ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Imitátor Imitátor Daniel Cole

Detektiv Ben Chambers vyšetřuje případ sériového vraha, který svoje oběti upravuje a stylizuje jako antické sochy. Do cesty se mu připlete nováček, konstábl Adam Winter. Tito dva mají dva podezřelé. Vrah pak téměř odřízne Chambersovi hlavu a poškodí nohu, Winter ho na poslední chvíli zachrání. Vrah zmizí.
Po sedmi letech Adam pracuje jako ochranka, kvůli psychice se nemůže vrátit do práce. Osloví ho mladá policistka z narkotik, Jordan Marshallová. Chce pátrání otevřít, jednou z obětí byl její kamarád.
A tak se Chambers a Winter opět potkají a dokonce osloví i vraha. Tím ale spustí jeho vraždy znovu.

I přes děsivost ve vraždách je kniha neuvěřitelně vtipná. Repliky Chamberse i Wintera jsou naprosto skvělé. Také se mi moc líbil přístup Benovy ženy Eve vůči své tchyni.

12.01.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Eileen se ztratí v obrovském lese. Policie ji vzhledem k času a velikosti lesa považuje za mrtvou. Pak se najde její fotoaparát, na fotkách jsou zvláštní stíny. Kamarád Todd se ji ale rozhodne hledat sám. Bratr Chris s chytrou přítelkyní Annou a kamarád Flint s blondýnkou Hailey chtějí pomoc od místní policistky Carly, ta jim ale nevěří. A tak se vydají do lesa tajně sami. A potkávají děsivé monstrum. Carla mezitím objeví podivnosti na fotkách také. A následně zjistí, že za posledních 10 let v lese zmizelo již 60 lidí.

Jízda. Darcy znám z těch milých soft horůrků o domech. Tohle je ale o 3 levely děsivosti výš. Za mě super.

10.01.2022 5 z 5

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Astrid je alkoholička. Její přítel Simon pít přestal, ale po znovusetkání s Astrid se zabil. Astrid začne abstinovat a žije u matky v malém městě Flinstead. Tam chodí na schůzky Anonymních alkoholiků a skamarádí se se starší Helen. Také se ve městečku zamiluje do Joshe. Na každém kroku ji ale někdo sleduje, chodí jí výhrůžky i Simonova fotka...

Já sama knihy věnující se provoplánově problematice alkoholismu nečtu. Děj knihy byl místy dost rozvláčný, hodně se zaobírala právě vnitřním světem Astrid, jejími výčitkami a vnitřními boji.

Celkově byla kniha pro mě spíš takový průměr, jako celek asi spíše zapomenutelná, ale ne špatná.

Knihu jsem si užila v audio formě s Janou Strykovou.

08.01.2022 3 z 5

Zpráva od nebožtíka Zpráva od nebožtíka Joanna Chmielewska (p)

Joanna se dostane do společnosti, kde se nelegálně hraje ruleta. Dojde k zastřelení jednoho muže, který těsně před smrtí Joanně sdělí podivnou šifru. Ta je cestou k pokladu. Podivný gang ji unese. Hlavní hrdinka jim však opakovaně utíká.
Jako plus vidím vtipně naivní a sebeironické vyprávění. Jako minus totální neuvěřitelnost a strašlivou rozvláčnost. Navíc kniha nemá kapitoly.
Je mi líto, ale mně to teda vůbec nebavilo.

06.01.2022 1 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Parta bývalých spolužáků se každý rok schází na Silvestr. Tentokrát akci organizuje Emma, přítelkyně jednoho z nich, jediná, kdo nebyl součástí party u ve škole.
Zorganizuje pobyt v areálu chat ve Skotské vysočině. Příběh je pak vyprávěn střídavě z pohledu různých postav a v časech střídavě od příjezdu (30.prosince) do současnosti (2.ledna).
Právě druhého ledna je nalezeno tělo.jednoho z nich. Navíc špatné počasí i signál neumožňuje příjezd policie. Kdo je mrtvým a proč se odhaluje čtenáři až ke konci knihy.
Příběh pracuje s pohledy několika lidí, popisuje, jak postavy vnímají samy sebe i své okolí, ale i jak okolí vnímá je.
Celkem příjemný, jinak vystavěný krimi příběh.

05.01.2022 3 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Patnáctiletá Tara a její jedenáctiletý bratr Kyle se po autonehodě jejich matky Christine ocitají v domě prarodičů Petera a May. S nimi se nikdy dříve neviděli. Jako obvykle je dům opředen tajemstvími, dětem se zjevují duchové a začínají zjišťovat, že nic není tak, jak se zdálo na začátku....
Kniha má rychlý spád, krátké kapitoly, lehkou dávku napětí. Příjemná jednohubka.

