Máma není služka, máma je dáma

Knížka krátkých fejetonů o výchově a o tom, jak to vlastně udělat, aby doma bylo dobře. Marek Herman zkoumá svět malých dětí, porovnává ho s pohledem nás dospělých a hledá základní kameny, na kterých lze postavit rodinnou pohodu. Proč jedneska tolik rozmazlených dětí, proč neposlouchají a proč jim vlastně rodiče donekonečna ustupují? Autor se také zaměřuje na postavení mámy v dnešní rodině, to je linka, která celou knihu propojuje. Proč mámy dělají doma dětem služky? Proč jsou věčně uštvané a vystresované? Proč dělají služky dokonce i svým partnerům? A co s tím?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479907/big_mama-neni-sluzka-mama-je-dama-9fl-479907.png 4.1193

Kniha Máma není služka, máma je dáma

MarNe

Kniha krátkých fejetonů, které se čtou samy, které vtáhnou do děje a vedou k zamyšlení. S některými myšlenkami zcela nesouhlasím, jiné mě vrátily do dětství a došlo i na Aha moment, tak tedy proto...

TynaBehuncikova

3,5*

První kapitola top, pak skok a velké zklamání - dalších 50 stran jen plané řeči o tom, že "dřív bylo líp". Pak už je to takové střídavé. Místy mě iritovalo, jak si autor odporoval, jak přeháněl genderové stereotypy, jak "kázal vodu a pil víno", sám sebe popíral. Ale pak tam zase byly hezké myšlenky, pár dobrých tipů. Kapitoly o přechodových rituálech mě zaujaly, k těm se snad vrátím, až to pro mě bude více aktuální.

pige

Po "Marťanovi" je tato kniha velkým zklamáním, některé myšlenky zopakoval.

padajicidvere
26.12.2022

(+ SPOILER) Autor nás prvními stránkami navnadí, jak se vybočit ze zavedeného stereotypu, žena = hospodyně. Bohužel zbylý text, až těsně ke konci, se zabývá úplně jinými tématy.

Upozorňuje nás na zmíněný stereotyp, ale ve druhé větě sám podporuje další, žena: nemluví sprostě, puberťačka nekouří, nekleje, neflusá = je to hnus. Ano, pro mě osobně je flusání odporné, ale proč stejné prvky nesrovná s mužem? Je to snad snesitelnější, když je sprostý? Po staletí jsme na to zvyklí. Teď není dívka stydlivá JAKO DŘÍV. Jde o to, že může mluvit jako dlaždič, plivat.. Je to volba, ať se mu to líbí nebo ne. Jiná doba. Takže ano, flusání sama říkám NE, ale u všech, ne jen u žen, stejně tak s dalšími zlozvyky.

Rugby: takže vlastně všichni víme, že je to blbost, ale držíme pec a krok. Výborná myšlenka! Pokud to překroutíme, víme že žena = služka je špatně, ale odpor žádný, ticho a jdi dál.

Další podpora stereotypu. Žena vychovává mimino, otec je snad neznámý? Minimální zmiňovaní výchovy RODIČŮ. Máma dá dítě do jeslí, kočáru.. No když jsi na to sám a nemáš partnera, rodiče, hlídání, potřebuješ peníze a vydělávat: jesle. Máš problém s páteří?: kočár, atd.

Vrchol všechno je, když naráží na to, že pracující žena, která se naplno nevěnuje rodině, domácnosti = nešťastná, dokonce NEPLODNÁ! Kde to jsme proboha? A když máme takhle absurdní myšlenku, co mužská neplodnost? Která je mimochodem vyšší v porovnání s ženskou! Do práce jsme se vrhly jako uragán? Doma je pak chaos? Chlapče, nová doba. Ženy se chtějí realizovat, mít možnost a zapojovat muže do povinností, stejných jako má ona, tzn. výchova dítěte, domácnost.. Tak pokud si přeje jít dříve do práce, je potřeba promluvit si o tom s partnerem, aby byla rovnováha a on byl třeba na mateřské. A co je na tom? Je to jejich volba. Není krkavčí matka, to je ten český stereotyp. Ve Skandinávii je běžné, že se partneři v mateřské střídají. Že je to jiné, neznamená, že je to špatné. Nové zvyky, tak si zvykej.

AFK
19.12.2022odpad!

Nikdy jsem takto nízké hodnocení nedal, ale bohužel musím. Kniha mi byla doporučena kolegyněmi jako odborná kniha erudovaného autora a "povinná četba pro muže" s dovětkem, že až si přečtu "budu se divit." Inu s druhým výrokem naprosto souhlasím, divil jsem se až, až. Kniha je plná polopravd, omylů a mýtu. Co lze taky čekat, když autorem je učitel tělocviku, lobbista za hazard a propagátor tabákových výrobků.
Bohužel je kniha čtivá a příklady, které autor tahá z kapsy, jak se to právě hodí, hrají na notu všem staromilcům a nejistým čtenářkám, které by si měly uvědomit, že se jedná o beletrii, ne o odbornou knihu o výchově, kterou je třeba se inspirovat a nedej bože vychovávat podle ní děti. Souhlasil bych s autory článku Máma mele maso, Marek mate mámu, kteří o Marku Hermanovi tvrdí, že "je Jiří Babica české psychologie: oba jsou ve svém oboru nadšenými amatéry, oslovujícími široké publikum jednoduchými recepty, které si s vnitřní soudržností a kvalitou vstupních surovin hlavu nelámou. "

Elen.aja
16.12.2022

No, tak to bylo výborné čtení. Spoustu myšlenek člověk slyšel ve škole, spoustu jich sám prožívá denně se třemi malými dětmi a stejně neškodí si tyhle jednoduché podněty a pravdy, které dávají smysl, připomenout.

Někdy na to jdeme moc komplikovaně a ono stačí si jen víc naslouchat a držet se základních osvědčených pravidel.

Líbí se mi Markovo respektování tradice - zkušeností předků. Někdy máme tendence zahazovat vše, protože to přeci chceme dělat líp, než naši rodiče a prarodiče, ale plácáme se zas na druhé misce vah...

Oceňuji tu jeho laskavou přísnost, důraz na důslednost, ale i něhu. A velmi blízké mi jsoh jeho apely na životní rituály.

MarkCarter
20.11.2022

Marek Herman píše psychológiu do vrecka. Jeho knihy sú ľahko stráviteľné aj pre bežného čitateľa a myšlienky inšpiratívne. Túto knihu (ale aj ďalšie jeho knihy) by si mal prečítať každý rodič.

jankasvanka
18.11.2022

Knížku sem si přečetla díky výzvě , není to první kniha co sem od Marka Hermana četla. Moc mě bavila