Ta přede mnou

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345924/ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4.11232

The Girl Before (2017)

Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Ikar (ČR)

Verunka004
13. listopadu

Takový žánr knih jsem nikdy nečetla, nejsem na horory a thrillery. Upřímně ani nevím proč jsem si jí kdysi koupila. Ale můžu říct, že se četla velice dobře. Občas jsem se bála, ale to je normální když člověka vyleká úplně všechno. Rozhodně do další takové knížky nepůjdu, ale tuhle knihu si velice ráda přečtu znovu. Velice doporučuji, proti kteří se tolik nebojí, bude velice zajímavé čtení. :)

Beily
11. listopadu

Kniha byla čtivá a měla jsem ji přečtenou asi za tři dny, což je na mě hodně krátká doba. Líbily se mi krátké kapitoly, které člověka nutily pořád číst dál a dál. Ze začátku jsem si dost pletla jednotlivé kapitoly dvou postav, které zažívaly v podstatě to stejné a tak bylo občas těžké se zorientovat. Vraha jsem neodhadla vůbec, protože jsem upřímně při čtení ani nepřemýšlela o jiné variantě, než té, na kterou se celou dobu ukazovalo.
Holka co si nechá udělat dítě kvůli dobrému genetickému základu a druhá co si vymýšlí absolutně ve všem a ještě ze sebe dělá chudinku mi teda sympatické nebyly :D Ale musím uznat, že jejich osobnosti byly geniálně popsané a bavily mě.
Jediné co mi vadilo ze začátku, byla absence uvozovek u přímé řeči a prvních sto stran jsem myslela, že nečtu thriller, ale spíš červenou knihovnu.
Dávám 4 hvězdy, protože ve mně kniha nezanechala takový ten wow efekt. Rozhodně ale nelituji přečtení a doporučuji, pokud máte rádi trochu psycho knihy.

Ivka_77
10. listopadu

Kniha se mi velmi líbila, byla čtivá, napínavá, vraha jsem opět neuhodla. Přečteno za pár dní, rozhodně doporučuji.

Nestorkea
08. listopadu

SPOILERY
Že Edward bude nakonec ze všech postav nejnormálnější, mě opravdu nenapadlo. Aneb jak se sejde hrstka psychopatů a přetahují se o moc. Myšlenka supermoderního domu byla bezesporu zajímavá, ale některé věci mi moc neseděly. Třeba to, že se mu někdo nabourá do systému a vůbec nikdo si toho nevšimne. Čekala jsem větí WOW.

Neami2
02. listopadu

Kniha se mi velmi líbila. Nikde nebyly žádné momenty, které by byly přitaženy za vlasy, což velmi oceňuji. Děj překvapil, nečekala jsem, jak kniha dopadne.

Faila

Kniha mě nadchla nejen svým příběhem, ale také stylem, ve kterém je napsaná. Přečetla jsem jí téměř jedním dechem. Jde především o napínavé čtení bez hlubokých myšlenek a témat k zamyšlení. Občas se ale i v tomto díle naskytnou místa, která člověku vrtají hlavou - a některá dokonce opravdu hodně.

Amitiel76

Kniha "Ta přede mnou" byla pro mě v tomto žánru naprostá premiéra. Thrillery, detektivky a podobný druh literatury opravdu nečtu. Ale tady jsem udělala vyjímku, a musím říct, že nelituji. Zlákala mě anotace, a většinou kladné komentáře. Tak jsem si knihu koupila....
Autorův styl mi naprosto sedl. Zrovna tak mi imponovaly krátké kapitolky "Tenkrát" a "Teď". Knížka se tak četla skoro sama. Celý děj příběhu, i psychologické zpracování postav, bylo naprosto perfektní. Strhlo mě to, pohltilo, a nutilo číst pořád dál a dál, dokud jsem nebyla na konci. A ten byl vskutku překvapivý.....
Když se to tak shrne, tak skoro všechny postavy v celém příběhu, měly nějaký psychický problém. Každý měl svou obscesi, své kostlivce ve skříni, a pohnutou minulost. Snad jediná "normální" tu byla Jane. I když i o tom by se dalo polemizovat....
A pak ten samotný dům? Pro mě naprostá šílenost, ze které mi běhal mráz po zádech, jen jsem o tom četla. Brrr...tohle fakt nikdy. A ta absurdní nájemní smlouva? No, který normální člověk by se pod tímhle podepsal?
A psychopatický majitel Edward? Tak to byl teprve kousek.... Takového chlapa bych utloukla prachovkou :-))))
Jinak knihu hodnotím pěti hvězdičkami. Byla to parádní jízda.

