Ta přede mnou

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345924/ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4.11130
Originální název:

The Girl Before (2017)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (388)

Přidat komentář
čarodějka333
17. září

Kniha, která neustále nutí k pokračování. Krátké svižné kapitoly, přečteno za dva dny (na úkor jiných povinností).

Anička.pa
14. září

Kniha mě zcela pohltila, někdy jsem měla až mráz do po zádech. Do posledních stran jsem vůbec netušila, jak kniha dopadne a závěr mě překvapil :-) A co asi čeká další nájemkyni Astrid? To by mě opravdu zajímalo :-)

MirkaProk
13. září

Kniha je čtivá, díky tomu přečteno za 2 odpoledne, ale musím konstatovat, že z nějakého důvodu a ani nevím z jakého, mě nějak moc nenadchla a to i přesto, že mám tento žánr ráda.

Illyria88
09. září

Knížka neměla chybu. Vlastně měla - přečetla jsem ji až příliš rychle. Za den bylo po ní. Příběh mě do sebe vtáhl už od první stránky, což se mi málo stává. Knížku mám v plánu si koupit, protože tuhle za to stojí mít v knihovničce.

Christine1611
08. září

Zajímavá, velmi čtivá a napínavá kniha.

Zuzulin
07. září

Knihu doporučuji. Není to nijak zvlášť napínavá knížka, ale nápad příběhu se mi líbil a příjemně mě překvapil nepředvídatelný konec.

novina
01. září

Mám moc ráda knihy psané z více pohledů a tohle byl přesně můj šálek kávy :-) Zajímavá zápletka, krátké kapitoly, nečekaný konec.

Véča
01. září

Nejprve jsem slyšela recenzi, která tuto knihu vychvalovala to nebes a den poté další, která ji zkritizovala. A tak nebylo nic lepšího, než si udělat vlastní názor.
Thrillerů jsem četla poměrně hodně a tento se řadí rozhodně k těm lepším. Krátké kapitoly psané z pohledu dvou žen neustále nutily ke čtení, děj byl záživný, zápletka nakonec dobře vyřešená, pro nenáročné čtenáře doporučuji.

Adelaide777
31. srpna

Velice zajímavá kniha s poutavým příběhem. Zaujala mě už od začátku, takže všem vřele doporučuji :)

klarence
28. srpna

velmi dobře se četla, jako oddechovka super

adelaska
27. srpna

Kniha přečtená během pár hodin. Moc se mi líbila.

šipek
26. srpna

Kniha se mi moc líbila. Oddechové pohodové čtení. U mě mezi 4-5 hvězdičkami. Zajímavě uspořádané krátké kapitoly z pohledu různých žen. Doporučuji tuto knihu přečíst. Koukám,že většina mých známých tuto knihu má již přečtenou.

Storm5007
26. srpna

Tato kniha mě opravdu oslovila. Velice zajímavé zpracování to se týká vyprávění i dosti krátkých kapitol. Pozor text níže obsahuje SPOILER..............
Překvapilo mě jak autor směruje Vaši pozornost na postavu, která má nevyrovnanou a dalo by se říct narušenou psychiku. Očekávala jsem, že vrah je právě on, že se jedná o příběh, kde je vrah známí od začátku a napětí je vyvoláváno jeho chováním a skutky v průběhu děje. To jsem se, ale spletla a odhalení vraha bylo překvapivé. Trochu mě zklamali dvě věci a proto jsem v hodnocení nedala 5 hvězd. Za prvé si myslím, že si mohl autor více pohrát s dějem, kdy zemře Simon. Děj mohl být delší a více dramatický. Za druhé mi nesedělo odhalení Simona. Jane na to přišla prakticky v jedné větě, prostě si to uvědomila? Viděla bych to více propracované. Při něčem ho mohla přistihnout nebo u něj najít jednu z perel roztrženého prvního náhrdelníku. Třeba ta věta, kdy Simon řekne, že trocha alkoholu v 15 týdnu těhotenství nevadí, ta mě zarazila. Jane si to, ale uvědomila až později. Kdyby si to například Jane dala do souvislosti na základě této věty, dávalo by to větší smysl, protože jak je možné, že tuto informaci Simon má? Celkově je, ale kniha velmi dobrá a rozhodně ji doporučuji. :oD

