Máma není služka, máma je dáma

Máma není služka, máma je dáma https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479907/bmid_mama-neni-sluzka-mama-je-dama-9fl-479907.png 4 259 71

Knížka krátkých fejetonů o výchově a o tom, jak to vlastně udělat, aby doma bylo dobře. Marek Herman zkoumá svět malých dětí, porovnává ho s pohledem nás dospělých a hledá základní kameny, na kterých lze postavit rodinnou pohodu. Proč je dneska tolik rozmazlených dětí, proč neposlouchají a proč jim vlastně rodiče donekonečna ustupují? Autor se také zaměřuje na postavení mámy v dnešní rodině, to je linka, která celou knihu propojuje. Proč mámy dělají doma dětem služky? Proč jsou věčně uštvané a vystresované? Proč dělají služky dokonce i svým partnerům? A co s tím?... celý text

Lenka276
Lenka276
26.02.2024 5 z 5

Dávám plný počet hvězdiček, protože se celkově ztotožňuji s autorovými názory na výchovu. Rozhodně nejsem zastáncem volné výchovy, kdy si děti dělají co chtějí. V mnoha situacích jsem se viděla :-). Moc hezké čtení, rychle přečteno.

Aaaannnn
Aaaannnn
01.02.2024 5 z 5

Zcela překvapivě jsem měla více jak polovinu knihy na tváři přiblblý úsměv typu, to je ale hezky napsaný. Opravdu je... doporučuji, to si přečtěte.

Hoblinka
Hoblinka
04.11.2023 5 z 5

Pro mě to bylo pošušňání. Jdu shánět autorovu další knihu.

radimch
radimch
24.10.2023 4 z 5

Je tam pár setsakra poctivých zamyšlení.

monulka
monulka
16.10.2023 5 z 5

Pohlazení. Milé a mnohdy dojemné zároveň. Fejetony nejlépe vyzní, když si je člověk dávkuje postupně. Je škoda je číst na jeden zátah. Před spaním jeden dva fejetony a nechat doznít v hlavě. Jen mne mrzí, že jsem na podobné knihy nenarazila dřív, abych pak nemusela některých věcí ve výchově litovat...

ferda16
ferda16
02.10.2023 5 z 5

Kniha psaná formou krátkých fejetonů, které se čtou samy. Jsou vtipné, úsměvné a vtáhnou do děje. Navíc nutí k zamyšlení nebo uvědomění si toho, co podvědomě víme nebo jsme sami zažili. S některými myšlenkami sice ne úplně souhlasím, ale těch není mnoho a i kdyby bylo, každý má svůj vlastní názor. Jako celek je knížka čtivá a všem doporučuji.

sheldon8410
sheldon8410
24.09.2023 3 z 5

Ze začátku mi docela trvalo, než jsem si zvykla na to, jak je kniha psaná (kratičké fejetony, které na sebe většinou nijak nenavazují), nakonec jsem to ale přelouskala, je to celkem milá knížka. Jen věta "Nebo co myslíte vy?" na konci snad každého druhého fejetonu mi lezla na nervy.

bamba
bamba
08.08.2023 5 z 5

Nemám rada psychológov a ešte menej rada knihy "o rozvoji dajme tomu osobnosti". Ale táto kniha sa mi nesmierne páči. Je to niečo ako bedeker pri výchove detí A RODIČOV.

Anniee
Anniee
22.07.2023 4 z 5

Tohle je za mě TO nejvíc, co si můžete o výchově a o rodině přečíst. Vlastně všechno od Hermana či Haldy. A i když jsem většinu fejetonů už znala z facebooku, pořád měly co předat a pořád brnkaly na tu správnou strunu. Must read pro všechny učitele i rodiče.

Makyyy
Makyyy
17.06.2023 5 z 5

Skvělé čtení. Škoda, že čtu až teď, kdy mám doma puberťáky... Doporučuji všem mladým rodičům a pedagogům.

