Počítání hvězd

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V roce 1952 dopadne na Zemi obří meteorit a zničí celé východní pobřeží Spojených států. Kvůli následné změně klimatu se naše planeta stane brzy neobyvatelnou a lidstvo má jedinou šanci na přežití. Musí se urychleně pokusit o kolonizaci vesmíru. Vznikne mezinárodní koalice, jejímž cílem je osídlit nejprve Měsíc a následně Mars. Matematička Elma Yorková na projektu spolupracuje jako výpočtářka, ale sní o tom, že se stane astronautkou. V cestě jí však nestojí jen technické obtíže, ale především předsudky většinové společnosti tehdejší doby, bránící ženám účastnit se letů do vesmíru. Jako bývalá armádní pilotka se s tím nehodlá smířit. Jak by lidé v padesátých letech reagovali na takovou katastrofu a následnou akutní hrozbu změny klimatu? Jak bude probíhat pokus o záchranu lidstva v době, kdy je rasismus a sexismus společenskou normou? Příběh alternativní historie se nezabývá jen technickou stránkou dobývání vesmíru, ale především společenskými problémy, kterým lidstvo čelí i tváří v tvář nevyhnutelné záhubě. Přední současná americká autorka sci-fi a historické fantasy Mary Robinette Kowalová získala za svoji trilogii o Lady astronautce řadu prestižních ocenění včetně ceny Hugo za nejlepší román roku 2019 či cenu Nebula za nejlepší román roku 2018....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475866/big_pocitani-hvezd-sof-475866.jpg 4.312
Série:

První astronautka 1.


Žánr:
Literatura světová, Sci-fi

Vydáno: , Fobos
Originální název:

The Calculating Stars, 2018


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Počítání hvězd

kokrokr
14.12.2021

V upoutávce se píše, že jde o první díl trilogie oceněné Nebulou a Hugem. Po přečtení úvodní knihy jsem překvapen, to opravdu nic lepšího ve sci-fi nevyšlo? Je to takový romantický sci-fi slaďák pro čtenářky. Autorčina hrdinka je totiž židovka trpící panickou atakou, zasazuje se o práva žen a barevných, je odvážná pilotka, má prestižní vysokoškolský titul, chce být astronautkou, chce zachránit svět a její manželství je naprosto úžasné. Teď schází jen dopsat jak třídí odpad a pomáhá slepcům na přechodu. Slušně napsaný průměr.

annettka1098
12.12.2021

Musím vyzdvihnout velmi dobrý nápad autorky umístit postapo do minulosti a nikoliv do budoucnosti, jak jsme zvyklí (nebo alespoň já jsem zvyklá, že se v poslední letech řeší spíš budoucí zkáza). Autorka ale využila skutečné události a zasadila je do jiného kontextu. Bylo to opravdu osvěžující.
Kniha je navíc vyprávěna jednoduchým stylem.

Ze začátku jsem byla nadšená. Hned první kapitola začíná velmi napínavě a přestože kapitoly nejsou krátké, čtou se velmi lehce. Ovšem problém nastal kolem 130.strany, kdy jsem se začala nudit. Hlavní hrdinka navíc začala být na můj vkus až moc ukňouraná a hrozně mě rozčilovala. Ja chápu, že má někdo strach z projevu na veřejnosti, ze společenských událostí a podobně, že to u něj vyvolává paniku, zvracení či třes. Ale k pilotce vojenského letadla, která létata za 2.světové války a nyní se chce "vyrovnat" mužům a stát astronautkou mi to nesedělo.

Další věcí co mi do knihy nepasovala byly detailní popisy milostných scény a mužského těla. Pamatuji si, že když jsem si přečetla první milostnou scénu, protočila jsem oči. Naštěstí jich bylo v knize jen pár.

HODNOCENÍ: 65 %


PrincaListicka
10.12.2021

Už od prvních stránek vás příběh vtáhne a nepustí. Události mají rychlý spád a vy po chvíli zjistíte, že vám stránky mizí pod rukama. Zkraje jsem si myslela, že se bude větší část knihy odehrávat ve vesmíru, ale k mému překvapení tomu tak vůbec nebylo. A ve výsledku to bylo překvapení velmi příjemné, protože autorka si opravdu dává záležet na detailech, správnosti všech výpočtů a údajů, které při psaní dokonce konzultovala s příslušnými odborníky, dokonce i s astronauty! A to je za mě opravdu důležitá přidaná hodnota. Je skvělé vědět, že informace v knize nejsou jen náhodná data, ale reálné údaje.

