Ta přede mnou

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345924/ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4.1767
Originální název:

The Girl Before (2017)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (263)

Přidat komentář
Denninka
dnes

Zajímavá krimi. Líbilo se mi pojetí střídání dvou postav vyprávějící stejný příběh.

KatkaZ
dnes

Tak toto je po delší době kniha, která mě velice příjemně překvapila. Zaujala mě od úplného začátku a dobře se četla. Moc se mi líbilo prolínání přítomnosti s minulostí.

helcab
včera

Kniha mě zaujala už názvem, a nakonec byl příběh velmi čtivý a zajímavý. Rozuzlení mě překvapilo. Doporučuji.

Marci70
předevčírem

Kniha se mi dobře četla.

Janinnka
předevčírem

Kniha se četla velmi dobře, krátké kapitoly vybízejí k dalšímu a dalšímu čtení. Přeskakování z minulosti do přítomnosti je nápadité, stejně jako prázdné kapitoly jedné z postav na konci knihy. Za mě můžu jen doporučit...

Petrasim
19. března

Zajímavé. Měla jsem hned přečteno. Jsou tam krátké kapitoly, tak se kniha čte hrozně rychle. Hlavně jsem se celou knihu těšila na to, co se z toho vlastně vyvrbí.

Anahk1
18. března

Prečteno jedním dechem během dvou dnů.. nemohla jsem se od příběhu odtrhnout, napínavé, smysluplné.. vřele doporučuji!!!

Flexa
17. března

Knihu jsem zakoupil nedávno s poměrně vysokým očekáváním. No a nebyl jsem zklamán. Děj je zezacatku zajimavy, misty je nechtěně vtipny při mačistickych frázích hlavní mužské postavy. I zbytek knihy byl dobre vystavený a konec pomerne prekvapivy a jako celek je kniha super. A rozhodne doporučuji. 78%

Luciga
17. března

Neměla jsem žádná přehnaná očekávání, takže kniha je pro mne vlastně velmi příjemné překvapení :). Příjemné čtení, které mne pohltilo. Chvilku mi trvalo zvyknout si na střídání přítomnosti a minulosti (neb kapitoly byly krátké a když jsem se začetla, tak už jsem zas musela dějově přeskočit jinam), ale zápletka byla vlastně velmi zajímavá. A oproti cca polovině zde psaných komentářů se mi líbil konec... vraha jsem tipla brzy, ale celkové vyústění příběhu bylo fajn a nekonvenční.

nicole1990
16. března

čtivé přečtená za 2 dny četla se hodně dobře :-) akorát ten děj byl docela předvidatelný.. Takovéhle psycho knížky mě bavěj a hlavně jsou brzy přečtené jelikož jsou napínavé

Pitbullka
15. března

Čtivé ale konec mohl být lepší. Taková nenáročná oddechovka.

Lucibuska
15. března

Kniha byla čtivá, děj mě bavil, ale od konce jsem čekala víc. Proto mě celkový dojem z knihy zklamal.

alnahu
13. března

V tomto psychothrilleru se střídá minulost s přítomnosti. Příběh Emmy a Jane, každá v knize vypráví svůj příběh. Jane se narodilo mrtvé dítě Emma je přepadena ve svém vlastním bytě a obě touží změnit díky tomu své bydliště. Obě se náhodně dozví o volném bytě a navíc je majitel svobodný a pohledný muž .Konec je opravdu překvapivý. Čtivě napsáno.

NikaSedova
12. března

Kniha mě velice příjemně překvapila - jedna z mála novinek minulého roku, která mě potěšila. Odlišný styl vyprávění a prolínání minulosti s přítomností, mě velmi zaujalo, takže hodnotím knihu jako velmi dobrou. Čtivá, dobře napsaná, zajímavý námět a i vyústění příběhu. Někteří zde hodnotili jako "uhozené, nereálné a směšné.", s čímž naprosto nemohu souhlasit. Příběh je tak reálný, že to směšné vůbec není a tím pádem ani uhozené. Ale jde o můj osobní názor, knihu bych rozhodně doporučila.

