p.stranska

Přečtené 366Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie
květen 2022 (01.-11.)
Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie 2022, Karin Lednická


Harry Potter a Kámen mudrců
březen - květen 2022
Harry Potter a Kámen mudrců 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Šifra mistra Leonarda
duben - květen 2022
Šifra mistra Leonarda 2008, Dan Brown


Nejlepší víkend
duben 2022 (08.-28.)
Nejlepší víkend 2018, Patrik Hartl

Příběh se mi líbil, dokonce jsem si několikrát říkala, že by to bylo pěkné i zfilmované. Styl psaní pana Hartla mám ráda, jen jsem tentokrát opravdu celou knihu bojovala s chaosem v postavách. Nevím proč, ale ne a ne si zapamatovat, kdo je kdo a ke komu patří. Dávám kvůli tomu jen tři hvězdy.


Naslouchač
duben 2022 (08.-13.)
Naslouchač 2016, Petra Stehlíková

Jelikož je kniha zařazena do žánru Pro děti a mládež, dávám tři hvězdy, které si určitě zaslouží, protože pro cca dvanáctileté děti to musí být zajímavý a napínavý příběh. Kdo má už trochu načteno, dost se nudí. Příliš jednoduchý příběh, žádná moudra mezi řádky (dokonce ani ta přiznaná) se nekonají. Zapomenete hned, jak knihu dočtete.


Svědectví
březen - duben 2022
Svědectví 2020, Margaret Atwood

Vše už tu bylo napsáno...první díl byl skvělý a druhý díl je stejně dobrý, možná ještě o fous lepší. (Nemůžu se zbavit nutkání porovnat tuto antiutopii s Orwellovým 1984... Atwoodová u mě vede na celé čáře, narozdíl od Orwella totiž dokázala popsat jednu velkou noční můru tak, že tu bezmoc cítím celou svou duší a přesto se mi při čtení nechce zvracet nebo skočit z okna). Škoda, že není třetí díl, vyprávěný očima mužů. Dokud se mnou cloumají emoce, musím kouknout na seriál. Už jsem si pustila první díl a musím uznat, že za knihou vůbec nepokulhává.


Hvězdy na cestě
březen 2022 (15.-31.)
Hvězdy na cestě 2020, Karin Krajčo Babinská

Názorný příklad, že napsat skvělý román je umění a dřina a dokáží to jen vyvolení. Tahle knížka se čte dobře, ale je to takové laciné čtení. Osud každé postavy odhadnete téměř okamžitě, kdy je vám jako čtenáři představena a propletení jednotlivých dějových linií je tak vyumělkované, že je nevěrohodné až kýčovité. Jediná originalita v díle je pes jako průvodce dějem, to mě bavilo.


Řeka bohů: Román ze starého Egypta
? - březen 2022
Řeka bohů: Román ze starého Egypta 1994, Wilbur Smith

Nechápu tolik nadšení kolem. Já knihu vnímám jako špatnou napodobeninu, nebo ještě lépe špatnou parodii na Egypťana Sinuheta. Příběh o nadčlověku, který na co sáhne a k čemu se přimane, v tom je nejlepší. Zbytek je rozvleklá pohádka. Styl psaní, vyjadřování postav ani popisy situací mi nesedí. Opět si myslim, že je to napodobenina Waltariho stylu, jen velmi nepovedená. Nedokázala jsem se soustředit na historická fakta jako taková -pokud tam opravdu jsou, v té změti patosu se ztrácejí. Pro mě nuda, ale dávám aspoň jednu hvězdičku, protože kdyby mi bylo šestnáct a rozhodla bych se číst takovouhle bichli, možná by se mi to trochu líbilo.


Gump – pes, který naučil lidi žít
? - březen 2022
Gump – pes, který naučil lidi žít 2019, Filip Rožek


Tramvestie
? - únor 2022
Tramvestie 2016, Pavel Novotný

Zvláštní dílko, rozhodně velmi originální. Ale upřímně - kdybych nikdy nejela tramvají Liberec - Jablonec a zpět, nepochopila bych. A kdybych nežila tolik let v Liberci, myslela bych si po přečtení, že tu bydlí až na pár výjimek samí životní ztroskotanci.


Spasitel
únor 2022 (13.-22.)
Spasitel 2021, Andy Weir

Stejně jako Marťana jsem si i Spasitele poslechla jako audioknihu a moc jsem si to užila. A nejenom díky tomu, že to Lukáš Hlavica tak skvěle načetl. Příběh je chytlavý a napínavý, ta hromada fyziky a chemie mě vůbec nerušila, ačkoli tomu vůbec nerozumím. Naopak, bezvadně dotváří atmosféru vědeckého prostředí. Finále knihy je naprosto nepředvídatelné, takové překvapení nakonec příjemně překvapilo. Jen jsem chvilkami cítila trošku patosu a za to ubírám jednu hvězdičku.