Hancza
Hancza
23.05.2023 3 z 5

Četla jsem všechny tři knihy od Marka Hermana a musím říct, že tato byla trošku zklamání, protože se v ní člověk nedozvěděl nic nového. Stále se tam opakují ty samé myšlenky, se kterými sice povětšinou souzním, ale asi nebylo potřeba je nascpat do jiné obálky. Taky mě to nutilo se zamýšlet nad tím, jestli pan Herman doma dělá něco jiného, než se ži vypere a vyžehlí košile. Nebo proč to pořád dokola cpe do všech rozhovorů a knih?

Co mi na této knize vadilo, byla vizuální stránka. Proč jsou názvy kapitol s malým písmenem? Proč musí být na konci každé kapitoly: "Nebo co myslíte vy?" nebo podobný obrat? Zní dosti prázdně, když se pořád opakuje...

lucy.sankova
lucy.sankova
17.04.2023 4 z 5

No teda! Konečně někdo s kým souhlasím. Sama mám dvě děti a tak trochu potřebuji slyšet, že když je občas okřiknu nebo dostanou na zadek, tak se nemám z toho hned hroutit jak jsem špatná matka. A čas pro sebe ? Ten mám teda žalostně málo a kde se tohle odráží? Samozřejmě, že na celkové náladě doma. Je důležité, aby máma byla odpočatá. Je důležité, aby ji i ostatní ocenili. Vždyť ona musí opustit práci, většinu přátel, to co má ráda a podřídit tohle všechno dětem..
souhlasím skoro se vším co pan Herman napsal.
Doporučuji.

katerina9582
katerina9582
10.04.2023 5 z 5

Ve spoustě věcech s panem psychologem souhlasím. Za mně doporučuji

Alaglesia
Alaglesia
11.03.2023 4 z 5

Opět krátká zamyšlení Marka Hermana o výchově dětí, ale i o mužském a ženském principu, významu rituálů v našem životě, či dopadu moderní technologie na naší společnost a na naše životy. S názory Marka Hermana souzním, pod každé jeho zamyšlení bych se podepsala. Zaujal mě fejeton o archetypu loučení a vítání. Určitě doporučuji každému rodiči.

Gaeberys
Gaeberys
09.03.2023 2 z 5

Soubor myšlenek samozvaného psychologa. Rozhodně se nejedná o nějakou odbornou literaturu. Některé věci již byly zmíněny v knize Jsi tam, brácho? (Nemyslím tím 4 závěrečné fejetony). Nastiňuje myšlenku, že by měli muži být zapojení do chodu domácnosti, aby ženy mohly i vydechnout (super), ale pak celou knihu fňuká jak za starých dobrých časů bylo dobře, že např. právě muži měli své místo a role. Tak co nám teda chce říct?

S myšlenkou intuitivního rodičovství se ztotožňuji. Nicméně bláboly o tom, jak mám zahodit kočárek (mé děti řvaly v nositku, nesnášely ho. A ani se jim zpětně nedivím - být nahněcený na mámě bez možnosti se pořádně vrtět a potit se jako hovádko? Klaustrofobické pro děti, které jsou od narození čiperná vrtipérka. Zlatě za klasický houpací kočárek ve kterém spokojeně bez scén usínaly..) a to stálé "nebo co myslíte vy?" mi lezly krkem.
Jo a řekněte někdo autorovi, že názvy kapitol se píšou s velkým písmenem .

Martina1725
Martina1725
14.02.2023 5 z 5

Nakonec se mi kniha líbila moc. Je to kombinace odpočinkového čtení a člověk se u toho něco zajímavého dozví a zároveň si spoustu věcí sám uvědomí. Není tam žádný bodový obsah. Je to sbírka povídek, kde je většinou nějaké poučení nebo uvědomění. Jen malé varování: ti, co nechávají svoje děti hodně u elektroniky, televize, chytrých telefonů budou mít z některých pasáží asi depku.