danipos

Není to špatné čtení, ale zase to není takový zázrak, jak se o tom píše. Do poloviny knihy spíš nuda, pak to teprve začíná mít trošku spád,vysloveně se mi líbila až poslední třetina.

biairicia

To by celkem šlo. Střídání krátkých kapitol tehdy: Emma a teď: Jane, mě bavilo a nešlo se odtrhnout. Děsně mě štvala absence uvozovek! Vše okolo záhadného domu ve Folgate Street číslo 1 je poněkud uchýlné, ale čtivé.

Julinka679

Obsahuje SPOILERY!
Ta přede mnou je hodně dobrý psychologický thriller, u kterého nebudete až do konce tušit, kdo je za vše zodpovědný.
Je to hodně čtivé, kapitoly "TEHDY: Emma" a "TEĎ: Jane" mi přišly originální a u Emmy mi vlastně chybějící uvozovky vůbec nevadily.
Líbí se mi jak si autor se čtenářem hraje, kdy celou dobu ukazuje na určitou osobu, "podkopává" jí nohy, alibi a vy celou dobu čtete, věříte a říkáte "Jo, tak tohle je 100% on, ten za to může! Určitě ji zabil!" a pak se stane přesně to, co u thrilleru miluju - ukáže se, že to udělal úplně někdo jiný, někdo, na koho autor ani jednou "neukázal prstem".
Do Simona bych to vůbec neřekla, nějak mi do role vraha neseděl ale to se dalo očekávat, když se celá kniha vine v myšlence, že je jen "ublížený expřítel". Edward na to seděl dokonale a líbilo se mi, že autor vlastně celou dobu ukazoval na něho, protože jeho charakter byl skvěle promyšlen a jeho chování přesně kopírovalo to, za co jsme ho celou dobu měli mít.
Jane jsem vůbec neodhadla, což se dá očekávat a vůbec bych to do ní neřekla, u Emmy jsem to tak nějak tušila a když se provalilo, že je to lhářka tak jsem si jen řekla "Aha, tak jsem si to dobře tipla." a četla jsem dál.
I když na knížku "pěju ódy" tak je přece jen pár věcí, které mi vadí... Jak už někdo v komentáři psal, tak mi to odhalení Simona přišlo u Jane až moc pomalé, i já jsem se zadrhla už ve chvíli kdy prohlásil, že "v 15 týdnu těhotenství...", tam to Jane mělo dojít a když na to konečně přišla tak v podstatě jen v jedné větě, což mohlo být lépe vystavěno a jeho smrt vlastně také. Přihodilo se to příliš rychle a rozhodně by to sneslo ještě pár stran.
Konec by naopak snesl o pár stran méně. Když jsem narazila na ten WOW moment, tak jsem si říkala "Tak tohle jsem nečekala! To je super finále!" až na to, že to nebylo finále. Dále čteme o narození Tobyho, který je synem Jane a Edwarda, zjišťujeme proč Simon umřel (což bylo zmatené a rozhodně to měl autor o hodně víc rozvést), rozhodnutím mezi synkem, životem s Edwardem a novou rodinou a celá kniha končí z pohledu nové zájemkyně o bydlení na Folgate Street 1.
Za mě to určitě mohlo skončit objasněním úmrtí Emmy bez toho trochu utahaného konce, který mi trochu zkazil dojem z knihy za což ubírám na svém hodnocení 1*.
Nakonec hodnotím 4* protože kniha je napsána vážně skvěle, byla radost ji číst a i přes ten lehce nudnější konec jsem z ní nadšená! :-)

Katulinka69

Nebylo to špatné,ale četla jsem lepší.

