ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Kniha popisuje nejprve příjezd autora do Číny, kdy byl plný nadšení a očekávání. A následně kontakt s čínskou realitou a konkrétním dopady komunistické vlády na občany i novináře.

Tomáš Etzler popisuje mimo jiné zkušenosti čínského venkova, dění kolem olympiády v Pekingu 2008, násilné i nenásilné přesidlování obyvatel a mnoho dalšího. Také se ale setkává s neuvěřitelnou laskavostí a štědrostí těch nejchudších. Mě samotnou asi nejvíc dostala kapitola věnující se zemětřesení v S'-čchuanu.

Nejde o snadné čtení. Chápu ale autorovo rozpoložení, naštvanost I bezmoc. Mrazivé, drsné, reálné.

27.11.2021 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

V jedné lodi je nalezen mrtvý mladý muž. Kniha však není vyprávěna z pohledu hledání vraha, ale formou odhalování střípků života mrtvého Daniela a lidí kolem něj, možných vrahů. A nic moc veselého to není....

Autorka píše kapitoly z pohledu různých postav. První třetina byla pro mě hodně zmatená a často jsem se vracela, abych pochopila, kdo to je.

Skoro všechny postavy mě něčím rozčilovaly, styl vyprávění mě taky občas zlobil. Ale jinak by to asi nedalo dohromady právě takhle vystavěný příběh. A jako celek vlastně celkem fajn.

23.11.2021 3 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Za mě zajímavá kniha plná takové té obecně známé teorie. Jen lidsky nebo lidštěji podaná, než jsem se s tím potkala dříve. Každý si najde to svoje.

20.11.2021 4 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Tady nemůžu být úplně objektivní, protože podcast poslouchám už velmi dlouho a většinou opakovaně. Proto jsem naprostou většinu příběhů znala. Neumím tedy posoudit, jak by byla kniha vnímaná někam neznalým.
Možná jsem čekala něco víc, na druhou stranu tahle kniha je pro mě jako zločinožrouta a knihomola tak nějak samozřejmostí v knihovně.

20.11.2021 4 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Kniha se odehrává v alternativní historii. V roce 1952 Zemi zasáhne meteorit a to vede k výrazným změnám klimatu. Vědecká matematička a výpočtářka z NACA a její manžel, vedoucí technik NACA, se tak dostanou do víru dění a začnou dokazovat, že ke klimatickým změnám opravdu dojde, a to až do bodu vaření se oceánů. A dalším krokem je pak plánování osídlování jiných planet.

Autorka i na základě reálných postav vypráví o ženách - pilotkách za druhé světové války, které ale nejsou k austronautickému výcviku puštěny. A pokud po dlouhé době ano, tak jen ty bílé.

Hlavní postava, Elma Yorková, je jednou z výpočtářek a skvělá matematička. Za války byla členkou ženských pilotních oddílů. Trpí ale úzkostí, když má mluvit před lidmi. Záhy se stává Lady Astronautkou, hvězdou televizní dětské show. Na základně se potýká s přehlížením a výsměchem od mužů, ale i s intrikami mezi ženami. Přes to všechno se rozhodne pracovat pro věc a stát se nakonec austronautkou.

Ale pozor. Nejde o agitku. Ač se kniha dotýká mnoha nejrůznějších témat - klimatické změny, ženy ve vesmíru, barva pleti, politika - z příběhu (napsaného ženou) nekape hysterie ani přecitlivělost. Zároveň nemusíte být astrofyzik, abyste pochopili, o čem to je.
Tahle kniha je velmi velmi podařená. Budu moc ráda, když se k nám dostanou i další díly.

20.11.2021 5 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Pustina působí ponuře. Jde o příběh o Liv, ženě, která se synem bydlí u svého u otce Vidara. Toho nemá nikdo rád, i ona se cítí stísněně. Jednoho dne dojde k vraždě...
V příběhu se prolíná současnost a krátké úryvky z minulosti, což mě občas rušilo.
Prvních sto stran jsem se spíše trápila. Knížka zněla a působila zajímavě, ale spíš jsem cítila jen bezmoc a depresi. Pak se to ale cosi zlomilo a šlo to jedna dvě. Jen tedy nečekejte jednorožce a prudký happy end.
Celkově rozhodně lepší než Stříbrná cesta od autorky.

17.11.2021 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

(SPOILER) Na tuhle knížku jsem se těšila a zároveň se bála, jestli to nebude blbost. Od Patrika Hartla jsem četla všechno, tak jsem si řekla, že ji koupím, ať mám aspoň komplet.
Knížka popisuje život kadeřníka Aleše, který se ve 32 letech bláznivě zamiluje do Chorvatky Jeleny. Ta ale pořád miluje dirigenta Kurta, se kterým je těhotná. Aleš ale v zamilovaném pobláznění souhlasí s tím, že bude v rodných listech holčiček-dvojčat figurovat jako otec on. Po porodu Jelena děti i Aleše opustí a záhy si vezme život. Aleš tak proti své vůli začne být tátou na plný úvazek...
V příběhu se tak promítá 15 let života s Ellou a Sárou. Autor čtenáře provádí životem nedobrovolného otce, jeho milostnými i rodinnými průšvihy. Také poměrně trefně popisuje přerod malých holčiček v pubertální monstra. :-)
Byť jsem s Alešem mnohdy nesouhlasila, nijak jsem jeho chování ani rozhodnutí nesoudila. Rozhodně mi byl sympatický, tahle postava není morální nadčlověk ani supertáta přes noc. Pro mě uvěřitelná postava.
Za mě je knížka povedená, čtivá a svižná. Nejde o hloubkovou psychoanalýzu, moralistické drama ani love story s růžovým happy endem. Je to prostě Hartlovka a tak to má být.