MonikaHos
10. března

Kniha se mi četla přímo fantasticky, krátké kapitoly jen popoháněly k dalšímu čtení. Přesto musím jednu hvězdu odebrat, a to za samotný závěr knihy. Byla jsem napnutá, můj mozek vymýšlel všemožné teorie, což způsobilo, že mi to nakonec přišlo takové...nedotažené? Useklé? Přesto hodnotím spíše kladně.

KatnissLavender
08. března

Zajímavý nápad i zpracování, ale přeci jen jsem od toho čekala mnohem víc! Chtěla jsem se bát a mít takový ten svíravý pocit v hrudi, ale nic takového se nestalo. Ani si nejsem jistá, jestli bych knihu označila za thriller. Bylo tam pár zajímavých momentů, ale to je tak vše... Za mě průměr...

M1ra
08. března

Musím říct, že do poloviny knihy jsem si pořád říkal, že jsem od toho čekal něco jiného, ale neznamenalo to, že by mě to zklamalo.
"Ta přede mnou" mě velmi chytla, svižně se četla a určitě mezi thrillery bestsellery patří.
Jen taková menší výtka, jak je zde v komentářích zmiňováno, jde tak trochu o sérii 50 odstínů, ale nijak závratně.

katka.oo
07. března

Tahle kniha mě moc nezaujala a to jsem se ni tolik těšila, čekala jsem až se příběh pořádně rozjede a kde nic tu nic a konec, sice překvapivý, to musím uznat, ale čekala jsem něco víc, za mě tenhle žánr asi nee ... jdu vzít do ruky opět nějakou poctivou severskou detektivku :-).

elisa194
06. března

Parádní thriller, originální námět, super zápletka, taková ta kniha, která nejde odložit

Bobina74
03. března

Tak tohle asi ne. Od začátku stále čekám, že se to rozjede a nyní na 106 stránce odkládám a to moc často nedělám....první stránky trvá než se zorientuji kdy je přímá řeč a co vyprávění, panč uvozovky široko daleko nikde ( dost mně to odvádělo pozornost ) a souhlasím s předchozími komentáři, že to dost silně připomíná "Odstíny" ( a u nich jsem udělala rekord 30 stránek a pro mně konec ). Své čtenáře si to jistě najde (stejně jako "Odstíny"),ale pro mně nemastné, neslané a já ráda kořením :-) .

JessieEx
03. března

Tak tahle knížka byla zklamání. Ale přiznávám, že jsem měla velká očekávání...
Když někdo řekne, že mu na knize vadilo, že byla těžko uvěřitelná, rozčílí mě to - proč by fikce měla být uvěřitelná? Přeci proto to čteme, protože v realitě by se to nestalo...
Proč to teď píšu? Protože tentokrát i já musím použít tento argument, ač ho nesnáším. Nejde ani tak o to, že kniha byla naprosto nereálná. Ale bylo to až uhozené. Přesně to jsem si říkala především v první třetině knihy, kdy jsem se až usmívala nad tím, jak je to celé uhozené, nereálné a směšné.
Tahle knížka je totiž thrillerovou verzí Padesáti odstínů. Jen trochu drsnější.
No a hlavní motiv knihy, ten "zázračný" minimalistický dům, je vlastně metaforou pro celou knihu, také je napsána minimalisticky a prostým jazykem a hlavní hrdinky jsou takové jednodušší, nechci říkat hloupé. Navíc jsou obě neskutečné nesympatické, Emma v tom naprosto vede. Nenašla jsem v knize moc sympatických postav a když už někdo byl, vyklubal se z něj padouch.
Konec mě zklamal velmi, měl obrovský potenciál a nakonec to jen tak vyšumělo...
Ale abych nebyla jen negativní, musím uznat, že se knížka dobře četla a byla celkem napínavá.

Milly22
02. března

Špatně se mi četla, za mě ne. Sice jsem si od začátku myslela jako asi většina, že je všechno úplně jinak, ale stejně bych už nic takového nečetla.