Kristy78

Skvěle napsané, rychlé střídání dějů, každou chvíli je jasné, jak to dopadne, nakonec je vše úplně jinak a já se ptám, co jsem nepostřehla během čtení? A začnu nad koncem přemýšlet a přemýšlím stále. Kniha, která doznívá postupně. A to se mi líbí :) Díky P. za skvělý tip!

bookworm90

Skvělý thriller, který svým koncem překvapí.

MartulkaS

Super, super, super, kniha mě moc bavila a velmi dobře se četla ;)

Alitairmir

Parádní závěr.

Martinka99

Tak to mě bavilo, moc. Neotřelý námět, napětí, dostatečně ujeté postavy :). A ten dům tomu navodil tu správnou atmosféru, těším se na novinku - Věr mi!!

LittleK

Kniha je čtivá. Děj zajímavý. Závěr překvapivý. Nemůžu říct, že bych z knihy byla nějak odvázaná, přesto si své čtenáře jistě najde a zklamaní nebudete.

MíšaS.

NUDA NUDA NUDA a ještě jednou NUDA a to jsem přelouskala Kouzelný vrch, ale taková NUDA jako tohle to nebyla. Doopravdy se tam nic neděje. Jen pořád čtete TEHDY a TEĎ a vlastně je to jedno a to samé.
Nejnormálnější postava tam nakonec byl Edward, ale ten zbytek to byli psychopati/tky… Kdo je za vraždou jsem věděla dřív než hlavní hrdinka, protože na rozdíl od ní jsem asi četla lépe než ona poslouchala a tak mi to "přiznání" neuniklo.
Jediné plus - čte se to rychle.

Veru.Viti

Zajímavý námět. Bavilo mě to číst. Krátké kapitolky střídající hlavní hrdinky přímo nutí k dalšímu čtení. Malinko jsem postrádala chybějící uvozovky, ale po čase si člověk zvykne. Proč ubírám jednu hvězdičku je vlastně pocit, který jsem měla po přiznání myšlení Jane na konci knihy. A stejně jako předchozí čtenáři si myslím, že by se do takového domu mohl někdo jen s těží nabourat. Každopádně za nápad a čtivost hodnotím velmi kladně.

Mabie

Podle hodnocení jsem čekala daleko víc.
Vzhledem k prolínání minulosti s přítomností a k podobnosti hrdinek mi (i přes nadepsané kapitoly Emma tehdy a Jane teď) dělalo problém se mezi děvčaty zorientovat a jednoznačně každou z nich “chytit”. Co mě také hodně rušilo, byla chybějící přímá řeč - uvozovky do příběhu prostě potřebuji.
Popis chytrého domu se mi moc líbil, ale považuji docela za amatérské, že se do domu s tak špičkovou technologií (navíc s popisovanou sítí kontrol!), někdo zvenčí nabourá a tak dlouho nepozorovaně vše ovládá. Nerealistické mi také připadají veškeré zákazy, dotazníky a podobná omezení. V takovém domě by asi opravdu nikdo bydlet nechtěl.
Celkově myslím, že autor svůj příběh moc překombinoval.

VeronikaAug

Jak už psali čtenáři přede mnou, ani můj top to určitě nebyl. Jakoby se to táhlo, sice promyšleně, ale nic moc poutavého. Téma nevydařeného těhotenství pro mne bylo nepříjemné, počítám, že s každou maminkou to autorovo detailní vyprávění muselo hnout, Jane jsem velmi litovala, moc se o ní bála a doufala jsem, že to s ní dobře dopadne. Musím ale říct, že kniha má řád, je přehledná a promyšlená do posledního detailu, přesně jako dům na Folgate street 1 a to se mi líbilo, proto dávám 4 hvězdičky.

