lenyleny

Poklady pod sněhemPoklady pod sněhemPatricia St. John

Velice krásný a dojemný příběh. I obyčejný život přináší velké příběhy. I když jsem knihu poprvé četla před mnoha lety, musela jsem si ji přečíst znovu.

Jednooký král Václav I.Jednooký král Václav I.Vlastimil Vondruška

Tak tento díl se mi líbil ještě víc než první.(ale více hvězdiček dát neumím). Po přečtení jsem si uvědomila jak slavné dějiny jsme měli, jak velcí panovníci v Evropě Češi byli, jak velkou autoritu měli. A nemohu říci ,že jsem si zopakovala dějepis, spíše jsem se toho mnoho nového dozvěděla a doufám i naučila. Třetí díl je již na nočním stolku a moc se na něj těším.

Bronzový pokladBronzový pokladEduard Štorch

Skoro všechny Štorchovi knihy jsem jako dítě přečetla a tuto jsem měla nejraději. A musím říci , že se za těch moc moc let nic nezměnilo. Štorchovy knihy prostě mohu číst v jakémkoliv věku a vždy mne budou bavit.

Vezmi mě domůVezmi mě domůJulie Tottman

Paní Tottmannová ví o čem píše. Také již mnoho let si beru pejsky z útulků a nyní mám malou fenku křiženku s jezevčíkem, která si prošla množírnou, útulkem a měla zraněnou nohu s trvalými následky. A musím říci, že je to parťák na jedničku s několika hvězdičkama. Ani jedenkrát se mi nestalo, že by mne pes z útulku zklamal. S některými to bylo z počátku těžší , ale vždy to byli KÁMOŠI jak se patří. A tak je mi tento příběh velice blízký . Zároveň mi byl příjemný i styl psaní. Pohladilo to mou dušičku. Děkuji.

MonologyMonologyMilan Kundera

Musím se přiznat, že jsem nevěděla , že pan Kundera psal básně. A NÁDHERNÉ básně.
Kniha mne okouzlila . Po přečtení jsem se k ní znovu vrátila a přečetla se stejným nadšením. A určitě to nebylo naposled, kdy jsem tuto útlou knížku vzala do ruky a přečetla si ji. Je to opravdové, ze života, opravdu živé.

Babylon 2Babylon 2Margita Figuli

Taktéž druhý díl byl skvělý. I když jsou zde někdy velmi podrobné popisy čehokoli, nepůsobí to jako rozvleklé, nudné nebo zavádějící. Pro mne velice mistrně napsané a myslím si , že se ke knize ještě po nějaké době vrátím. Kniha má velmi překvapující závěr. Oba díly doporučuji.

Opeřený hadOpeřený hadEdgar Wallace

Kniha se velmi dobře četla, má spád, nejsou zdlouhavé popisy. U této knihy si přesně uvědomuji, že autor působí i jako novinář - fakta bez zdlouhavých popisů a přitom čtivé a vlastně i podmanivé. Doporučuji.

Velký král Přemysl Otakar I.Velký král Přemysl Otakar I.Vlastimil Vondruška

Po přečtení všech dílů Husitské epopeje jsem si myslela, že nic lepšího od mého oblíbeného spisovatele již číst nelze. A ejhle. První díl Přemyslovské epopeje mne nadchnul ještě víc. Díky panu Vondruškovi a paní L. Vaňkové se začínám velmi dobře orientovat v našich dějinách. Další díly si určitě nenechám ujít.

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Určitě lepší než předchozí díl, ale prvnímu a druhému dílu se to nevyrovná. Je to příjemná oddechovka. A hlavně se velmi dobře čte a člověk se při čtení i zasměje.

Doktor BolítoDoktor BolítoK. I. Čukovskij (pseudonym)

Když jsem si přečetla letošní body čtenářské výzvy, tak jsem uvažovala, kterou knihu k bodu 1 přiřadit. ( Kniha z mého dětství) "To já ti mohu říci hned" řekla mi moje o devět let starší sestra. "Napiš si tam knihu Doktor Bolíto, neboť tu jsem ti musela číst stále dokola, až jsem ji schválně musela zapomenout u babičky, protože po dvacáté jsem ji číst již nechtěla." No a tak jsem si ji tam napsala a abych si ji připomněla tak jsem ji četla vnučce (prozatím jsme ji přečetly dvakrát). Příběh je milý má spád a je dobrodružný a proto se asi tolik dětem líbí.

Babylón 1Babylón 1Margita Figuli

Před mnoha lety jsem vyhrála dvě brožované knihy Babylon I a Babylon II. Autora vlastně autorku jsem neznala a v té době jsem historické romány nečetla. A tak byly knihy zastrčeny do zadní části knihovny. Při přerovnávání knihoven mne nějak upoutaly a tak jsem se do nich pustila. A nelituji, vlastně lituji, že jsem si je nepřečetla dříve. Jsou velice čtivé a z té doby vlastně nic moc neznám, takže mne zaujala i tato část historie. A tak se pustím i do druhého dílu.

Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistouPlzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistouVlastimil Vondruška

Tahle kniha mne tak nenadchla jako ty předchozí, ale čtla se velmi dobře, asi jsem na ni neměla tu pravou náladu. Určitě se k ní zase vrátím. Knihy pana Vondrušky jsou odpočinkové i poučné a to mně vyhovuje.

Apage Satanas!Apage Satanas!Vlastimil Vondruška

Poslouchala jsem jako audioknihu při cestách autem. Nemělo to chybu. Já tyto knihy při cestách mám ráda a mohu je poslouchat opakovaně a vždy se mi líbí. A audio knihy od pana Vondrušky zvláště. Tento příběh mne zaujal i tím, že je z kraje ve kterém jsem roky žila a měla prochozený.

Tichá srdceTichá srdceJosef Kajetán Tyl

Knihu jsem si vybrala jednak do čtenářské výzvy a také proto, že jsme od J.K.Tyla vlastně nic nečetla. Když jsem otevřela knihu , myslela jsem si, že mně bude trochu vadit ta stará čeština. Ale po přečtení asi dvaceti stránek jsem to přestala řešit. Četlo se to pomaleji, ale dobře. Tato povídková kniha je velice příjemné počtení, takové uklidňující nebo spíše vyrovnané, prostě na člověka působí velmi blahodárně, vlastně to má kniha i v názvu, "Tichá nebo Uklidňující" pro mne to tak bylo.

20.12.2021

Jménem králeJménem králeVlastimil Vondruška

Něco je na této knize jinak, než jsem u knih tohoto spisovatele zvyklá. Tak nějak strohé a bez vypravěčského kouzla. Nebo jsem to četla v období, které třeba není ani moje nejlepší. No nevím. Každopádně s chutí do dalšího příběhu.

20.12.2021

Eliška PřemyslovnaEliška PřemyslovnaHana Parkánová-Whitton

Po knížce "Poslední láska císaře Karla" velice příjemná změna . V této knize je více historie, dějinných fakt a nechybí i romantika a děj má spád. Možný je i fakt, že osoba Elišky Přemyslovny mi byla z Přemyslovců vždy nejsympatičtější. A vlastně ze všech panovníků. Musím si opatřit druhý díl této trilogie a doufám, že mne stejně potěší.

15.12.2021

Velký průvodce útulným domovemVelký průvodce útulným domovemNicholas Barnard

Nedá se říci, že bych knihu přečetla celou. Vybírala jsem si jen to co jsem potřebovala a pak i to co mne zajímalo. Něco jsem věděla, něco si připomněla a hlavně se plno věcí naučila. Vlastně jsem potřebovala i trochu inspirace pro zařízení do nového domu a musím říci , že zde jsem ji našla. Knihu jsem vyhrála již před několika, ale jen jsem si ji prohlédla. A teprve nyní se velmi hodila. Kniha je velmi přehledná, popisy jednoduché, ale přesné a vlastně i inspirující.

13.12.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Knihu jsem poprvé četla na střední škole a to je již opravdu, ale opravdu velmi dávno. Tenkrát, i když se mi líbila, ve mně vyvolala pocit spíše beznaděje. A tak jsem byla zvědavá, jak na mne bude působit nyní, kdy má člověk již život skoro za sebou. A musím napsat, že teprve nyní na mne kniha zapůsobila v celé své velikosti. Spisovatel Remarque a jeho knihy můžete číst opakovaně a vždy na vás bude stejná kniha působit trochu jinak a vyvolá ve vás jiné rozpoložení. Ale vždy to bude nepřekonatelný zážitek, tak jako i kniha Na západní frontě klid.

06.12.2021

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaEvžen Boček

Tento díl se mi zas tak moc nelíbil. Jednak to již nebylo tak úplně o hlavních postavách , ale spíše takový přílepek k předešlým dílům. Ale bylo fajn že se zase objevovaly vtipné hlášky , takže se čtenář pobavil a zasmál. A o to vlastně šlo.

05.12.2021

Aristokratka na koniAristokratka na koniEvžen Boček

I tento díl jsem poslouchala jako audioknihu. Je pravdou, že jsem viděla první díl jako film dříve než jsem ho četla a obsazení bylo vynikající . A tyto osoby mne provází i v dalších dílech audio knih. Takže je to pro mne o mnoho víc zábavnější.
Když děj začíná být malinko stereotypní, jak se to tak trochu jevilo u začátku tohoto dílu, přidá se nová osoba a ejhle ono je to zase fajn. Takže i tento díl od druhé poloviny zase na jedničku. Musím sehnat další díly protože začínají dlouhé večery a rychle je tma a tak trochu optimistického rozptýlení je vítáno.