Poplach v Kovářské uličce
21. únor 2022
Poplach v Kovářské uličce 1968, V. Řezáč (pseudonym)


Vůně posečené trávy
18. únor 2022
Vůně posečené trávy 2005, Ivanka Devátá


Příběh služebnice
únor 2022 (13.-17.)
Příběh služebnice 2008, Margaret Atwood

Téměř do konce knihy, vlastně až do konce samotného příběhu služebnice, jsem chtěla hodnotit čtyřmi hvězdičkami, ale posledních pár stránek tzv. Historických poznámek mě přesvědčil o naprosto výjimečném díle, které si zaslouží nejvyšší ocenění. Ta knížka je totiž úplně jiná než všechny ostatní. Při čtení často přemýšlíte, k čemu je to neustálé přeskakování v myšlenkách a v čase...a na několika stránkách na konci knihy vám to všechno zapadne dohromady a spadne vám brada nad originálním pojetím konceptu knihy. Musím si co nejdřív přečíst pokračování, vážně jsem zvědavá, jak si s tím spisovatelka poradila.


O sobě
únor 2022 (11.-13.)
O sobě 2001, Jaroslav Anděl

Při čtení předmluvy jsem si říkala, že jsem asi šlápla vedle, že to nebude knížka pro mě. Ale samotný rozhovor mě strašně bavil. Nejen proto, že jsem se něco dozvěděla o člověku, o kterém jsem ani nevěděla, že existoval. Nejen proto, že jsem si uvědomila, že fotografování v jeho začátcích byla těžká dřina a hlavně alchymie a díky tomu se na staré fotky budu už vždycky dívat jinýma očima. Ale také mě čtení donutilo častokrát hledat na internetu další a další informace o věcech a hlavně lidech, kteří jsou v knize zmíněni a tím jsem se obohatila o spoustu poznatků z oblasti fotografie, malířství a umění vůbec. Samotný pan Sudek mě jako člověk okouzlil. Na první pohled člověk úplně obyčejný, nezajímavý, jadrně se vyjadřující...ale z jeho vyprávění je cítit, jak inteligentní a citlivý byl, pracovitý, velice pokorný a skromný, s ohromnou láskou k umění. Díky čtenářské výzvě, že jsem ho mohla aspoň trošku poznat.


Deník Kačenky Strnadové, služebné v Praze
11. únor 2022
Deník Kačenky Strnadové, služebné v Praze 1934, Josef Skružný

Rozhodně ne román, spíš vtipná povídka. Přečtete to za večer, pousmějete se nad vykutáleností Kačenky a naivností tohoto dílka a pak už si na knížku nikdy nevzpomenete. Ale teď mě napadlo, že třeba na delší cestu vlakem nebo k příjemně strávenému odpoledni v létě na koupališti bych tohle čtení určitě mohla doporučit.


Šikmý kostel 2
únor 2022 (06.-10.)
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Jak skvělý byl první díl, tak skvělý byl i ten druhý. Smekám před autorkou, že dokázala psát v nastavené kvalitě až do konce, což se u druhých a dalších dílů knih málokdy stává. Také děkuji za obrazovou přílohu, která přispěla k autentičnosti příběhu a donutila mě ještě hlouběji se zamyslet nad nesmyslností a tragikou všech válek a národnostních rozporů.


Šikmý kostel
únor 2022 (01.-06.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Konečně kniha od soudobé spisovatelky, která se ve všech ohledech povedla. Čtivá od první stránky až do poslední, bez slabších míst. Spoustu se toho dozvíte, často vás čtení donutí nad věcmi přemýšlet. V postavách ani v dějové lince se neztrácíte, navíc charaktery všech postav jsou skvěle vykreslené. Čtení jsem si moc užila.


Český ráj
leden - únor 2022
Český ráj 2018, Jaroslav Rudiš

Skvělé čtení pro ty, co už mají něco odžito a dokážou číst mezi řádky. Pro ty, kteří se neberou moc vážně a nemyslí si, že se v běžném životě všichni chovají a vyjadřují jako hrdinové Červené knihovny. Takoví lidé pochopí, že tato originálně napsaná kniha není jen plná humoru, ale také zprostředkovaných životních zkušeností a často vás nutí k zamyšlení. Audioknihu osobitým stylem načetl Petr Čtvrtníček a nutno říci, že jí tím vytáhl ještě o level výš. Více takových knih!