romanka26
24. srpna

Kniha se mi líbila, byla napínavá a nutila mě číst dál a dál až do konce :)

dencazrnu
23. srpna

Ze začátku knihy jsem měla chvíli problém se začíst. Vadilo mi, že tam u textu chyběly uvozovky, tak mi to trošku dávalo zabrat. Ale postupně s gradujícím dějem jsem se začetla, že jsem to už pak ani nevnímala :)

Simmminek
16. srpna

Zajímavá kniha, dobře se četla, napínavá. Mám ráda knihy, kdy do konce nevím, jak to nakonec všechno dopadne. A to byla jedna z nich.

regenka
16. srpna

Přečetla jsem ji rychle.. bavila mě... ale zítra nebudu vědět o čem byla. Jako oddychovka dobrá, ale moc nechápu ty chvalozpěvy :)

Zuzka222
15. srpna

Kniha byla zajímavá, napínavá, čtivá.....konec byl však pro mě moc unáhlený, mnoho otazníků bylo vysvětleno ve dvou větách. Čekala jsem, že některé věci budou víc rozvedené, propracované....1* tedy strhávám.

verushka19
14. srpna

Velmi napínavá kniha. Příběh byl velmi poutavý. Měla jsem pocit, že musím číst dál a dál. Nakonec jsem přečetla knihu za den, musela jsem prostě vědět, jak to dopadlo. Jednoznačně doporučuji.

bekule
14. srpna

Zajímavý příběh, krátké kapitoly střídající vyprávění tehdy a teď. Mírně napínavé, trochu tajemné, jen se nelze ztotožnit s žádnou postavou. Většina je spíš odpudivá, dokonce i dům který hraje důležitou roli. Zakončení knihy celkový dojem vylepšilo ale na víc než tři hvězdičky, podobně jako Dívka ve vlaku, to není . Zařazení do žánru horor a thriller mě přijde trošku přehnané, možná jsem už moc otrlá. Řekla bych opět další přeceňovaná kniha, což ovšem v edici světový bestseller není překvapivé.

lukozminova
09. srpna

Přečteno za dva dny. Kniha je celkově velmi čtivá avšak konec mě trochu zklamal.

Beky
09. srpna

Napínavé. Strhující. Překvapivé.
Od první stránky vás příběh nepustí, musíte číst až do konce ... A samozřejmě na konci, když si celou dobu myslíte, že je zcela jasné, KDO je "pachatel", vás autor vyvede z omylu, protože takhle to prostě u bestsellerů bývá. :-)

Mojepočteníčko
09. srpna

Už dlouho jsem v ruce nedržela knihu, která by mě k sobě dokázala připoutat, ba dokonce vyvolala pocit, že prostě musím…potřebuji číst dál. Autorce J. P. Delaney se to s její knihou Ta přede mnou (nakl. Ikar, Knižní klub) povedlo. Paradoxem je, že jde o thriller, žánr, který nevyhledávám. Jsem totiž ukázkový strašpytel…