Janinho
02. března

Knihu jsem zhltla za dva dny, byla poutavá a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Jediné, co mi trohu vadilo, byla postava architekta, připomínal mi Christiana Greye ze série o těch Odstínech, to není můj šálek kávy. Jinak se mi to líbilo, dávám 4*.

adrika20
28. února

Kniha přečtena jedním dechcem,krátké kapitoly, které vás nutí číst a neodkládat to na zitra .Super kniha a taky zajímavá,jak jinak než pět hvězdiček ,všem kdo miluje tento žánr tak doporučuji .

Nikol1994
28. února

Skvělá kniha. Dobře se mi četla. Závěr překvapil celkem.

Nikka710
27. února

Na knihu jsem se těšila, ale hodnotím celý příběh průměrně, jelikož jsem očekávala spíše takový ten mysteriózní thriller, kde právě onen mnohdy zmíněný dům bude mít zvláštní schopnosti měnit lidské jednání.
Emma není takový svatoušek, ani Jane taková naivka. Edward je kapitola sama o sobě. Autor však opět dokázal, že úmrtí nebylo náhodné a vrah zůstává dlouho neodhalen.

Fzuzik
26. února

Knihu jsem dostala na Vánoce "od Ježíška," díky pracovnímu vytížení jsem ovšem neměla čas si ji přečíst dříve.
Naštěstí nastal čas volna, a tak jsem se hladově vrhla do čtení. Nevím, zda to bylo díky dlouhodobé absenci čtení nebo mě děj natolik vtáhl, že jsem knihu dočetla za jediný den, ale stalo se.
Zpočátku mi trvalo než jsme si udělala názor, zda se mi děj vlastně líbí nebo ne.
Čím více jsme se do děje dostávala, začínala jsem tomu přicházet na chuť.
Naprostá submisivita až naivita Emmy mě občas vyváděla z míry, ale díky tomu to ve čtenáři dokáže vyvolat emoce.
Trochu mi její postava připomíná jednu z protagonistek Dívky ve vlaku.
Celkový dojem je dobrý, jsem ráda, že moje volba padla na tuto knihu.
A děkuji Ježíškovi za výběr :)

maizy
26. února

Tuto knížku jsem přečetla víceméně na jeden zátah (když nepočítám cca 8 h na vyspání :-)) Knížka vypráví příběhy dvou žen, které žily v jednom zvláštním domě... Dům, který žije na první pohled svým vlastním životem a kdo v něm chce žít, musí dodržovat soubor pravidel...
Kniha se četla víceméně sama a příběh mi nedovolil jí odložit. Hodně tomu napomáhaly i kratičké kapitoly, kde se střídaly příběhy Emmy a Jane. Co mi trošku vadilo, byla absence uvozovek u přímé řeči v části s Emmou, ale dá se na to zvyknout.

JitkaHambi
25. února

Naprosto perfektní kniha, přečteno za jeden den, což se mi už dlouho nestalo, že bych knihu nemohla odložit a přečetla ji tak rychle.Jsem nadšená a doporučuji :-)

ela2710
24. února

Knižku radím k tým lepším trilerom. Nebol to /podľa mňa/ až taký psychotriler ako niekde uvádzajú, ale bavil ma. Vtiahol ma do deja od prvých strán. Páčil sa mi nápad - ten dom, s jeho zvláštnym majiteľom (myslím, že ja by som v takom dome, s takými pravidlami žiť nemohla, som strašný škrečok a ten život bez kníh?! pre mňa nepredstaviteľné), dve ženy so svojimi životmi, problémami, páčilo sa mi, že kapitoly neboli dlhé a že sa striedali kapitoly o Emme a Jane, ako minulosť a súčasnosť, veľmi ma to bavilo, vadila mi absencia úvodzoviek v častiach, ktoré patrili Emme. Priznám sa, že vinníka som neodhadla, mala som dva tipy a ani jeden sa nezhodoval s pravým. Samozrejme, ako sa blížil koniec, tak som tušila akým smerom sa to nakoniec celé uberie. Za mňa 4*z 5