Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal

kniha od:

Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471422/bmid_novinarem-v-cine-yQK-471422.jpg 4.6 496

Novinářem v Číně série

1. díl >

Tváří v tvář současné Číně. Vzpomínky, dojmy a osobní prožitky zkušeného novináře. Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. V následujících letech zde však připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů. Jak v nejlidnatější zemi světa žijí běžní lidé? Čemu v totalitní Číně čelí novináři, kteří zpracovávají události, jež se komunistická vláda snaží skrýt? Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů.... celý text

Komentáře (130)

Komentáře 130 Recenze 5

flare
flare
30.11.2023 5 z 5

Neskutečné nasazení, hraničící se sebevraždou :-). Klobouk dolů, pane Etzlere, skvělá práce. Každý, kdo alespon trochu pochybuje co je Čína zač, tak by se měl začíst.

Terošu
Terošu
16.11.2023 5 z 5

Ohromná práce! Klobouk dolů před člověkem s takovou houževnatostí, pracovitostí, nasazením a morální integritou. Nikdy jsem se o Čínu nezajímala, asi z pohodlnosti jsem nechtěla radši ani vědět, co vše se skrývá pod nedodržováním lidských práv. Je to šílený a slova o nevyzrálosti to asi vystihují přesně. Dobře se to čte, i když se mi dost často svíral žaludek, v jaké bezmoci a strachu tam žijí. V dnešním světě totálních desinformací jsou takové osobní výpovědi a svědectví zvlášť cenné.


MKrat
MKrat
08.11.2023 5 z 5

Kdo četl Divoké labutě, KNIHA HO NEUDIVÍ ....napsaná dynamicky, nikterak pžehnané, skvělý novinář,,,,,

Metuje
Metuje
01.11.2023

Dal jsem tomu asi 130 stran a dva pokusy, ale je to zkrátka opakování dokolečka toho samého, Čína je špatná, komunisti na každým rohu, jasně, to asi všichni tak nějak tušíme. Do toho autor popisuje svoji práci reportéra, která by se klidně vešla stručně na jednu stránku. Kniha by mohla mít rozsah delšího článku, je zbytečně roztahaná. Přeskočil jsem na konec knihy, abych se podíval, jestli se styl psaní změnil, ale nikoliv. Možná je tak nejzajímavější střed knihy, ale to už nezjistím.

Mindy
Mindy
15.10.2023 5 z 5

Děkuji panu Etzlerovi za to, že mi přiblížil práci zahraničního novináře.
Kniha se těžko hodnotí. Je mi těch lidí (v Číně) neskutečně líto. Ať se jedná o holčičky v gymnastické škole, sezónní dělníky, kteří se domů dostanou jednou za rok, nebo unesené děti, které jsou nuceny k otrocké práci v továrnách, a další a další a další... Rozhodně si pořídím druhý díl.

nemesis10
nemesis10
18.09.2023 4 z 5

Přesto, že tento žánr moc nevyhledávám, tahle knížka se mi líbila. Je to velice zajímavé čtení, i když poněkud depresivní až děsivé, když člověku dojde, že tohle je skutečnost ve 21. století. Sice se říká "Každý svého štěstí strůjcem", ale stačí se narodit ve špatné zemi a tohle neplatí...
Jen velká škoda, že se opět šetřilo na korektuře, to množství hrubek dojem z knihy dost kazí, tím spíš, že zrovna od novináře by člověk čekal dobrou znalost pravopisu.
(elektronická verze)

zweedy
zweedy
14.09.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala, protože jsem nenašla sílu zkouknout dokument nebe. A po epizodě v letadle jsem si řekla, že bude velmi otevřená. Země, kde skoro nevidíte slunce, marná snaha o záchranu životního prostředí i když peníze vydané byly, přesto doslova nedotečou do řek kam mají. Práce v uhelných dolech s jedním WC pro 900 lidí, boj s rakovinou a peníze na léčbu v nedohlednu. Unášení dětí na praci v cihelnách, zmrzlá úroda pro 100 tisíce lidí, zemětřesení. A když si myslíte, že už se nic horšího nestane ve dvou řádcích zjistíte, že vláda schválila použití krevní plazmi se žloutenkou a virem HIV. A to jste teprve v polovině knihy. O kontrolách odpadků, pokoje a neustálého dohledu ani nemluvě. Díky za skutečný náhled do této země.