kristynkal

Kniha se čte celkem rychle. Co mi vadilo, byly chybějící uvozovky, to mi dělalo problém. Moc si mi líbily kapitoly nadepsané Emma tehdy, Jane teď- bez toho bych se těžko orientovala. Celkově knihu hodnotím kladně a líbí se mi námět a celkově nápady, které se objevují i během knihy. Myslím, že autor knihu zpracoval velmi dobře, asi bych ji nepřiřadila k těm nejvíc top, ale určitě mezi ty lepší a povedenější kousky. Při čtení mě často mrazilo v zádech a to si myslím, že svědčí o tom, jak kniha dokáže čtenáře vtáhnout do děje.

Dela111

Zajímavý námět. Řekla bych, že 'hlavním hrdinou' je tu vlastně dům plný tajemství. Zároveň také dům, který svým obyvatelům diktuje jak mají žít, co mají právě dělat... On je vlastně terorizuje, lidově řečeno - parádně je buzeruje. Však má taky podivného architekta.
Kniha má dvě dějové linie, obě jsou dobře a napínavě zpracované.

K příběhu mám jednu výhradu - neumím si představit, že by v tomto někdo dobrovolně bydlel a to ani zadarmo. Ale je to kniha a je fakt, že je poutavá, plná překvapení a největším překvapením je závěr. Rozhodně stojí za přečtení.

MonikaK

Kdyby nebyl autor znám, myslela bych si, ze to psala žena. Nemám rada ten typ knih, kde jsou muži celou dobu za ty zle a nakonec se zjistí, ze je svým způsobem vždy ženy prechytraci. Osobně mi velmi vadily popisy toho, co vše můžete jíst zaživa z živočišné říše. Chápu, ze to sloužilo k vykreslení postav, proto jsem s Druhou ženou dle očekávání nesympatizovala, a chápu, ze to pomohlo nastolit atmosféru, ale mne bylo velmi neprijemne tyto pasaze číst. Obecně mám rada, když autor v knihách používá moderní technologie, bohužel většina autoru úplně zničí jejich potenciál. Na jednu stranu vykresli v barvite vse, co si o nich nastudovali, na stranu druhou pak vše zničí tím, když tyto technologie pak dokáže prechystracit každý druhy člověk z ulice. To jako vázne? Samotný příběh me nebavilo natolik, aby to překonalo tyto rozpory, ale zároveň me nenudil. Bohuzel mi vsak zadna z postav nebyla sympaticka, coz knize velmi skodi, ale jelikož me kniha občas přiměla zamyslet se nad tím, zda bych takto dokázala žít já a co považuji za nezbytné, nakonec se přiklánim k vyššímu hodnocení.

Ashlee86

Skvělá kniha, kterou nešlo odložit. Velmi čtivý a napínavý příběh.

kikadoo

Na můj vkus docela nudné, mohlo to být více o tom zvláštním domě, těšila jsem se až bude konec. Postavy v knize nesympatické, občas jsem nevěděla, zda se píše o Emmě nebo Jane... jako knihu k přečtení bych nedoporučila, ale já už jsem dost náročný čtenář

Petula.N

Mám z této knížky rozporuplné pocity...chvílemi mě to bavilo a chvílemi ne, konec jsem nečekala, to jako zase né. Už jsem četla lepší thrillery, ale nejhorší to nebylo.

Evišťátko

I když jsem si při čtení knížky myslela, že vím kdo je onou osobou,která za vše může, byla to jen iluze. Dobře napsaný thriller!

tereza8

Z prvu jsem se tak nějak nemohla začíst. Jsem ale ráda, že jsem knize dala šanci. Nakonec mne bavila. Chvílemi jsem jen čekala na takové to “bum” - zlom - pořádný zvrat. Ale každá knížka je jiná a právě tím originální. Dávám 4*. :-)

Terka18

Velmi povedený nápad, příběh plyne sám a občas jsem měla trošku i husí kůži z některých scén a přemýšlela jsem jak to může dopadnout. Takový konec jsem teda nečekala. Za mě povedený psychotriller.