koupit eknihy

Jan Vrba

česká, 1889 - 1961koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Boží mlýnyNejsilnější vášeňZubřany II.BoroviceDražinovská hora

Komentáře (3)

Přidat komentář
gab72
21.04.2017

Dočetla jsem Bílého lesmistra a musím před panem Vrbou smeknout. Co se týče odbornosti, jazyka, lidové moudrosti, nádhera. Je znát, že působení přírody na člověka měl osobně prožité. :)

cervec
25.09.2014

Na autora jsem narazil mimo nadani pres knihu Zapomenute udoli. Odehrava se totiz v udoli, ktere me pritahuje svoji krasou, tajemnou opustenosti i historii. Obecne se tedy, zde, v knize, jedna o pribeh dost ponury a nesympaticky. Nicmene z nej obcas probleskuje silne okouzleni, odusevneni, kvuli kteremu bych se Janu Vrbovi rad dostal "pod kuzi". Nekde, za jeho neuveritelne expresivnim jazykovym vypravenim se totiz ukryva zvlastni pohanska az orientalni filozofie, ktera se mi jevi blizka a jejiz mozaiku bych si rad slozil. Jenom doufam, ze kvuli tomu nebudu muse precist vsech jeho sedmdesat nebo kolik knizek. Ale nikdy nerikej nikdy... Navic, jeden musi cist i autorovy doslovy; autor zde neni vazan dejem a casto se vyjadruje otevreneji a k "veci"... No, zkratim to: objednal jsem si dalsi, "Tajemny svet" :)

Všichni "velmistři" jógy, zenu, spiritizmu a osvícení vůbec jsou krátcí na toto autora, při popisu exotických, mezních stavů duše a vědomí. Stavů, pro které ještě nebyly vytvořeny správné výrazy a nalezeny souvislosti. Stavů, kdy se duše rozpouští v hojivém "majestátu" přírody...

WEIL
01.11.2011

Autor psal dost mravoučné romány a povídky, které vycházeli z jeho pojetí víry, jak často uvádí - opíral se o moudrost pokolení.