatury, je plná poetismu, humoru "dovádivého, hravého a žertovného". Dějová linka je zde druhořadá, zápletka (příjezd cirkusu) pouze rozrušuje stereotypní a nudný život městečka. Téměř barokní čeština s přechodníky, infinitivy, archaismy, něžnými vulgarismy je přesně to, co činí tuto knihu výjimečnou a že to nelze číst není pravda, čte se to krásně, snivě, kouzelně. Za mě jedno z děl, na které má být česká literatura a hlavně český jazyk právem hrdý.

crazyslunicko
07.11.2018

Ehm. Co na to říct. Opravdu jsem se musela hodně soustředit, abych se v té staročeštině vyznala, ale nakonec jsem to zvládla. V podstatě krásný humorný příběh, ale s tou staročeštinou to bylo obzvlášť náročné. Zkusím zkouknout film, třeba u toho nebudu tolik trpět.

Přečetla jsem knihu pouze v rámci čtenářské výzvy 2018. Pravděpodobně jsem měla na knihu veliké očekávání. Ač milý jednoduchý příběh to byl, tak o to hůře se společně se staročeštinou četl.

Bustedka
02.11.2018

Přiznám se, že bych normálně asi dala o nějakou tu hvězdu méně. Ale nebylo by to k té knize spravedlivé. Nejsem zrovna nadšencem do přechodníku a staročeštiny, takže styl knihy mi nesedl. Příběh sám o sobě má sice zajímavý motiv, ale vykreslení mi přišlo zdlouhavé. Vančura si hrál s jazykem, ale obsahově to prostě dobré moc není.

Musvar
31.10.2018

Ta řeč je lahoda na poslech i počtení. Nejen Pavel Eisner, ale i Vladislav Vančura je arciknížetem češtiny :)

Chajda69
29.10.2018

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2018.

Zdlouhavé očekávání závěru, nudné, nezajímavé. Nikdy více.

Jedna hvězdička za češtinu, druhá za (zvláště v závěru) občasné rýpnutí do mravů a obyčejů společnosti.

Šošán
25.10.2018

Kniha nebyla mým "šálkem kávy", příběh nudný, staročeština horší na čtení.

Teron
20.10.2018

Je to vlastně takové pásmo obrazů, které se dějově dá popsat jako epizoda sitcomu - denní setkávání tří pánů na plovárně naruší příjezd kouzelníka a jeho krásné Asistentky do města. Příběh tak skončí ve stejném rozložení, jako začal. Ale bohové, ta čeština. Ta hra jazyka, přechodníků a přirovnání. Pravda, ke konci jsem právě z toho jazyka už trochu umdléval a poslední stránky spíš projížděl než četl. Přesto přese všechno - abych parafrázoval majora - dejte sem detektivku, humor či fantasy, dejte sem příběh, vše co je v deskách svázáno, vše co je vytištěno a všechny druhy listů, které se čítají ve vzdělaných zemích. Neboť je další den, Země se otočila a tu bývá obyčej čísti;-)

Aerine
15.10.2018

Já se prostě s tím Vančurovým jazykem neumím ztotožnit. Příběh je "poetický", jednoduchý, nejspíš přináší určité poselství, ale díky velmi komplikovanému autorskému stylu si ke knížce neumím najít ten správný vztah. Už jsem to zkoušela na VŠ, teď po mnoha letech znovu - pořád to nefunguje. :-( K uchopení textu mi hodně pomohlo to, že znám filmovou verzi, která je mi o mnoho sympatičtější.

barca9312
14.10.2018odpad!

Nedalo se cist

misafibi
09.10.2018

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Chystám se podívat i na film.

Dervish
27.09.2018

Je to taková lehká letní hříčka. Bohužel trpí jazykem jakým je napsána. Pro dnešní generaci čtenářů je tento způsob absolutně nepřijatelný a nečitelný. Já jsem se s tím popral a dočetl. Věřím ale, že jako povinná četba jsou to muka přímo pekelná.

Nicméně děj knihy je zajímavý, hravý a zábavný. Mladá dívka postupně okouzlí všechny staré pardály a tak se dějou věci vskutku neobvyklé, až nebojím se říci kouzelné. Nakonec jak už to tak bývá se kruh stejně vrátí na začátek a po této grotesce nezůstane víc než vzpomínka a natržené ucho.

