Výlet mrtvých dívek

Výlet mrtvých dívek https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128082/mid_vylet-mrtvych-divek-AET-128082.jpg 3 12 2

Žena, která prchá z hitlerovského Německa, nachází dočasné útočiště v Mexiku. Po těžké a dlouhé nemoci, kterou tu přestála, vyšla si na výlet k opuštěnému ranči. Ve vzpomínkách se pak přenáší na jiný výlet, který podnikla v dívčích letech se svoji třídou před 1. světovu válkou. Vzpomíná na svoje spolužačky, na to, jak jejich osudy byly tragicky poznamenány politickými událostmi a které ztratily svůj život i s rodinami ve 2 světové válce. ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Der Ausflug der toten Mädchen , 1943

JankoStirbey
23.12.2020 3 z 5

Až keď začneme "rozmýšľať" a veriť určitým ľuďom, až vtedy odhalíme svoj skutočný charakter. Dovtedy len pozorujeme a vnímame, sme schopní rôznych činov, no zákernosť nespočíva v škodách, ale úmysle. Všetky si boli rovné do doby, kým si niektoré nezačali myslieť, že sú si rovnejšie, ak by som to mal povedať odľahčene. "Výlet mŕtvych dievčat je prvou knihou z nemeckej literatúry, ktorá u nás po oslobodení vychádza." Myslím, že táto veta z prebalu hovorí za všetko - jasný anti-nacistický postoj. Pre mňa bol z príbehov najzaujímavejší "Koniec" - nevyhnutná spravodlivosť.

Snow-White
17.07.2012 3 z 5

Zajímavé počtení, i když už od počátku byl jasný autorčin záměr. Nejedná se o nijak překvapivé dílo, žádné šokující zvraty se nekonaly a květnatých souvětí, ukazujících krásu jazyka, zde také mnoho nebylo. Přesto osudy konkrétních dívek mohou zanechat ve čtenáři stopu.

Anna Seghers
německá, 1900 - 1983
1953  80%Sedmý kříž
1965  68%Výlet mrtvých dívek
1950  56%Transit
1980  60%Shledání
1977  53%Neobvyklá setkání

Kniha Výlet mrtvých dívek je v