Země žen

Kniha českého spisovatele Vladimíra Párala Země žen vychází v roce 1987. V kostce řečeno se jedná o antiutopistický román, který zachycuje mechanismus a rozpad nepřirozeného sociálního systému, kde jsou muži drženi v převýchovných táborech a za pomoci represivních prostředků policejního státu od základů tvrdě vedeni k lásce k domácím pracím a k úctě k ženám, kterým mají oddaně sloužit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33258/big_zeme-zen-3On-33258.jpg 4243

Kniha Země žen

Elea
15.12.2020

Celkem zábavné, oddechové čtení, prostě lehce ironický Páral.

Gracian1964
03.12.2020

Párala som čítal naposledy v mladosti. Páčilo sa mi to, boli to aktuálne príbehy zo súčasnosti, zo socialistickej súčasnosti. Na túto knihu som narazil v antikvariáte, bola mi neznáma, nuž som ju kúpil a prečítal. Trochu iná, než tie predchádzajúce, iný žáner...sci-fi, dystopia? Alebo metafora, štúdia totality, diktatúry? Dá sa to brať aj tak. Keby to chcel spisovateľ vydať o pár rokov skôr, asi by narazil. Súdruhovia by mu to isto rázne zatrhli. Ale v roku 1988 už bola Perestrojka v plnom prúde a mohlo sa. Nuž, pekné, pobavil som sa.

Jack Bauer
29.09.2020

Vzpomínám si, když jsem tuhle knihu četl poprvé jak jsem z ní byl nadšený. Po druhé po letech už mě tak nechytla, ale z nostalgie nechávám plný počet.

Kuffenbach
07.07.2020

U pisálků me zajímá, zda "umí psát". Je to značně subjektivní věc a schopnost ji poznat jsem brousil mnoho let, na mnoha knihách.

Páral psát umí, jako jeden z mála českých autorů. A tato kniha není výjimka.

Andi
02.07.2020

Nadhodnocené. Přemýšlela jsem, jestli si knížka vůbec zaslouží, abych nad komentářem přemýšlela, jak to napsat, abych vyjádřila své myšlenky správně. Snad se autorovi nelíbí srovnávání s "muži pod ochranou", ale moc beletrií na tohle téma není, nebo o tom nevím? Tedy srovnávám, a páni autoři odpustí. Merleho kniha má otřesný konec, Země žen nemá žádný konec, těžko říct co je horší. Oba pánové mají naprosto scestnou představu o tom, jak by ten matriarchát vypadal, oba autoři si na vysoké pozice dosadili chlapy v sukni, tedy patriarchát jen s trochu rozdílným názvem. V Zemi žen to bylo trochu lepší - Páral to ženské myšlení chápe trochu víc, ale stále bída. Ale co se mi opravdu líbilo - a co mi v Merleho knize chybělo - bylo, že si Páral uvědomuje, že dokud bude jedno pohlaví nadřazeno druhému (a je opravdu jedno jestli tak nebo onak), nebude lidstvo nikdy svobodné. Nó, tak jsem se nakonec rozepsala.

Breadfish
21.07.2019

Poprvé čteno už před lety, teď znovu; je fakt, že je to hodně postavené na genderových stereotypech, které ale asi v době vzniku nikdo neřešil, ale jinak zajímavá fikce a dobrá sonda do psychiky různých typů lidí v krizových situacích.

vendy246
28.02.2019

Země žen, je celkem do detailu propracovaná fikce a je z ní cítit doba, kdy vznikla. Autor nemusel chodit pro inspiraci daleko. Zároveň je div, že kniha vyšla dva roky před revolucí. Oceňuji popis nástupu totalitního zřízení, kdy už to jede samospádem a každý, kdo si jen trochu může čímkoli pomoct, tu hrůzu ještě prohlubuje. Pěkný a nadčasový popis světa žen a mužů. Trouchu mi vadila absence "byl, je, byli, jsou". Na každé stránce aspoň 1x něco jako "Nejhezčí, protože jeho", ale to je holt Páral...

"Nevečeřel: po čtyřicítce je to daleko nejlepší způsob večeření"

"Pane Bože, za co a proč?... Já ti ani sám nevim, člověče, ale ty mě prostě ňák se*eš"

Nomia
23.02.2019

Pokud jste fanoušky Mužů pod ochranou od Merleho, případně už kultovní polské Sexmise, tak věřte, že Vás rozhodně nezklame ani Země žen.

Skvělé téma, zajímavě podané typicky paralovským specifickým stylem psaní i humoru. Páral byl sám o sobě dost svérázný člověk a takové jsou i jeho knihy. Sexuální tématika, ale i sci-fi mu prostě sedí.
Nejen, že se pobavíte, ale Páral ví, jak čtenáře "dokopat" i k zamyšlení...