Najděte si svého marťana

Najděte si svého marťana

Kniha je napsána vlídně a srozumitelně. Objevíte v ní svěží pohledy a úvahy z oblasti psychologie a mezilidských vztahů. Dozvíte se informace, o kterých s překvapením zjistíte, že je prostě potřebujete k tomu, abyte mohli vést spokojený život. Text je silný a naléhavý a zejména vás zaujme to, s jakým cítem autor popisuje svět malých dětí; jeho pojetí je sympatickou pozvánkou do světa dětské psychiky. Zajímavou pointou je tvrzení, že každý dospělý v sobě nosí malé dítě, svého marťana, který o něm ví všechno. A že cestou ke spokojenému životu je právě umění naslouchat onomu vnitřnímu hlasu, na který mnoho z vás už dávno zapomnělo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/107623/najdete-si-sveho-martana-t7c-107623.jpg 4.4234
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Hanex

momo01
předevčírem

Tak mně toho za pět let studia řekli o psychologii opravdu hodně. Tolik, že vyhledávám knihy, které se snaží jednoduchou a srozumitelnou formou přiblížit čtenářům základní psychologické principy, abych je mohla případně doporučovat dál "normálním" lidem. Tady ale spíš doporučuju zůstat u zdrojů, ze kterých autor vychází. Sice se mu moc pěkně povedlo vysvětlit vznik a fungování životních scénářů, ale i Berne, ze kterého vychází, to umí čtivě.
Knize navíc škodí smajlíky a vatové výplně: "Teď se posaďte, bude to zajímavé" nebo "To byla ale těžká kapitola, že? Jestli jste dočetli až sem, jste opravdoví pašáci… dejte si čaj nebo kafe".

Gabi13

Doporučuji přečíst všem rodičům a učitelům. Je to nenásilna inspirace k zamyšlení se nad svým přístupem k životu a především k dětem. Pan Herman vše popisuje velmi laicky a přidává reálné zkušenosti. Děkuji za takovou knihu.

Katja

Souhlasím s raborem a Janou do posledního slova.
Pokud si opravdu chcete přečíst něco o psychologii, kde se celá kniha nebude točit pořád dokola, nebude obsahovat smajlíky a ilustrace, které vám po čase začnou připomínat toho iritujícího zeleného skřeta z TV, tak moje rada zní: jděte do knihkupectví a vezměte do ruky tuto knihu. Nalistujte předposlední stránku. Vidíte seznam doporučené literatury? Jednu z těch knih si vyberte. Marťana vraťte zpět do regálu a kupte si tu druhou knihu.

Inka063

Psychologii jsem nestudovala, takže nevím, co tam studentům říkají a co studenti chtějí vědět. To, co zde říká autor, je takové přístupné, milé, kamarádské, srozumitelné, ale nijak objevné (jestli ani toto se v psychologii studenti neučí, pak nevím, co se tam učí). Na druhou stranu - téměř všichni víme, jak se chovat k dětem a k sobě navzájem, jak "to má být", co je správné a co ne - a přesto se tak nechováme. A teď babo raď. Je stále pořád málo podobných knih? Nebo je jich dost a lidi je nečtou? Nebo je čtou jen ti, kteří na sobě chtějí pracovat a kteří je vlastně ani moc nepotřebují, protože intuitivně vědí, jak na to?
Autora oceňuji za to, že v různých článcích v tisku prosazuje zdravý, selský rozum, nestaví dítě vysoko na piedestal a nedělá z něj primadonu. Otevřeně říká, že dítě musí být milováno, ale zároveň musí mít hranice a limity, za něž ho nepustíme (a proto ty 3*).
V naší společnosti je to tak trochu ode zdi ke zdi...

Ivutka4
02.10.2017

tu knížku jsem si vážně potřeboval přečíst - podtitul - vše, co jste chtěli vědět o psychologii, ale ve škole Vám to neřekli, je přesný.

Janek
18.09.2017

Je mi líto, ale komentář rabor se mi zdá celkem výstižný. Záměr - představit základní principy psychologických procesů (k vývoji člověka a jeho komunikaci), aby jim rozuměl i "normální smrtelník" - je jistě chvályhodný, ale k velké škodě pokulhává na obě nohy. (Teď si běžte uvařit čaj, abyste dočetli tento komentář v klidu a v dobrém rozpoložení.)
Text pokulhává. Na pravou nohu. I na levou nohu. Na obě nohy.
Ale záměr byl dobrý. Autor se snažil (a to je třeba ocenit). A mně osobně by se kniha četla lépe, kdyby se v ní neopakovalo pořád dokola těch několik poučení, která jsou jistě užitečná, ale nezdají se mi nijak objevná. (A jak se vám čte tento komentář?)
Shrnutí
Je lépe se na sebe usmívat než se hašteřit.
Žijeme ve společnosti, která je zaměřena na výkon.
Je lépe obklopovat se lidmi, s nimiž souhlasíme - (a protože takoví nemohou být všichni, je dobré, když je jich více než těch, kteří mají jiný názor než my).
Je lepší se na sebe usmívat než se hašteřit.
(Už vám vystydl čaj?).
Snaha je důležitější než nedostatky textu.
Blízký vztah s matkou je pro dítě zcela zásadní a formující, zejména v prvních 6 letech života dítěte.
Je užitečné psát si deník.
A je dobré, když jsou pravidla, která jsme společně nastavili, dodržována.
Raději si přečtěte něco jiného (např. cokoli z literatury, kterou Herman doporučuje). A pište si deník!