Kasty
Kasty
19.08.2023 5 z 5

Tuhle knížku by si měl přečíst každý, kdo si stěžuje jak se tu máme špatně. Vyprávění bez příkras a občas hodně drsné. Situace, které běžný turista jen tak nezažije. Nečekala jsem, že to bude takhle skvělý.

maja2712
maja2712
07.08.2023 5 z 5

Při čtení prvních odstavců knihy jsem si říkala, jo jo, to budou asi nějaké výlevy, jak jsem udělal v životě něco špatně. O pár odstavců dál jsem si přála, aby stránky přibývaly a kniha neskončila. Co mě na panu Etzlerovi baví, je jeho zapálení pro novinařinu a emoce, které do svého povolání vkládá. Nejednou jsem si vybavila několik let starou reportáž z Číny, kdy proskakoval z televizní obrazovky k nám do obýváku, aby co nejvěrněji zprostředkoval trýznivou situaci tamních obyvatel nebo proud nepříznivých zpráv z Číny vyvážil nějakou zajímavostí. Kniha je nepřebernou směsicí rozmanité novinářské práce v této nesvobodné a komplikované zemi. Během čtení a po dočtení knihy přišlo i na mé oblíbené googlování ve starých archivech ČT, shlédla jsem snad všechny dostupné přednášky a poslechla rozhovory s panem Etzlerem. Velké díky! Těším se na další a další pokračování.

Miliarda
Miliarda
31.07.2023 5 z 5

Excelentní náhled do čínské mentality a čínských reálií. Tomáš Etzler podává úchvatný, byť značně znepokojivý popis toho, co Čínu nejvíce formuje. Ať už je to takřka nulová snaha o zlepšení životního prostředí, korupce, až znepokojivá moc komunistické strany či potlačování lidských práv. Na druhou stranu dokáže poukázat i na pozitiva, kdy jedním z hlavních je především laskavost lidí na čínském venkově, která celou knihou prostupuje. Vedle toho čtenář nahlédne i do autorových myšlenkových pochodů a osobního života, což v knize zaměřené především na popis jeho novinářské práce v Číně, nepůsobí překvapivě nikterak rušivě.

Kniha mě opravdu nadchla a mohu doporučit všemi deseti.

ondro20
ondro20
18.07.2023 5 z 5

Kniha mě neuvěřitelně bavila od začátku až do konce a nemám ji co vytknout.

gab72
gab72
07.07.2023 5 z 5

Výborně napsaná kniha, jednoduše ve faktech. Skvěle se čte. Žhavý tip na povinnou četbu. V předešlých komentářích je napsáno snad vše .....tak jen....komunistický režim a život dělnické třídy....stále se mi vracely myšlenky George Orwella z jeho knihy "Farma". Co bylo dřív vejce nebo slepice?
Pan Etzler zmiňuje Jarmilu Ptáčkovou, Tibet, tibetskou kulturu a jiná menší etnika. Další zajímavé, bohužel smutné téma. Ale i nasměrování k naší osvětě, pomoci?
Opravdu kniha plná informací, otázek, zamyšlení....Děkujeme pane Tomáši Etzlere

GingerXX
GingerXX
05.07.2023

Když se úspěšný a talentovaný novinář Etzler z lásky k ženě ocitne v Číně a ještě o tom napíše knihu, už to samo o sobě je známkou toho, že to není jen tak! A taky nebylo. Čína je pro mě země vzdálená asi jako Měsíc, vím, že je, ale vůbec mě to tam neláká. Z pohodlí České republiky si jen těžko dokážeme představit, co to znamená, když jako jedinec vůbec nikoho nezajímáte. Někdy ani vlastní rodinu. Přesto žijete dál. Jste zvyklí trpět. Někdy ale odmítnete mlčet. Knihu Tomáše Etzlera jsem si koupila jako jednu z "někdy si ji přečtu". Po dvou letech jsem se k ní konečně dostala a lituju, že jsem po ní nesáhla dřív. Hluboce se klaním před panem Etzlerem a před každým jednotlivým Číňanem, který je obětí nelidského systému, a přesto si zachoval to, co nám v naší kotlině často chybí: Optimismus a víru.