01.01.2022 4 z 5

Clay nastoupí jako noční prodavač do nonstop knihkupectví. V tomto knihkupectví se ale více než prodej knih odehrávají tajemné výpůjčky, přičemž Clay musí do deníku zapisovat nejen to, kdo a co si půjčil, ale i jak vypadal, co měl na sobě, jak se choval.
Clayovi to nedá a snaží se tomuto podivnému spolku přijít na kloub, a to za pomoci počítačů a svých přátel, kteří se vyznají v IT. Do celé akce se zapojuje i Google.
Podaří se tajemné šifry v knihách vyluštit?

Za mě poslední kniha roku 2021 a nic moc. Nápad pěkný, ale dost mi to evokovalo Šifru mistra Leonarda. Tady mi ale chybělo napětí, zájem o hlavní postavy i výsledek.

31.12.2021 2 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

V Londýně se objeví již čtvrtá žena, kterou někdo unesl a po několika měsících zanechal na veřejném místě živou, ale po provedené lobotomii, tedy ve stavu zelenina. Do Londýna je povolán bývalý agent FBI Jefferson Winter, geniální mozek s prvky neřízenosti. A dojde k únosu Rachel, dcery bohatého podnikatele. Kniha popisuje Winterovy myšlenkové pochody a dění v místě, kde je uvězněná Rachel.
Proč dochází k únosům žen a jejich následnému propuštění v tak neutěšeném a beznadějném stavu? Co tyhle ženy spojuje?

Moc dobrá detektivka, kterou jsem před nějakou dobou objevila snad v Levných knihách. Předčila moje očekávání.

29.12.2021 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

V horském penzionu se v pátek ubytují tři páry, spisovatelka, právník a dvě kamarádky. Kvůli špatnému počasí se nikdo jiný do penzionu nedostane, nefungují telefony ani elektřina. Z personálu jsou zde jen majitel a jeho syn. Hned první den je nalezena mrtvá Dana, snoubenka bohatého Matthewa. Následně někdo zabije ještě další dva (tři/čtyři) lidi. Přeživší si mezitím odhalují část svých tajemství. V neděli pak konečně dorazí policie a klubko záhad se začíná rozplétat.

Velmi zajímavý příběh, ve kterém se plynule a postupně odhaluje, kdo je vrah a proč. Napětí je stupňováno přesně tak, aby chtěl čtenář vědět, jak to dopadne.

27.12.2021 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Příběh z 30.let 20. století. Ve městě Maycomb žije advokát Atikus s dvěma dětmi, Jemem a Janou Luisou, přezdívanou Čipera. Kniha je vyprávěna právě osmiletou Čiperou. Popisuje dětské hry, ale i příhody ze světa dospělých, které si vysvětlují s dětskou nevinností. Pak jednoho dne místní povaleč obviní černého Toma Robinsona, že znásilnil jeho dceru. Ve městě je pozdvižení i z toho, že obhájcem Toma se stává právě Atikus.

"...já si myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi."

Velmi silná kniha, která by podle mě měla být součástí povinné literatury. Oproti mnohdy náročnému čtení školní klasiky je ale tohle dílo opravdu čtivé, díky pohledu malého děvčete se zdá být naivní, ale především čisté a bez předsudků. A na svou dobu (napsáno v roce 1960) také velmi nadčasové a stále aktuální. V roce 1961 získala kniha Pulitzerovu cenu.

27.12.2021 5 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Spíše lyrický příběh o Allis a Sigurdovi. Allis je vdaná novinářka, která je přistižena veřejně s jiným mužem a rozhodne se utéci. Najde si práci hospodyně v domě tajemného Sigurda. Tento muž je zprvu velmi nepříjemný. A kde je jeho žena?
Nejde ale ani omylem o scénář červené knihovny. Každý má svá tajemství a upřímnost děsí...
Celkovému ladění pomáhá i to, že v knize nejsou přímé věty v uvozovkách.

22.12.2021 3 z 5

Tři ženy Tři ženy Jeff Abbott

Mariah Dunningová je mladá dívka, která žije s otcem, protože před rokem zmizela beze stopy její matka. Celé město viní právě otce, třebaže mu nikdy nic nedokázali. Mariah se rozhodne zjistit, co se její matce doopravdy stalo. A v průběhu pátrání zjistí, že se její matka znala s Lisbeth a Bethany, dalšími dvěma zmizelými ženami...

Za mě bohužel moc ne. Do čtení jsem se dost nutila, kniha pro mě neměla spád, postavy se mi často pletly. Mladá holka také v podstatě bez pomoci rozplete něco, co policie víc jak rok nezvládla. Uvěřitelnost vlastně nulová. Zajímavých bylo tak posledních 40 stran, kdy došlo k rozuzlení, které se dalo celkem tušit.