MarNe
MarNe
17.01.2023 4 z 5

Kniha krátkých fejetonů, které se čtou samy, které vtáhnou do děje a vedou k zamyšlení. S některými myšlenkami zcela nesouhlasím, jiné mě vrátily do dětství a došlo i na Aha moment, tak tedy proto...

TynaBehuncikova
TynaBehuncikova
13.01.2023 3 z 5

3,5*

První kapitola top, pak skok a velké zklamání - dalších 50 stran jen plané řeči o tom, že "dřív bylo líp". Pak už je to takové střídavé. Místy mě iritovalo, jak si autor odporoval, jak přeháněl genderové stereotypy, jak "kázal vodu a pil víno", sám sebe popíral. Ale pak tam zase byly hezké myšlenky, pár dobrých tipů. Kapitoly o přechodových rituálech mě zaujaly, k těm se snad vrátím, až to pro mě bude více aktuální.

pige
pige
06.01.2023 2 z 5

Po "Marťanovi" je tato kniha velkým zklamáním, některé myšlenky zopakoval.

padajicidvere
padajicidvere
26.12.2022 2 z 5

(SPOILER) Autor nás prvními stránkami navnadí, jak vybočit ze zavedeného stereotypu, žena = hospodyně. Bohužel zbylý text, až těsně ke konci, se zabývá úplně jinými tématy.

Upozorňuje nás na zmíněný stereotyp, ale ve druhé větě sám podporuje další, žena: nemluví sprostě, puberťačka nekouří, nekleje, neflusá = je to hnus. Ano, pro mě osobně je flusání odporné, ale proč stejné prvky nesrovná s mužem? Je to snad snesitelnější, když je sprostý? Po staletí jsme na to zvyklí. Teď není dívka stydlivá JAKO DŘÍV. Jde o to, že může mluvit jako dlaždič, plivat.. Je to volba, ať se mu to líbí nebo ne. Jiná doba. Takže ano, flusání sama říkám NE, ale u všech, ne jen u žen, stejně tak s dalšími zlozvyky.

Rugby: takže vlastně všichni víme, že je to blbost, ale držíme pec a krok. Výborná myšlenka! Pokud to překroutíme, víme že žena = služka je špatně, ale odpor žádný, ticho a jdi dál.

Další podpora stereotypu. Žena vychovává mimino, otec je snad neznámý? Minimální zmiňovaní výchovy RODIČŮ. Máma dá dítě do jeslí, kočáru.. No když jsi na to sám a nemáš partnera, rodiče, hlídání, potřebuješ peníze a vydělávat: jesle. Máš problém s páteří?: kočár, atd.

Vrchol všechno je, když naráží na to, že pracující žena, která se naplno nevěnuje rodině, domácnosti = nešťastná, dokonce NEPLODNÁ! Kde to jsme proboha? A když máme takhle absurdní myšlenku, co mužská neplodnost? Která je mimochodem vyšší v porovnání s ženskou! Do práce jsme se vrhly jako uragán? Doma je pak chaos? Chlapče, nová doba. Ženy se chtějí realizovat, mít možnost a zapojovat muže do povinností, stejných jako má ona, tzn. výchova dítěte, domácnost.. Tak pokud si přeje jít dříve do práce, je potřeba promluvit si o tom s partnerem, aby byla rovnováha a on byl třeba na mateřské. A co je na tom? Je to jejich volba. Není krkavčí matka, to je ten český stereotyp. Ve Skandinávii je běžné, že se partneři v mateřské střídají. Že je to jiné, neznamená, že je to špatné. Nové zvyky, tak si zvykej.

Štítky knihy

rodina rodinné vztahy vývoj a výchova dětí rodiče a děti

Autorovy další knížky

Marek Herman
česká, 1965
2008  81%Najděte si svého marťana
2019  90%Jsi tam, brácho?
2021  83%Máma není služka, máma je dáma
2023  82%To tajemství je pevný pár

Kniha Máma není služka, máma je dáma je v

Právě čtených27x
dalších seznamech1x