muf-rodrigo
muf-rodrigo
29.06.2023 5 z 5

Naposloucháno v audioverzi namluvené samotným autorem. Hned po pár odstavcích je jasné, že Tomáš Etzler je odvážný a grobiánský samorost a vůbec, ale vůbec s ním nemůže být jednoduché žít či pracovat, na druhou stranu svojí urputností, drzostí, až riskováním došel tam, kam nikdo jiný. A taky dělá chyby a nebojí se to říct. Příběhy vyprávěné v knize asi dobře reflektují čínskou realitu a vývoj čínské společnosti za zhruba 10 let. Taky se čtenář seznámí se zákulisím novinářské práce. Obojí je velmi zajímavé a vzhledem k neustálým konfliktům s čínským "gestapem", jak nazývá všudypřítomné policajty a tajné, se opravdu ani chvíli nenudíte. Co je ale skutečnou přidanou hodnotou, je popis prostředí a života lidí mimo velká města. Ta neutěšenost, děsná chudoba a přitom neuvěřitelná laskavost až naivita běžných lidí, totální zkorumpovanost systému, kdy místní papaláši jsou vlastně místními mafiány přicuclími na cecíku státních financí... Opravdu výborná kniha, další must have v knihovně i v papíru, protože tohle je dobré znát a šířit, hlavně až zaslechneme, že se tu máme špatně. Ne, fakt nemáme. Stěžujeme si, že nemůžeme jet na dovolenou, tam jsou lidi, kteří umírají a nemají na léčbu. Co se týče audioverze, pan Etzler neumí moc mluvit, natož pak namluvit audioknihu, zpočátku jsem opravdu trpěl, jak těžkopádně (ne)intonoval, ale pak mi ten jeho neotesaný neumělý styl projevu přestal vadit a k celému šílenému příběhu jeho života se vlastně i hodil. Zachytil jsem tam takový náznak možného pokračování, tak doufám, že autor ještě má nějaké karty v rukávu ...

maryska09
maryska09
31.05.2023 5 z 5

Výborně napsaná kniha, psaná člověkem, který má vypsanou ruku a vlastní čtivý styl. Nejde o žádná suchopárná data, ale o zajímový, barvitý průřez čínskou kulturou a náturou. Doporučuju všem, kteří obdivují čínskou výkonost a pokrok a neuvědomují si, co se prezentuje světu a co je skryté. Díky pane Etzlere.

Toledo
Toledo
31.05.2023 5 z 5

Tohle byla jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. Informativní, zajímavá, skvěle napsaná a čtivá. P.Etzler dokáže popsat situace tak, že vás do nich vtáhne, přidá detaily, které rozhodně nejsou nudné a zprostředkuje vám tak svoji práci a atmosféru Číny na jedničku.
Také mi přijde, že je to člověk, který se s ničím moc neser... (omlouvám se za jazyk, ale tady to podle mě nejde jinak napsat), má své hodnoty přesně dané a podle nich jede stůj co stůj.
Parádní čtení, doporučuji všema deseti !

sinfulka
sinfulka
05.05.2023 5 z 5

Brilantní kniha, přečetla jsem jedním dechem.

Marcela52
Marcela52
25.04.2023 5 z 5

Zkušený novinář, který pracoval pro CNN a dostal se často do velmi nebezpečných situací nejen na Haiti, v Iráku a Afghánistánu, píše o tom, jak ho současná Čína překvapila. Velmi sugestivně ve svých vzpomínkách líčí, s čím se v totalitním režimu potýkají běžní lidé a co hrozí novinářům, kteří se snaží zveřejnit události, které se komunistická vláda snaží před světem skrýt. Fascinující a poučné čtení, které je díky řadě osobních zážitků velmi emotivní a napínavé. Moc doporučuji všem, kterým není osud naší planety lhostejný. Až knihu dočtete, pochopíte, proč je nebezpečné totalitní režimy nejen tolerovat, ale hlavně podporovat...

sporran
sporran
23.04.2023 4 z 5

Čtivé, zajímavé i děsivé, protože je to realita. O Číně mnohé tušíme, ale tohle?

gladya
gladya
17.04.2023 5 z 5

Pokud se nepletu, je to třetí kniha napsaná zahraničím zpravodajem ČT, kterou jsem četla. V porovnání s tím, co napsal Szántó nebo Řezníček, na mě Etzlerova kniha zapůsobila nejvíce. Není asi lepší, ale je víc osobní či jak to nazvat. A o Číně se čtenář dost dozví. To je dáno i tím, že se T. Etzlerovi podařilo dostat tam, kam se jiným cizincům dostat nepovedlo.