Emma prožila trauma. Byla přepadena zloději ve svém vlastním domě. Na stávajícím místě už se necítí bezpečně. Proto se snaží najít jiný byt, aby na ošklivou minulost lépe zapomněla. Žádný z nich se jim však nezamlouvá. Až na jediný. Strohý, minimalistický byt, v němž mohou bydlet za minimální poplatek a maximální dodržování všech pravidel. Podivný architekt, který jej původně navrhoval pro svou rodinu, totiž odmítá přijmout jen tak někoho. Chce si být jist, že jeho byt bude mít účinky, které se od prostor tohoto typu očekávají. A sice, že dokáže nové nájemníky změnit. Což se mu nakonec doopravdy podaří.
Jane prožila velmi osobní ztrátu. Potřebuje místo pro nový start. Její finanční možnosti, však jejímu rozhodnutí i potřebám stojí v cestě. A to až do chvíle, kdy objeví krásný byt, který může získat za nízké nájemné. Jane využije příležitosti, i když pobyt na tomto místě znamená dodržování ohromné spousty pravidel. Záhy se však dozvídá o ženě, která na tomto místě předčasně zemřela. A co víc, byla jí až nápadně podobná. Jane začne pátrat. Avšak čím víc se blíží k cíli, tím víc se její život začne podobat tomu, který žila TA PŘED NÍ…

Vy, co máte v tomto žánru načteno se mnou možná nebudete souhlasit. Možná pro vás byl tenhle příběh předvídatelný a měli jste hodně brzo ve všem jasno. Ale za mě je tato knížka vážně super. Dostala mě někde kolem padesáté stránky, a pak už mě nutila číst pořád dál a dál a dál. Nemohla jsem přestat a strašně se mi nechtělo ji zavírat. Po celou dobu čtení jsem vůbec netušila, jak se věci mají. A žádný z mých odhadů nebyl správný.
Líbila se mi atmosféra příběhu i způsob, jakým autorka všechno kolem postav vykreslila. Jediné, na co nemohu odpovědět, je otázka, která z postav se mi nejvíce zamlouvala. Protože jsem nefandila ani jedné z nich. Není to tak, že bych je nesnášela. Spíš jsem jen doufala, že některé nebudou takové, jak se po celou dobu prezentovali. Byly zkrátka jen nepostradatelnou součástí příběhu.

Takže, pokud knihy tohoto typu nepatří mezi vaše běžné čtivo a pokud neradi chodíte spát s hlavou pod peřinou, stejně jako já, můžete se do ní směle pustit. Všeho je tam tak akorát. A vám, kteří máte pro strach uděláno, ji k přečtení určitě doporučuji. Pokud vás neoslní, určitě si u ní minimálně odpočinete…

Zuzanka46
05. srpna

Skvělá knížka, velmi čtivá a díky střídání krátkých kapitol z minulosti a přítomnosti děj velmi rychle ubíhal. Nečekaný konec, nemám co vytknout

reňa30
05. srpna

Dobré čtení...jen na pět hvězdiček tomu přece jen něco chybělo

karbulka
04. srpna

Člověk pořád přemítá, jak to tedy vlastně bylo a je. Dobré čtení.

lenka5954
31. července

Knížku jsem zhltla jedním dechem, hezky se prolíná minulost se současností, zajímavé téma.

mia6318
28. července

Kniha se mi moc líbila. I když se skáče v čase, tak je děj přehledný a jasný.

Sorrow
27. července

Až tak do posledních padesáti stránek před koncem jsem byla nadšená. Bylo to napínavé, nepředvídatelné, opředené tak trochu magičnem. Po delší době se mi stalo, že mě autor pěkně zatahal za nos a své názory na postavy jsem měnila co pár stránek. Zakomponování budovy do děje mi přijde dost nápadité a ani zpracování tohoto motivu rozhodně nepokulhává.
Nojo, pak ale přišlo těch posledních padesát stránek. S tím, kdo za vším nakonec stojí, bych se ještě asi smířila, ačkoliv jiné rozuzlení by mě uspokojilo víc. Nedokážu ale prominout ten závěrečný patos, který (abych nespoilerovala) nemohu více rozebrat... 3,5 - ať nežeru :)

Dreisii
27. července

Na knížku jsem se moc těšila už jen kvůli tomu jak jí všichni chválily,ale na pět hvězdiček to není,je super má pěkný čtivý děj,ale furt tomu něco chybí.Už jsem četla lepší knihy tohoto žánru.