12.11.2021 4 z 5

Nenalezená Nenalezená Remigiusz Mróz

Tahle knížka není vůbec špatná. Vypráví příběh o Damianovi, jehož snoubenku Ewu napadnou neznámí lidé a ona zmizí. Deset let po té jeho kamarád najde její fotku a začne cesta k ní. Druhou osobou je Kasandra, žena krutě týraná manželem.
Konec mě jednoznačně překvapil a vlastně pořád nevím, jak s tím naložit.

10.11.2021 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Velmi příjemný a zábavný thriller. Rozsah mě nejprve dost vyděsil, ale kniha se mi četla velmi dobře a svižně. Bývalý voják a současně soukromé očko bez domova má odkrýt pravdu o smrti slavné modelky. Příběh tak čtenáře zavede do prostředí celebrit, tajemství, intrik, peněz a lží. Výborný počin a zdařilý začátek série.

10.11.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Velmi milá kniha, pro mě formou audioknihy v podání autora. Chytrý a slušný humor. U částí souvisejících s Covid dobou - lopata a manželka, nákup rohlíků, jsem se smála nahlas. A to se mi dlouho nestalo.

10.11.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Litevská rodina na počátku 40. let. Máma, táta, patnáctiletá Lina a mladší bratr Jonas. A náhle se táta nevrátí domů a zbytek rodiny absolvuje transport v dobytčáku. Jsou nepřáteli Sovětů a ti musí být odsunuti na Sibiř.
Příběh zachycuje transport, jednání lidí v děsivých podmínkách, lidskost i nelidskost vojáků.
Kniha je velmi čtivá, velmi smutná a chytne za srdce.

06.11.2021 4 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Tahle kniha byla za mě rozhodně ještě lepší než první díl. Méně prapodivné duchařiny, více tajemna a rozplétání nitek z Rakváře. Pro mě pořád úplně neuzavřené, ale moc moc dobré.

04.11.2021 4 z 5

Sedm lží Sedm lží Elizabeth Kay

Jedním slovem dlouhé. Na první dobrou strašně moc zajímavý námět o přátelství, které se zvrhne v posedlost. Kniha i zajímavě popisuje prostředí, okolí a okolnosti. Rozuzlení je taky vcelku v pořádku. Postavy jako je novinářka nebo kolegové a matka Jane jsou ale jen tak nějak ploché. Podle mě super kniha, kdyby byla poloviční co do počtu stran. Takhle moc nudy a balastu na pozadí super zajímavé myšlenky.

30.10.2021 2 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Naivní, duchaplné, správňácké. Na druhou stranu jde o čtení 19. století, kde tohle bylo potřeba a odpovídalo to době. Čtenářská výzva splněna a jako vhled nezaujalo, ale ani neurazilo.

29.10.2021 2 z 5

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Velmi zajímavý příběh opravdové ženy a válečné hrdinky. Oceňuji, že se autor (autoři) nepatlá zbytečně v patosu a feminismu. Děj běží svižně. Spojení pěkná kniha v souvislosti s tématikou války je jakýmsi oxymorónem, nicméně pro mě šlo o velmi zajímavý výlet do prostředí války zase z jiného úhlu.
A definitivně doufám, že zvěrstva tohohle typu se k nám už nikdy nedostanou!

28.10.2021 3 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Kniha vypráví o životě dvou lidí. Učitele Lelleho, který před třemi roky přišel o dceru, která se beze stopy ztratila. Lelle od té doby jezdí po okolí a hledá ji.
Druhou postavou je Meja, sedmnáctiletá dívka, která se s psychicky nemocnou matkou alkoholičkou odstěhuje k cizímu muži. Meja se seznámí s místním chlapcem a stane se součástí jeho rodiny.
Příběh, myšlenka a konec jsou zajímavé, ale zpracování strašlivě rozvláčné. Upřímně, do strany 150 jsem četla, pak už jen přeskakovala.
Námět super, zpracování za mě ne.

24.10.2021 2 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Já tuhle autorku prostě miluju! Příběh o Lacey je opět super napínavý, skvěle vystavěný, nejde přestat číst.
Tentokrát se příběh odehrává na pozadí univerzity v Cambridge, kde dochází k příliš mnoha sebevraždám. A Lacey se tam má vydat pozorovat prostředí. Ale to by nebyla Lacey, to by nebyla volavka....

23.10.2021 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Thriller, jak ho chápu, to určitě není. Nejde o napínavé čtení, u kterého si koušete nehty a hltáte stránky. Tohle je psycho. Příběh o rodině, která se odřízla od světa. O tom, jak se lidé, v jádru hodní a citliví, vyrovnávají s utajením svých životů. A o tom, jak v tomhle světě žije dítě.
Mrazivé, děsivé, velmi opravdové a citlivé. Určitě doporučuju.

20.10.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem za poslední dobu měla možnost prožít. Příběh rodiny zasažené válkou, zároveň popisuje rodinné a společenské vztahy té doby.
Posloucháno a prožito jako audiokniha s velkolepým přednesem Dany Černé. Nádhera na druhou.

18.10.2021 5 z 5

Báječné dny Báječné dny Raphael Montes

Docela psycho mazec. Příběh o muži, který se rozhodne pro Clarice a jde si za tím. Děsivé. V některých pasážích má člověk pocit, že už bude dobře a ono ne. Pro mě napínavé čtení.

17.10.2021 3 z 5