Lenka.P7
Lenka.P7
08.04.2023 5 z 5

Výborná kniha, i když samozřejmě zaměřená spíš na negativní aspekty života v komunistické Číně. Z podobných knih o pro nás exotických zemích (např. Szántó) jednoznačně nejlepší. Podrobnější vysvětlení by si zasloužil fakt, že z Číny se stává ekonomická velmoc. Je to jen v otrocké práci jejích obyvatel a jejich mentalitě? Po celou dobu komunismu u nás panovalo přesvědčení, že totalitní stát nemůže z principu věci v konkurenci s demokratickými státy obstát. Zářný případ je Rusko - ale u Číny to neplatí.

bralenka
bralenka
20.03.2023 5 z 5

Vynikající. Jsem nadšená a zároveň obohacená o spoustu nových informací o komunistické Číně, hrůza....Autor to sepsal velmi čtivou formou, klobouk dolů.

marca_m
marca_m
09.03.2023 5 z 5

Další vynikající počin z řady knih špičkových českých novinářů, kde popisují svoje zkušenosti a osobní prožitky z mnohaletých zahraničních misí. Autor dává autentický vhled na společnost a způsob fungování státní moci v Číně a přináší řadu nesmírně zajímavých lidských příběhů. Zejména kapitoly o sezónních pracovnících či Tibetu se mě skutečně dotkly a daly pocítit, co je režim v Číně zač. Jediná škoda je, že kniha postihuje asi první dva, tři roky Etzlerova života v Číně, věřím, že i další roky by přinesly spoustu zajímavých příběhů či postihly další vývoj Číny. Nezbývá než doufat v pokračování.

puczmeloun
puczmeloun
04.03.2023 4 z 5

Pokud jste už někdy narazili na rozhovory, reportáže nebo texty od Tomáše Etzlera, výsledek vás nemůže překvapit. Je drsně upřímný, a to k sobě samému, i tématům, na které se zaměřuje. Je stoprocentně oddaný své práci a výsledky tomu odpovídají. A komunismus (i s ním spojené režimy) nesnáší tak moc, že na něj nadává, kde chodí. Tato knížka rozhodně není výjimkou.

Je rozhodně zajímavé dozvídat se podrobnosti o zákulisí novinářské práce přímo v Pekingu, na všech možných výjezdech do různých koutů Číny i okolních zemí. Je o to zajímavější, pokud kniha zabrouzdává do témat ne tolik medializovaných a propíraných. Na venkov mezi chudinu, mezi černé (doslova) uhelné doly, do nedokončených vesnic sestěhovávaných nomádů. Podrobné a zasvěcené pohledy do Číny, která je nám v mnoha tématech kulturně vzdálená, jsou vždy vítané.

Jen mi přijde, že knize chybí nějaké silnější zarámování. Jde primárně o deník novináře? Nebo snahu poodkrýt závoj práce v Číně? Sepsat ta nejzajímavější témata, na která autor během své práce narazil? Začátek je velmi osobní a upřímný. Většina knihy je ale spíše profesní a vyloženě jde po tehdy zpracovávaných tématech. Sem tam se ale objevují různá zamyšlení, rozhovory, doplnění... Nic není špatné, to rozhodně ne. Bez jasného směřování to ale geniality např. knihy Donbas: svadobný apartmán v hoteli Vojna nedosahuje. Čemuž nepomáhá ani to, že kniha končí bez nějakého uzavření. Jde tušit, že bude navazovat druhý díl, ale v úvodu ani závěru to není zmíněné. Najednou prostě po plnohodnotné kapitole přijde "intermezzo" a drobná návnada na to, že bude ještě hůř. Přijdu si však trochu oklamán, čekal jsem to vše v jednom balení.