zuziila
18.09.2017

Za mě povinná četba pro dospělé ! Každému jen mohu doporučit.

fina3210
23.08.2017

Must-read kniha, ať už dítě mám nebo nemám. Dospělý procitne v mnoha kapitolách.

Káča2015
22.08.2017

Nemívám to ve zvyku, ale možná ještě víc doporučuji autorova videa, pro mě je víc poslouchatelný, než čitelný. Nicméně s ním hodně často souhlasím, až budou moje dcery hledat rady "jak na" svého potomka, doporučím jim místo mimimaminek tohoto pána...

nikol6168
11.08.2017

Kniha mi hodně otevřela oči!

midlajs
20.07.2017

Za mě teda rozhodně ano. Hlavně ti, kteří prochází určitým obdobím tato kniha pomůže mohu říct i snad nakopne.

Zorka
13.07.2017

Kniha Marka Hermana se mi líbila už od věty "Nejmíň stokrát už jsem četl definici, co je to "poroznost", a nejméně stokrát studoval "zásadní" rozdíly mezi psychickými stavy a psychickými procesy - abych je vždy po pár dnech znovu a spolehlivě zapomněl" (s. 8). Kdo se někdy potkal s psychologií, ví přesně, o čem je řeč. Právě proto se mi líbí autorův styl, pro někoho možná tlachací a pro jiného příliš žoviální, který laik pochopí a odborník si ho, pokud mu tam ta definice chybí, převede. Knihu neberu jako stoprocentní návod na to, jak se chovat k dětem, žákům, rodině, ale spíš jako možnost ujasnit si některé myšlenky a zasadit je do kontextu vlastních zkušeností.

Charley
27.06.2017

Dostala jsem jako dárek, ale musím říct, že je to velmi poučná a čtivě napsaná kniha. Nechala jsem si v ní několik záložek s cílem opět se k nim vracet. Takže vřele doporučuji ostatním!

Kristyna2014
09.06.2017

Po přečtení Sebelásky od Lucie Kolaříkové jsem si myslela, že už nic lepšího přijít nemůže, ale přece jenom se něco našlo... Ony ty dvě věci spolu vlastně souvisejí, láska k sobě sama se odráží na lásce k našim dětem. Marek Herman v knize popisuje to, co cítím, tuším a vím, ale zatím to nedokážu popsat a už vůbec ne uvést do praxe. Myslím, že je tato kniha důležitá pro všechny, které zajímá vztah sebe a vztah matky a dítěte, který je dle mého názoru také ten nejdůležitější, nejintimnější a nejcitlivější pro obě strany. Mám přítele, se kterým máme občas neshody a chovám se k němu po vzoru mé mámy, a to si potom říkám, tak já to aplikuji na něm a co budu dělat se svými dětmi, to jim budu dělat to co sama nemám ráda. Výstižné je přísoví, nečiň druhému to, co nechceš aby druzí činili tobě... všechno to pasuje, už dávno věděli jak na to. A v dnešní době máme problém chovat se k sobě hezky a vlídně. Jsem zrovna u kapitoly "Vychovejte si doma medvídka Pú" a líbí se mi věta: "Ale mami, nech mě, já to raději udělám po svém a vyhraju." Je tak pravdivá. Děkuji panu Hermanovi, za to, že sepsal tuto milou knížku, plnou pohlazení. Doporučuji přečíst každému, komu jen trochu záleží na životě a budoucnosti svých dětí!

Terezka.a
24.05.2017

Skvělá kniha :-)

EmillyN
22.05.2017

Doporučila bych přečíst každému, kdo se stará o dítě/děti, vlastně všem. Spousta myšlenek, které nutí k zamyšlení a prozkoumání svého JÁ a různých souvislostí, jak sobě a druhým lépe porozumět, co vše dokáže dítě poznamenat,..

