p.stranska

Chlapec RaffaelChlapec RaffaelRolando Cristofanelli

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na děj psaný v první osobě, nicméně pak už jsem si čtení jen užívala. Mám ráda, když děj a postavy z románu můžu konfrontovat s fotografiemi na Wikipedii a jinde na internetu. O to déle knihu čtu, ale o to více se dozvím. O Raffaelovi jsem nevěděla nic a teď ho obdivuji pro jeho nadání, píli a houževnatost. Už se těším na Cristofanelliho knihu o Michelangelovi.

22.12.2021

19841984G. Orwell (pseudonym)

Ponuré, deprimující dílo, které se navíc hodně špatně čte. Téměř bez děje, žádné napínavé zvraty, snadno předvídatelný závěr. Styl psaní je zvláštní, dokumentární, jako bych četla příručku o tom, jak se chovat v jejich světě. Určitě to už nikdy nechci číst znovu.

20.11.2021

4 igelitky4 igelitkyPavel Göbl

Strašně zvláštní... stránku za stránkou se brodíte v příbězích a přemýšlíte, co je vlastně pravda...událo se to nebo neudálo? Přitom vás příběhy chytí a už nepustí a vy prostě čtěte a čtěte a leccos se vám fakt nechce věřit... a když na konci přijde rozuzlení, je vám to líto a asi byste chtěli dát postavám ještě šanci na pokračování. Přitom se to hlavní vlastně už událo a nebylo by proč pokračovat... Líbilo se mi to .

26.05.2021

Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíPatrik Hartl

Nemusíme číst pořád jen veledíla veleautorů. Nesrovnávejme tohoto autora s velikány Zweigem či Steinbeckem. Čtěme tuto a jí podobné knihy jen tak lehce, jako když nám sousedka vypráví, co jí život připravil za překvápka. Za mě pět hvězdiček.

03.06.2018

Rok vdovouRok vdovouJohn Irving

Tak jak skvělá je první část, tak zbytečný je celý zbytek knihy. Prvních 200 stran mě pohltilo, úžasný příběh, doslova srdcervoucí. Vidíte křivdy a neumíte nikoho odsoudit. Uchovávám v paměti na hodně dlouho. Zbytek knihy je pro mě naprosto zbytečný, jaksi uspěchaný, odfláknutý..témata na několik knih a o každém jen pár stránek. Necelých 400 stran o čtyřiceti letech života mnoha lidí...První část pět hvězd, druhá část kazí průměr, škoda.

03.12.2017

Kniha o bičiKniha o bičiVladimír Páral

Dvě hvězdičky jenom z úcty k panu Páralovi. Škoda, tolik jsem se těšila...

03.06.2017

Vražedná léčbaVražedná léčbaJames Dashner

Tošku jsem se bála, že nám autor ve třetím díle už nic nového nenabídne...hluboce jsem se mýlila! Do poslední kapitoly nepředvídatelné, do poslední stránky napínavé, žádná tzv. hluchá místa. Čte se to lehce, přitom vás to udržuje ve stálém napětí a v očekávání věcí příštích. Na to, že trilogie je určena mládeži ( i v knihovně je zařazena v dětském oddělení 12 - 14 let), jsem si čtení vážně užila.

21.02.2017

PovětroňPovětroňKarel Čapek

Snažila jsem se, ale nešlo mi položit se do děje...nedočetla jsem. Nechám to vyšumět a za pár let ji třeba přečtu do konce.

27.09.2016

Život Henry BrulardaŽivot Henry Brularda. Stendhal (pseudonym)

Snažila jsem se, hodně jsem se snažila, přesto jsem nedočetla. Tak možná někdy příště...

27.09.2016

Bílá ženaBílá ženaBarbara Wood

První kniha od této autorky a určitě ne poslední. Příběh, který se lehce čte, nezatíží mozek a přitom je podložený historickými fakty. Líbilo se mi.