Knihu jsem sice poslouchal v audioverzi, tu tištěnou jsem si ale kdysi pořídil jako podporu autorovi (pěkně první vydání i s podpisem). Když jsem proto ze zájmu souběžně s poslechem i listoval, překvapila mě absence doplňujících fotografií (s výjimkou graficky upravených úvodů kapitol). Což je v případě textu zaměřeného hlavně na práci pro televizi, tedy činnosti s výstupy skoro výsostně vizuálními, jako by mu něco chybělo.

KudrnatáHolka
KudrnatáHolka
11.02.2023 4 z 5

Kniha je napsána hodně živým stylem a je nabitá dějem. Vnímám ji jako jedinečnou příležitost dostat se do míst, kam se nikdy v životě nepodívám. Velmi otevřeně v ní pan Etzler líčí reálné prostředí čínských měst, venkova, pracovních podmínek a chudoby. Příběhy obyčejných lidí i boháčů. Úžasná pro mě byla kapitolka z Tibetské náhorní plošiny. Snad si ani nedokážu předtavit, jak nádherná příroda tam musí být.
Celé mi to přišlo jako jeden obrovský kolotoč, ve kterém bylo pár chvilek odpočinku, většinou u piva a jídla. Obdivuji energii pana Etzlera, s níž natáčel reportáže za šílených podmínek, ať už politických nebo přírodních. Takovou práci fakt musí dělat člověk proto, že ho baví, jinak by mu z toho hráblo.

Blahorodi
Blahorodi
06.02.2023 5 z 5

Dechberoucí čtení od začátku do konce. A velmi smutné, místy kruté. Na „pochopení“ toho, jak to v Číně funguje, nedostižné. Ale jak je začátek hodně osobní, mrzí mě, že tahle linka vlastně není nijak ukončena, dovyprávěna. Jen zmínkou v závěru. Také mě zpočátku mátla česká jména spolupracovníků, domyslel jsem si sice, co bylo nakonec i v poznámce vysvětleno, ale mohlo se to myslím učinit dříve. Místy velká nakupení chyb a překlepů, to až bilo do očí. A možná bych přivítal více fotek.

Akťavs
Akťavs
31.01.2023 5 z 5

Často jsem si říkala, to přece není možné! Že ti lidé dobrovolně tak trpí! Jenže oni nemají moc možností něco změnit. jsou vydáni napospas zkorumpované vládě. A nejhorší je , že kniha byla napsána před 7 lety a za tu dobu se mnohé ještě více zhoršilo. Kniha je dost depresivní, obyčejných lidí v Číně je mi velmi líto,ale nedá se skoro nic dělat. Mnoho nařízení je pro lidi devastujících. Pozitivních věcí bylo v knize poskrovnu, byly nadějné, ale celkový dojem je depresívní. Hodnocení píši po delší době, ale pořád cítím tu beznaděj, kterou jsem měla po přečtení. Malé úspěchy, např. zdrav. pojištění , se už objevily, ale problémů je stále hodně. Pro Evropany těžko uvěřitelné. Obdivuji novinářskou práci T. Etzlera a jeho vytrvalost.

R47
R47
16.01.2023 3 z 5

Dobrá žánrovka. Do knihy se pustíte s tím, že chcete slyšet jak hrozné a absurdní to v Číně je a toho se vám dostane plnou měrou. Ale vlastně netuším, čím se to liší od jiných podobných svědectví.

Magrata15
Magrata15
14.01.2023 5 z 5

Je možné, že takhle opravdu prostí lidé v Číně žijí? (spíš přežívají) Při čtení jsem byla hodně překvapená, dá se říct že i v šoku. I na slzy došlo.
Hodně zajímavý pohled na jinou zemi a její kulturu.

VendulaB
VendulaB
13.01.2023 5 z 5

Absolutně skvělá kniha, velmi čtivá a živě psaná. Naprosto strhující je pak její samotný obsah popisující realitu života v Číně - mělo by se jednat o povinnou literaturu.

Štítky knihy

eseje Čína paměti, memoáry novináři diktatura zážitky vládní sledování občanů (surveillance)

Autorovy další knížky

Tomáš Etzler
česká, 1963
2021  92%Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal
2019  92%Kdo ví, kde budu zítra
2023  95%Novinářem v Číně 2: Nezešílet!

Kniha Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal je v

Právě čtených45x
Přečtených664x
Čtenářské výzvě200x
Doporučených58x
Knihotéce202x
Chystám se číst289x
Chci si koupit83x
dalších seznamech5x