20.12.2021 1 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Kniha vypráví o dvou ženách, které se v různé době (tehdy a teď) nastěhují do stejného domu. Dům je plný technických vymožeností a bydlet v něm znamená dodržovat obrovské množství pravidel. Architekt a majitel je dominantní Edward, do kterého se obě zamilují. Emma, která se tehdy nastěhovala s přítelem Simonem, v domě i zemřela. Jane, žena ze současnosti, s Edwardem otěhotní. Zároveň pátrá i s pomocí Simona po okolnostech Emminy smrti. Dům ji začne děsit...
Krátké kapitoly, nečekané zvraty a překvapivé vyústění.

18.12.2021 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Claire je lhářka poznamenaná vyrůstáním v bavlnce a následným pádem rodiny. Zosnuje plán pomsty. Claire je jiná, než jak se tváří. A všichni kolem také.
Vyústění jsem v poslední třetině tušila, ale ničemu to nevadilo. Kniha má zápletku i tempo. Tak proč ne? :-)

16.12.2021 4 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Pátý díl série o policistce Charlie. Tentokrát řeší případy záhadných úmrtí starch lidí v jejich domech, jejich postelích. Paralelně sledujeme příběh Thomase, muže a otce, který přišel o manželku vinou její nemoci. Po roce ale nabyde dojmu, že jeho žena je zpět a snaží se pomocí svého dealera zařídit pro ni a osmnáctiletou dceru zařídit nové bydlení. Jako vždy i zde na konci dojde k zvláštnímu rozuzlení.

15.12.2021 4 z 5

Rozbité panenky Rozbité panenky Sarah Flint

Další díl o práci policejního útvaru a Charlie Staffordové. V tomto díle jsou polámanými panenkami mladé dívky, prostitutky ovládané drogami a svými pasáky. Příběh se vine kolem mladé Caz, dívky tak toužící po lásce, že je schopna ji hledat u svého pasáka Břitvy. Její dvě kamarádky se najdou mrtvé. A také je tu linie pátrání po okolnostech nálezu mrtvého miminka....
Děsivé, kruté, bolestivě reálné. Inspirované zkušenostmi autorky z dob její policejní praxe.

11.12.2021 5 z 5

Lháři, lháři Lháři, lháři Sarah Flint

Třetí díl byl za mě o málo slabší než ty předchozí, přesto je mi parta kolem Charlie moc sympatická.
V tomto dílu řeší policejní tým vraždy policistů, u jejichž zohavených těl zůstávají červené růže.
Spisovatelka samotná pracovala řadu let u Metropolitní policie, její postavy mi tak připadají velmi uvěřitelné. Líbí se mi citlivost vyprávění, na konci každého příběhu do sebe všechno tak nějak zapadne.

09.12.2021 4 z 5

Sběratel trofejí Sběratel trofejí Sarah Flint

Druhý příběh policistky Charlie a jejích kolegů. V tomto příběhu se objevuje vrah, který svým obětem uřezává prst a odebírá srdce. Zároveň je zde druhý vrah, který ale hned na počátku příběhu utíká a na útěku opět řádí. Také se zde opět potkáváme s Charliinou maminkou Meg a válečným veteránem Benem, který by chtěl být víc než jen kamarád Charlie....
Kniha opět nezklamala. Možná o něco slabší než první Maminčin mazánek, ale série ještě nekončí a jedeme dál. :-)

04.12.2021 4 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

První ze série knih o případech policistky Charlie.

V okolí dochází k únosům matek a jejich dětí. Nikdo neví, kam tito lidé mizí, co se s nimi děje. Do příběhu také zasahuje maniak stalker, který chce být se svou milovanou.... A seznamujeme se i s válečným veteránem Benem, mužem podléhajícím alkoholu, ale zároveň kamarádem Charlie.

Tenhle příběh jsem četla asi dva roky zpátky. Teď mám pohromadě celou sérii, tak jsem začala od prvního dílu a nelituji. Pořád se mi líbí. Čte se skvěle.

30.11.2021 5 z 5

Dívka na neděli Dívka na neděli Pip Drysdale

Příběh Taylor, která po rozchodu s násilným a manipulativním Angusem spřádá plány na pomstu. A potkává příjemného Davida. Jenže pak se k Angusovi vrátí a pochopí, jak nebezpečný tenhle návrat je...

Příběh je vyprávěn přímočaře a jednoduše, nejde o megaveledílo, ale celkem čtivý příběh na několik hodin/dní.

27.11.2021 3 z 5