Zločin a trest

Koupit

Děj se odehrává v Petrohradě ve druhé polovině 19. století. Hlavní hrdina student Rodion Romanovič Raskolnikov je velmi chudý a právě z nedostatku peněz je nucen odejít ze studií. Rodion žije v zatuchlém pronajatém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale přesto nemá zájem si najít nějakou poctivou práci. Aby dokončil školu, chce se jeho sestra provdat za bezcharakterního boháče Lužina. Rodion je zásadně proti a sestře sňatek rozmluví. Rodina napadají hrůzné myšlenky, jak lehce přijít k penězům......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1106/big_zlocin-a-trest-dr0-1106.jpg 4.52221

Vydáno: , Academia

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije), 1866

Kniha Zločin a trest

vmatusko

Dielo na ktoré som sa dlho odhodlával. Čakal som že to bude zložité a ťažké čítanie, opak bol však pravdou. Kniha sa mi veľmi dobre čítala. Teším sa na ďalšie jeho diela.

patroklos

Nečetl jsem v životě moc knih, které by byly "silnější". Nebylo lehké knížku číst, ale ovlivnila mě na celý život.

meluzena

Naprosto vynikající kniha, kterou nejde „číst“ - do ní se člověk musí zahloubat, protože není úplně lehce stravitelná. Ale kdo se do ní náležitě ponoří, pochopí, že z ní nelze ubrat ani stránku.

JankoStirbey

Toto bola moja maturitná otázka, keby mi dali viac času, prerozprával by som im to celé. Táto kniha je neskutočný zážitok po všetkých stránkach, je len škodou, že som ju čítal vtedy trochu nepozorne. Možno zas časom...

Míša02

Na začátek musím říct, že některé pasáže knihy pro mě byly trestem. Musím ale taky říct, že kniha byla nakonec lepší, než jsem čekala. Prvních 150 stran jsem se nemohla vůbec začíst, ale pak mě kniha docela zaujala. Jen teda 520 stran je opravdu hodně a po odstranění extrémně dlouhých popisných pasáží by kniha měla asi 50 stran. I tak mě na knize něco zaujalo a jsem ráda, že jsem se k ruské klasice dostala. Na sledování Raskolnikovi cesty a mysli bylo něco uchvacujícího. V budoucnu se určitě vrhnu na další ruské klasiky.

ZUZANA-123

Dostojevskij je mistr v psychologickém popisu jednotlivých postav,situací ....,on nezapomene popsat ani to,jaký vzorek mĕla tapeta na stĕnĕ pokoje hlavního hrdiny.

LisaBella

Dostojevskij je mistr svého řemesla, to bezesporu, ale jo také žvanil. Zdlouhavé úvahy jsou tak dlouhé, že kdybychom z knihy nechaly jen ty podstatné části, měla by 20 stran a byla by pochopitelnější pro většinu čtenářů. A řekněme si to popravdě - dost jsem toho přeskočila.

101evca

Jestli někdo rozuměl lidské povaze, byl to Dostojevkij. Dokázal popsat veškerou nesrozumitelnou směsici emocí, zmítající lidskou duší, o které jsem ani nevěřila, že lze vyjádřit na papíře. Jakobych četla samotný život.

A přesto, že mi některé pasáže připadaly poněkud zbytečně natahované, považuji Zločin a trest za jednu z nejgeniálnějších knih.

"...a běhal celý předchozí den a celé dopoledne, div se nepřetrhl, s vyplazeným jazykem, a jak se zdálo, zejména na tom si dával nejvíc záležet."

"Copak jsem zabil nějakou babku? Sebe jsem zabil, žádnou babku! A zároveň jsem navždy utloukl sám sebe!..."

"Aha! Vadí ti forma, není ti to dost estetická forma! Ale já skutečně nechápu, oč je vkusnější střílet do lidí granáty, vyhlazovat je při obléhání! Strach z formy je první příznak slabosti!... Ještě nikdy, nikdy mi to nebylo jasnější než teď a nikdy mi nebylo tak nepochopitelné, čím jsem se vlastně provinil!"