Král šedých medvědů
leden - únor 2022
Král šedých medvědů 1983, James Oliver Curwood

Díky čtenářské výzvě jsem si zavzpomínala na krásné chvíle v dětství strávené nad Kazanem, Barím a Kočovníky severu. Jakto, že jsem tenkrát neobjevila také tuhle nádhernou knížku? Kraťoučký příběh, kterému ale nechybí nic z Curwoodových delších děl. Divoká příroda, napětí, dojetí, poučení, perfektní zpracování charakterů jak lidí, tak zvířat. Doporučuji všem.


Iluze
leden 2022 (29.-31.)
Iluze 2010, Jeffery Deaver


Cizinka
? - leden 2022
Cizinka 2010, Diana Gabaldon

Klasické holčičí čtení, u kterého netřeba přemýšlet, ale taky se nic nového nedozvíte. Jednoduchý příběh si tak pozvolna plyne, je tam láska, někdy je to i trošku napínavé... a kdyby si autorka odpustila naprosto zbytečné, do detailu popsané erotické scény, měla by kniha o sto stránek míň a ode mě hvězdičku navíc.


Norské dřevo
leden 2022 (18.-19.)
Norské dřevo 2005, Haruki Murakami


Duna
leden 2022 (10.-19.)
Duna 1988, Frank Herbert

Kdybych knihu četla, odložila bych ji po několika málo stránkách. Protože jsem ji poslouchala, vydržela jsem o něco déle. Ale v tom zmatku postav a jejich hodností a zařazení ve společnosti (a v které vlastně společnosti) jsem se tak ztrácela, že mě to přestalo bavit. Asi nejsem ta správná cílová skupina.


Mám tě ráda, nemám tě ráda
leden 2022 (15.-16.)
Mám tě ráda, nemám tě ráda 2020, Jo Watson


Kámen a bolest
leden 2022 (10.-14.)
Kámen a bolest 1983, Karel Schulz


Myšlenky za volantem
listopad 2021 - leden 2022
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben


Deník Michelangela blázna
? - leden 2022
Deník Michelangela blázna 1981, Rolando Cristofanelli


Chlapec Raffael
prosinec 2021 (14.-22.)
Chlapec Raffael 1976, Rolando Cristofanelli

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na děj psaný v první osobě, nicméně pak už jsem si čtení jen užívala. Mám ráda, když děj a postavy z románu můžu konfrontovat s fotografiemi na Wikipedii a jinde na internetu. O to déle knihu čtu, ale o to více se dozvím. O Raffaelovi jsem nevěděla nic a teď ho obdivuji pro jeho nadání, píli a houževnatost. Už se těším na Cristofanelliho knihu o Michelangelovi.


Královský vozataj
listopad - prosinec 2021
Královský vozataj 1990, Vladimír Neff


Veselá vdova
listopad 2021 (16.-30.)
Veselá vdova 2010, Vladimír Neff


1984
listopad 2021 (15.-20.)
1984 2009, G. Orwell (pseudonym)

Ponuré, deprimující dílo, které se navíc hodně špatně čte. Téměř bez děje, žádné napínavé zvraty, snadno předvídatelný závěr. Styl psaní je zvláštní, dokumentární, jako bych četla příručku o tom, jak se chovat v jejich světě. Určitě to už nikdy nechci číst znovu.


Zlá krev
duben - listopad 2021
Zlá krev 1973, Vladimír Neff


Marťan
listopad 2021 (11.-13.)
Marťan 2015, Andy Weir


Barabáš
listopad 2021 (11.-12.)
Barabáš 1970, Pär Lagerkvist


Amok
? - listopad 2021
Amok 1979, Stefan Zweig


Aréna smrti
srpen - září 2021
Aréna smrti 2010, Suzanne Collins


Heřmánkové údolí
červenec 2021 (05.-19.)
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)


Ruský týden
? - červen 2021
Ruský týden 1990, František Ringo Čech


4 igelitky
květen 2021 (05.-26.)
4 igelitky 2015, Pavel Göbl

Strašně zvláštní... stránku za stránkou se brodíte v příbězích a přemýšlíte, co je vlastně pravda...událo se to nebo neudálo? Přitom vás příběhy chytí a už nepustí a vy prostě čtěte a čtěte a leccos se vám fakt nechce věřit... a když na konci přijde rozuzlení, je vám to líto a asi byste chtěli dát postavám ještě šanci na pokračování. Přitom se to hlavní vlastně už událo a nebylo by proč pokračovat... Líbilo se mi to .


1 ...