23.09.2016

Spáleniště: ZkouškaSpáleniště: ZkouškaJames Dashner

Čtení druhého dílu už nemá ten wow efekt, po Útěku už počítáte s lecčím, ale napětí se nijak nezmírnilo. Těším se na třetí díl a doufám, že bude poslední a že se konečně dozvím, kde je jádro pudla ;-)

28.04.2016

Labyrint: ÚtěkLabyrint: ÚtěkJames Dashner

Jsem nadšená. Strhující příběh, neotřelé téma, nepředvídatelný konec. Skvěle napsané, napínavé od první strany až do konce. Perfektně vystavěné charaktery postav. Rozdělené do krátkých kapitol, takže se to dobře čte. Na konci knihy fakt nechápete....a těšíte se na další díl. Doporučuji.

28.04.2016

Dýka s hademDýka s hademVlastimil Vondruška

Má první kniha od pana Vondrušky a veliké zklamání. Neslaná, nemastná detektivka, žádné napětí, sloh jednoduchý, postavy naprosto průměrné, psychologie v knize nezabírá, nuda. Protože si ale autora vážím jako člověka, ještě si od něj někdy něco přečtu, abych nesoudila nespravedlivě po přečtení jediného jeho díla.

15.02.2016

Attila – Bič BožíAttila – Bič BožíJózsef Lengyel

Útlá knížka, kterou jsem měla desetkrát chuť nedočíst. Nakonec jsem se pronudila až do konce. Pro mě strohé, nezajímavé, strašný styl psaní. Knihu daruji komukoli, kdo se chce taky napálit a nic se nedozvědět.

15.02.2016

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Konečně zase jednou knížka, která mě pohltila a o níž mohu říci, že je nádherná. Má vše, co k dobré knize patří. Nápad, neotřelý styl, fakta, napětí, neočekávaný konec. Takový milý, přitom drastický příběh. Uvěřitelný. Čtěte a modlíte se, ať už ta válka proboha zkončí. První kniha o 2.světové válce, kde jsou Němci taky jenom lidi, kterým držíte pěsti. První kniha, kde je vám sympatická Smrt, dokonce ji máte rádi. Více takových knih!!!

10.01.2016

Povídky z minulé PrahyPovídky z minulé PrahyK. Světlá (pseudonym)

Krásná pohodovka...stará Praha, dnes už těžko uvěřitelné příběhy, nádherná čeština.

25.12.2015

Holubice a jestřábiHolubice a jestřábiGrazia Deledda

Knížka je moc hezká, taková...jiná. Perfektně vypracované charaktery, emoce, pohnutí, morálka, kultura, víra, Sardinie....tohle všechno zabalené do zajímavého, možná trošku napínavého příběhu. Určitě si ještě nějakou knihu od této nositelky Nobelovy ceny přečtu.

12.07.2015

Válka světůVálka světůHerbert George Wells

Není to okoukané, není to přetechnizované, je to napínavé a hlavně to má nepředvídatelný konec. Jak bych to nejlíp řekla...i nemilovníkům scifi jednou za čas dobré scifi neuškodí :-).

09.07.2015

Život s krajtouŽivot s krajtouÉ. Ajar (pseudonym)

Kniha má dva rozměry. Krom toho humoristického, který vás několikrát donutí k výbuchu smíchu, má ještě druhý rozměr, podpovrchový. Ta osamocenost hlavního hrdiny na vás tryská ze stránek tak, že máte pocit, že se takový život snad ani nedá vydržet. Litujete ho a uvědomujete si o to silněji, jaké štěstí máte, když nejste sami, když máte aspoň někoho. Velmi pěkná knížka, těžká, ale pěkná.

14.05.2015

Se mnou se to má jako s Alanem, cituji:,,....když se lidi baví o politice, přestávám poslouchat, jaksi automaticky...''. Globálněpolitické aspekty této knihy mi unikají, proto jsem se ne a nemohla začíst do příběhu Alanova života. Prokousala jsem se, ale stálo mě to hodně úsilí.