16.11.2021

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

K této knize jsem se vrátila přesně po padesáti letech a to nejen kvůli čtenářské výzvě. Zjistila jsem, že si některé básně nepamatuji a to jsem je uměla skoro všechny. No čas zapracoval a paměť nepracovala. A tak bylo nutné si tuto klasiku připomenout . (ale již se je neučím nazpaměť). A ještě musím napsat, že se mi sbírka líbila o mnoho víc než na střední škole.

31.10.2021

Pražské legendyPražské legendyFrantišek Langer

Knížku jsem dostala někdy dříve k narozeninám. A to hlavně pro ilustrace od Cyrila Boudy. A když jsem přerovnávala knihovnu tak mi nějak padla do ruky a já si ji opět přečetla. A opět musím konstatovat, že je to příjemné čtení pro dospěláky, ale ne pro děti. Já si to užila , ale vnučce se to moc nelíbilo. (Za to ta jedna hvězdička dole)

26.10.2021

Husitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava JagellonskéhoHusitská epopej VII.: 1472–1485. Za časů Vladislava JagellonskéhoVlastimil Vondruška

Ani poslední díl nezklamal. Celá série byla neuvěřitelně čtivá . Spousta událostí z naší historie se mi ukázala trochu jinak než jsme se učili ve škole, některé souvislosti jsem teprve zde pochopila a musím přiznat že dost událostí jsem se dozvěděla poprvé. A vše bylo perfektně zasazené do života jednoho rodu a několika generací. Bylo dobré že to končilo, protože pak by se čtenář již začínal dějově ztrácet.

23.10.2021

Z pohledu jezevčíkaZ pohledu jezevčíkaFrauke Scheunemann

Nenadchne, neurazí. Do jisté míry oddechovka. Prostě to nemůžu srovnávat třeba s knihou Psí cesta. No ale stejně si s odstupem doby přečtu i další díly.

22.10.2021

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Poslouchala jsem jako audioknihu. Začala jsem poslouchat v autě, ale hned jsem usoudila, že to není ono. To potřebuje klid, pohodlně se usadit třeba v křesle a poslouchat, rozjímat, velmi často se nad tím zamyslet a ještě častěji se od srdce zasmát. (třeba u kapitoly o jezevčíkovi). Doporučuji jako protistresovou terapii. Určitě se k poslechu budu vracet.

22.10.2021

Husitská epopej VI.: 1461–1471. Za časů Jiřího z PoděbradHusitská epopej VI.: 1461–1471. Za časů Jiřího z PoděbradVlastimil Vondruška

Tak jak jsem předpokládala ani tento díl mne nezklamal, a bohužel mne čeká již jen poslední díl. Ale při čtení tohoto dílu jsem zjistila, že toho o vládě Jiřího z Poděbrad moc nevím. Buď jsme se to neučili, nebo jsem to prostě zapomněla. (asi to druhé bude pravdou) A tak mi tento díl nějak víc sedl hlavně z toho historického hlediska. Tak a pouštím se do toho posledního ......

16.08.2021

Výbor dopisů Bedřicha SmetanyVýbor dopisů Bedřicha SmetanyAntonín Dolenský

Útlá, malá knížka, ale jen co do velikosti, ale velká a hluboká co do obsahu.
Úklidem v knihovně jsem ji znovu našla. A protože ve čtenářské výzvě byl bod o knihách s tématikou "Dopisy v dějství" tak se mi hodilo si ji znovu po více jak 30-ti letech přečíst. A nelituji . Člověk si musí při čtení těch dopisů uvědomit jaké má štěstí, že žije v této době a má se velmi dobře v porovnání s životem v době života Smetany.

12.08.2021

Hejnické pastoráleHejnické pastoráleVlastimil Vondruška

Celá tetralogie byla skvělá. Postavy se mi nepletly, návaznosti příběhu srozumitelné, vypravěčská kvalita jako vždy vynikající. Určitě se k celému dílu ještě vrátím.

31.07.2021

Aristokratka ve varuAristokratka ve varuEvžen Boček

Poslouchala jsem audioknihu, je velice působivě čtená a má to šmrnc. Knihu jsem začala také číst, ale pak jsem si od známé půjčila audioknihu a ta se mi líbila více. Z knihy bych asi tak příjemný zážitek neměla.

05.07.2021

LékařiLékařiHenry Denker

Tak nevím jak knihu ohodnotím. Začátek knihy se mi moc líbil , mělo to spád a vtáhlo mne to do děje velice snadno. Ale potom nastal zlom, kniha začala být moc popisná a tak trochu nudná . Ale znovu zlom a opět je to velice čtivý román, který nechcete odložit. Takže závěr všechno napravil. Ale stejně plný počet hvězdiček knize nedám.

30.06.2021