Štvanice

Skupina bývalých spolužáků z Oxfordu, nyní třicátníků, se tak jako každý rok od ukončení studia setkává o vánočních prázdninách, aby spolu přivítali nový rok. Tentokrát pro svou silvestrovskou oslavu zvolili idylické, odlehlé sídlo na Skotské vysočině – dokonalé místo, kde si s přáteli odpočinout od civilizace a spěchu každodenního života. Na místo dorazí 30. prosince, krátce předtím, než dům odřízne od okolního světa dlouho nevídaná sněhová vichřice. O dva dny později, na Nový rok, je jeden z přátel nalezen mrtvý. Výlet přitom začal nevinně: obdivováním okolní přenádherné, leč zlověstné přírody, popíjením šampaňského před krbem s praskajícím ohněm a vzpomínáním na studentská léta. Ale po deseti letech se tíha dlouho potlačovaných výčitek a vzájemných obvinění stává natolik neúnosnou, že ji nepřebije ani nostalgie vyvolaná vzpomínkami na společné zážitky. Uprostřed silvestrovského veselí se pouto, které přátele drželo tolik let pohromadě, znenadání přetrhne. Jeden z nich přijde o život. A někdo z přeživších je pachatelem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458308/big_stvanice-PHE-458308.jpg 3.5275
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Vendeta

The Hunting Party, 2018

Kniha Štvanice

Veve721

První polovina byla poměrně dost slabá, autorka zvolila veeeelmi rozvláčné tempo a věnovala hromadu prostoru budování charakterů postav, což je zároveň i hlavní problém. Skupinka hrdinů je totiž směska těch nejmíň sympatických lidí, jaké si umíte představit. Nafoukaná pařmenka Miranda, která vlastně nic nerobí, protože je na práci příliš pěkná. Zapšklá Katie, která v skrytu duše nenávidí svou nej kámošku. Oplzlý Mark neustále obtěžující ženu, která není jeho partnerka... Prostě banda zoufalců na výletě. Naštěstí je hned od prvních stran jasné, že někdo společnou párty nepřežije, takže se čtenář má na co těšit. Já osobně jsem nefandila nikomu a doufala v nalezení dalších mrtvol ostatních účastníků (v ideálním případě by přežil jen personál chaty). Přesto mě příběh postupně pohltil.

Štvanice je nevyváženým dílkem, které se z naprosté průměrnosti vyvine v chytlavé psycho drama. Já osobně v první polovině knížku neustále odkládala, zato druhou půlku jsem zhltla za jedinou noc. Přestože jsou hlavní hrdinové na facku, postupně se jim dostanete pod kůži a i když si je neoblíbíte, jejich osudy vás budou zajímat.

Kniha velmi dobře pracuje s fenoménem přátelství a poukazuje na to, jak povrchní vazby z mládí mnohdy nepřetrvají do dospělosti. Každý člověk se uplynulými roky mění a plynutí času je pro přátelství největší výzvou. Určitě se oplatilo dát autorce šanci hlavní myšlenku pořádně rozvinout. I když bych to v úvodu neřekla, nakonec šlo o povedené dílko se zajímavou pointou.

zdendula31

Nenadchne ale ani neurazí...taková B krimi.

Knihom_olka_

Tak tohle mi úplně nesedlo.
Čekala jsem thriller plný napětí, dramat a různých odhalení, ale nic z toho jsem nedostala.
Velice mě zaujala obálka knihy, i to že to měl být slibovaný thriller, přesto se to podle mého názoru thrilleru nepodobalo ani v tom nejmenším.
Většinou, když hodnotím knihy nebývám zase tak přísná, pro většinu autorů dokážu mít pochopení, ale tohle byla skoro až tragédie.
Kdybych řekla, že mi postavy nesedli nebyla by to ani z půlky pravda. Tak hrozné postavy jsem snad ještě nezažila. Možná na jedné nebo dvou z nich bych našla nějaká pozitiva, přesto negativa u většiny postav velice převažovala. Ze začátku jsem si ještě myslela, že je to tak záměrně, ale až postupem času mi došlo, že je to jen špatně napsané.
Do čtení jsem se neskutečně nutila, jelikož příběh nebyl absolutně napínavý, nýbrž nudný a zdlouhavý. Autorka měla v plánu nás nejspíš během knihy celou dobu napínat, bohužel povedlo se jí mě akorát tak unudit. Vybrala si skvělé prostředí, z kterého mohla vytvořit skvělé místo pro zápletku.
Opravdu mohu vyzdvihnout jen velmi nečekaný konec, kterému dávám alespoň trochu slušné hodnocení. Bohužel je to opravdu asi to jediné co mohu vyzdvihnout. Přišlo mi absolutně zbytečné, jak autorka napsala vesměs celou knihu jen o zbytečné minulosti postav, která byla ještě absolutně nezáživná.
Když jsem teď tuto recenzi napsala dokonce zvažuji, že by si tato kniha ještě zasloužila méně hvězdiček přesto to tak nechám díky skvělému konci který ale v podstatě se zbytkem knihy skoro nějak nesouvisel.
Bohužel nemůžu doporučit. Možná tak pro ty, co se chtějí unudit k smrti.

brunette362

Z knihy jsem velmi rozpačitá. Holá dějová linka se mi líbila. Musím se přiznat, že hlavního padoucha jsem dopředu neodhadla. Ale, to jedno velké ale… kniha mohla mít o 150 stran míň a vůbec by mi to nevadilo. Sálodlouhé odstavce o minulosti jednotlivců, jejich myšlenky, o kterých přemýšleli stále dokola. Tohle mě v knize nebavilo a taktak jsme ji dočetla. Škoda, že byla knížka touto omáčkou pokažena.

jasmína

Kniha Seznam hostů byla daleko napínavější, tuto jsem po necelých 100 stránkách odložila

Parwana

(+ SPOILER) Tak toto byla síla. Variace na Deset malých černoušků, ale velmi povedená. Shari Lapena se svým Nevítaným hostem nedělá legendární předloze ostudu, Štvanice však šla ještě dál. Po pomalém rozjezdu, kdy si nás autorka hezky předpřipraví, se pomalu dostáváme do varu, zatímco se nic netušící privilegovaní dovolenkáři cpou kaviárem a zalévají ho drahým šampusem, aby následně děj pomalu a jistě gradoval a od půlky knihy, v průběhu silvestrovského večírku, zběsile pádil k šokujícímu rozuzlení, že obětí je hlavní hvězda MIranda a odhalení Emmy jakožto ubohé stalkerky a méně kvalitní kopie MIrandy. Všechno do sebe báječně zapadalo a na konci zůstalo jedno velké Wow. Těším se na další knihy této autorky.

megamysl1901

Super kniha. Od autorky si určitě přečtu i ostatní knihy. Doporučuji. 5*.

Petra00

Průměrná knížka, která neurazí ani nenadchne. Úplně mi nesedly postavy, přišly mi afektované a spíše mě štvaly.