Elma je úžasně zajímavá postava. Je tak trochu geniální, protože už ve 14 chodila na univerzitu, kde studovala matematiku, aby se z ní mohla stát výpočtářka.
Jak si jistě dovedete představit, v 50. letech nebylo úplně obvyklé, aby ženy takto studovaly. A také tato skutečnost stojí za jejími panickými atakami, kterými trpí, kdykoliv je pod drobnohledem lidí, především novinářů a fotografů. Jak jsem již zmiňovala, za války létala jako pilotka WASP, takže má v repertoáru spoustu zážitků z létání na různých typech letounů a velice ráda o nich mluví. Dokonce dochází do klubu, kde se s ostatními pilotkami vzájemně podporují. Je také Židovka, takže se dozvídáme alespoň trochu z židovských reálií, což je samo o sobě velice zajímavé. V neposlední řadě je to ohromně chytrá a odvážná žena, která touží cestovat do vesmíru.
Ve zkratce má ráda spoustu věcí, které mám ráda já. Létání miluji, není nic krásnějšího než se prohánět mezi mraky. Vesmír a cestování do něj mě fascinuje. A čas od času trpím panickými atakami. Z Elmy tento fakt dělá ohromně lidskou a uvěřitelnou hrdinku. Nemám zrovna ve zvyku si oblibovat hlavní hrdinky, ale Elmě jsem fandila od začátku do konce.

Velice se mi líbí také fakt, že její manžel, ač pracovně na vyšší pozici, ji zbožňuje a podporuje a vždy za ní rád zajde pro radu. Je pro ni tedy velkou oporou ve chvílích, kdy se cítí nejistá, potýká se s šikanou či diskriminací ze strany nejen mužů a pomáhá jí splnit si svůj sen.

Velkou roli v celém příběhu rozhodně hraje i rodina, i když v tomto případě v trochu jiné formě než obvykle. Víc ale nechci prozrazovat, abych vás o něco nepřipravila.

Důležité také je, že se kniha zaměřuje i na problematiku rasismu, jelikož spousta Elminých kamarádek se s ním bohužel musí potýkat. Musím říct, že nemám ráda hyperkorektnost dnešní doby a štve mě, jak v každém filmu či knize musí být zastoupená každá rasa, každé náboženství a podobně, ale tady mi to nevadilo. Naopak, bylo to velice nenucené a všem holkám jsem moc fandila.

Moc pěkným detailem jsou také dobové titulky z novin, které doprovází začátek každé nové kapitoly.

Je těžké popsat atmosféru celého příběhu. Jsou zde chvíle, které jsou smutné, napínavé, vtipné i romantické. Každý si zde přijde na své. A i když je hlavní postava žena, která bojuje o své postavení mezi muži, myslím, že se tento příběh bude rozhodně líbit i mužům. Konec knihy je velmi otevřený, protože na něj přímo navazuje další díl knihy, na který se už teď moc těším!

JerryDexter
07.11.2021

Na tuhle knihu jsem se neskutečně těšil. Jsem velký fanoušek dobývání vesmíru a start každé rakety sleduju s nadšením. Příběh knihy jde cestou fiktivních událostí na pozadí těch skutečných. Kniha se věnuje i otázce rasové segregace a rovnoprávnosti pohlaví. Nicméně nic zde není na sílu, autorka pracuje s reálnými historickými fakty. Jsem nadšený a pevně doufám, že se dočkáme i dalších dílů o Lady astronautce.

ZuzanaZ83
20.11.2021

Kniha se odehrává v alternativní historii. V roce 1952 Zemi zasáhne meteorit a to vede k výrazným změnám klimatu. Vědecká matematička a výpočtářka z NACA a její manžel, vedoucí technik NACA, se tak dostanou do víru dění a začnou dokazovat, že ke klimatickým změnám opravdu dojde, a to až do bodu vaření se oceánů. A dalším krokem je pak plánování osídlování jiných planet.

Autorka i na základě reálných postav vypráví o ženách - pilotkách za druhé světové války, které ale nejsou k austronautickému výcviku puštěny. A pokud po dlouhé době ano, tak jen ty bílé.

Hlavní postava, Elma Yorková, je jednou z výpočtářek a skvělá matematička. Za války byla členkou ženských pilotních oddílů. Trpí ale úzkostí, když má mluvit před lidmi. Záhy se stává Lady Astronautkou, hvězdou televizní dětské show. Na základně se potýká s přehlížením a výsměchem od mužů, ale i s intrikami mezi ženami. Přes to všechno se rozhodne pracovat pro věc a stát se nakonec austronautkou.

Ale pozor. Nejde o agitku. Ač se kniha dotýká mnoha nejrůznějších témat - klimatické změny, ženy ve vesmíru, barva pleti, politika - z příběhu (napsaného ženou) nekape hysterie ani přecitlivělost. Zároveň nemusíte být astrofyzik, abyste pochopili, o čem to je.
Tahle kniha je velmi velmi podařená. Budu moc ráda, když se k nám dostanou i další díly.