Dorrinka
26.04.2017

Upřímně - jsem z knihy rozpačitá. Sáhla jsem po ní po přečtení naprosto skvělého rozhovoru s autorem v internetovém magazínu. Jenže nic moc víc obohacujícího, než ve výše uvedeném textu, jsem už nenašla. Hodně myšlenek, ač zásadních a jasně formulovaných, se tady neustále recykluje a recykluje, až do úmoru. Přiznám se, že jsem i přeskakovala... Smajlíky v textu mě rozčilovaly na nejvyšší možnou míru. Místy mi autorův bodrý tón proměnil pocit četby na pocit tlachání na pivkem. Tolik k negativům.
Obsahově s knihou souzním, líbilo se mi, že se zde nikdo nesnaží dělat z komára velblouda. Nenajdete zde pasáž, kde by se složitě vysvětlovala věc, kterou lze pojmout selským rozumem a oceňuji to zejména proto, že v oblasti výchovy dětí momentálně opět žijeme v temném středověku nepochopení a osudných chyb (typu Nevýchova a podobně), kde se prosté situace řeší komplikovaně a říká se tomu "koncept". Velmi se mi líbila část o pohádkách, rozhodně si dohledám autorem zmíněnou literaturu.

Richisa
13.04.2017

Četla jsem když se mi narodil 1. prcek, od té doby se ke knize občas vrátím. Některé myšlenky jsou opravdu zajímavé. Myslím, že by si to měl přečíst každý rodič a také každý učitel

tucnak67
25.01.2017

Doporučoval bych každému rodiči

bee88maja
02.01.2017

Vtipný způsob jak se zavrtat do vlastní duše, najít toho pověstného Marťánka v sobě, nalezení odpovědí, na otázky...co v nás zakořenilo, zamyšlení nad sebou, a snad i dodání odvahy, že to, kdo jsme a jak se nám daří. záleží v prvé řadě na nás, ať už v nás toho Marťánka udupal kdokoliv... Hledejte Marťánka v sobě. Zaručeně nebudete litovat :).

Candide
23.10.2016

Naprosto úžasná, myšlenkově plnokrevná kniha, jen mě vytáčejí ty překlepy.

simon_a
28.09.2016

Zase vyborna knizka. Mel by ji mit kazdy doma. Rada se k ni vracim. Hezky se cte, vystizna i vtipna.

sitovka
25.09.2016

Výborná knížka pro rodiče i každého, kdo pracuje s dětmi.

Pivísek
15.09.2016

Výborná kniha! Doporučuji každému!

joslin
23.08.2016

Příjemná motivační knížečka o výchově i nevýchově dítěte, o lidském nitru, o pohledu na vztahy a i na svou vlastní duši. S autotrem jsem si notovala a ráda si najdu další jeho počiny v naučné literatuře.

Pepína15
15.08.2016

Mnoho myšlenek, nad kterými jsem se pozastavovala a zamýšlela, ať už se týkaly chování, běžného života či výchovy dětí. Ostatně mám v plánu se ke knize vrátit, až bude u mě výchova dětí aktuální. Je až děsivě pravdivé, jak moc nás výchova formuje, a jak dlouho potom ovlivňuje náš život, chování k ostatním i vnímání se samých. Občas jsem až měla pocit, jak jednoduše můžeme špatným chováním svým dětem zničit nevědomky život. Velmi zajímavé.

klarka61
03.08.2016

Kniha, i když má své vady (rozhodně ne tolik, jak je ve svém slohovém výkonu rozebral rabor) je přínosná a poučná. Není tam určitě nic ve smyslu, že otec je při výchově svého potomka nežádoucí...atp.Není tedy dobré dát vždy na hodnocení jiných, hlavně pokud se to hodnocení silně vymezuje vůči kladným hodnocením. Vědět, že do 6 let se vytváří ucelený charakter člověka, že pochvala má větší účinek, než kritika, že kritika patří mezi komunikační jedy..., atd., atd.každý si tam něco pro sebe najde. Hodnotím 5 hvězdičkama

martin č.
21.06.2016

Přečetl jsem to trochu se sebezapřením. Neseděla mi forma. Smajlíky (jak píše Rabor), neustálé opakování a žoviální věty typu „vážně, zkuste to, uvidíte, že to funguje“; případně „A teď (na konci kapitoly) se běžte projít třeba do lesa“ A já si u toho říkal – Jasně, ty blbče, jenže já svůj volný čas věnoval právě čtení tvé knížky a na les už teď nezbývá prostor, jinak doma shnijeme mezi neumytým nádobím a nevypranýma věcma“ Tolik k negativům.
Když se ale oprostím od této (mně) nesympatické formy, s obsahem jsem v cca 70% souhlasil. Věřím, že výchova a působení především na malé dítě do 6ti let je to, co osobnost zformuje úplně nejvíc. Čili zejména matkám docela doporučuju a knížku s výše uvedenými rezervami hodnotím jako dobrou.

aruba
26.05.2016

Užitečné čtení o tom, jak se chovat k sobě, lidem ve svém okolí a především k dětem. Je smutné, že je naše společnost zaměřená na chyby a kritiku daleko více než na úspěchy a chválu. A ještě smutnější, jak taková kritická slova, která na svou osobu slyšíte v dětství mohou negativně ovlivnit celý zbytek vašeho života.

MarkTrend
09.05.2016

Výborná kniha, hodně vybízí k přemýšlení sám nad sebou a nad svým životem. Návod jak porozumět sobě i druhým.