07.05.2015

Mikuláš - felčar z BěléMikuláš - felčar z BěléKarel Neuman

Jednoduchý příběh, spíš pro začínající čtenáře... vše pozitivní, všichni hodní a pracovití, všichni se mají rádi a pomáhají si...Doporučila bych pro děti cca od 6.třídy, tomu odpovídá styl psaní i množství vysvětlivek k textu (i když např. výrazy jako ,,bambitka'', ,,čeledín'', ,,hajný", ,,kasa'', ,,truhlář'' a pod. je snad zbytečné vysvětlovat i dětem). Pro sečtělé snad jako oddychovka po nějaké těžké knize.

07.05.2015

Kniha o Jizerských horáchKniha o Jizerských horáchMiloslav Nevrlý

Jednoznačně nejvyšší hodnocení. Každý si v této knize najde aspoň část, která mu sedne. Obdivovatel přírody, milovník starých příběhů nebo ten, co chce prostě jen objevovat ještě nepoznaná místa na výletech do našich krásných Jizerských hor.

05.05.2015

Šťastná hvězdaŠťastná hvězdaMika Waltari

Zdržím se hodnocení stejně jako u Krvavé lázně, abych knize neublížila. S oběma díly románu mám totiž jeden, čistě soukromý problém. Líbí se mi ta osobní dějová linka hlavních postav, ale ta politická a vojenská část mě nudí. Nevyznám se v tom, pletou se mi lidi, při čtení se trápím. Přitom cítím, jak je to dobře napsané. Waltari není jediný, kdo mě takhle mate...stejně na mě působila třeba kniha První muž Říma.

24.03.2015

Jak běžet do kopceJak běžet do kopceJana Paulová

Přesně jak je psáno na přebalu knihy: poctivý pokus o krásnou literaturu. Přeji autorce mnoho zdaru do dalšího psaní.

22.02.2015

Enderova hraEnderova hraOrson Scott Card

Přečetla jsem do strany 50 a dál nemám sílu...jsem matka, proboha, jak můžu uvěřit něčemu tak stupidnímu, že šestileté děti zachraňují svět válkou s mimozemšťany??? Mám pocit, že čtenáři toto kladně hodnotící jsou lidé nedospělí, trávící spoustu času u počítačových stříleček. Nebo snad ještě ti, kterým stačí číst a moc nad tím neuvažovat...omlouvám se, nechtěla jsem nikoho urazit, ale já ráda nad knihou přemýšlím.

09.01.2015odpad!

Ďáblův prstenĎáblův prstenLudvík Souček

Hodně jsem se těšila, hodně jsem se zklamala. Přečetla jsem úvodní novelu a přišlo mi to jako slohová práce...možná zajímavé pro začínající čtenáře...hezky napsané, ale žádná přidaná hodnota. Nebudu to dočítat, pro mě dost nezajímavý autor.

09.01.2015

Pokušení A-ZZPokušení A-ZZVladimír Páral

Při hodnocení jsem trošku váhala...na toto téma už jsem četla silnější příběhy(Pán much), ale Páralův styl mám ráda a krom toho posledních několik stránek příběhu mi šel až mráz po zádech, s jakou bravurou autor trefil podstatu lidské povahy. Dílo si 4 hvězdy určitě zaslouží.

19.12.2014

Senzace pěti století v kramářské písniSenzace pěti století v kramářské písniJosef V. Scheybal

zajímavé čtení. když teď budu smutně koukat do lednice s pocitem,že nemàm nic dobrého ke kafíčku, určitě si vzpomenu na příběh rodičů, kteří z hladu chtěli sníst vlastní dítě..nebo matky, která pekla dětem chleba z rozemletých pilin a podkolního prachu...

01.12.2014

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Dobře se to čte, to je fakt...ale je to takové prvoplánové, jednoduché, mozek necháte v naprostém klidu a jen čtete a čtete...a je konec a už se těšíte na nějakou těžší knihu, nad kterou se můžete zamyslet.

30.11.2014

Tak už jsem tady s tím vápnem, pane WerichuTak už jsem tady s tím vápnem, pane WerichuVladimír Škutina

Moudrost pana Wericha se dá obdivovat pořád a nikdy neomrzí.

30.11.2014