Jak říkám je to zábavné, ale díky formě téměř nečitelné.

koczanska
25.09.2018

Když jsem knihu začala číst, hned mi bylo jasné, proč mě Rozmarné léto na střední škole jako povinná četba úplně minulo. Říkala jsem si, že to bychom chtěli po pubertálních středoškolácích trochu moc. Po přečtení už na to koukám trošku jinak. Když už přivyknete poetismu, ve kterém je kniha psaná, přijde vám celý příběh a vlastně i ta podoba českého jazyka doopravdy rozverná až dalo by se říci rozmarná. :)
Mimo jiné jsem si část knihy pustila k práci jako rozhlasovou hru s R. Hrušínským v roli Antonína a skvěle namluveno. Jen doporučuji.

tygřík2
22.09.2018

Děj nic moc, ale ten jazyk!!! Z úplně banálních prohlášení vykouzlí skvosty.

princesse
21.09.2018

Klasika. Zvládne přečíst každý a je to roztomilé čtení. Krátké kapitoly usnadní četbu, která je plná archaismů a z tohoto hlediska se až tak lehce nečte. Nicméně jsem ráda, že jsem si v rámci Čtenářské výzvy tuto knížečku přečetla. Znám samozřejmě film s Rudolfem Hrušínským a dalšími skvělými herci, ale četla jsem až nyní. A pobavila jsem se ...

kralika
18.09.2018

Příjemný letně rozverný příběh plynoucí pomalu jako řeka Orše...

"Podle ročního období, v svůj čas, noční temnoty slétnou z korun stromů, kde hřadovaly od včerejška, kouty chladu se otvírají a prostor, který má černá křídla, se hrne do městské nádoby.
Rozšafní lidé mlknou a nepromluví, dokud nepojedli. Je noc a starosta doznává, že nastal večer a že došlo na jeho slova, neboť to předvídal."

"Měla dokonalá stehna, drobná kolena, ušlechtilá lýtka a půvabnou nohu, pro niž král francouzský ještě před pěti sty lety by byl vedl válku až do vyhlazení lidu a zkázy krajin přilehlých k Španělsku."

Mirka2778
17.09.2018

Na tři dny přijel kouzelník Arnoštek do Krokových Varů. A poklidný život venkovských lázní je ten-tam.
Plavčík Důra je obviněn ze záletů, paní Důrová ho opouští, kanovník se popere s opilými chasníky, major Hugo je zlískán.
Je možné aby se vše vrátilo do původních kolejí?
Číst tento text, přes jeho útlost, opravdu není jednoduché, ale kraťoučké kapitoly vás naštěstí nevyčerpají. K přečtení musíte mít chuť!

EvaFialova
16.09.2018

„Tento způsob léta,“ děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, „zdá se mi poněkud nešťastným….“

Autor má opravdu knižní styl psaní a užívá mnoho archaismů, které mě na začátku čtení velmi zpomalovaly, než jsem jim přivykla.

„Co chcete říci, mistře,“ zeptal se kanovník, „zdá se mi, že jste na své cestě za výrazem došel až ke stupni nesrozumitelnosti téměř zajímavé.“

„Avšak nesměšujte mne s nemravy. Odložil jsem své spodky z dobrých důvodů. Neboť kůže, jak se doposud vykládá v týchž školních místnostech, kam jsem chodíval za svým obecným vzděláním, je uzpůsobena k dýchání a velmi si ho žádá.“

Některé jeho slovní říčky se mi moc líbily a jako oddechové čtení je tato knížka dobrá, ale jinak spíše preferuji knížky dějové s propracovanějšími charaktery postav.

„Můj muž,“ pravila „je nevyrovnatelný osel, pojďte pane, převezu vás a vy mu to řeknete zblízka.“

„Moje žena,“ děl Antonín, „je potrhlá a zlá baba. Nezbývá mi nic, než abych vzal čepici a hůl a šel za ní. Obávám se, že nebude vyhnutí a že budu nucen, abych jí natloukl.“

PeterBahn
14.09.2018

Krásná kniha s krásnou češtinou. Autor vykreslil velmi pohodovou atmosféru s „neškodnou“ zápletkou u které lze vnímat, jak se sám baví. Knihu čtu každý rok v červnu, protože tento velkolepý měsíc atmosféru knihy jenom podtrhuje. Velkou výhodou Vančurových textů je jistá orientace v textu Bible Kralické.

v.kalabova
14.09.2018

Film jsem neviděla a nebýt čtenářské výzvy po knize bych ani nesáhla. Ačkoliv tady mnozí nadávají na styl jakým je kniha psána, mně vyhovoval. Přišlo mi, že vždy navodí tu správnou atmosféru.

nai.ivka
10.09.2018

Miluju ten film a konečně jsem se dostala ke knížce, která je stejně pěkná.

StephenKingje
09.09.2018

Nebudu tuhle knihu hodnotit. Dal bych ji nejspíš kolem tří hvězd, ale nebyl bych tímto hodnocením spokojen. Protože je velice dobrá, ale víc si nezaslouží.

KLADY: Nádherně použitá čeština a veliká čtivost. Pan Vančura si se slovama hrál a některé slova jsou už pomalu archaické, což ale knize nic neubírá, naopak, dělá ji ještě lepší.

ZÁPORY: Příběh. Ano, jeden jediný zápor, ale za to to nejdůležitější v knize. Příběh téhle knihy je...no, nijaký. Kdybyste se mě zeptali, o čem tahle kniha je, tak bych odpověděl, že nemám nejmenší ponětí. Je zde opravdu vidět, že Vančura dával jazyku přednost před příběhem.

Takže proto knihu nehodnotím. Nebyl bych spokojený s mým vlastním hodnocením.